Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 декември 2008
Мислења
171
Поени од реакции
5

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Колеги дали некој го полагаше финансиски менаџмент на колоквиуми овој семестар?tomsaso? Наум другар ти го имаш полагано на испит така?
Прашањето ми е за обликот на тестот и релативната тежина.Кажано ми е дека нема на памет учење а и според книгата може да се види дека не е бубаторски предмет.Дали условно кажано професорот дава тежок тест и како би бил составен истиот.И во врска со задачите,дали треба да ја имаме пресметката напишано некаде или само да го заокружиме резултатот.И општи информации околу испитот нема да бидат од одмет.

Извинете вака што многу прашувам,ама еве сеуште сум во оној менаџмент mode на учење и само некое набројување барам во книгата :kesa:
Јас го полагав преку колоквиуми, ама од тоа што слушам што се збори во факултетов полесно било на испит. Обликот на тестот, не сум сигурен, ама на колоквиум беа околу 20 прашања, мислам нешто под 20, некои носат по два поени, некои по еден. На секое прашање е нагласено колку точни одговори има, предметот не е воопшто бубаторски, доволно е едно читање и малце мозок за да се положи. За задачите мислам дека нема потреба да внесуваш се што си решавал, и така се е оптички. Прашањата се намерно логички поставени, професорот сака да ги натера студентите да мислат. Е оние кои не знаат да мислат ќе имаат проблем со овој предмет. Ете, толку ми текнува во моментов. :)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Познавам некои што имаат помалце од 51 и на првиот и на третиот колоквиум а имаат положено со убави оценки. Значи не ќе е до тоа.
Toa не ке е сигурно зашто знам едно девојче кое на првиот имаше 30,и на третиот падна а има 6.
Иначе не знам колку е точно ама вчера некое дете отишло кај Шуклев,кутрото,да праша зошто имал 6,тој сметал дека треба да има 10,а господинот наш мил и драг декан му дал повторно шанса да си ја добие 10 така што го пратил на испит.
Му рекол штом не си задоволен со 6 еве ти 5.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
Колеги знам дека сум досадна со математикава ама плс нека ми каже некој што како има на испит...На 04.02 полагам и не знам како да се спремам, на што да посветам внимание,дали се паѓаат задачи во стилот на колоквиумските или како?????? на кои да обрнам највеќе внимание?I' m confused..:jaj:
Однапред благодарна
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Колеги знам дека сум досадна со математикава ама плс нека ми каже некој што како има на испит...На 04.02 полагам и не знам како да се спремам, на што да посветам внимание,дали се паѓаат задачи во стилот на колоквиумските или како?????? на кои да обрнам највеќе внимание?I' m confused..:jaj:
Однапред благодарна
Ko sto znam verojatnost mu e omileno taka da obavezno bi trebalo da ima nekoja so topcina, a nataka ib izvadil najteskoto valja na kolokviumi sto e. I vikaat deka vo fevruari daval najlesen ispit a kako sto tece vremeto pr. juni septemvri se potezok i potezok. Moze ke ideme zaedno na ispit:D utre ke znam :(
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
Ko sto znam verojatnost mu e omileno taka da obavezno bi trebalo da ima nekoja so topcina, a nataka ib izvadil najteskoto valja na kolokviumi sto e. I vikaat deka vo fevruari daval najlesen ispit a kako sto tece vremeto pr. juni septemvri se potezok i potezok. Moze ke ideme zaedno na ispit:D utre ke znam :(
Очекуваш да те пушти???Храбро,доста храбро ај со среќа, јас немам очи да му се појавам на увид зашто на втор ме пушти така дааа...не заслужив.И фала на советот:smir:
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Очекуваш да те пушти???Храбро,доста храбро ај со среќа, јас немам очи да му се појавам на увид зашто на втор ме пушти така дааа...не заслужив.И фала на советот:smir:
Иди си на увид види што си направила. Сепак женско си малце карминче ова она :) и убав муабет можеш многу повеке од мене да направиш. Ја имам добри бодови 1 и 2 ама 3 сеа ме скина :( се надевам дека ке направам нешто утре иако не сум женско. Нема тука заслужено незаслужено секој гледа да помине.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Ko sto znam verojatnost mu e omileno taka da obavezno bi trebalo da ima nekoja so topcina, a nataka ib izvadil najteskoto valja na kolokviumi sto e. I vikaat deka vo fevruari daval najlesen ispit a kako sto tece vremeto pr. juni septemvri se potezok i potezok. Moze ke ideme zaedno na ispit:D utre ke znam :(
Веројатност му е омилено, ама не значи дека ќе даде Веројатност :)
Најлесен испит е оној во Септември, нека не ве лажат, сега во Февруари е потежок, во Јуни е среден, во Септември прелесен :)
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
znae li nekoj, dali finansiski menadzment ke bidat dadeni formulite za na ispit ??? :kesa:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
znae li nekoj, dali finansiski menadzment ke bidat dadeni formulite za na ispit ??? :kesa:
Можеби и професорот ќе ви ги реши задачите :)
По Финансиски Менаџмент и нема којзнае колку формули, задачите не се толку тешки како по Статистика, па мислам дека оттаму е логично да не ви ги даваат формулите на испит.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
Toa не ке е сигурно зашто знам едно девојче кое на првиот имаше 30,и на третиот падна а има 6.
Иначе не знам колку е точно ама вчера некое дете отишло кај Шуклев,кутрото,да праша зошто имал 6,тој сметал дека треба да има 10,а господинот наш мил и драг декан му дал повторно шанса да си ја добие 10 така што го пратил на испит.
Му рекол штом не си задоволен со 6 еве ти 5.
a kolku boda imase devojceto na tretiot, mozebi padnala so nekolku boda do granciata, inaku imase i nekoj sto padnaa na vtoriot (potocno sto imaa 46 na vtoriot), pa sepak gi pusti na tret da polagaat, iako granicata ne bese spustena pod 51bod, sepak mislam deka e toleranten profesorot i mnogu popusta vo vrska so ocenuvanjeto, osobeno dokolku imas napraveno soliden strucen trud (ova mislam deka najmnogu vlijae na ocenkata) i trite kolokviumi da bidat po 50 boda sigurno ke imas osmica (ova go kazuvam od licno iskustvo kaj nego MMB iako na dva kolokviumi padnav sepak dobiv 8), Ali jebiga izgleda sega nekoj nesto mnogu gadno go nalutil profesorot pa zatoa mnogu go jadea stapot i gi prati na cel ispit, se osekase deka ke se desi vakvo nesto uste koga go dade prviot test koj realno bil mnogu tezok stom polozile samo 100tina studenti,. Inaku ova se slucuva za prv pat i do sega nikoj nema vrateno od tret kolokvium na cel ispit. A za toa nekoj da vratil povtorno na ispit koj imal 6, kolku i da e los profesorot sepak mislam deka go nema toa napraveno. dokolku smetalo deka treba da ima 10 trebalo na site kolokviumi da ima po 80-90 boda i da ima praveno prezentacii, i da ja ima na site spisoci za prisutnost. a za kupeni ocenki imalo i ke ima taka da ne se cudete mnogu.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
znae li nekoj, dali finansiski menadzment ke bidat dadeni formulite za na ispit ??? :kesa:
Од првиот колоквиум ги дава моделите измешани. Треба да знаеш кој е за дисконтирање кој е за вкаматување, кој е за со ануитетит кој е за со различни итн(мислам не ги дава да кажиш кој е кој, туку ако знаеш кој е кој да го примениш во задачата т.е да се потсетиш). Со тие формули се решаваат задачите од прв колоквиум. Од втор и трет не дава формули.

a kolku boda imase devojceto na tretiot, mozebi padnala so nekolku boda do granciata, inaku imase i nekoj sto padnaa na vtoriot (potocno sto imaa 46 na vtoriot), pa sepak gi pusti na tret da polagaat, iako granicata ne bese spustena pod 51bod, sepak mislam deka e toleranten profesorot i mnogu popusta vo vrska so ocenuvanjeto, osobeno dokolku imas napraveno soliden strucen trud (ova mislam deka najmnogu vlijae na ocenkata) i trite kolokviumi da bidat po 50 boda sigurno ke imas osmica (ova go kazuvam od licno iskustvo kaj nego MMB iako na dva kolokviumi padnav sepak dobiv 8), Ali jebiga izgleda sega nekoj nesto mnogu gadno go nalutil profesorot pa zatoa mnogu go jadea stapot i gi prati na cel ispit, se osekase deka ke se desi vakvo nesto uste koga go dade prviot test koj realno bil mnogu tezok stom polozile samo 100tina studenti,. Inaku ova se slucuva za prv pat i do sega nikoj nema vrateno od tret kolokvium na cel ispit. A za toa nekoj da vratil povtorno na ispit koj imal 6, kolku i da e los profesorot sepak mislam deka go nema toa napraveno. dokolku smetalo deka treba da ima 10 trebalo na site kolokviumi da ima po 80-90 boda i da ima praveno prezentacii, i da ja ima na site spisoci za prisutnost. a za kupeni ocenki imalo i ke ima taka da ne se cudete mnogu.
56/75/51
+ стручен труд
без презентација
= 10ка ????
Нелогично е да.. и јас се чудам по која формула се пресметвани оценките...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
Иди си на увид види што си направила. Сепак женско си малце карминче ова она :) и убав муабет можеш многу повеке од мене да направиш. Ја имам добри бодови 1 и 2 ама 3 сеа ме скина :( се надевам дека ке направам нешто утре иако не сум женско. Нема тука заслужено незаслужено секој гледа да помине.
Ааааа ненене неколку пати му влегов у кабинет и доста е.Де за увид,де за потпис, де ме немало на список достааа еееее.А и нели женските не ги пуштал така лесно а ????:pos2:
Туку ај кажи што направи на увид, многу ме интересира :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom