Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
[zEUs];2026682 напиша:
А колку студенти примаа 200 во државна квота...
- Ја значи морам многу добро да га напраем државната матура за да имам над 80 поена :nesum: , а знаете дали ,,проектната задача,, што се прае носи дополнителни бодови, и на пример ја сум зел проектна задача по право и помалце поена ќе ми се дада ако идем на економски...
Слушај,ти фино ќе си се запишеш како вонреден студент,иста цена како со приватна квота,само нема да можеш да зимаш стипендија така.
Ама гајле ти е.

За вонреден нема минимална граница :)
 

mravka

in eternal embrace of flames
Член од
4 јануари 2008
Мислења
130
Поени од реакции
2
Ќе може ли некој од маркетинг смер или од другите што имаат финансиско сметководство овој семестар да ми каже дали утре ќе се даваат потписи на вежби, и ако да ве молам наведете некоја предавална кај што имате вежби, пошто ја нали неам отидено ни еднаш ниту пак памтам кај треба да сум:tapp:
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
171
Поени од реакции
5
druze mislam deka postpisi ke se delat vo period 01.01.2009 pa dodeka si zemes ali pozlno e da iden ka Rusevsi na perdanaje da si zemes oti posle toa ne dava bar taka bese jas koa zemeav
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
[zEUs];2026682 напиша:
А колку студенти примаа 200 во државна квота...
- Ја значи морам многу добро да га напраем државната матура за да имам над 80 поена :nesum: , а знаете дали ,,проектната задача,, што се прае носи дополнителни бодови, и на пример ја сум зел проектна задача по право и помалце поена ќе ми се дада ако идем на економски...
не е битна темата на проектната задача, барем за нашата генерација не беше, башка и добиваш високи оценки од професорите кои ти предавале. лично јас направив тема географија - климата во Р.Македонија , добив максимум поени како и останатите од гимназијата кои полагаа географија. и другите предмети пројдоа учениците одлично, ретко кој професор не даваше висока оценка на учениците од своите училишта. полагав мак. и анг. , додека изборни ми беа географија и информатика. од тие информаторите кои излегуваа низ весници, веб-страници, предметите: географија, информатика, историја, социологија и математика - беа предмети кои демек повеќе се барале на економски, иако вреднувањето по бодови мислам дека беше исто, имаше една шема од изборни ги множиш со оценката x 1.6 , додека за екстерните имаше некои финти со перцентилниот ранг..
искрено, со оглед на твојот успех ( 2пати добар и 2пати мн.добар или слично) не би се ни обидувал да конкурирам на економски со оглед на тоа дека на други факултети имаш нешто поголеми шанси да влезеш во државните/приватни квоти.
конкуренцијата оваа година беше многу голема на економски, смеровите кои имаа поголеми квоти ( алудирам на мојот - сметководоство и ревизија , кој имаше 44 со 44 студенти ) имаше голема заинтересираност, преку 100 и нешто луѓе беа пријавени, додека за финансиски менаџмент ако се сеќавам добро имаше над 250 пријавено, а примат 80. така да, ако сме реални, под 87/88 поени од матура+успех нема да ти завршат работа на економски, барем немаше да ти завршат ако пробаше оваа година. со 92.5 јас сум во приватна квота на сметководство и ревизија, а е-бизнис мислам дека границата за приватна почнуваше некаде од 94 поени.
Би размислувал сериозно за предлогот на Мац во твојот случај.
среќно
 
N

NeMiRnA

Гостин
Може да ми каже некој што им е филмот оваа година со делење потписи од 1ви...и слични заебанции...како и списоци на 2ри...хаос се годинава т.е. не,секогаш се хаос за вакви работи.
И да некој рече дека потписите се за потврдување на редовност,ако е така...нека ми објасни зошто Финансиски Менаџмент пушта список на кој што се напишани сите кои го поминале прв,а потоа и втор колоквиум и треба да удриш само еден своерачен потпис...а останатите кои паднале ги нема...м?! Потписите,освен кај Менаџмент,добија улога на поени плус заради редовно посетување на предавањата...а да не правиме муабет дека повеќето професори не ни пуштаат списоци.Така да...не ги плашете децата кои не знаат..:smir:
Инаку англиски веќе подели,кој нема,утре на предавање пак ќе дели...
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
171
Поени од реакции
5
Може да ми каже некој што им е филмот оваа година со делење потписи од 1ви...и слични заебанции...како и списоци на 2ри...хаос се годинава т.е. не,секогаш се хаос за вакви работи.
И да некој рече дека потписите се за потврдување на редовност,ако е така...нека ми објасни зошто Финансиски Менаџмент пушта список на кој што се напишани сите кои го поминале прв,а потоа и втор колоквиум и треба да удриш само еден своерачен потпис...а останатите кои паднале ги нема...м?! Потписите,освен кај Менаџмент,добија улога на поени плус заради редовно посетување на предавањата...а да не правиме муабет дека повеќето професори не ни пуштаат списоци.Така да...не ги плашете децата кои не знаат..:smir:
Инаку англиски веќе подели,кој нема,утре на предавање пак ќе дели...
Не ги плашиме децата али асистетка на Русевски му е Марина така да знаеш за што станува збор, типката знае да изерагиара како што не треба, сеа ако не си земеш потпис ке си платиш па не и толку страшно. Арсов си е приказна за себе и дели потписи без проблеми, дека даваат пончинња за редовност даваат али кој ке си ги заработи, тоа не е случајот кај нас. Е сеа ако пушти список на 2 ке пиушти оти тој дошол на фак па да се одмаздува али јбг тоаа тие економски:tapp:
 

mravka

in eternal embrace of flames
Член од
4 јануари 2008
Мислења
130
Поени од реакции
2
и лани беше така, на втори имавме предавање и потписи се даваа таа недела. Ама ова ја што прашав, вежби ми се чини нема да имаме после 1ви
иначе англиски давала вториот час? пошто ја на првиот бев и рече она као претпоследниот час од семестаров ќе давала
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Нека не ве лажат, лани мислам дека никој не пушти списоци после нова година, не сум сигурен само за Шуклев.
Сашо Арсов ќе дава поени на сите што ги има барем три пати на списокот 5 или 10 поени, ама мислам дека даваше по 10, за стручните трудови ќе дава најмногу до 10 поени, за презентациите по два поени, на некој ќе даде за активност и тоа.
 

mravka

in eternal embrace of flames
Член од
4 јануари 2008
Мислења
130
Поени од реакции
2
а ова вежбиве фин сметководство...јас знам дека сум досадна, ама пошто неам ич идено за тоа прашувам, а кај маринчето не ми се појавува сама
иначе пошто по втори пут сум втора година затоа не ги одев воопшто и не запазив ни у која предавална сум, така да ако знае некој кај има утре вежби да пројдам да се изгребам потписче:uvo:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Па ако си квадрат колку што знам јас не ти ни треба потпис. Јас бев квадрат прва и не земав од никој потпис.
А од втора овие од трет семестар ги имам сите и како што ми кажаа (другар со слично искуство) не треба да се мачам пак за потписи.
Сепак прашај си на студентски.
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
171
Поени од реакции
5
не бе кој пушта списоци после први.... никој освен Шуклев ама ако не се погодиш на списокот кој ке го избере самиот пак ке платиш, знам дека одлука не деканат е дека “мора“ потпите да бидат после 1 а бидејки нема вежби поле 1 нормално е да дават пред 1. сеа јазиците се ирелевантни појави:vozbud:.
А поени за стучни трудови сите даваат а ако кај Арсов немаш стручен труд може да те врати и на испит, истото поцна да го примеува и Шуклев
Али за потрпи сите даваат не е то а проблем
Пробелем е само Шуклев кај него тешко да се извлечес кај др е ок ке се снајдете на некој начин
 

mravka

in eternal embrace of flames
Член од
4 јануари 2008
Мислења
130
Поени од реакции
2
Па ако си квадрат колку што знам јас не ти ни треба потпис. Јас бев квадрат прва и не земав од никој потпис.
А од втора овие од трет семестар ги имам сите и како што ми кажаа (другар со слично искуство) не треба да се мачам пак за потписи.
Сепак прашај си на студентски.
ги имам потписите од овој семестар, само што јас пишав квадрат на прва у февруари и сеа као одново, уствари као редовно си ја идам втора, а тие онаа фината дебелка дама у студентски:nesvest: ми ги пречкрта коа пишуев квадрат
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
и јас на ист начин пишав квадрат, а моиве потписи не се прешкртани, сите се на место.
леле, леле, ако ме излажале. :(
 

mravka

in eternal embrace of flames
Член од
4 јануари 2008
Мислења
130
Поени од реакции
2
а чек сеа, тебе ти рекоа дека немора да собираш пак потписи?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom