Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Сметководство помина сосема солидно, имаше неколку двосмислени и заебани прашања, ама би требало да сум над 80 бодови. Грујо не заеба со денот на дрвото па сега учам економија комплетно за во среда.
Ај нека каже некој од постариве колкава е веројатноста да се реши задачата веројатност по математика:) И прашањата дали може да се погодат ако се учи теорија или да не се мачам воопшто.
Сочувство за менаџмент - и нас ќе не чека истото.
Од веројатност... лани мене на заебаниот тест ми падна задача од УЧЕБНИК.. значи немој само од збирка... види ги тешките задачи во учебникот...
имаше една задача како две кутии, првата толку бели толку црни, втората онолку бели онолку црни... се вадат толку од таа и онолку од таа кутија и се стават во трета и од неа се вадат онолку топчиња и која е веројатноста во вреќа со п*** к** да истргаш... така нешто... ОТРОВ задача....
инаку интересно е лани на математика на прв колоквиум не решив ништо само ги нацртав кутиите .. положив со 16 поени....

веројатноса ако се потрудиш да ја разбериш е најлесна...
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
леле 50 страни истеравме на темава за една колквиумска недела.... ц ц ц ц ц.. што ти прат паники и желби за инфомации... мора да ги кандисаме да пуштаат све на имејл
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Znae li nekoj kolku grupi testovi ke ima utre marketing?
 

mravka

in eternal embrace of flames
Член од
4 јануари 2008
Мислења
130
Поени од реакции
2
Не знам, мене никогаш не ми се паднало такво прашање, а сум полагал три колоквиуми. Лани Маркетинг стигнав до трет колоквиум со минимално учење, сеа иам повеќе учено и се надевам дека ќе положам.
Само што иам еден проблем, полагам во Амфитеатар 3 каде што никогаш немам положено до сега. :( Сум од 9:30, така да, ќе ве чекам вас што сте од 8 да кажете некое прашање :)

update: Сеа испробувам што ќе облечам, па ќе ви кажам :pos:
не сум единствена значи:tapp: јас третиот го паднав и ради статистика ни на дополнителен не положив:(
малце ми е проблем у повторувањево фокус стаам на бубање набројуванки, менаџментов ме отру:(
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
management impares judgement..

јас инаку читав визија и мисија на факултетот во Водичот низ студите... и инскитктивно почнав да ги повторувам и бубам точките ....
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Зашто ги учев паралелно Менаџмент и Маркетинг цело време ми се мешаа :(
Ајде сеа седнувам да повторувам :)
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
87
Поени од реакции
2
еве ги прашањата шо ќе паднат ....





1. Здогледуваш згодна девојка на забава. Одиш до нејзе и и велиш:"Многу сум богат. Омажи се за мене!" Тоа е директен маркетинг.

2. На забавa си со еден куп пријатели и гледаш згодна девојка. Еден од твоите пријатели оди кај неа и покажувајќи кон тебе и вели: "Тој е многу богат. Омажи се за него!" Тоа е рекламирање.

3. Здогледуваш згодна девојка на забава. Одиш кај нејзи и го добиваш нејзиниот телефонски број. Следниот ден и се јавуваш и велиш: "Здраво, јас сум многу богат. Омажи се за мене." Тоа е телемаркетинг.

4. На забава си и наоѓаш згодна девојка. Стануваш, ја местиш вратоврската, одиш кај неа и ставаш пијалак и ја отвораш вратата од автомобилот. Ја подигаш чантата откако ќе и' падне и' понудуваш да ја однесеш до дома и потоа и' велиш:"Инаку, колку да знаеш, јас сум богат. Ќе се омажиш ли за мене?" Тоа се односи со јавност.

5. На забава си и здогледуваш прекрасна девојка. Таа ти приоѓа и ти вели: "Ти си многу богат! Може ли да се омажиш за мене?" Тоа е препознавање на бренд.

6. Здогледуваш згодна девојка на забава. И се приближуваш и и' велиш: "Многу сум богат. Омажи се за мене!" Таа те гледа и ти врзува шамар. - Тоа е Фидбек од потрошувачите.

7. И се приближуваш на згодна девојка на забава и и велиш: "Многу сум богат. Омажи се за мене!" По ова таа те запознава со сопругот. Тоа е разлика помеѓу понуда и побарувачка.

8. Ја наоѓаш најубавата девојка на забавата. Одиш до нејзе и пред да речеш било што, друг човек доаѓа и и' вели: "Многу сум богат. Омажи се за мене!" по што таа заминува со него. Тоа е кога конкурентите ќе ти одземат од твојот дел од пазарот.

9. Здогледуваш згодна девојка на забава и пред да и' речеш: "Многу сум богат. Омажи се за мене!" пристигнува жена ти. Тоа е забрана за влез на нови пазари.



ајде поздрав отидов ја да спијам ,
среќно на сите утре ...
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
да да... ама ова баш можи да помогни за учење....
јас секогаш кога бубам мора да ми текни на нешто смешно или познато за да запамтам :D
еве една копија од белешки.. макар што менаџмент не се учи така менаџмент...

треба таабела да биди ама ме мрзи...


Фактори за успех на менаџментот на вкупниот квалитет
АРНИ НЕАРНИ
Се барат поголеми способности од аргатите Очекувањата на менаџментот се нереално високи
TQM служи за поголема работа и поќе мотивација за аргатите Средните менаџери се нервозни оти не се никој к.,.. фактор
Способноста за решавање проблеми се унапредвит кај сите аргати Работниците се незадоволни од други аспекти.. (секшуал харасмент)
Сите се секираат за големите проблеми...(париципација и тимски секс) Синдикалните лидери не се никаков к.. фактор кој ке се прај за квалитет муабет
Подобрување на квалитетот ностоп – е начин на живеење Менаџерите чекаат чуда - иновации
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Инаку после кратката амандманска расправа :D :D :D.... на истиот час.. беше понудено следното:
а) 20х1 повеќекратен избор
б) 10х1 повеќекратен 20х0.5 точно/неточно
в) 15х1 повеќекратен 10х0.5 точно/неточно....

а баш мислам дека точно/неточно е позаебано...

инаку....
точно/неточно ако се врзани шансите се следни...
ТТ
НН
ТН
НТ
1/4 = или 25% шанса на среќа... односно 10х0.25 = 2.5 поени во просек од сите точно/неточно прашања на нагаѓање...

Лоша ти е математикава... да те чита Драге ќе те падне ретроактивно.
Односно, ок си е математиката, ама заклучокот е погрешен.

1. Точно-неточно

а) ако се неврзани шансите да погодиш се 1:2 (што би рекол буљашон од А1 50-50), односно секое второ го маваш од тепка.
б) ако се врзани шансите да трефнеш некое се 1:4 (секое четврто го погодуваш).

2. Повеќекратен избор

а) ако е само едно точно шансите да погодиш се 1:5.
б) ако се повеќе точно шансите да погодиш некое се 1:25.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Значи дојдовме до заклучок дека мора да се учи.

Дури тројца економисти требаше за да дојдеме до ова :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Теоријата на веројатност не важи кај С.Р.Ј :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Лоша ти е математикава... да те чита Драге ќе те падне ретроактивно.
Односно, ок си е математиката, ама заклучокот е погрешен.

1. Точно-неточно

а) ако се неврзани шансите да погодиш се 1:2 (што би рекол буљашон од А1 50-50), односно секое второ го маваш од тепка.
б) ако се врзани шансите да трефнеш некое се 1:4 (секое четврто го погодуваш).

2. Повеќекратен избор

а) ако е само едно точно шансите да погодиш се 1:5.
б) ако се повеќе точно шансите да погодиш некое се 1:25.
Добро која е разликата помеѓу 1/4 и 1:4 и двете се читаат како еден према четири .
инаку јас кажував за врзано точно/неточно... а дали ќе речиш 25% шанса,веројатност 0.25, 2.5 поени во просек на секои десет не игра баш улога... не паѓа драгче барем за тоа... :D:D:D:D


И како поминавте маркетинг ???

Јас пошо ги сетив повеќето финти и трикови(барем така мислам) и се надевам убо да биди....


Резултати ќе има во 16:00 ако оди некој нека ми види обавезно... пишете пп или на мсн ако одите
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Добро која е разликата помеѓу 1/4 и 1:4 и двете се читаат како еден према четири .
инаку јас кажував за врзано точно/неточно... а дали ќе речиш 25% шанса,веројатност 0.25, 2.5 поени во просек на секои десет не игра баш улога... не паѓа драгче барем за тоа... :D:D:D:D


И како поминавте маркетинг ???

Јас пошо ги сетив повеќето финти и трикови(барем така мислам) и се надевам убо да биди....


Резултати ќе има во 16:00 ако оди некој нека ми види обавезно... пишете пп или на мсн ако одите
Јас паднав на некои финти.:) Се надевам дека ќе имам да положам ама со резерва.
Тестот беше добар не беше страшен ко на менаџмент.Али имак пак не сум сигурна.Оф мори мајко.
Ајде поздрав одам да спијам.Ми треба одмор.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не сум паднал на ниедна финта еј.
Добро,скоро ниедна :)
Јаки фори имаше...


Поготово кај МИС,со тоа периодичното на почеток ^-^
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom