Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.153
Поени од реакции
872
za seminarska najbrzo se zavrsuva rabota po smetkovodstvo(fin,uprav) kaj asistentot Aleksandar naednas 2 potpisi stava
i posle miren i bez problemi si zavrsuvas rabota
-matematika za testovi kaj DJ ne znam(kaj ZK polagav a toj u penzija si otide)
-statistika ke si platis 100eu kaj profesorki(Anka i Marika(mislam taa od studentski prasanja kaj 2ra god) sto spremaat i ke ti gi dadat testovite
-trgovsko pravo-lito e da se baraat testovi taa(LjP) gi kaziva prasanjata sto najcesto mozat da se padnat
-defendologija ?! ne ti trebaat
-smetkovodstvo-site prasanja gi ima vo zbirkata
-ekonomija ne mozes da najdes testovi(barem jas ne sum se potrudil da baram)
-ekonomika na pretprijatija-pojma nemam dali ima takvo nesto
e pa sea najdov vreme da vi kazam:pos2:
seminarski moze do 20ti
barem taka nekoi zboruvaa
ne mora tema da baras jas moja si napisav i toj samo mija pregleda....iiii.....up...:baeh: 2 potpisi
F L O O D (BONK)

Значи, детето што бараше тестови по сите предмети, нека се обиде во Мавровка. Инаку, јас имам едни тестови математика заедно и од кај Драги и од кај Злате, ама ги дадов на едно девојче и ги имав ископирано од колешка ама мислам дека ги има истите таа од Мавровка копирано. Статистика 100% има во Мавровка а имам слушано од некои дека имало и кај асистентот и кај него барале. Сметководство исто таму, (и од збирката), економика и трговско право нема испитни прашања, ниту има и економија.
Дефендологија се има среќа ако полагаш со крајните групи, бидејќи на сите групи им дава различни прашања и едно по едно ги елиминира.
 

*MajA*

I love myself...sometimes I don`t
Член од
22 април 2008
Мислења
215
Поени од реакции
8
економика полагав лани у септемвриска сесија беше електронски и башка лесно, имаше прашања од главните поделби и стварно беше лесно.Се знаеше или е тој одговорот или не е, немаше некое мешање па да те збуни.
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Знае некој за Организациско однесување 2ри колоквиум дали ќе се полага на раскажување или со заокружување?
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
економика полагав лани у септемвриска сесија беше електронски и башка лесно, имаше прашања од главните поделби и стварно беше лесно.Се знаеше или е тој одговорот или не е, немаше некое мешање па да те збуни.
Да, според мене економика е најлесниот предмет на економски, без разлика дали полагаш на испит или на колоквиум.
Порано беше малце потешко на испит беше со раскажување, па имаше некои услови, вака со заокружување воопшто да не се плашиш.
 

*MajA*

I love myself...sometimes I don`t
Член од
22 април 2008
Мислења
215
Поени од реакции
8
Имам едно прашање во врска со ЕКОНОМСКА СТАТИСТИКА.
Дали некој можеби ја има инпут-аутпут табелата за трет колоквиум, или пак знае како се решаваат тие задачи? :)

Секоја помош би ми била добредојдена.

Фала!
 
N

NeMiRnA

Гостин
Ама статистика тие што ги има тестови благе везе немаат со она што се учи,јас ги земав.Е сега друга работа е ако се некои други во прашање.
Сакав да прашам,доволно е економика за испит да се учи од скриптите?!Несакам да губам време за нешто што не е толку битно,зошто во книгата има мал милион глупости,уводи и слично.
За неинформираните,иако знам дека сите сте ама ај да кажам да не ме јаде совест.Економика 7 и 11 глава не требаат,статистика 3 (знаете за оваа сигурно),12 и 14.
 

*MajA*

I love myself...sometimes I don`t
Член од
22 април 2008
Мислења
215
Поени од реакции
8
Ја зборам за ЕКОНОМСКА статистика, а тоа е во 2ра година 4 семестар :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Од статиска не треба Веројатност, Непараметарски тестови,а пак за Анализа на Временски серии не се знае сеуште дали ќе ја даде во јуни.
Од распоредите не требат Хипергеометриски, појзонов(ама покасно се учи), и неколку други, а реба да се знаат - нормален, студентов, хи квадрат, и униформен.
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Има некој полагано во фебруари финансиско сметководство? Сега во јуни ќе полагам испит па ако знае некој да ми објасни како било во феб,на кој начин се полагало и што најмногу давал.Фала
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Некој од овде да не полага Англиски 2 или има полагано ?
 

*MajA*

I love myself...sometimes I don`t
Член од
22 април 2008
Мислења
215
Поени од реакции
8
А англиски 1 ??? Сега у јунска како е??? нешто подетално некој ако може да ми каже tnx
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.153
Поени од реакции
872
Јас го имам положено преку колоквиуми, ако ти е тоа од корист, може да ти кажам нешто.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Јас го полагав на испит, писменото беше ептен банално, може да се рече дека никој не паѓа на писмено. Усно од лекциите те прашува 2-3 прашања и едно од писмата, па сега како ќе ти се погодат. Пази многу на изговорот тоа и е слаба точка.И шо е најбитно оди средена на испит, сака стокмени студенти :pos:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.153
Поени од реакции
872
Aко на усниот дел од испитот прашува исто што и на третиот колоквиум, тогаш задолжително имаш едно од писмата и два или три текста, за изговорот барем кај мене не внимаваше многу, беше расположена, тропавме се и сешто и на крај сите 10-ки добија. Немој никако да правиш долги паузи, пример ако не ти текнува некој збор или реченица. Едноставно само збори, збори, збори. Префрли се на некоја друга мисла ако треба.
Исто така цени ако се пријавиш доброволец меѓу првите, и мислам дека проверува дали имаш купено учебник од кај неа.

И да, сака средени и стокмени студенти, но не претерано дотерани како за на излегување. Пристојно :)
 

*MajA*

I love myself...sometimes I don`t
Член од
22 април 2008
Мислења
215
Поени од реакции
8
Јас го полагав на испит, писменото беше ептен банално, може да се рече дека никој не паѓа на писмено. Усно од лекциите те прашува 2-3 прашања и едно од писмата, па сега како ќе ти се погодат. Пази многу на изговорот тоа и е слаба точка.И шо е најбитно оди средена на испит, сака стокмени студенти :pos:
Тоа за стокмени студенти сум слушнала :pos2: а во писмениот дел што дава?? Превод од англиски на македонски и обратно, или пак нешто слично како на колоквиум, со вежби???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom