Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Бидејќи си многу паметен, да те прашам нешто... :tapp:
Дали ќе развиваш и ти добрососедски односи ако се прогласи Илирида и комшииве ја признаат ???
Само тоа сакам да знам...

Koja Ilirida ??
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Не се прави наудрен, туку одговори на прашењето... Илирида е она што ни го спремаат "браќата" Арнаути во западна Македонија...

п.с. Одговори на прашањето...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Хахха.. да да нема гајле СрбинчеСвидн , се разбравме битно.

Зато не играј на ниски провокации... оти знам каде ти се пали фитиљчето, остај на мира Македонија и Македонците.

SrbinCE ne postoi , postoi samo SRBIN , SRBENDA

Deminutivite se znae za kogo se svojstveni i samoopeani vo narodnite pesni ne me vleci za jazik
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Не се прави наудрен, туку одговори на прашењето... Илирида е она што ни го спремаат "браќата" Арнаути во западна Македонија...

п.с. Одговори на прашањето...
Koja be ilirida, Albancite i Makedoncite se na vlast imaat ministri, gradonacalnici, direktori, pratenici, sto ti e tebe. Ne e ova srbija pa na koj mu tekni da si cepka teritorii i pravi drzavi. Ostaj gi niv tie ne znat kaj im e glavata, a ako tolku ti e strav ete jas kje te cuvam i branam (i nema da ti go gasnam svetloto nokje koga kje spies)
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Koja be ilirida, Albancite i Makedoncite se na vlast imaat ministri, gradonacalnici, direktori, pratenici, sto ti e tebe. Ne e ova srbija pa na koj mu tekni da si cepka teritorii i pravi drzavi. Ostaj gi niv tie ne znat kaj im e glavata, a ako tolku ti e strav ete jas kje te cuvam i branam (i nema da ti go gasnam svetloto nokje koga kje spies)

Би сакал да сум си прост и наивен колку тебе, па да си живеам во соживот со "браќата" Арнаути... Избегнуваш на прашањето, но не ми е ни битно веќе што ќе одговориш, знам однапрет... Велиш си имаат се така ??? Незнам колку години имаш , но ако се сеќаваш и тамо си имаа се, сосе универзитет, па пак сакаа уште... Мислиш овде овие "нашиве" се задоволи со се??? Па гледаш дека прво бараат двојазичност и којзнае што уште ако тоа им се даде... Така полека се распаѓа државава, а ти оправдуваш отцепувања на територии...
Знам дека сакаш да му цркне козата на комшијата, ама не размислуваш дека можеби и твојата ќе се зарази и ќе умре... :uvo:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Би сакал да сум си прост и наивен колку тебе, па да си живеам во соживот со "браќата" Арнаути... Избегнуваш на прашањето, но не ми е ни битно веќе што ќе одговориш, знам однапрет... Велиш си имаат се така ??? Незнам колку години имаш , но ако се сеќаваш и тамо си имаа се, сосе универзитет, па пак сакаа уште... Мислиш овде овие "нашиве" се задоволи со се??? Па гледаш дека прво бараат двојазичност и којзнае што уште ако тоа им се даде... Така полека се распаѓа државава, а ти оправдуваш отцепувања на територии...
Знам дека сакаш да му цркне козата на комшијата, ама не размислуваш дека можеби и твојата ќе се зарази и ќе умре... :uvo:
Komsii nam ni se i srbija i kosovo. Kosovo bese sekogas POSEBNA EDINICA (pokraina) Kosovskoto naselenie NE SAKA da zivee vo zaednica so Srbija, Srbite SO SILA sakaa da gi drzat pod svoja vlast i toa rzultirase so vojna, konflikti, i zavrsi so pobeda na narodot vo Kosovo i sloboda. Toa e nezavisno kosovo. Toa e gotovo prasanje i edinstveno mozeme da go prifatime kako takvo. Makedonija e edna CELINA i ne bi bilo isto odvojuvannje na del od zaednica (Kosovo i Srbija) i delenje na teritorija na edna celina makedonija. Delenje na Makedonija vekje bi bilo PREKROJUVANJE na granici sto e nedopustlivo vo Evropa a Kosovo koje si imase vekje svoi granici i vo vreme na SFRJ samo tie granici gi napravi MEGJUNARODNI. Ne zedoa ni peda od Srpska teritorija.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Komsii nam ni se i srbija i kosovo. Kosovo bese sekogas POSEBNA EDINICA (pokraina) Kosovskoto naselenie NE SAKA da zivee vo zaednica so Srbija, Srbite SO SILA sakaa da gi drzat pod svoja vlast i toa rzultirase so vojna, konflikti, i zavrsi so pobeda na narodot vo Kosovo i sloboda. Toa e nezavisno kosovo. Toa e gotovo prasanje i edinstveno mozeme da go prifatime kako takvo. Makedonija e edna CELINA i ne bi bilo isto odvojuvannje na del od zaednica (Kosovo i Srbija) i delenje na teritorija na edna celina makedonija. Delenje na Makedonija vekje bi bilo PREKROJUVANJE na granici sto e nedopustlivo vo Evropa a Kosovo koje si imase vekje svoi granici i vo vreme na SFRJ samo tie granici gi napravi MEGJUNARODNI. Ne zedoa ni peda od Srpska teritorija.
А ти си Тоска или Гега ??????????

Во твоите очи Македонија е целина.....Мислиш дека нема намери и планови за отцепување на Западна Македонија односно припојување на Косово или Албанија...

Не победи народот на Косово...Победи Америка, и таа победа како што ти ја нарекуваш е поклонета победа НАТО и Америка.....

Косово во рамките на СФРЈ имаше иста положба како и Војводина поготово после уставот од 1974 година...Тие беа автономна покраина во рамките на Србија и тоа што викаш дека не земале ни педа Српска територија не ти држи вода...Имаше 6 републики и 2 покраини ако не си знаел и иста беше ситуацијата со нив....Никаде немаше акт во кој беше кажано дека кога сакаат може да ја напуштат државата туку тоа цепкање беше направено нелегално(читај, исто како и Косово 2008)...


И више ми скурчи да ти реплицирам....Тапа си , иди на филозофија пошо политика не е за тебе.....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
А ти си Тоска или Гега ??????????

Во твоите очи Македонија е целина.....Мислиш дека нема намери и планови за отцепување на Западна Македонија односно припојување на Косово или Албанија...

Не победи народот на Косово...Победи Америка, и таа победа како што ти ја нарекуваш е поклонета победа НАТО и Америка.....

Косово во рамките на СФРЈ имаше иста положба како и Војводина поготово после уставот од 1974 година...Тие беа автономна покраина во рамките на Србија и тоа што викаш дека не земале ни педа Српска територија не ти држи вода...Имаше 6 републики и 2 покраини ако не си знаел и иста беше ситуацијата со нив....Никаде немаше акт во кој беше кажано дека кога сакаат може да ја напуштат државата туку тоа цепкање беше направено нелегално(читај, исто како и Косово 2008)...


И више ми скурчи да ти реплицирам....Тапа си , иди на филозофија пошо политика не е за тебе.....
Kje ti odgovaoram tocka po tocka

1. (kje skoknam ona smeskata so toski i gegi posto toa si go napisal vo momenti na nepresmetlivost)

2. Ne se zanimavam so "svetski zaveri" i planovi na "evrejsko masonski komunjarski lozi" za cepkanje na Makedonija. Takvo nesto ne postoi. Eve i kosovo e 10 godini nadvor od Srbija pa ne se prisoedini so Albanija, zosto zapadna Makedonija bi bil poseben slucaj pa bas samo nea da ja sakaat Albancite od Albanija?!

3. Narodot na Kosovo dobi podrska od NATO vo svojata borba za sloboda. Amerika svoevolno ili sama ne trgna na nekoj da mu nosi sloboda ako ne bese apsolutno neophodno da se spore krvoprolevanjeto i etnickoto cistenje.

4. kosovo bese posebna edinica vo sostav na SFRJ, kako sto samiot primeti SFRJ bese sostavena od 6 republiki i 2 pokraini, znaci i samiot gledas ne bese Kosovo vo sostav na srbija pa kako del od Srbija del od SFRJ tuku ramnopravno bese 6 republiki i 2 pokraini. Kosovo imase i vo SFRJ svoja vlast svoji pratenici svoi delegati vo sojuznite organi. Milosevic posle mu ja ODZEDE taa funkcija na avtonomija i se obide so sila da gi zadrzi so sila i protivpravno vo ramkite na golema srbija no ne uspea. kosovo si imase svoi granici isto kako sto gi imase i Bosna i Makedonija i Hrvatska i Crna gora, NE SE CRTAA NOVI GRANICI, kako sto se odeli Bosna ili Hrvatska ili Crna Gora pa republickite (vnatresnite) granici stanaa MEGJUNARODNI taka i kosovo svoite pokrainski granici (vnatresni) gi proglasi za MEGJUNARODNI bez da navleguva vo Srpska teritorija, ili teritorija na Republika Srbija.

5. posledniot komentar ti go prostuvam posto gledam deka na momenti gubis kontrola i imas problemi so zadrzuvanje na cist razum, pa kje te ostavam da otpocinis i prisoberis sili.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Додека не е признаено од Обединетите Нации можеш да сонуваш за независност.....Не велам дека сега нема, оваа е сеуште нелегална....а веројатно и така ќе остане во блиска иднина......

Сликава е стара а и не ја глеам нејзината поента.......

Се фатиле 5 педери за раце ....:bip::bip::bip:
Ti pile radi ovakvi organizacii ke promenish ime.
A Kosovo, deka ne shmirgla ke si ima drzava...
Kontarash?

More gluposti... Ne e za sekoj TV...
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
48
Поени од реакции
2
Kosovo e vekje nezavisno, i nie a i srbite toa treba da go prifatat i da si razvivame site dobrososedski odnosi.

"Они го не сакат во селото, а оно попската кукја тера."

Тука има голема геополитичка игра и нарочената жертва е...:nesum:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
A pred 1974 kakvo bilo Kosovo pokraina ili OBLAST VO RAMKITE NA SRBIJA ????

Sto toj del go skokas

PRED 100 godini kolku Albanci imalo na Kosovo sto i toa Skokas ????

Od tebe viree zloba po mracen um i nevistini

Ako i e vo polza na RM neka priznae i ke priznae ama ne mi soli pamet za etnik klenzing i gluposti ... i guskaj si gi Albancite tvoite braca ...kolku si lud ni ja ne mozam da se raspravam vise so tebe denes
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
A pred 1974 kakvo bilo Kosovo pokraina ili OBLAST VO RAMKITE NA SRBIJA ????

Sto toj del go skokas

PRED 100 godini kolku Albanci imalo na Kosovo sto i toa Skokas ????

Od tebe viree zloba po mracen um i nevistini

Ako i e vo polza na RM neka priznae i ke priznae ama ne mi soli pamet za etnik klenzing i gluposti ... i guskaj si gi Albancite tvoite braca ...kolku si lud ni ja ne mozam da se raspravam vise so tebe denes
A pred 200 godini Srbija bese del od turska imperija...

Statusot na kosovo bese pokrajina i sega ne mozat srbite da recat pu pu ne se vazi ova poslednoto.... kje racuname kosovo od pred 100 godini kako so bese. Ako e taka mozat da recat (po tvoja detska logika) "Makedonija 1940 bese Vardarska banovina pa aj sega pak da si ja vratime po staro oti ne ese vazi periodot od 1945..."
Zato ne lupetaj kojesta (ova da me razberis ) i sedi malce porazgovaraj so nekoj vozrasen pred da napisis uste nesto ovde.
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
48
Поени од реакции
2
Едно мнение, което ми ареса:

"За Косово като келепир, като кјар или като камбана

Понјатието национален интерес -
Нјама по д'вкан израз в политикоговора и публицистиката.
Не знам за Гьобелс дали се е хваштал за кобура, като е чуел „култура”,
но аз наистина побеснјавам като чуја това клише. ште објаснја зашто:
Националнијат интерес на Германија е изисквал подкрепа на судетските немци.
Лебенсраум'т се разширјава-едва ли нјакој истински немец има нешто против.
Ништо, че става с анексија на чужда земја...

Националнијат интерес на косовците изисква да направјат д'ржава
и да покажат среден пр'ст на международните правила, спазвани от останалите.

С'штијат интерес, значи, именно заради правилата,
изисква п'к от останалите да им счупјат този среден пр'ст
.

Националнијат интерес като оправдание е сторил толкова злини по света, че чет нјамат.
Тој е нај-важната кауза на безброј политически доктрини.
В него се к'лнат всички политиканствашти -от примапатриотите от тенекиената барака в Селеметја,
до премиерите на последните правителства
...
Така, че којто ви говори за обшто благо и национален интерес,
вс'штност мисли за собственото си благо и собственија интерес
.

Заштото политиката изхожда не от обштото благо и не от интересите на групата индивиди,
а е конкуренција между визии за обштото б'деште на всички
.
Очевидно е, че на Балканите е на мода ри'л политиката,
оиреч, промарксовата политика, а не проаристотеловата,
опоред којато д'ржавата е не само естествена за индивида среда, но и политическа обштност,
в којато справедливостта намира своја нај-висш поведенчески израз-
заштото тја, справедливостта, е нај-висшата добродетел.

Избјагването от д'лбоките корени на с'штността на политиката винаги има плачевни последици.
"Не" на Косово. Несправедливо е-викам аз.
Не може правото на едни да е несправедливост за други.
Не може да се решава проблем'т Косово на парче,
без обшта визија за всички подобни проблеми в региона и света.
Сјадаме и решаваме - да направим Балканска конференција, да разрежем в'зела,
да направим обшто б'деште за страните от региона и за всички.
Да с'здадем правила, обшт договор - и да ги спазваме.
Това б'деште, което ни предлагате сега, не е добро - да изработим наистина по добро
.

Не ме чувате, нали. Но да знаете -
публиката винаги иска да слуша прескриптивни, по оста добро-зло-аргументи.
И политици, които мислјат в тези категории - справедливо-несправедливо, като извлек на морално-неморално.
И с'всем логично другите, сегашните ри'л политици, ште б'дат недолјубвани и изхв'рлени от борда... "


 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
170
Поени од реакции
3
Би сакал да сум си прост и наивен колку тебе, па да си живеам во соживот со "браќата" Арнаути... Избегнуваш на прашањето, но не ми е ни битно веќе што ќе одговориш, знам однапрет... Велиш си имаат се така ??? Незнам колку години имаш , но ако се сеќаваш и тамо си имаа се, сосе универзитет, па пак сакаа уште... Мислиш овде овие "нашиве" се задоволи со се??? Па гледаш дека прво бараат двојазичност и којзнае што уште ако тоа им се даде... Така полека се распаѓа државава, а ти оправдуваш отцепувања на територии...
Знам дека сакаш да му цркне козата на комшијата, ама не размислуваш дека можеби и твојата ќе се зарази и ќе умре... :uvo:
ako e toj prost aj ke receme ti si pameten a sto te pravi tebe pameten? toa sto si delija ? hahahaha :vozbud::pos2:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
SrbinCE ne postoi , postoi samo SRBIN , SRBENDA

Deminutivite se znae za kogo se svojstveni i samoopeani vo narodnite pesni ne me vleci za jazik
Па сега е вистинското време за деминутиви Српченценценце малооо маленкооо.. :tv:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom