Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Kosovo ke stane clenka na UEFA i FIFA naskoro
mozam da zamislam ako Srbija i Kosovo se padnat vo ista kvalifikaciona grupa za evropsko ili svetsko prvenstvo ...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.923
Kosovo ke stane clenka na UEFA i FIFA naskoro
mozam da zamislam ako Srbija i Kosovo se padnat vo ista kvalifikaciona grupa za evropsko ili svetsko prvenstvo ...
Многу тешко се станува член на овие, без членство во ООН.

Ќе ни служат на нас и на Албанија за тренинг/пријателски пред важни квалификации.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
sega Taci i Ahmeti ke go ubeduvaat Grujo da go priznae Kosovo sto pobrzo a ovoj pa veke se uplasi ako Srbija go povlece Srpskiot ambasador vo Makedonija ...smesni sme pomalku
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Нажалост, ќе го признаеме Косово, и ќе се покаеме за тоа, и затоа што важеме за нивни пријатели.
На новоформираната држава Косово им посакувам се најлошо со песната Запаличу пола града!
Срби, удрете бе, не чекајте! Секнете им ја струјата и пратите ја војската! ЗБРИШЕТЕ ГИ!
Ke se pokaeme uste poveke vo narednite denovi koga ovaa vlada ke go prifati predlogot na Nimic..
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Kосово не смее да биде признато од Македонија додека не влеземе во НАТО и додека не се официјализираат границите помеѓу Македонија и Косово,ако пак некоја будала го направи тоа предвреме ќе имаме Косово до Кичево или до Охрид а можно е и до Скопје,веќе следниот ден одкако ќе го признаеме.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
"Напишано од Serdarot"

ne im se odgovara na nezgodni prasanja na shiptarive

ke prodolzam da gi prasvam

1. oti nema ni edno Makedonsko zname na snimkive od proslavite vo Skopje i Tetovo? (zosto vo Makedonija ne go veete Makedonskoto zname)
2. zosto ne pukavte niz Toronto i svetot na proslavite
3. so koe pravo se kazvate za naslednici na Kastriot-Skenderbeg, vie, antihristite Balkanski?

1. Ни се може, дека правите мужи ко тебе никогаш не превземале ништо во врска со тоа
2. Дека таму постојат закони, тука не.
3. Дека наследството нема врска со верската припадност на типот.


Среќен? :)
jas srekjen ne sum, ke bidam ko ke nema povekje vojni, gladni, zedni, matretirani lugje na bilo koj nacin.

ama ke ja ostavime mojata srekja za drug pat, da vidime sega tvojata :)


dali si svesen za svojata shizofrenija? dali si svesen kakva popara si drobis? dali si svesen deka i tvoite i decata na tvoite deca ke plakjaat za tvojata glupost denes?

1. pravite MAZI koga ke ve tolcat, ko sho sum ve tolcel i jas, trcate da placite kaj Amerika, Nato i EU.
2. Postojat zakoni. Ne pocituvate zakoni, pleme ste takvo nikakvo, i koga policijata i organite na redot go sproveduvaat redot i mirot, gi mackate ocite na decata so kromid i gi terate da placat pred kameri, i citaj pod broj 1, trcate da placite kaj Amerika, Nato, Eu...
3. Koj zbora za religiozna pripadnost be SHUT eden?

KASTRIOT se borel protiv onie koi palele manastiri i skrnavele crkvi, protiv nekoi togashni gjubrinja, ko sho ste vie denes...

Ne ti rekov da palis djamii be slepec eden, nego da objasnis kakov si ti naslednik na Kastriot, koga tvoite ucki gi palea istite tie Manastiri koi GJORGJIJA KASTRIOT gi branel??????????????????????????????????????????????
??????????????????????????

svakjas be Albanec, koja e razlikata? ili da ti nacrtam?

aj, za takvi ko tebe, so mal IQ...

Ako Kastriot ti e Dedo, togash kolku treba da si glupav da odis da rusis i palis istata kukja sho toj ja gradel i branel?

a be njon? me razbra sea?

ili da ti zalaam?

av av? djav!
 
Член од
28 август 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
Не треба многу да се радуваме на независноста на Косово и да го признаваме. Нема со добро да ни вратат. И кај нас ке тражат независност во западна Македонија. За нив важи поговорката ,,Рани куче да те лае."
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
eeee ne mi se veruva

naj needuciranioto pleme vo Evropa dobi dve drzavi vo srceto na Evropa

Прост народ силна држава,рекол некој и изгледа бил потполно во право.Сепак ако се оди на признавање тоа не смееме да го направиме никако пред официјално да влеземе во НАТО и пред да се означат границите,практично некои земји членки на УН признаа држава со целосно недефинирани граници што може да биде уште еден аргумент за Српско-Руската страна која се бори кон реализација на резолуцијата 1244 во согласност со меѓународните норми и закони.
Инаку ја користам оваа прилика да им кажам на добро платените правници од Српска страна(иако не го заслужуваат тоа)дека УН не може да признаат земја која нема дефинирано и официјализирано административни граници затоа што тоа може да предизвика конфликт од поголеми размери.Сега поупатените си имаат книги и можат да си ги прочитаат,впрочем за тоа се платени,каде се крши гореспоменатата резолуција.Доколку се направи преседан за Косово тоа може да биде многу опасно за сите потенцијално независни држави во иднина кој едвај чекаат да станат независни а секако истовремено би сакале малку да си ја прошират својата територија.Токму оваа проблематика би можеле Србите да ја искористат како адут во задржувањето на официјално признавање во УН на новата држава во ЕУ која има сопствена политика за неменување на граници на која изгледа како сите да заборавија.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Таа поделба е наметната по Втората Балканска Војна и е чисто географска, пред тоа не постоела. Никогаш немало различни етнички подгрупи во внатрешноста на македонското ткиво. Споредбата на Геги и Тоски со егејци, пиринци и вардарци, не е соодветна и тоа го знаеш.

Ако има нешто што приближно наликува на албанскиот "расцеп" е мијачко/брсјачкото западномакедонско ткиво, но дури ни тоа не е така флагрантна поделба.
А и покрај огромните разлики, несериозни се тврдењата за божемна национална несродност помеѓу Гегите и Тоските.

Тоа се обидувам да им кажувам, некој погрешно им кажал у кафана, и ај сеа :)
демек ја знам нешто, се праам паметен. Гегите и Тоските единствена разлика имаат во јазикот, гега и тоска уствари е и јазична поделба на албанците.
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Pa se zosto ziveat vo nekoj son, Tetovo, Debar i Gostivar se veke izgubeni ama koga lugje zboruvaa deka da se smenat teritorii so albanija i celo ohridsko ezero i mala prespa da bide makedonsko nejkea. Ke mozevme nekade da trgnime ama vaka sve ke izgubime i vo federacija ke ziveeme.
се сложувам.скопје,тетово,гостивар,кичево,дебар,струга,куманово ги има во голем број албанците.
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Makedonija mora da vodi svoja nezavisna politika i da gi gleda samo svoite strateshki interesi.
Vaka kako sto se naredeni kockite na politickiot mozaik na Balkanot...Makedonija ke mora da go priznae Kosovo za da moze da gi `gura` svoite agendi.
Politicka umesnost e kako i koga ke go napravat toj cin.Makedonija ne smee da brza kako prle pred magare...i da go priznava pred USA i EU da go napravat toa.

Srbite...definitivno i toa mnogu ke se ljutat.Ama nek se ljutat...nema da imaat pravo i osnova za toa ako naseto priznavanje usledi posle zemjite na EU i USA.
Vprocem...da mu se ljutat na Geda Gluperda...ova e posledniot negov dolg.
па што ако се лутат србите,за колку нивни работи и дејствија се лутиме ние а на нив не им е гајле ама баш ич.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Прост народ силна држава,рекол некој и изгледа бил потполно во право.Сепак ако се оди на признавање тоа не смееме да го направиме никако пред официјално да влеземе во НАТО и пред да се означат границите,практично некои земји членки на УН признаа држава со целосно недефинирани граници што може да биде уште еден аргумент за Српско-Руската страна која се бори кон реализација на резолуцијата 1244 во согласност со меѓународните норми и закони.
Инаку ја користам оваа прилика да им кажам на добро платените правници од Српска страна(иако не го заслужуваат тоа)дека УН не може да признаат земја која нема дефинирано и официјализирано административни граници затоа што тоа може да предизвика конфликт од поголеми размери.Сега поупатените си имаат книги и можат да си ги прочитаат,впрочем за тоа се платени,каде се крши гореспоменатата резолуција.Доколку се направи преседан за Косово тоа може да биде многу опасно за сите потенцијално независни држави во иднина кој едвај чекаат да станат независни а секако истовремено би сакале малку да си ја прошират својата територија.Токму оваа проблематика би можеле Србите да ја искористат како адут во задржувањето на официјално признавање во УН на новата држава во ЕУ која има сопствена политика за неменување на граници на која изгледа како сите да заборавија.
eve koja drzava pomogna vo priznavanje na ovoj mutant drzava
[media]http://video.google.com/videoplay?docid=7160790539111319889&q=zeitgeist++part+2&total=967&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=0[/media]
[media]http://video.google.com/videoplay?docid=497251819335380093&q=zeitgeist++part+3&total=945&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=0[/media]
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom