"Градски Ривалства" Епизода: Охрид - Струга

K

KomitaMKD

Гостин
За да може да постои равноправно ривалство или некоја расправа, треба на квалитативно ниво да има основа за барем елементарна споредба.
Струга не може да му биде ривал на Охрид, ниту естетски, ниту културно, ниту за забавен живот, ниту за било што.
Тоа ти е исто ко да споредуваш фиат 127 со пежо 407.
Јас не знам од каде на каде ви текнуваат вакви компарации.

Се знае што е Охрид, грандиозен град, бисер во светски рамки, вториот ерусалим, а струга е паланка некоја, ко кавадарци, делчево, велес, демир хисар, кратово, кочани, пехчево, гевгелија или слична ебиветрина, која ете имала среќа да се најде на езеро и блиску до Охрид.
Ќе наброев и други „градови“, ама велам доста се, за развивање на форум рејџ кај оние кои се родум оттаму.:)
Ривалство меѓу Струга и охрид одсекогаш постоело.Најжестоко беше спортското ривалство кадешто струга секогаш излегуваше победник.За културата на луѓето во двата града да не правиме муабет.А за паланка и "градови" немој многу да потценуваш некого зошто јас се обложувам дка и ти си од некоја таква паланка или од некое село од нивната околина, а и да не се тоа не е причина да потценуваш некого.
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Ривалство меѓу Струга и охрид одсекогаш постоело.Најжестоко беше спортското ривалство кадешто струга секогаш излегуваше победник.За културата на луѓето во двата града да не правиме муабет.А за паланка и "градови" немој многу да потценуваш некого зошто јас се обложувам дка и ти си од некоја таква паланка или од некое село од нивната околина, а и да не се тоа не е причина да потценуваш некого.
ево јас сум од охрид и тоа од стариот град и мене ми се прави муабет за културата на двата града и за струшките победи (ако некогаш имало)

п.с. си слушнал за ОХРИДСКО Езеро,ОХРИДСКИ аеродром,ОХРИДСКО лето и ред други ОХРИДСКИ работи(очигледно НЕ)
 
K

KomitaMKD

Гостин
ево јас сум од охрид и тоа од стариот град и мене ми се прави муабет за културата на двата града и за струшките победи (ако некогаш имало)

п.с. си слушнал за ОХРИДСКО Езеро,ОХРИДСКИ аеродром,ОХРИДСКО лето и ред други ОХРИДСКИ работи(очигледно НЕ)
јас зборувам за културата на луѓето од двата града.Дај ми одговор на прашањето зошто најголемиот број на туристи што доаѓаат во охрид се жалат на охриѓани.добро де поголем град и затоа охридско езеро и аеродром(аеродромот е поблиску до струга).Струшките победи.....хахахахахахаха.Немаше спорт во кој не ве тепавме убедливо.Фудбал,ракомет,пливање,кајак.....Ретко некојпат да се извлечевте.Посебно за фудбал можам да ти дадам пишани докази кадешто охрид го јаде со по 4-5 разлика.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
500
Поени од реакции
282
јас зборувам за културата на луѓето од двата града.Дај ми одговор на прашањето зошто најголемиот број на туристи што доаѓаат во охрид се жалат на охриѓани.добро де поголем град и затоа охридско езеро и аеродром(аеродромот е поблиску до струга).Струшките победи.....хахахахахахаха.Немаше спорт во кој не ве тепавме убедливо.Фудбал,ракомет,пливање,кајак.....Ретко некојпат да се извлечевте.Посебно за фудбал можам да ти дадам пишани докази кадешто охрид го јаде со по 4-5 разлика.
Абе шо веке!!! Како Струга немат друга, и да имат шо ЧЕ ти е!!!! Ова беше на струшки:pos2:
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
јас зборувам за културата на луѓето од двата града.Дај ми одговор на прашањето зошто најголемиот број на туристи што доаѓаат во охрид се жалат на охриѓани.добро де поголем град и затоа охридско езеро и аеродром(аеродромот е поблиску до струга).Струшките победи.....хахахахахахаха.Немаше спорт во кој не ве тепавме убедливо.Фудбал,ракомет,пливање,кајак.....Ретко некојпат да се извлечевте.Посебно за фудбал можам да ти дадам пишани докази кадешто охрид го јаде со по 4-5 разлика.
кажими колку години караорман има играно во ПРВА македонска лига.
п.с. ке ја немавте и онаа рекана да не беше ОХРИДСКОТО езеро.
а и дај ми одговор ти зошто 99.9% од македонците се туристи во Охрид а не во струг.за жалење нормално никој не е совршен и не можеш на секого да му погодиш па затоа се жалат ама знаеш што се жалат ама пак се вракаат а струга можеби не знаат ни дека постои.
п.с.зошто пола струга се пресели во охрид ?јас ке ти одговорам зошто знаат каде е подобро.ХАХАХАХАХАХ
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Абе шо веке!!! Како Струга немат друга, и да имат шо ЧЕ ти е!!!! Ова беше на струшки:pos2:
полека деспот Че мислит дека струга имат појке жители од ОХРИД
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
500
Поени од реакции
282
полека деспот Че мислит дека струга имат појке жители од ОХРИД
Па да ти кажам право сеа можит и да имат. После децентрализацијава од ко и ги закачија сите села(се разбираме кој,така?):vozbud:
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Охридско езеро...хмм.. џабе се фалат дека е нивно коа цела вода им ја црпиме 35 м3/sek :)
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Охридско езеро...хмм.. џабе се фалат дека е нивно коа цела вода им ја црпиме 35 м3/sek :)
kој сте вие? оние што да не беше езерото ке бевте еднакви на лазарополе
 
K

KomitaMKD

Гостин
кажими колку години караорман има играно во ПРВА македонска лига.
п.с. ке ја немавте и онаа рекана да не беше ОХРИДСКОТО езеро.
а и дај ми одговор ти зошто 99.9% од македонците се туристи во Охрид а не во струг.за жалење нормално никој не е совршен и не можеш на секого да му погодиш па затоа се жалат ама знаеш што се жалат ама пак се вракаат а струга можеби не знаат ни дека постои.
п.с.зошто пола струга се пресели во охрид ?јас ке ти одговорам зошто знаат каде е подобро.ХАХАХАХАХАХ
Караорман од осамостојување на македонија 2 години.Ја ти викам за меѓусебни дуели.ние колку и да бевме слаби вас ве победвевме.Македонецот тешко е да го разбериш.И во грција не зафркаваат па годинава пак одеа македонците во грција.за однесувањето на охриѓани не ми се прави муабет затоа што добро е познато на сите сакале да признаете или не...
П.С Тие што се преселија во охрид се од по струшките села кои за инет не се преселуваат во струга :)
BTW То за реката ме пресмеа.Охриѓаниве со кофи дан го полнеа езероно па да ни дајте малку и нас.:aplauz:
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Караорман од осамостојување на македонија 2 години.Ја ти викам за меѓусебни дуели.ние колку и да бевме слаби вас ве победвевме.Македонецот тешко е да го разбериш.И во грција не зафркаваат па годинава пак одеа македонците во грција.за однесувањето на охриѓани не ми се прави муабет затоа што добро е познато на сите сакале да признаете или не...
П.С Тие што се преселија во охрид се од по струшките села кои за инет не се преселуваат во струга :)
BTW То за реката ме пресмеа.Охриѓаниве со кофи дан го полнеа езероно па да ни дајте малку и нас.:aplauz:
имам другар роден во струга има кука во центарот на 1 минута до пазарон има учено средно во струга и сега живее во ОХРИД,него слободно прашај го каде е поубо и ке ти кажит ОХРИД нормално
п.с. со него 1 година се расправав за истово и сега и сам признава дека охрид е подобар во се
п.с. излеа заборај во струшкине села какви живеет па тие во охрид ке се преселеле.Другар ОХРИД е МАКЕДОНСКИ град одсекогаш за секогаш за разлика од вас(немој никогаш да заборајш)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom