Дедо Мраз

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
pa vervav da,se dodeka eden den tatko mi ne se oblece kako dedo mraz so cel da me voodusevi...na toa mojata sestra padna poveke..
sakam sakam zdravje pred seeeeeeee,potoa da mi ja cuva mojata familija,moeto sonce...i sakam so pobrzoo da pomine vremeto za pak da si bidam so moeto milo:)niso poke!!!
 
N

NeMiRnA

Гостин
Дедо Мраааз сакам братче!!!Лажам!Хихихихи
Дедо Мраз донеси ми само многу среќа и здравје ништо друго не ми треба,сама ќе си ја наредам работата хихихихихи
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Никогаш не сум верувала дека постои така што и не сум се разочарала од неговото непостоење. Подароците секогаш ги добивав од моите и не ми кажувале дека се од Дедо Мраз, а вообичаено секоја година како помала се сликав со тој чичко облечен во црвено ама не ми бил нешто посебно многу драг.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
[СПОЈЛЕРИ] [СПОЈЛЕРИ]
забрането за деца под 13 год :)


Најголемата илузија на светот...

Сонот на секое дете е новогодишна елка а под неа подароците кои долго време ги посакувало.

Моментите кога ве залажувале, дедото со белата брада, големиот стомак, санка која ја влечат ирвасите кои можат да летаат, спуштање низ оџак. Вреќа со подароци без дно, Лапонија, млеко и колачиња, хо-хо-хо...

Дедо Мраз во историјата(Св. Никола, Один, Црни Петко)
вашите реакции кога откривте дека Дедо Мраз не постои,
како вие гледате на овој ''урбан мит''?
и секако за крај:
- Што сакате вас да ви донесе Дедо Мраз, оваа година?

:)

[СПОЈЛЕРИ] [СПОЈЛЕРИ]

Ма немоој, демек ти сеа порасна и 13 години ти се еднакви на 3 години?
Ај да не зборам многу.

Дедо Мраз постои исто колку што постои и Семоќниот, само што оваа пропаганда не била доволно проширена за сега ние да бидеме приврзаници на Дедомразизмот, а не на Христијанството. Да не беше тој претставен како белобради дедица кој носи подароци на добрите дечиња, можеби ќе дојдеше и до тоа.

Споредете:

-Дедо Мраз ги наградува добрите дечиња.
-Бог ги наградува добрите луѓе.

Разликата е очигледна. Во првиот случај се работи за наивни деца и затоа е толку несериозно сфатено.

На пример, татко ти е милијардер. Ти се молиш на Бога да ти купат нова кола. За три дена молитвите ти се исполнуваат. И? Кој има поголем удел? Бог или милијардите на тате?

Само погледнете ја “најдобрата оптичка илузија на светот“, и ќе почнете да верувате во Дедо Мраз повеќе одколку во Бог.

Забегав...:helou:
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
5
Jas sakam Dedo Mraz za Nova Godina da mi donese poveke pamet:tapp:
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Дедо Мраз од Коњари
има долги бркови
уши као радари торба полна дарови

Дедо Мраз од Коњари
носи реј бан цвикери
шитка јакни ефтини
може и со чекови

Дедо мраз од Коњари
ич не плаќа царини
не се проблем дозволи
нуди цели шлепери
мисиркини батаци

(пази сеа) :icon_lol:
Дедо мраз злато мое љубов неверна
неможев без тебе јас за Нова година
Дедо Мраз злато мое жива превара
сал не моташ како сакаш пак не заеба

Земјата ја вртат чудни шлепери
пиљари и бизнисмени шалабајзери
тревата ја пасат само волови
рогови им наби Дедо Мраз од Коњари

Дедо Мраз од Коњари
ајле се искурнази
прима само долари
кога дели дарови Дедо Мраз од Коњари

Дедо мраз злато мое љубов неверна
неможев без тебе јас за Нова година
Дедо Мраз злато мое жива превара
сал не моташ како сакаш пак не заеба

!не верувам бе шалабајзер да не ми се мама и тато ќе немам пакетчиња :pos: инаку си имам многу желби ама не си ги кажувам :icon_lol:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Дедо мраз.... Па не памтам дека ме лажеле со дедо мраз. Само знам дека кога ке идеше нова година, даваа многу убави пакетчиња од кај мајками од работа. Со братми јадевме чоколада по 2 месеци. Ах... времиња...
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
53
вашите реакции кога откривте дека Дедо Мраз не постои,
Koj ti rekol deka ne postoi dedo mraz? A?
Toa samo te lazele za da prekinesh da dosagash za igrachki sekoja nova godina!
Dedo mraz si postoi i eve jas go imam videno, najodgovorno tvrdam, zimi mladost vi kazuvam sum go vishol ....eheeeeee..... ne ednash!
I za ovaa godina sakam da mi donese edno posaglam devojche! Nishto vishe!:vozbud: :vozbud: :vozbud:



Dedo Mraz: Ako chitash porakava na ova losho dete-Jove da ne mu nosish nishto za nova godina! Poshto ne e miren, i gi grize noktite. hehehe:jaj:
 
Член од
7 февруари 2007
Мислења
227
Поени од реакции
0
Многу ми беше јако кога за Нова Година добивав подароци и историите на дедо ми го надополнуваа тоа. Кога малку подпораснав забележав дека мојата куќа нема ОЏАК :tapp:
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
А бе Јове .. ако имаш некој проблем можеш да ми кажеш .. не ми бриши постови без врска ... шо ти е на тебе !?


па ке пишам дека сакам Дедо Мраз да ми донесе пакетче !
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Постот не е избришан од моја страна, иако требаше.

Еден ако почни да ја носи кон сеир темата сите ќе го следат.
Сега сфаќаш?

ајде сега сите сакам да речите, пакетчиња сакаме и нова санка и миризливи спенкала и барбики*


Продолжете...



*иронија
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
Kako nekoj so imase pisano pogore isto i jas sakam zdravje pred se za mene, za sonceto moe, za familijata, da vrvi vremeto brzo i najgolemata zelba da mi opstani vrskata, i koga ke dojdi vremeto da si se gusnam so licnosta koja najmnogu ja sakam na cel svet i da ostanam vo toj moment zasekogas.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Стварно не постои?:cry::cry::cry:

Баш сакав да му напишам писмо бе...не е фер.

Немам никаква посебна желба...сакав да му кажам да биде изненадување и нешто по негов избор да ми донесе.:pipi:
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Abe neka donese kamion so milka cokoladi od site vidovi.. drugo ne sakam. Ke go vidam jove_bt, zaedno da se zdebelime, potoa da ne mi vadi iminja : )
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Случајно на факс обработувавме еден текст, во кој се споменуваше дека пожелно е до определена возраст детето да верува во постоењето на Дедо Мраз. Секако постои и зададен момент или возраст кога детето треба да дознае за лажниот Дедо Мраз на начин кој нема да биди многу болен за него.Секако митот за Дедо Мраз не е мит во чиј дух ние како деца сме биле воспитувани или залажувани. Јас не памтам дека некогаш сум верувала дека Дедо Мраз е нешто друго освен измислица. Не го чекав Дедо Мраз, туку секој ден ги прашував мама и тато дали стигнале пакетчињата на работа и имав грижа на совест ако претерав со чоколадата.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom