Формула 1 сезона 2008

Кој ке биде шампион во 2008?

  • K.Raikkonen

    Гласови: 65 32,7%
  • F.Massa

    Гласови: 54 27,1%
  • L.Hamilton

    Гласови: 70 35,2%
  • H.Kovalainen

    Гласови: 0 0,0%
  • F.Alonso

    Гласови: 4 2,0%
  • N.Piquet Jr.

    Гласови: 2 1,0%
  • R. Kubica

    Гласови: 4 2,0%
  • некој трет...

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    199
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
I pokraj toa sto navijam za McLaren, sepak vise nego ubeden bev deka Ferarri ke ja zemat pol - pozicijata, no toa mislev deka ke bide Kimi, a ne Massa. Kimi imase najbolji vreminja na slobodnite treninzi u petokot, a mislam deka najdobro odvozi i na posledniot sloboden trening u sabotata vo 10.

Sepak kako i da e pilotite na McLaren i ne odvozija taka loso (osobeno Lewis), taka da ocekuvam daaaaleku povozbudliva trka vo odnos na poslednata vo Budimpesta. So sreka neka im e na i na dvajcata od McLaren i Hamilton neka go povtori istoto ona sto mu go naprai na Massa na predposlednata trka vo Germanija ... :vozbud: :vozbud:
 
С

Спенсер

Гостин
Не знам шо се случува со раиконен, но браво за маса, ја спасува честа на Ферари,утре очекувам триумф на МАСА и подиум за Кубица,​
 
F

fantomX

Гостин
Кубица се врајча, добро е. :vozbud:
Нова трка е Валенсија, да видиме како че се прилагодат пилотите денеска.
Сакам Кубица да тепа, ама ако не тој, преферирам Ферари пред Мекларен. :tv:
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Искрено се надевам на одличен старт на Хамилтон и превземање на првата позиција уште на самиот старт ама ќе видиме. Има време :)
 

Darth Malak

Blue is the Colour
Член од
16 октомври 2007
Мислења
153
Поени од реакции
5
Eте го Маса победи, ама можи ќе го казнат за тоа во питот со Сутил. Хамилтон втор, се знаеше и Кубица трет. Раиконен тапа, ќе го отепаше чоекот у боксот и на крај му се заеба болидот:toe:
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
434
Оваа трка беше на Маса, пол позиција, најбрз круг, победа. Супер враќање после катастрофата во Унгарија. Раиконен денеска не заврши, повторно проблеми со болидот, тоа е лошо, треба Италијанците да ја стегнат малку машината. Иначе се било во ред со механичарот...
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Раиконен тапа, ќе го отепаше чоекот у боксот и на крај му се заеба болидот:toe:
Се се враќа, се се плаќа :) хехехе
Иначе разликата меѓу Ферари и МекЛарен се намали од 11 на 8 поени. Се надевам на превземање на првата позиција во наредните 2 трки :)
Иначе тркава не беше мн интересна иако Раиконен се зачади :)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
Cestitki pred se na Massa za odlicno izvozenata trka i maksimalniot angazman od negova strana za vrakanje u trkata za titulata. Kako i da e mnogu lesno mozese da se sluci ovaa trka da ispadne i mnoooooogu polosa za Ferari od poslednava vo Ungarija. Povtorno nivniot motor otkaza, no kaj Kimi, nesto na sto ke moraat od Ferari da prevzemat pogolema paznja i dobro da proucat i uvidat kade e kvakata. Toa bese sosema dovolno za do nekade da se narusi top raspolozenieto u boksot na Ferari, no site tamu so sigurnost se prepotija koga Massa najprvin mnogu lesno mozese da sudri so edniot bolid na Force India i toa vo pitot, a potoa koga doznaa deka Massa e pod istraga na nekoi 15 kruga pred krajot glava gi zabole. No sepak kamen od srce im padna i na niv, posebno na Massa, posto i na ovaa trka da ja izgubese liderskata pozicija vo samiot finis na trkata, covekot mislam deka ke se frlese u more odma. Mozda i zatoa sudiite malce podobro razmislija, pa za da nema nemili nastani i zrtvi, se resija odlukata za toj incident da ja donesat posle trkata :pos::pos:

Sepak najdobro e sto od McLaren i dvata pilota odlicno izvozija. Lewis se obide no ne uspea da go pretekne Massa, a Heikki uspea da go iskoristi slabiot start na Kimi i da go pretekne uste na samiot start. No sepak Heikki malce i me razocara, posto ne go pritisna na Kubica poveke, pa eventualno da se izbori za tretoto mesto, pa McLaren ke si gi imaa i dvata pilota na podiumot. Al nema veze, ajde narednata trka Ferari ke si izgubi na domasen teren na Monza, srede Italija ... !!!* :wink:

P.S. : A najbitno e sto Lewis povtorno ja zgolemi prednosta (6 boda) vo odnos na vtoroplasiraniot (sea e Massa), a u isto vreme na Ferari im ja namalija prednosta i vo trkata za konstruktori, taka da se na se super ispadna za McLaren :vozbud:
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
434
Наредната трке е во Белгија, а не во Италија.

За инцидентот Маса е казнет со 10.000 евра.
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Kimi и Felipe остануваат во Ferrari во 2009

Kimi и Felipe остануваат во Ferrari во 2009

http://koli.com.mk/novosti/motosport.html

И покрај разните шпекулации за некои големи трансфери поврзани со италијанскиот тим, Ferrari соопшти дека и двајцата актуелни возачи ќе возат за тимот наредната година. Сепак, ништо не е соопштено за 2010 година па натаму, што повторно остава простор за нови шпекулации.
Шпекулации има веќе две години. За Бразилецот уште претходната година се споменуваше дека поради слабите резултати ќе си оди, но, оваа година тој конечно во целост го покажа својот талент, па во последно време на Kimi му гори местото во тимот.
Но, како што изјавија од Ferrari, Финецот не е воопшто крив за лошите резултати и дека проблемот е до подесувањето на болидот, а Kimi се уште е и актуелен шампион во F1.
Претседателот на тимот, Luca Di Montezemolo изјави дека двократниот светски шампион Alonso ќе треба да почека уште најмалку една година за да влезе во Ferrari, што секако не е добар знак за Шпанецот, кој што побрзо сака да вози за шампионски тим.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Кими сеуште не е сигурен... Можи да се повлечи на крајот на сезоната.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Абе и Шумахер не се пензионираше до последната трка, па на крај, оп си рипна в тавче. Кими ако продолжи со тапа вожњата, можно е да си оди од ферари.
 

gelcev

Scuderia Ferrari
Член од
13 август 2008
Мислења
451
Поени од реакции
10
Абе и Шумахер не се пензионираше до последната трка, па на крај, оп си рипна в тавче. Кими ако продолжи со тапа вожњата, можно е да си оди од ферари.
Jas kak so znam za sumaher se znaase na pola sezona kako sto saa se znaa koj deka ke odi.A i sefot na Ferrari izjavil deka veruva vo kimi i da ne go otpisuvaat toj moze da bide sampion isto kak i od meklaren
 

Kajgana Shop

На врв Bottom