Чао НАТО, Русиjа не чека!

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Михаеле аз септември бјах в Форталеза-Бразилија за 10дена.В'рх'т е.Сега пак ште ходја но в СаоПаоло.А в Азија не с'м бил.Засега.
Абе слушам и "цветни" телевизори сте почнале да купувате со вашиот стандарт откако влеговте во ЕУ.Уште ли сте со Русите на МESECAM или се префрливте на нашиот Европски PAL.?:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ај назад на темата! Ептен забегавте!
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
ами на

Аз п'к бех летото во Охрид и Солун (пак) - на двете места нема промена от пре две години. А во Созопол - се едно е друга планета. Не говорја за по-скупите.

ама интерсно беше, кога одихме со едни местни кај грците, на границата ги извадиха Б'ЛГАРСКИТЕ пасоши и минаха - кажуват тако немаме проблеми, со нашите ке ни праат проблем. А даже не ги питах зошто тако, они сами. Ама нема проблеми, шо да праим, наши луге су, ке помагаме колку можем.
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
добре

ОК АДМИН.
Денес пратеникот на НАТО ги изведе 8-те услова за прием во НАТО. За мене само едан беше интересан - да нема отворени вапроси и проблеми со суседите. Ајде сега кажете со таја антибугарска пропаганда шо да каже Б'лгарија, ние сме ОК со Мк - тешко, ама пак ке излажем зошто србежите и грците само чекат да се фанем за гушите.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ОК АДМИН.
Денес пратеникот на НАТО ги изведе 8-те услова за прием во НАТО. За мене само едан беше интересан - да нема отворени вапроси и проблеми со суседите. Ајде сега кажете со таја антибугарска пропаганда шо да каже Б'лгарија, ние сме ОК со Мк - тешко, ама пак ке излажем зошто србежите и грците само чекат да се фанем за гушите.
Па јас не познавам ни една НАТО членка која нема проблем со соседите.
 
N

n/a

Гостин
ОК АДМИН.
Денес пратеникот на НАТО ги изведе 8-те услова за прием во НАТО. За мене само едан беше интересан - да нема отворени вапроси и проблеми со суседите. Ајде сега кажете со таја антибугарска пропаганда шо да каже Б'лгарија, ние сме ОК со Мк - тешко, ама пак ке излажем зошто србежите и грците само чекат да се фанем за гушите.
Dobar vecer...stari moi priatelio...
Procheti...ako si gramoten de...:toe:
Дома > Вести > Македонија
Барнс: Името не може да биде пречка за покана во НАТО

Горан Момировски
15.11.2007 19:06
Николас Барнс
Официјален Вашингтон ја отфрли можноста Македонија да не добие покана за НАТО и Европската Унија поради името.
На брифингот во подкомитетот за Европа во Конгресот организиран од грчкото лоби во Америка, државниот секретар за политички прашања Николас Барнс изјавил, дека на Македонија нема да и биде откажана поканата за НАТО поради ниту една причина, освен ако таа не е поврзана со критериумите за членство.
Високиот американски претставник запрашан од прогрчките сенатори како влијае спорот околу името на поканата за НАТО, одговорил дека САД од Грција очекува да се придржува до времената спогодба.
„Иако за Вашингтон решавањето на спорот е многу важно, ние не сметаме дека сам по себе тој е причина Македонија да не добие покана за членство во НАТО“, изјавил Барнс на Конгресот.
Спорот за името бил централна тема и на средбата меѓу францускиот министер за надворешни работи Кушнер и неговата грчка колешка Бакојани, одржана вчера во Париз.
Според грчките медиуми, Грција добила целосна поддршката од Франција во барањето Македонија да го смени уставното име. Според наводите на медиумите во Атина, Кушнер изјавил дека, „грчката иницијатива за решавање на проблемот околу името е чекор напред и дополнителна причина да и се даде поддршка на грчката позиција“.
Македонскиот министер за надворешни работи Милошоски, од посериозни здравствени причини мораше да ја одложи посетата на Париз. Се бара термин посетат да се одржи во најкус можен рок.
Во изјава за А1 и новиот словенечки претседател бара брзо решавање на спорот околу името. Според Данило Тирк во напорите за приближување кон ЕУ, Македонија ќе мора да реши и некои политички прашања, како што е тоа за името.
:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
не е тако

Па јас не познавам ни една НАТО членка која нема проблем со соседите.
Да сите ги имат, ама немат отворени. Пример: унгарци и румуни го подписоха дека немат претенции една кон друга, дека унгарците во Румунија су ок и то е било.
Значи го имаме спорот за езикот, значи го имаме спорот за "тешкото положени на хОМО и компани", ја имаме антибугарска медиумски потпрена истерија - се е открито.
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
пак не читаш

Dobar vecer...stari moi priatelio...
Procheti...ako si gramoten de...:toe:
Дома > Вести > Македонија
Барнс: Името не може да биде пречка за покана во НАТО

Горан Момировски
15.11.2007 19:06
Николас Барнс
Официјален Вашингтон ја отфрли можноста Македонија да не добие покана за НАТО и Европската Унија поради името.
На брифингот во подкомитетот за Европа во Конгресот организиран од грчкото лоби во Америка, државниот секретар за политички прашања Николас Барнс изјавил, дека на Македонија нема да и биде откажана поканата за НАТО поради ниту една причина, освен ако таа не е поврзана со критериумите за членство.
Високиот американски претставник запрашан од прогрчките сенатори како влијае спорот околу името на поканата за НАТО, одговорил дека САД од Грција очекува да се придржува до времената спогодба.
„Иако за Вашингтон решавањето на спорот е многу важно, ние не сметаме дека сам по себе тој е причина Македонија да не добие покана за членство во НАТО“, изјавил Барнс на Конгресот.
Спорот за името бил централна тема и на средбата меѓу францускиот министер за надворешни работи Кушнер и неговата грчка колешка Бакојани, одржана вчера во Париз.
Според грчките медиуми, Грција добила целосна поддршката од Франција во барањето Македонија да го смени уставното име. Според наводите на медиумите во Атина, Кушнер изјавил дека, „грчката иницијатива за решавање на проблемот околу името е чекор напред и дополнителна причина да и се даде поддршка на грчката позиција“.
Македонскиот министер за надворешни работи Милошоски, од посериозни здравствени причини мораше да ја одложи посетата на Париз. Се бара термин посетат да се одржи во најкус можен рок.
Во изјава за А1 и новиот словенечки претседател бара брзо решавање на спорот околу името. Според Данило Тирк во напорите за приближување кон ЕУ, Македонија ќе мора да реши и некои политички прашања, како што е тоа за името.
:vozbud::vozbud::vozbud:

Така а ова ..." освен ако таа не поврзна со критериумите.."
А сега читај стари мој пријателју по-горнија ми пост и тогава пак се обаждај неподготвен. А отворените прашанија не мора да има со сите соседи - Б'лгарија, Грција (НАТО, ЕС), Албанија (кандидат НАТО, ЕС), Србија (?) и скоро може би Космет (немачки вилает).

А НИКОЛАС Барнс е острието на грцката политика, ако не знаеш да ти кажа. Историјата показва едно - Г'рците винаги (почти) губјат битките, но печелјат војните. За моја и наша македонска жалост, в тази војна мај ште загубјат нај-близките до нас хора на света. Жалко, правимк к'вото можем ама вече си научихме урока, че срешту ромеи мора со ниховите правила да играш.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да сите ги имат, ама немат отворени. Пример: унгарци и румуни го подписоха дека немат претенции една кон друга, дека унгарците во Румунија су ок и то е било.
Значи го имаме спорот за езикот, значи го имаме спорот за "тешкото положени на хОМО и компани", ја имаме антибугарска медиумски потпрена истерија - се е открито.
Точно е Бугарија ги има тие проблеми отворени:со јазикот,со ОМО,и со антимакедонската историја ама ќе мора да ги затвори или отворено да даде цврсти гаранции дека ќе ги реши.:)Барем како што гледам според пораките на Буш кого вие се надевам ептен го почитувате.
 
N

n/a

Гостин
Така а ова ..." освен ако таа не поврзна со критериумите.."
А сега читај стари мој пријателју по-горнија ми пост и тогава пак се обаждај неподготвен. А отворените прашанија не мора да има со сите соседи - Б'лгарија, Грција (НАТО, ЕС), Албанија (кандидат НАТО, ЕС), Србија (?) и скоро може би Космет (немачки вилает).

А НИКОЛАС Барнс е острието на грцката политика, ако не знаеш да ти кажа. Историјата показва едно - Г'рците винаги (почти) губјат битките, но печелјат војните. За моја и наша македонска жалост, в тази војна мај ште загубјат нај-близките до нас хора на света. Жалко, правимк к'вото можем ама вече си научихме урока, че срешту ромеи мора со ниховите правила да играш.
`Daskale` moj...pameten i prepameten...:pos2:
Daj kaj sto ke pomines da pocneme da sobirame pamet...posto od tebe pamet prosto `blika`...pa nie so kofata po tebe...:toe:...jebi ga...da sobereme malku.
Od sto imas mnogu pamet...mesto za kosa ne ti ostanalo...pa svetis navecer na mesecina!
Ali cek Zeko `prostiot` da ti objasni kako stojat rabotite...i kako se postaveni kockite na kurvata sudbina na balkanot:
Vie (bugarite),rumunite,madjarite,hrvatite i taka na zapad...ste so germancite.
Srbite,crnogorcite...a i grcite nesto stojat na dve stolici...se so rusite!
Nie...definitivno vleguvame zaedno so albancite so jenkite (shtatite)...!

Na Kosovo i u mojata Bosna e tablata...zarovite se frlaat od okolnite zemji...:toe:...Nazalost drugar moj...taka stojat rabotite na tablata na kurvata sudbina!
Da ti `crtam`mozni zaebancii i razvrski...:toe:...ne treba neli?
Bitno e edno...nema nesto mnogu mnogu da se naziveeme u blizina na tablata za igra...se nekoj zar ke padne kaj sto ne treba.:vozbud:

Za max. 20 god. od sega,onaa fasistickata tvorevina na svabite vikana E.U(jebi ga...sto nikogas ne uspeaa so puska...so politika i so pari privremeno go sklepaa) nema da postoi vise...ke se skrsi po dolzina i po sirina pod naletot na ludite rusi i kaubojski raspolozenite jenki.

E ako togas `drugar moj`...ne podmine `golemata igra` ...ke mi ostane zelbata pusta da ti go okacam skalpot na bajonet...:toe:...pa mozda i kako isluzeni i umorni vojnici ke sedneme u kafana da pieme zaedno po `edna`...i ke se inatime tamu stvarno po drugarski.
p.s Ocekuvaj ostar demarsh u skoro vreme od jenkite `drugar`...za specijalnata vojna koja sto ja vodite kon Makedonija.
Valjda citas megju redovi...da te e..m...valjda ne mora da preveduvam.:smir:
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Леле татари јадници ни заедни. Вие сте биле на одмор. Е ај одморете си малкуцка. Ало вие топрв сега сте биле во грција на одмор, а ние бевме кога таму растеа патлиџани на плажата на Халкидик. За Дубровник да не праиме муабет и цела Далмација. Вас ве има стварно доста во Барцелона, али не сте бре брате туристи. Дургар ми летоска се врати од Барса и вика од Бугари чоек глава неможе да дигне, али ве нема у Марбеља(зашто две лежалки и чадор се 80 еура). И на нас сте нашле коплекси да лечите, цигани ни заедни. Пред две години на една и оставив бакшиш од 70-80 денари отприлика и да ти кажам право курот само што не ми го испуши пред сите. За чрвените да не збориме и вие сте си свесни. Него да не ви објаснувам више. Треба искрено да се преиспитате. Да сте од некои навистина бизнисмени вие би работеле, а не би дремеле по македонски форуми и ширите некоја глупа пропаганда . Али служба си е служба......НАЛИ? И навистина што курац како некоја напаст сте на нашиве форуми? Толку ли ви се поинетресни? Или да си ја одработите платичката. Што пример не идете на Словенски форум, па нали сте заедно в Европејски ја Сајуз. Па дискутирајте си за вашите европски прашања. За стандардот итн итн......Навистина сте преку к*р*ц.
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
хм

Леле татари јадници ни заедни. Вие сте биле на одмор. Е ај одморете си малкуцка. Ало вие топрв сега сте биле во грција на одмор, а ние бевме кога таму растеа патлиџани на плажата на Халкидик. За Дубровник да не праиме муабет и цела Далмација. Вас ве има стварно доста во Барцелона, али не сте бре брате туристи. Дургар ми летоска се врати од Барса и вика од Бугари чоек глава неможе да дигне, али ве нема у Марбеља(зашто две лежалки и чадор се 80 еура). И на нас сте нашле коплекси да лечите, цигани ни заедни. Пред две години на една и оставив бакшиш од 70-80 денари отприлика и да ти кажам право курот само што не ми го испуши пред сите. За чрвените да не збориме и вие сте си свесни. Него да не ви објаснувам више. Треба искрено да се преиспитате. Да сте од некои навистина бизнисмени вие би работеле, а не би дремеле по македонски форуми и ширите некоја глупа пропаганда . Али служба си е служба......НАЛИ? И навистина што курац како некоја напаст сте на нашиве форуми? Толку ли ви се поинетресни? Или да си ја одработите платичката. Што пример не идете на Словенски форум, па нали сте заедно в Европејски ја Сајуз. Па дискутирајте си за вашите европски прашања. За стандардот итн итн......Навистина сте преку к*р*ц.
Хм да сум казал на одмор - бизнис брате, посао, работа - како сакаш. а шо да праим като ми е компјутерот стално уклјучен.
А кога плјувате Б'лгарија, ама злобно и гадно (дај само едан линк кон бугарски сајт во които антимакедонизма е број едан) и тогаз пак причај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom