Чао НАТО, Русиjа не чека!

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Sekogas koga MK barala sojuznistva, so cel sabobitnost, ni bil klaan noz v grb.
Imajte go toa na um.

Prijatel ne se kupuva, ne se plaka, se bira, na baza vzaemen reciprocitet i zaednicki interesi.

Kade se tuka interesite na nasite mili rusi ili amerikanci.
treba da se klavaat na tasovite pro i kontra i posle, dvapati meri, ednas seci.

A nie, kusi vo umot, i toa sto go imame, go zaginaFne nekade, po pat, rano, na pocetokot, ta sega bezumno talkame po bespakata politicki.

Kako v pustina, zedni za kapka voda, se vrzuvame za sekoj i sekogo, samo i samo malku ubavo da ne pogledne, a kamoli ubav zbor da ni kaze.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Би рекол дека и Титовите пионери многу повеќе знаеа дека VHS-от го измисли и патентира PHILIPS па им го продаде на JVC и АIWA отколку 23 годишните младинци кој сеуште веруваат дека CD-плеерот е Јапонска технологија а не дека пак го измисли и патентира PHILIPS што е вистина.
:pos2: Почит за кажаното и мала дополна. Дечкото чинам мислеше на тоа дека ЦеДе-то е измислено во Чешка што е факт. Само во тоа време бандоглавите раководители не ја препознаа револуцијата па им го продадоа пошто пото на Филипс. Ова може и самите да го проверите.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Dobra posmatracnica za pogled vo dzhunglata na "idilata", albanski hieni, makedonski antilopi.




Gledajki go pak mojot krug na poznanici kako i mojata generecija, nikogas ama bas nikogas ne bilo nato posakana organizacija za Makedonija ili pak voopsto organizacija od koja sto se ocekuva nesto korisno za Makedonija, a usa voopsto ne bila smetana za sila koja moze da donese berikjet na Makedonija, potocno na makedonskiot narod, dodeka naprotiv EU vazela kako mnogu pokorisna organizacija. Tuka pred se odigra uloga, vojnata na Kosovo, podrskata za UCK i bombardiranjeto na Srbija vo 1998 kako i vojnata vo Makedonija 2001 i podrskata za UCK od strana na USA i NATO. Pravam muabet za narodot nad 30 godisna vozrast.
Imam primeteno deka pilishkarijata ili na skopski zhargon "kopiljanata" ispod 23 god.vozrast mnogu poveke polagaat nadez kon nato i usa. Toa e povrzano kako so zrelosta, zivotnoto iskustvo, taka i so zasilenata propaganda, na koja krevkite mozocinja bile izlozheni vo poslednite godini.
Isto taka golema razlika najverojatno postoi i spored mestoto na ziveenje vo samata Makedonija, istok, zapad, centar,, sever, jug.
Taka da antinatovskoto i antiamerikanskoto raspolozenie e dosta visoko, no postoi eden zimski son, strav od doticnite, no i davanje treta "majka" shansa, povrzano so silnata vladina i tv kampanja za nato, usa, pa taka da ne doagja do izraz antiraspolozhenieto.


и ти фали уште парола :
и по тито тито


:vozbud:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
и ти фали уште парола :
и по тито тито


:vozbud:

Па што да прави човек кога владата му прави цели играни филмови за тоа како децата работеле за владата а владата работела за возрасните а у ствари никој ништо не работел што е чиста реалност на теренот.:)
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Sekogas koga MK barala sojuznistva, so cel sabobitnost, ni bil klaan noz v grb.
Imajte go toa na um.

Prijatel ne se kupuva, ne se plaka, se bira, na baza vzaemen reciprocitet i zaednicki interesi.

Kade se tuka interesite na nasite mili rusi ili amerikanci.
treba da se klavaat na tasovite pro i kontra i posle, dvapati meri, ednas seci.

A nie, kusi vo umot, i toa sto go imame, go zaginaFne nekade, po pat, rano, na pocetokot, ta sega bezumno talkame po bespakata politicki.

Kako v pustina, zedni za kapka voda, se vrzuvame za sekoj i sekogo, samo i samo malku ubavo da ne pogledne, a kamoli ubav zbor da ni kaze.
Америка и Русија си играјат ГОЛЕМАТА ИГРА навсекаде по светот.И кадето е фронтот има само кр'в и солзи за местното население.Нема да пожалјат ни вас ни нас ако могат.Европа зашто се обединјава малко по малко според теб?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Америка и Русија си играјат ГОЛЕМАТА ИГРА навсекаде по светот.И кадето е фронтот има само кр'в и солзи за местното население.Нема да пожалјат ни вас ни нас ако могат.Европа зашто се обединјава малко по малко според теб?
Aбе Бугарче,па и вас ве зедоа под свое НАТО и ЕУ од причини што имаше големи шанси да си останете под "Руска чизма",а можеби уште и сте со оглед дека најголемиот капитал во Бугарија е од Руско сомнително потекло.
Заврти се окулу себе и погледај чии пари се во прашање,почнуваќи од Лукоил па до банки и нуклеарни централи,ќе видиш и самиот дека не сте баш во ЕУ или само мене така ми се чини.?:)
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Evet...posle 10 god. i jas pocnuvam da go delam negovoto mislenje...:toe:...i toa se povekje i povekje.Ama ima zosto:
-Najgolemite neznalici i bestii stanaa uciteli.
-Na uciliste `novite decki` ucat slikovnici i neznaat pr. koj e glaven grad na Argentina....nitu pak da ja najdat na karta...:toe:...dur nie moravme da znaeme proizvodstvo na meso i broj na goveda vo doticnata drzava.
-Se poise i poise `surusi` gledam...sto ne znaat dve recenici da spojat i uste od gore na se se polni so sebe.
-novite generacii se ama maksimalno podlozni na malverzacii,propagandi i specijalna vojna...koja sto najodgovorno tvrdam...e vo tek!
!
Hah, epa na sekoj komu pocnuva da mu doaga od g'z vo glava od najpodloznite na malverzacii i propagandi mu se nametnuva vednas YU-nostalgicnosta.
NAREKUVANJE kako del od specijalnata vojna.
So ovoj nov sistem apsolutno sum siguren deka kje iscezne "odlivot na mozoci" zosto so noviot sistem za edukacija mozocite kje gi snema.
Reformi vo obrazovanieto :drk:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Hah, epa na sekoj komu pocnuva da mu doaga od g'z vo glava od najpodloznite na malverzacii i propagandi mu se nametnuva vednas YU-nostalgicnosta.
NAREKUVANJE kako del od specijalnata vojna.
So ovoj nov sistem apsolutno sum siguren deka kje iscezne "odlivot na mozoci" zosto so noviot sistem za edukacija mozocite kje gi snema.
Reformi vo obrazovanieto :drk:
Како бе ќе ги снема "мозоците" кога на моето дете во преодно-прво одделение му задаваат домашна со множества која во Германија или Финска се учи при полагање на завршна матура во средно?:)
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
ABC!!! Русија не е сред п'рвите страни по инвестиции в БГ. А ЛУКОјЛ.БГ-си плашта дан'ците у нас-следователно е наша фирма.Да са живи и здрави да ги плаштат. А за ЕС ште ти кажа само,че септември от Амстердам до Софија никаде по границите не с'м спирал.Австријско-Унгарската,. Унгарсо-Рум'нската и Рум'нско-Б'лгарската ги минах на втора скорост само с показване на БГ лична карта.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC!!! Русија не е сред п'рвите страни по инвестиции в БГ. А ЛУКОјЛ.БГ-си плашта дан'ците у нас-следователно е наша фирма.Да са живи и здрави да ги плаштат. А за ЕС ште ти кажа само,че септември от Амстердам до Софија никаде по границите не с'м спирал.Австријско-Унгарската,. Унгарсо-Рум'нската и Рум'нско-Б'лгарската ги минах на втора скорост само с показване на БГ лична карта.
Не се секирај бе Бугарче ние тоа го правевме можеби уште пред тебе да те направиме.:)
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Мене ме е правил Башта ми.Личи ми......Преди сте патували свободно когато сте били с'с Словенија и Х'рватска. Те и сега са свободни да ходјат дека сакат.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Мене ме е правил Башта ми.Личи ми......Преди сте патували свободно когато сте били с'с Словенија и Х'рватска. Те и сега са свободни да ходјат дека сакат.
Tие се слободни како и вие па "се убија" од шетање,гледам Германците ќе ви ги соберат и најдобрите мајстори,медицински сестри и други кадри од Бугарија па ќе почнете да ја напуштате затоа што животот без нив нема да биде воопшто квалитетен.Само тоа е за друга тема а Руснаците се повеќе ја окупираат Бугарија па би рекол дека вие станувате се повеќе Руска НАТО провинција.:)
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Се сме ја напуснали...Нема место дека да паркираш у Софија.........А окупаторите не са руснаци а Албанци и страната не е Б'лгарија а ......
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Америка и Русија си играјат ГОЛЕМАТА ИГРА навсекаде по светот.И кадето е фронтот има само кр'в и солзи за местното население.Нема да пожалјат ни вас ни нас ако могат.Европа зашто се обединјава малко по малко според теб?
"Evropa" mozhe se obedinuva, no nejzinata mokj opagja, posebno voenata. Eve relevantna analiza od Stuart Coehl od "Weekly Standard":

http://weeklystandard.com/Content/Public/Articles/000/000/014/321dgshp.asp?pg=1

Zoshto Belgija ima eskadroni od Eurofighteri, Portugalija tenkovi, Holandija podmornici, koi rechisi ne mozhat da gi koristat, a i nemaat zaednichka odbranbena politika? Toa povlekuva fantastichni troshoci brz da imaat golem uchinok.

Natalitetot e vo minus i trebaat 20tina godini za da se opravat malku od malku, a vo megjuvreme plivnati se od imigranti i grcaat vo korupcija.

Najverojatno kje vidime rushenje na socijalistichkiot sistem vo zemjite na EU, Germanija poleka se transformira, a po nea verojatno i ostanatite. Dali toa kje donese ekonomski napredok na smetka na raslojuvanje na narodot/ite, kje se vidi, no e najverojatnoto scenario.

Kako shto vekje ubavo se glega, Evropa e zavisna od energensi od Istok, i od vojna/politichka mokj od Zapad, a potisnata e ekonomski i od Istok i od Zapad.

Dolgorochno, ne gledam prosperitetna idnina za "Evropa", a nitu za Rusija zaradi natalitetot.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ABC!!! Русија не е сред п'рвите страни по инвестиции в БГ. А ЛУКОјЛ.БГ-си плашта дан'ците у нас-следователно е наша фирма.Да са живи и здрави да ги плаштат. А за ЕС ште ти кажа само,че септември от Амстердам до Софија никаде по границите не с'м спирал.Австријско-Унгарската,. Унгарсо-Рум'нската и Рум'нско-Б'лгарската ги минах на втора скорост само с показване на БГ лична карта.
Како кучиња пуштени од ланци сте бе бугаришта
 

Kajgana Shop

На врв Bottom