Чао НАТО, Русиjа не чека!

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Svetovid: politikata na Rusija e dvonasochna:

1. ekonomska dobivka nasekade vo svetot.

2. udiranje kontri na SAD nasekade vo svetot.


Makedonija e vo sferata na SAD. Razmisli sto znachi toa nas a propos napishanoto pogore za Rusija, osobeno koga Grcija i e strateshki partner na Balkanot, a vo Bugarija rovari.


P.S. Da ne sfatish pogreshno, ne ti velam deka Rusite ne ni se "bratski" narod ili deka ne mozhesh da piesh so niv i da se chuvstvuvash blizok. Samo ti kazhuvam deka toa se elementi koi ne igraat uloga (barem ne golema) vo odnosite megju drzhavite; interesite kako tie dva pogore igraat.
 
Член од
22 септември 2007
Мислења
160
Поени од реакции
1
Svetovid: politikata na Rusija e dvonasochna:

1. ekonomska dobivka nasekade vo svetot.

2. udiranje kontri na SAD nasekade vo svetot.


Makedonija e vo sferata na SAD. Razmisli sto znachi toa nas a propos napishanoto pogore za Rusija, osobeno koga Grcija i e strateshki partner na Balkanot, a vo Bugarija rovari.


P.S. Da ne sfatish pogreshno, ne ti velam deka Rusite ne ni se "bratski" narod ili deka ne mozhesh da piesh so niv i da se chuvstvuvash blizok. Samo ti kazhuvam deka toa se elementi koi ne igraat uloga (barem ne golema) vo odnosite megju drzhavite; interesite kako tie dva pogore igraat.
кажете им deka Rusite са откраднали древнијат македонски език и ште ви благодарјат :pos2::pos2::pos2:
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
кажете им deka Rusite са откраднали древнијат македонски език и ште ви благодарјат :pos2::pos2::pos2:
чуваш си се побркал бе монгол! Тоа за вас важи. Оти кога доползе монголоидната сурија на тролот чувашки аспарух до просторите на Источна Македонија (сегашен болгаристан) тие рикаа на некаков неартикулиран турски лавеж. Им требаа два века да го совладаат напредниот, то ест човечкиот Македонски јазик, сваќаш?
Мисирков, геополитиката е интересна работа. Денес си во атланската сфера утре во евроазија... Јас не агитирам тука нагло свртување, ами ЗАПОЧНУВАЊЕ на процесот за приближување кон Русија. Со лобирање, културни манифестации и слично. А епизодата со братимењето (самиот реков ќе бидам патетичен) ја вметнав само за илустрација колку лесно може да оди зближувањето со нив, само ако ние посакаме!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.233
Поени од реакции
81.381
Скептицизмот кон евро-атланските интеграции, меѓу Македонците денес, е на многу ниско ниво. Но, доколку (од било кои причини) не добиеме покана (за НАТО) идната година, состојбата околу евро-атланскиот ентузијазам кај народот - ќе се менува бргу. Тоа во најмала рака би резултирало со зголемување на скептицизмот кај луѓето (помеѓу другото и поради тоа што навистина сешто истрпеа во овие години поради пустото интегрирање). Анкетите веројатно ќе покажат што ќе се случи со јавното мнение во тој случај.
Тоа секако значи - се повеќе свртени погледи кон Русија.
Дали тоа САД може да го свати како неуспех, загрозување на сопствените зацртани планови (интереси), почеток на губење на влијанието, подршката (каква таква), во земјава. Сметам - Да. Дали тоа ќе значи (почеток на) зголемување на какво такво влијание на Русија во еден американски бастион. Да.

Мое мислење е дека не треба да попуштаме за името (ни за било што друго), а околу реформите, нормално, да си ја завршиме работата (толку колку што ќе дозволат сопките на лицемерните петоколонаши од ДУИ и СДСМ). Поканата сигурно ќе ја добиеме. Сметам дека САД не смее да си дозволи, во ваква сега веќе воспоставена биполарна состојба на Балканот, било какво "додавање маса на спротивниот тас од вагата".
А ако не ја добиеме фамозната покана - голема работа. Тоа не значи дека еве одма ние сме со Русија, но (како што милуваат нон-стоп да и' порачуваат Албанците на Србија) треба да се соочиме со новата реалност и без предрасуди (со време) да си најдеме (нова) позиција од која сопствените интереси ќе ни бидат заштитени.

сеедно ми е дали на кале ќе се вее американско или руско знаме
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Скептицизмот кон евро-атланските интеграции, меѓу Македонците денес, е на многу ниско ниво. Но, доколку (од било кои причини) не добиеме покана (за НАТО) идната година, состојбата околу евро-атланскиот ентузијазам кај народот - ќе се менува бргу....................................... Сметам - Да. Дали тоа ќе значи (почеток на) зголемување на какво такво влијание на Русија во еден американски бастион. Да.
.............................сопствените интереси ќе ни бидат заштитени.

сеедно ми е дали на кале ќе се вее американско или руско знаме
Za znameto neznam , ama mislam deka ke bide tesko da gi izbrkas amerikancite od dupkata vo koja se vkopuvaat na Kale.......:):)!!!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.332
Поени од реакции
18.201
Скептицизмот кон евро-атланските интеграции, меѓу Македонците денес, е на многу ниско ниво. Но, доколку (од било кои причини) не добиеме покана (за НАТО) идната година, состојбата околу евро-атланскиот ентузијазам кај народот - ќе се менува бргу. Тоа во најмала рака би резултирало со зголемување на скептицизмот кај луѓето (помеѓу другото и поради тоа што навистина сешто истрпеа во овие години поради пустото интегрирање). Анкетите веројатно ќе покажат што ќе се случи со јавното мнение во тој случај.
Тоа секако значи - се повеќе свртени погледи кон Русија.
Дали тоа САД може да го свати како неуспех, загрозување на сопствените зацртани планови (интереси), почеток на губење на влијанието, подршката (каква таква), во земјава. Сметам - Да. Дали тоа ќе значи (почеток на) зголемување на какво такво влијание на Русија во еден американски бастион. Да.

Мое мислење е дека не треба да попуштаме за името (ни за било што друго), а околу реформите, нормално, да си ја завршиме работата (толку колку што ќе дозволат сопките на лицемерните петоколонаши од ДУИ и СДСМ). Поканата сигурно ќе ја добиеме. Сметам дека САД не смее да си дозволи, во ваква сега веќе воспоставена биполарна состојба на Балканот, било какво "додавање маса на спротивниот тас од вагата".
А ако не ја добиеме фамозната покана - голема работа. Тоа не значи дека еве одма ние сме со Русија, но (како што милуваат нон-стоп да и' порачуваат Албанците на Србија) треба да се соочиме со новата реалност и без предрасуди (со време) да си најдеме (нова) позиција од која сопствените интереси ќе ни бидат заштитени.

сеедно ми е дали на кале ќе се вее американско или руско знаме
Со оглед дека без ЕУ и НАТО интеграции, Македонија нема никави шанси за економски просперитет, нема да се зголеми евроскептицизмот, туку ќе пага рејтингот на актуелната влада, која и да е, во моментот.

Прво ние да ги исполниме сите обврски како што треба, па после да ги видам дали нема да не примат заради името и во ЕУ и во НАТО.

Овде се создава атмосфера како ние се направивме и сега не не примаат заради името, е па не е таква ситуацијата.

Да ве потсетам не се влегува во НАТО со пароли "НАТО Е НАШЕ ЗЛАТО".
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Тоа со реформите е само фарса која може да се отегне во недоглед,се разбира доколку поголем дел од народот не се свести дека ЕУ па и НАТО ни продаваат "муда за бубрези" кога поголем дел од измислените "реформи" што треба да ги спроведеме секојдневно ќе се измислуваат во поинакви форми.Би го навел случајот со Грчкиот остров Крит кој е составен дел на ЕУ па се случуваат вакви "реформи" ама Грција е убедливо "најпримерна" членка на ЕУ чии сугестии особено се на цена доколку се работи за реформи во некоја потенцијално нова членка на НАТО и ЕУ:

Грчката полиција мораше да се повлече пред жестокиот отпор на вооружените наркобанди кај планинското село Зонијана на островот Крит, иако во акцијта учествуваа 40 полицајци и 12 возила, пишува лондонски "Индепендент".Весникот наведува дека позицијата била "шокирана од отпорот на 20 вооружени криминалци кои со калашникови ги пречекале полицајците", уште пред тие да дојдат до првите куќи во селото. "Индепендент" тврди дека Крит од секогаш бил познат по својата "независност" и дека на островот има највисок процент на оружје по глава на жител во ЕУ. Во тој дел на Грција наркобандите слободно оперираат.
Во вооружената пресметка, која наликувала на оние од времето на Дивиот запад во Америка, полицијата признава дека имала тројца повредени, но дека еден од нив се наоѓа во тешка состојба. Реонот околу селото Зонијана во кое нема полициска станица, иако живеат околу 1.600 луѓе, претставува центар на "илегална мини република", во која не важат и не се почитуваат грчките закони и во кој државата практично нема никаква контрола. Областа е полна со плантажи со марихуана и канабис, кои се затскриваат зад маслениците и пасиштата на кои редовно има овци. Во неа речиси слободно се шверцува дрога, а таму засолниште наоѓаат опасни рекетари и вооружени крадци кои знаат дека полицијата таму ништо не им може. Сите досегашни операции за разоружување на криминалните банди, што ги покренуваше Владата во Атина, завршиле со неуспех.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.233
Поени од реакции
81.381
@teneke: Мое лично мислење е дека начелно си во право (во врска со исполнувањето на реформите). Но за растењето на скептицизмот кај луѓето (односно нерасположеноста на масите околу евро-атланските интеграции), сигурен сум дека ќе стане реалност (ако веќе не е започнат тој процес). Со текот на времето кај народот полека почнува да се воспоставува нешто слично на долново становиште:

Тоа со реформите е само фарса која може да се отегне во недоглед,се разбира доколку поголем дел од народот не се свести дека ЕУ па и НАТО ни продаваат "муда за бубрези" кога поголем дел од измислените "реформи" што треба да ги спроведеме секојдневно ќе се измислуваат во поинакви форми..
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Точно дека тие бараат одредени реформи. Меѓутоа и да ги исполниме пак ќе бараат нешто друго. Впрочем ако сакаат да не примат тие би можеле уште веднаш. Најсвеж пример е Бугарија. Какви реформи каков к*р. За Нато и сум некој оптимист и би сакал да влеземе. И ако влеземе тоа ќе биде само поради САД, кои сеуште мислам ни се најголеми поддржувачи. Меѓутоа ,,Вавилонската блудница,, секогаш била против Македонија. Никогаш не застанала на наша страна. И пак нови и нови услови. И пак некоја глупост. Политички дијалог и други каканции.
 
Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
Така е, не верувам дека толку се вкопуваат за да си излезат бргу.

Dobra posmatracnica za pogled vo dzhunglata na "idilata", albanski hieni, makedonski antilopi.


.....за растењето на скептицизмот кај луѓето (односно нерасположеноста на масите околу евро-атланските интеграции), сигурен сум дека ќе стане реалност (ако веќе не е започнат тој процес). Со текот на времето кај народот полека почнува да се воспоставува нешто слично на долново становиште:
Gledajki go pak mojot krug na poznanici kako i mojata generecija, nikogas ama bas nikogas ne bilo nato posakana organizacija za Makedonija ili pak voopsto organizacija od koja sto se ocekuva nesto korisno za Makedonija, a usa voopsto ne bila smetana za sila koja moze da donese berikjet na Makedonija, potocno na makedonskiot narod, dodeka naprotiv EU vazela kako mnogu pokorisna organizacija. Tuka pred se odigra uloga, vojnata na Kosovo, podrskata za UCK i bombardiranjeto na Srbija vo 1998 kako i vojnata vo Makedonija 2001 i podrskata za UCK od strana na USA i NATO. Pravam muabet za narodot nad 30 godisna vozrast.
Imam primeteno deka pilishkarijata ili na skopski zhargon "kopiljanata" ispod 23 god.vozrast mnogu poveke polagaat nadez kon nato i usa. Toa e povrzano kako so zrelosta, zivotnoto iskustvo, taka i so zasilenata propaganda, na koja krevkite mozocinja bile izlozheni vo poslednite godini.
Isto taka golema razlika najverojatno postoi i spored mestoto na ziveenje vo samata Makedonija, istok, zapad, centar,, sever, jug.
Taka da antinatovskoto i antiamerikanskoto raspolozenie e dosta visoko, no postoi eden zimski son, strav od doticnite, no i davanje treta "majka" shansa, povrzano so silnata vladina i tv kampanja za nato, usa, pa taka da ne doagja do izraz antiraspolozhenieto.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Мислам дека основната па и крајната цел на она што го бараат од нас е ИМЕТО Македонија,а се друго е само "фил на тортата" за да изгледа дека не сме толку одлепени па ќе си го продадеме името.Грчката политичка елита ја направи "грешката" уште пред распадот на Југославија кога започна наголемо да го употребува терминот Македонија кој пред тоа беше забранет за употреба и само се шепотеше од страна на Македонците кој живеат во Егејска Македонија.Tокму од тогаш и започнаа проблемите кај нас кога ни беше скратено би рекол монструозно правото да си го употребуваме своето име пред меѓународната јавност а тоа беше прифатено и од голем дел на уфрлените политички глаучи во Македонското собрание.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.332
Поени од реакции
18.201
Dobra posmatracnica za pogled vo dzhunglata na "idilata", albanski hieni, makedonski antilopi.




Gledajki go pak mojot krug na poznanici kako i mojata generecija, nikogas ama bas nikogas ne bilo nato posakana organizacija za Makedonija ili pak voopsto organizacija od koja sto se ocekuva nesto korisno za Makedonija, a usa voopsto ne bila smetana za sila koja moze da donese berikjet na Makedonija, potocno na makedonskiot narod, dodeka naprotiv EU vazela kako mnogu pokorisna organizacija. Tuka pred se odigra uloga, vojnata na Kosovo, podrskata za UCK i bombardiranjeto na Srbija vo 1998 kako i vojnata vo Makedonija 2001 i podrskata za UCK od strana na USA i NATO. Pravam muabet za narodot nad 30 godisna vozrast.
Imam primeteno deka pilishkarijata ili na skopski zhargon "kopiljanata" ispod 23 god.vozrast mnogu poveke polagaat nadez kon nato i usa. Toa e povrzano kako so zrelosta, zivotnoto iskustvo, taka i so zasilenata propaganda, na koja krevkite mozocinja bile izlozheni vo poslednite godini.
Isto taka golema razlika najverojatno postoi i spored mestoto na ziveenje vo samata Makedonija, istok, zapad, centar,, sever, jug.
Taka da antinatovskoto i antiamerikanskoto raspolozenie e dosta visoko, no postoi eden zimski son, strav od doticnite, no i davanje treta "majka" shansa, povrzano so silnata vladina i tv kampanja za nato, usa, pa taka da ne doagja do izraz antiraspolozhenieto.
Нормално е секој под 23 години да ги гледа во позитивно светло НАТО и ЕУ, а и нормално е повеќето што биле Титови пионери, да вртат на исток кон Русија. Имаше многу митови за Русија, еден другар навремето ми се колнеше дека Русите први имале VHS видеа во светот.
Јебига испрани мозоци...
 
N

n/a

Гостин
Нормално е секој под 23 години да ги гледа во позитивно светло НАТО и ЕУ, а и нормално е повеќето што биле Титови пионери, да вртат на исток кон Русија. Имаше многу митови за Русија, еден другар навремето ми се колнеше дека Русите први имале VHS видеа во светот.
Јебига испрани мозоци...
Znaci da se povtoram....
bez da spomnuvam ucitelka sto kube za kosa nad uvo i lupa so stapce ako neznaes i ne si spremen...
... ovoj pat....:toe:...malku ke go vidoizmenam postot.
Dedo mi...koga jas imav 17-18 god. i site od familija me karaa do besvest zosto ne sum se pribiral doma i sum bil sram za familija...
skros analiticno prijde na `problemot` i me prasa zosto mora da iskacam sekoj den i zosto mora da se vrakjam izmegju 3-5 saat....posto na toj nacin sum se unistuval sam sebe i sum bil nesposoben bilo za rabota,bilo za ucenje utredenta.
Jas kazav...posto site sto gi znam pravat isto...a kaj site turci tamu i crn Asan!
Sledea pet-sest brzi repliki na koi sto on odrza edno `predavanje` na koe sto jas za malku ne mu se nasmeav...a glasese vaka:
Ako nesto ima svetska vrednost od starata Yuga...bese obrazovanieto i moznosta za nadgradba.Od vreme...nasi lugje odat na pecalba i so pomos na znaenjata steknati niz skolskiot sistem uspevaat i te kako dobro da zarabotat i da se probijat vo tugjina.
E toj del sinko...vidis im smeta i sakaat da go unistat...zatoa vi gi izmislija ovie diskotekive do 5 saat i gi unistuvaat ucilistata i fakultetite.Aj kazi mi,mi vika...sto e toa sto mozes da napravis izmegju 12h- i 05 a ne mozes prethodno?
Evet...posle 10 god. i jas pocnuvam da go delam negovoto mislenje...:toe:...i toa se povekje i povekje.Ama ima zosto:
-Najgolemite neznalici i bestii stanaa uciteli.
-Na uciliste `novite decki` ucat slikovnici i neznaat pr. koj e glaven grad na Argentina....nitu pak da ja najdat na karta...:toe:...dur nie moravme da znaeme proizvodstvo na meso i broj na goveda vo doticnata drzava.
-Se poise i poise `surusi` gledam...sto ne znaat dve recenici da spojat i uste od gore na se se polni so sebe.
-novite generacii se ama maksimalno podlozni na malverzacii,propagandi i specijalna vojna...koja sto najodgovorno tvrdam...e vo tek!
I zatoa sme tamu kade sto sme...propadna sicko...prokopsa...zanaet zlaten rgjosa. (ke si go griznam ako nekoj pod 23 znae da mi kaze cij stih citiram bez da gugla).

Jas ne sakav da kazam deka sme popametni (nie postarite).:nenene:Ne.Ne ozbilno...tamam rabota...ama mnogu povekje ni bese pruzeno i dadeno...mnogu povekje vnimanie ni obrnuvaa i ne ucea.

I zatoa...kako odminuva vremeto-se potesko i potesko ke bide vo nasata zemja R.Makedonija da se napravi prosta strategija za bilo sto...za prosti sekojdnevni raboti...ne pa ja budala...:toe::pos2:eek:d po defoult prodadenite dusi-politicarite da cekam agenda i bela kniga za dejstvo na Nadvoresnata politika,t.e diplomatijata.

Izgleda deka...:toe:...sekoj sonuva ona sto saka da go vidi...i mozda i ke go svatam seriozno i ke go poslusam Concrete.

A nazad na temata...za onie koi ne mozea da procitaat megju redovi...da...rusite ne ni se prijateli...i sekogas gi gledale samo svoite interesi...AMA NIKOJ OD STRANA NEMA DA NI GI KAZE NITU PAK POTERA NASITE INTERESI...samo nie samite...po plan...so fakti i so upgrade-i.
Inace...maf ni e rabota!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Нормално е секој под 23 години да ги гледа во позитивно светло НАТО и ЕУ, а и нормално е повеќето што биле Титови пионери, да вртат на исток кон Русија. Имаше многу митови за Русија, еден другар навремето ми се колнеше дека Русите први имале VHS видеа во светот.
Јебига испрани мозоци...
Па после 17 години "клецање" од НАТО и ЕУ без позитивни резултати,значи "ќорци",сигурно е дека и најгрдата жена на светот дека ќе побара друг да ја заврши работата наместо импотентниот маж.Овде не се работи само за вештачко оплодување и успешно породување,овде се работи за класична импотенција предизвикана од психолошка бариера која се вика Грција.
Би рекол дека и Титовите пионери многу повеќе знаеа дека VHS-от го измисли и патентира PHILIPS па им го продаде на JVC и АIWA отколку 23 годишните младинци кој сеуште веруваат дека CD-плеерот е Јапонска технологија а не дека пак го измисли и патентира PHILIPS што е вистина.
Титовите пионери си играа дрндупка со Грција и отсекогаш за нив биле и останале цигани каде се одеше на мочање а купуваа во Милано,Трст па и Париз и Лондон а не како денес кога кремот на 23годишниците се фали како бил на шопинг во Солун.Русија беше последна дестинација на која помислуваа тогаш иако Москва е најскапа дестинација денес барем според светските медиуми.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom