Нострадамус

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
nema filmovi ima knigi
препорачи некоја така добра. а за филмови има оти како мал бев гледал но тогаш шо разбираах, едно ми е останато во сеќавање кое оште го памтам , а тоа е дека и во филмот он спомнуваше дека светот ќе постои до 3797 година, истото нешто го има и напишано еден член во некој пост погоре.
Ај можеби некој друг ќе му текне некој филм за ностардамус?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
упс сори еве најдов јас еден филм постар е од 1981 година ама добар ми стои, сега најдов уште еден од 1994 ама гледан ми, еве ви линк за тој од 1981 да видите за што точно станува збор (утре зимам да го гледам) :smir: :vozbud:
http://www.imdb.com/title/tt0081109/#comment

ако има уште некој филм нека каже
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Eve ti edna kniga Kodot na Nastradamus od Majkl Retkliv filmovite se stari i mali dok poslednata kniga od nastradamus e pronajdena vo 1996 g i seuste ne e desifrirana vo celost
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ke se namacis na srpsko hrvatski jas ja imam ne snam dali ima na makedonski
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
Prorčanstva je pisao u stihovima. Stihovi su pisani zagonetnim, dvosmislenim stilom upotrebom francuskih, provansalskih, talijanskih, grčkih i latinskih riječi. To je činio s razlogom jer postojala je opasnost da ga proglase vještcem, a također je želio da neupućenima tajne proročanstva ostanu nepoznate. Knjiga, iako još nedovršena, tiskana je 1555. i sadržavala je prve tri centurije i početak četvrte. Čuvši za Nostradamusa kraljica Katarina de Medici pozvala ga je na Dvor. Dana 15. kolovoza Nostradamus je unajmio sobu u gostionici St. Michel, a već narednog dana kraljica ga je primila u posjet. Kada su se sreli Nostradamus i kraljica u razgovoru su proveli dva sata. Kraljica se interesirala za kvartenu u kojoj se opisuje kraljeva smrt. Dva tjedna kasnije kraljica je ponovo pozvala Nostradamusa i tada mu je dala u zadatak da napravi horoskope za njenu djecu čija tragična sudbina je već bila opisana u Proročanstvima. Nedugo nakon toga Nostradamus je načuo da se pravosudni organi u Parizu raspituju o njegovim magijskim ritualima te se vratio u Salon. Od tada patio je od kostobolje i artritisa, te se čini da nije puno radio osim što je izradio nekoliko horoskopa za svoje ugledne goste i dovršio pisanje Proročanstava. Godine 1564. kraljica Katarina, sada kraljica regent, odlučila je proputovati kroz Francusku. Putujući posjetila je i Nostradamusa. Tada ga je kraljica proglasila dvorskim liječnikom. No, Nostradamus je osjećao da mu se bliži kraj. Stoga je 17. lipnja 1566. godine napisao oporuku, a 1. srpnja pozvao je mjesnog svećenika kako bi mu dao posljednju pomast. Kada ga je sluga napuštao te noći rekao mu je da ga ujutro neće vidjeti živa. Bilo je kao što je i predvidio.
Nostradamus je sahranjen uspravno u zidove salonske crkve, a njegova supruga Anne dala je napraviti spomen-ploču. U doba Revolucije Nostradamusov grob oskrnavili su praznovjerni vojnici. Sačuvani ostaci sahranjeni su u drugoj salonskoj crkvi, crkvi Saint-Laurenta, gdje se njegov grob i portret još uvijek mogu vidjeti. Dvije godine nakon njegove smrti - 1568. u cijelosti su tiskana njegova Proročanstva. Možda je zanimljivo spomenuti da je još kao mladi student podržao Kopernikovu teoriju da je Zemlja okrugla i da se Zemlja okreće oko sunca - 100 godina prije nego što će Galileo biti suđen za isto uvjerenje. Na Nostradamusovu grobu stoji ovaj epitaf:
Ovdje leže kosti glasovitog Michaela Nostradamusačije je gotovo božansko pero jedino bilo,prema sudu svih smrtnika, dostojnozapisati pod zvjezdanim nadahnućembuduće događaje cijelog svijeta...neka potomstvo ne dira njegove ostatke.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Не знам дали е спомнато погоре пошто ме мрзи да читам на српско-хрватски. Нострадамус побарал кога ќе го погребуваат, да закопаат со него и плоча со запишана година (заборавив која беше). Гробот е откопан во точно таа година која ја напишал на плочата.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Не знам дали е спомнато погоре пошто ме мрзи да читам на српско-хрватски. Нострадамус побарал кога ќе го погребуваат, да закопаат со него и плоча со запишана година (заборавив која беше). Гробот е откопан во точно таа година која ја напишал на плочата.
хмм ми текна за што зборуваш, на јутуб гледав клипови и даваа знаеш како на документарец како му го откопуваат гробот и кога го отворија ковчегот на неговото тело имаше табла на која пишуваше некоја година незнам која точно и сите тие таму се чудеа.
 
Член од
19 април 2007
Мислења
629
Поени од реакции
37
хмм ми текна за што зборуваш, на јутуб гледав клипови и даваа знаеш како на документарец како му го откопуваат гробот и кога го отворија ковчегот на неговото тело имаше табла на која пишуваше некоја година незнам која точно и сите тие таму се чудеа.
Можеш да ни/ми дадеш линк?фала однапред:smir:
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Јас не верувам во тоа што го има предвидено Нострадамус.
 
S

Sagan

Гостин
King hailed as victor, and Emperor,
The faith broken, the Royal deed known;
macedonian blood, King made conqueror,
the arrogant people come to humility through tears.

Кралот прогласуван за победник, и цар,
Верата скршена, Кралскиот чин знаен:
македонска крв, Кралот стана освојувач,
надуениот народ, стана скромен низ солзи.

Не можеме да тврдиме дека сите лица и настани каде се споменуваат Македонците се однесуваат само на македонскиот народ. Значи, тој бележел настани кои временски се поврзани, така што ова е моето толкување:

(Македонска крв) хеликоптерската несреќа непосредно пред:

(Кралот стана освојувач) влезот на Македонија во НАТО, со што официјално македонските војници во Ирак се „освојувачи“, „окупатори“...

(Надуениот народ) Грците, ќе станат скромни откако природна катастрофа ќе им се случи ова лето.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
2008 – конфликт во хиндустан. ова ќе биде една од причините за третата светска војна.

2010 – ќе започне трета светска војна. војната ќе почне во ноември 2010 г. а ќе заврши во октомври 2014 г. ќе почне како обична(со конвенционално оружје), потоа ќе биде применето на почетокот атомско а потоа и хемиско оружја.

2011 - како резултат на радиоактивни отпадоци на северната полутопка нема да останат ни животни ни растенија. потоа муслиманите ќе почнат хемиска војна против преостанатите живи европејци.

2014 – поголемиот дел од луѓето ќе страдаат од чирови, рак на кожата и други кожни болести (последици од хемислата војна)

2016 – европа ќе биде речиси без население

2018 – кина ќе стане нова светска велесила. земјите во развој од експлоатирани ќе се претворат во експлоататори.

2023 – малку ќе се измени орбитата на земјата.

2025 – европа се уште ќе биде малку населена.

2028 – ќе се создаде нов извор на енергија (најверојатно ова ќе биде контролирана термонуклеарна фузија). гладот постепено ќе се надмине. ќе стартува вселенски брод кон венера управуван од човек.

2033 – поларните луѓе тонат. се зголемува нивото на светските океани.

2043 – светската економија ќе процвета. европа ја водат муслиманите.

2046 – ќе може да се пресадуваат сите органи. замената на органите ќе стане еден од најдобрите методи на лечење.

2066 – за време на нападот на муслиманскиот рим, сад применуваат нов вид на оружје – климатско. нагло застудува.

2076 – блескаво општество (комунизам)

2084 – обновување на природата

2088 – нова болест – стареење за неколку секунди!!!

2097 – брзото стареење е победено.

2100 – вештачко ”сонце” ќе ја осветлува темната страна на земјата.

2111 – луѓето ќе станат киборзи (живи роботи)

2123 – војни меѓу мали области. државите нема да се вмешаат.

2125 – во унгарија ќе пристигнат сигнали од вселената

2130 – колонии под вода

2164 – животните се претвараат во полулуѓе

2167 – нова религија.

2170 – голема суша.

2183 – колонијата на марс ќе стане нуклеарна сила и ќе побара независност од земјата (како на времето сад од англија)

2187 – ќе се запре ерупцијата на 2 големи вулкани.

2195 – морските колонии целосно ќе снабдуваат и со енергија и со храна.

2196 – целосно мешање на азијатите и европејците.

2201 – термонуклеарниот процес на сонцето забавува. ќе застуди.

2221 – во потрага по вонземјани, човештвото стапува во контакт со нешто ужасно.

2256 – вселенски брод ќе донесе на земјата нова страшна болест.

2262 – постепено се менуваат орбитите на планетите. на марс му се заканува комета.

2271 – повторно ќе бидат изменети физичките ”константи”

2273 – мешање на жолтата, белата и црната раса. нови раси.

2279 – ”енергија од ништо” (веројатно од вакуум или од ”црните дупки”)

2288 – патување во времето. нови контакти со вонземјани.

2291 – сонцето се гаси. ќе се преземат обиди за да се запали пак.

2296 – се изменува силата на тежата. почнуваат да паѓаат старите вселенски бродови и станици.

2299 – во франција – партизанско движење против исламот.

2302 – ќе бидат откриени нови важни закони и тајни на вселената.

2304 – ќе биде откриена е тајната на месечината

2341 – нешто страшно се приближува кон од вселената кон земјата.

2354 – хаварија од едно од вештачките сонца доведува до суша.

2370 – голем глад

2378 – нова раса што брзо се развива.

2480 – ќе има 2 вештачки сонца. земјата е во самрак.

3005 – војна на марс. ќе се наруши траекторијата на планетите.

3797 – во ова време на земјата ќе загине се живо, но човештвото ќе најде сили за нов живот во друг ѕвезден систем.
Живи глупости :smir:
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
covek so golema fantazija.......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom