Масони

Член од
22 ноември 2010
Мислења
75
Поени од реакции
3
Jas ne znam kako eden mason moze da se pretstavi na drug. Toa mozebi podobro (siguren sum vo toa) go znae Zidarski.

Ne znam kade se slikani slikite, no adresata koja ja posocuvas e privatna kuka na edna ulica od mene. Veruvajte dosega sto pati ke primetev deka tamu ima nesto. Na taa adresa e registriran domenot na sajtot na masonite, a se raboti za privatna kuka. Seriozen prekrsok e dokolku posocis deka masonite imaat zbirno mesto na odredena adresa, a tamu mirno si ziveat drugi lige.

Isto taka ako se prestavuvas mason, a ne si, tebe ti treba seriozna poddrska od nekoi institucii vo nasoka na nadminuvanje na odredeni narusuvanja.

p.s. Site informacii koi gi iznesuvas se javno dostapni. Ne cuvme nisto novo
Еден масон се претставува на друг со поздрав. Поздравите се тајни и следствено различни.
А сите информации што се извадени во јавност за темата се ограничени и можат да бидат само збунувачки. Во суштина поголема половина од информациите нема никогаш да бидат достапни затоа што се полага заклетва за тајност.
Остануваме со претпоставки :) барем од тоа што го прочитав погоре
 
Член од
4 април 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Каков вид на штета би предизвикал?
Каде тука е правото на слободен говор и да си каже тоа што мисли ?
А тоа за публицитетот и правење пари на сметка од туѓ напор, нели кај нас(и секаде) тоа го прават МЕДИУМИТЕ, политичарите, новинарите итн... Кој си ги плаќа казните? Дур не те оставаат да ги казниш а не пак да ти ги платат... Нон стоп слушаме навреди напади и сл. па никому ништо ...
Дали тука вие можете да покренете тужба врз некој дека ве навредил во некој пост ?




Zidarski - Спомена дека никоја ложа нема покренато судска постапка против Ајк - а индивидуално членовите ???
И праша како ќе му биде отежната или спречена работата ? - Па ти ако ме тужиш мене, и треба да исплатам некоја си за мене нереална сума на пари, јас нема тогаш да можам да пишувам тука бидејќи нема да ми останат пари да си платам интернет ...
Сигурно дека покрај напорот што го дава, финансискиот дел е многу битна алка за неговата работа.




Edno e postoenje na pravo na sloboden govor. Toa e na primer koga vie ke kazete deka ne vo se dopaga ovaa Vlada, ne vi se bendisuva ovoj gradonacalnik i minister. Kritikuvanje na zakon e sloboda na govor.
Napravete razlika pomegu sloboda na govor i iznesuvanje na nevistini. Razlika pomegu demokratija i privatnost

Sloboda na dvizenje e da mozete da odite kade sakate, no vleguvanje na tug, privaten imot ne e pravo na slobodno dvizenje, tuku pravo na zastita na sopstvenost.

Sekoj mason moze da kaze kade e nivnoto sediste, no dokolku ne e tocno, sigurno masonite nema da go tuzat. No moze da go tuzi onoj koj zivee na posocenata adresa. Zamislete da nekoj kaze deka na vasata adresa e registrirano vakvo ili onakvo zdruzenie na gragani

p.s. Posto si fraer masonski, sledniot pat slikaj ja kukata, veke i onaka so adresata go otkri nivnoto sediste. Da vidime dali ke ti treba i pravna pomos
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
943
p.s. Posto si fraer masonski, sledniot pat slikaj ja kukata, veke i onaka so adresata go otkri nivnoto sediste. Da vidime dali ke ti treba i pravna pomos
И со ова се обраќаш кон мене ? Тоа што е посочено, е од друг а не од мене ... провери наназад.

btw фала за вашите мислења и одговори Zidarski и Somoteitbe, значи масонеријата како организација и секој ивидуалец кој е член на истата нема поднесено никаква клевета кон споменатата личност, но сепак има право на тоа нели ...
 
Член од
4 април 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
И со ова се обраќаш кон мене ? Тоа што е посочено, е од друг а не од мене ... провери наназад.

btw фала за вашите мислења и одговори Zidarski и Somoteitbe, значи масонеријата како организација и секој ивидуалец кој е член на истата нема поднесено никаква клевета кон споменатата личност, но сепак има право на тоа нели ...

peckata
ne e kon tebe tuku kon ,,masonot,, sto iscezna.

i ne tuzba od masonite, tuku tuzba od semejstvoto sto zivee na taa adresa
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
И со ова се обраќаш кон мене ? Тоа што е посочено, е од друг а не од мене ... провери наназад.
Да, има некаква забуна во редови - но, сепак, знаеме кој кому се обраќа и зошто, ок е се.
btw фала за вашите мислења и одговори Zidarski и Somoteitbe, значи масонеријата како организација и секој ивидуалец кој е член на истата нема поднесено никаква клевета кон споменатата личност, но сепак има право на тоа нели ...
Како што реков - не сум чул до сега некој да се занимава со тоа - нема потреба, навистина...
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.237
Поени од реакции
8.013
Дали за некој масон ако се докаже дека е соработник на тајните служби(шпион) се исклучува од масонеријата и ложата или нема никава врска ова со вас не ве засега?!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Мислам дека со таа теза за рептилите повеќето знаат која позадина ја има и што шири преку неа. Расни омрази и напад врз Евреите итн...
Ако си читал нешто од Ајк ќе забележиш дека ниту шири расни омрази ниту е напад врз евреите.
Напротив,има пишувано дека расизмот е тешка глупост со која некои лица си даваат поголема вредност врз основа на бојата на кожата.
Ниту го негирал холокаустот ниту ништо слично.
Читни малку.

До сега не сум чул за случај во кој било која масонска ложа да покрене тужба против Ајк, така што - како тоа му пречат во работењето?!
Пред извесно време, имаше лекција на универзитетот во Торонто. Универзитетот во Торонто е основан од масони, и низ долгата историја, многу често бил воден од масони. На самата зграда во која држеше предавање, има многу масонски симболи, многу од професорите се членови на ложата. Никој не му попречи да го одржи предавањето.
Неколку организации бараа да не му се дозволи да одржи предавање поради наводен антисемитизам.Откако не можеа да најдат ниеден доказ,ниедна реченица кажана или напишана која е антисемитска,се ограничија на медиумски пропаганди...залудно.

Не гледам дека Ајк нешто страда финансиски. Колку што ми е познато доста добро наплатува за своите јавни настапи и говори, а исто така многу добро заработува од своите книги. До сега неговото богатство се смета во десетици милиони долари, така што - не гледам дека некој го спречува во работата.
Повторно небулози.
Од каде ти е оваа констатација за некакви десетици милиони долари не е познато.

Да разјасниме.
Ајк е на став дека еден процентуално мал дел од масонеријата е замешан во педофилија и други криминални дела.Има јасно кажано дека ни од далеку тоа не значи дека сите кои се масони се злочинци,напротив има секакви меѓу нив,како и во било која организација.Но еден дел е замешан во организирање педофилски кругови,нешто што е потврдено во Шкотска,Белгија,САД...
Исто наведува и организации кои се слични на масонските по структурата како Speculative society а се замешани во многу срања.

http://www.firstfoot.com/scotchmyth/ssoemembers.htm
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Да разјасниме.
Ајк е на став дека еден процентуално мал дел од масонеријата е замешан во педофилија и други криминални дела.Има јасно кажано дека ни од далеку тоа не значи дека сите кои се масони се злочинци,напротив има секакви меѓу нив,како и во било која организација.Но еден дел е замешан во организирање педофилски кругови,нешто што е потврдено во Шкотска,Белгија,САД...
Исто наведува и организации кои се слични на масонските по структурата како Speculative society а се замешани во многу срања.

http://www.firstfoot.com/scotchmyth/ssoemembers.htm
Добро е што конечно ваквите ставови ги пронајдовте кај некој од надвор за да бидат веродостојни,МЕНЕ УСТАВА ПЕНА МИ ФАТИ УКАЖУВАЈКИ ДЕКА ПОСТОЈАТ И МАСОНИ КОИ СО ОДНАПРЕД МАТЕМАТИЧКИ ПРИЧИНИ СЕ ВКЛУЧУВААТ ВО МАСОНЕРИЈАТА....е тоа се токму овие погоре болдираните но станува збор за многу мал број на вакви пред и се не добри луѓе.И за крај да ве потсетам дека доколку масонот се огреши од законите во земјата во која живее и биде осуден од судот за кривично дело тој засекогаш се отстранува од масонеријата со немошност да влезе во ниедна друга ложа во светов.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Se izvinuvam,da ve prasham ..

Oficijalnata web stranica na makedonskite masoni koja beshe,oti me mrzi da prelistuvam sega ..


Izvinete za fontot,i blagodaram.
 

CF.REAL MADRID

ЦЕВКА
Член од
9 септември 2009
Мислења
335
Поени од реакции
9
Може ли некој во кратки црти да ми објасни кои се тие масони......Луѓе ли се,шо ли се,со шо се занимаваат..Најосновното за нив ако не е проблем......фала однапред
 
T

Tetro

Гостин
Може ли некој во кратки црти да ми објасни кои се тие масони......Луѓе ли се,шо ли се,со шо се занимаваат..Најосновното за нив ако не е проблем......фала однапред
Читни ја темава, има објаснувано многупати.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
МЕНЕ УСТАВА ПЕНА МИ ФАТИ УКАЖУВАЈКИ ДЕКА ПОСТОЈАТ И МАСОНИ КОИ СО ОДНАПРЕД МАТЕМАТИЧКИ ПРИЧИНИ СЕ ВКЛУЧУВААТ ВО МАСОНЕРИЈАТА...


Викам ја да не се напиња, ама ај...па после некој му е крив. Башка со ВРЕСКАЊЕ ништо не се постигнува. Освен запенуење, се разбира.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Уште еден конкретен факт дека масонеријата е религија

"Every Masonic Lodge is a temple of religion; and its teachings are instructions in religion...This is the true religion revealed to the ancient patriarchs; which Masonry has taught for many centuries, and which it will continue to teach as long as time endures...It is the universal, eternal, immutable religion, such as God planted in the heart of universal humanity." ... "The ministers of this religion are all Masons who comprehend it"


Albert Pike, Morals and Dogma, pp. 213-219:baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom