Масони

Член од
16 август 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ne kazav deka Zivko e kriminalec (cesto kriminalcite go zaobikoluvaat zakonot, propisite - znaci pravat nesto sto ne e inkriminirano no sepak ne e CESNO znaci se krsat moralni pravila, a zemajki gi vo predvid karakteristikite koi treba da gi poseduva masonot), a ako toa taka se razbira sakam da se izvinam i da potvrdam deka ne e kriminalec. Presumpcija na nevinosta e "sekoj e nevin dodeka ne se dokaze negovata vina". Od mene ne moze da se bara presuda za da se dokaze dali e nekoj kriminalec ili ne - APSURD cist, a uste pomalku za da se odbrani Zivko, za nesto sto kazav dali e CESNO ili NE E CESNO. I povtorno ke kazam deka toa ne e karakteristika na cesnost ili nekoja visoka doblest so koja nekoj bi se gordeel, posebno jas, toa e moe mislenje. Od druga strana sakam da mu se izvinam na gospodinot Zivko, sto niti vinoven niti dolzen se mesa tuka po forumot i se nadevam deka vo idnina moeto prisustvo na forumot nema da spomenuva nekoi licnosti, bidejki kako sto se gleda toa pogresno se razbira i se tolkuva vo pravec na odbrana. Moeto prisustvo na forumot e toa sto me interesira, znaci da gi prodlabocam moite poznavanja za masonstvoto, ama kako sto gledam se se razbira deka nekoj saka da napadne nekogo a isto taka vednas da se odbrani.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Ne kazav deka Zivko e kriminalec (cesto kriminalcite go zaobikoluvaat zakonot, propisite - znaci pravat nesto sto ne e inkriminirano no sepak ne e CESNO znaci se krsat moralni pravila, a zemajki gi vo predvid karakteristikite koi treba da gi poseduva masonot), a ako toa taka se razbira sakam da se izvinam i da potvrdam deka ne e kriminalec. Presumpcija na nevinosta e "sekoj e nevin dodeka ne se dokaze negovata vina". Od mene ne moze da se bara presuda za da se dokaze dali e nekoj kriminalec ili ne - APSURD cist, a uste pomalku za da se odbrani Zivko, za nesto sto kazav dali e CESNO ili NE E CESNO. I povtorno ke kazam deka toa ne e karakteristika na cesnost ili nekoja visoka doblest so koja nekoj bi se gordeel, posebno jas, toa e moe mislenje. Od druga strana sakam da mu se izvinam na gospodinot Zivko, sto niti vinoven niti dolzen se mesa tuka po forumot i se nadevam deka vo idnina moeto prisustvo na forumot nema da spomenuva nekoi licnosti, bidejki kako sto se gleda toa pogresno se razbira i se tolkuva vo pravec na odbrana. Moeto prisustvo na forumot e toa sto me interesira, znaci da gi prodlabocam moite poznavanja za masonstvoto,.
Ako stvarno ti e takva namerata procitaj sto ima napisano na stranicite nanazad, najdi neodgovoreno prasanje, postavi go i jas so zadovolstvo bi go cital odgovorot.......pozdrav
 
Член од
16 август 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Najverojatno ja imas pogreseno temata.....spustite zavese! Moeto prasanje bese dali e toa CESNO ILI NE! Procitaj pogore....
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Najverojatno ja imas pogreseno temata.....spustite zavese! Moeto prasanje bese dali e toa CESNO ILI NE! Procitaj pogore....
Dobro be prijatele........nikade jas ne procitav prasanje za masonerijata, izgleda ti najverojano si ja zgresil temata ne jas.........prasanjeto ti e za privatniot biznis na nekoj covek koj se deklarira kako mason........ova prasanje nema vrska so masonerijata.....pozdrav

P.S: Ako ne gresam, koga otide MAT vo stecaj zivko nemase nikakva vrska so kompanijata.......
 
Член од
16 август 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Jas se ograduvam od komentari dali bil ili ne, bidejki e sosopstvenik - eden od gazdite. Jas kazav za druga firma i iznosot se odnesuva na nejze. Samo ok. Ajde, tuka da zavrsime so muabetot za covekot i da se zadrzime na temata i da pobarame nekoi odgovori od Zidarski, Somoteitbe pa i ti ako imas poznavanja i eventualno drugi koi ke se vklucat. Drugo, na 21 Septemvri sakam da odam vo crkvata Sv. Bogorodica vo Kicevsko. Tamu imalo nekoi masonski simboli. Tamu ke baram informacija koi majstori ja gradele, i koj ja finansiral izgradbata.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Jas se ograduvam od komentari dali bil ili ne, bidejki e sosopstvenik - eden od gazdite. Jas kazav za druga firma i iznosot se odnesuva na nejze. Samo ok. Ajde, tuka da zavrsime so muabetot za covekot i da se zadrzime na temata i da pobarame nekoi odgovori od Zidarski, Somoteitbe pa i ti ako imas poznavanja i eventualno drugi koi ke se vklucat. Drugo, na 21 Septemvri sakam da odam vo crkvata Sv. Bogorodica vo Kicevsko. Tamu imalo nekoi masonski simboli. Tamu ke baram informacija koi majstori ja gradele, i koj ja finansiral izgradbata.
Crkvata e prekrasna ,nemam zborovi i e vistinski masonski hram od toa vreme iskreno se gordeam so nejze oti pokazuva deka masonerijata ni e vrezana nam makedoncite vo genetskiot kod ,znaci modernite masoni se naslednici a ne novopeceni.Nemam zborovi prekrasna e.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Ако сеуште е активна темава, би можел ли некој да ми каже што значи да се патува на исток ?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Ако сеуште е активна темава, би можел ли некој да ми каже што значи да се патува на исток ?
Дел од симболиката на третиот степен е - мислам дека не е возможно да се објасни во детаљи тука на форум, затоа што треба да се навлезе доста подлабоко во симболиката на целиот ритуал, што не може да се направи во еден или неколку постови...
Генерално кажано - се однесува на потрагата по знаење (Истокот).
 
Член од
20 март 2008
Мислења
107
Поени од реакции
12
Зидарски, чудна ти е теоријата за О.Т.О. Уште почудна нетрпението и фрустрациите кон Редот.
За да не пишувам за Кроули(не ми е толку битен, еве ти линк што имам кажано за него). А дали сме или не сме дел од масонеријата, дали не признаваат или не, или како што велиш ти различни принципи имаме, мислам дека треба да си побараш одговори. Со Кроули не почнува О.Т.О. ! Но ти тоа го знаеш нели...

Ако ти како масон, не можеш да препознаеш друг масон, освен ако не ти каже број на ложа и име, и ако масон признаваш некој што е член само на регуларната масонерија, не знам што да ти кажам.
Да си поминеш ритуалите и фиозофијата на твојот Ред до таму каде што си стигнал.
Многу се испровоцира од една реченица која сигурно не ја ни разбра, туку едноставно избувна.
Но како ти е волја. Ниту за другиот цитат што си го поставил од мене не си го разбрал.
Но битно е што доби желба да кажеш кој е масон а кој не.
Назад на учење, и тоа не само теорија.
Друже извини вака.. не дека нешо сум масон... како мн други тука.. само од тоа шо имам читано , масоните се препознаваат меѓу себе по тајни ракувања и знаци кои се карактеристични само за нив, уствари тоа е дел од тајната шо неможет да е споеделет со нас.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Дел од симболиката на третиот степен е - мислам дека не е возможно да се објасни во детаљи тука на форум, затоа што треба да се навлезе доста подлабоко во симболиката на целиот ритуал, што не може да се направи во еден или неколку постови...
Генерално кажано - се однесува на потрагата по знаење (Истокот).
Дали е точна мојава претпоставка?
Звуците кој му се соопштуваат на кандидатот при посветувањето во третиот степен - "Ma-at-neb-men-aa, Ma-at-ba-aa" Се староегипетски и во суштина значат "Голем е озаконетиот мајстор на масонството, голем е духот на масонството"
И уште ова да прашам! Дали големиот мајстор Хирам Абив е назив кој значи "Загубениот крал" - Hiram (на Иврит означува благороден - кралски) и Абиф (на старофранцуски - загубениот). И дали овој назив се однесува на Последниот египетски крал од Старото кралство - Секененре Тао, кој одкако бил убиен со него исчезнале и тајните со кој кралевите добивале божествен авторитет на владеење, Станувале "Hor" Одкако Предходниот крал се претворал во "Oziris"?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Дали е точна мојава претпоставка?
Звуците кој му се соопштуваат на кандидатот при посветувањето во третиот степен - "Ma-at-neb-men-aa, Ma-at-ba-aa" Се староегипетски и во суштина значат "Голем е озаконетиот мајстор на масонството, голем е духот на масонството"
И уште ова да прашам! Дали големиот мајстор Хирам Абив е назив кој значи "Загубениот крал" - Hiram (на Иврит означува благороден - кралски) и Абиф (на старофранцуски - загубениот). И дали овој назив се однесува на Последниот египетски крал од Старото кралство - Секененре Тао, кој одкако бил убиен со него исчезнале и тајните со кој кралевите добивале божествен авторитет на владеење, Станувале "Hor" Одкако Предходниот крал се претворал во "Oziris"?
И двете се погрешни. Првата - зборовите се погрешни (иако доста често сретнувани кај некои автори, но не се тоа зборовите во ритуалот), но се разбира, нема да ги коментирам вистинските зборови, затоа што се наша лична работа. Преводот на вистинските зборови е исто така сосема различен од преводот кој го посочуваш.
Хирам Абиф - исто така има сосема друго значење - а конкретниот превод кој го даваш е последица на пишувањата на Најт и Ломас и сличните ним, но е исто толку погрешен. Симболиката на Хирам е далеку поедноставна од тоа, но далеку позначајна.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И двете се погрешни. Првата - зборовите се погрешни (иако доста често сретнувани кај некои автори, но не се тоа зборовите во ритуалот), но се разбира, нема да ги коментирам вистинските зборови, затоа што се наша лична работа. Преводот на вистинските зборови е исто така сосема различен од преводот кој го посочуваш.
Хирам Абиф - исто така има сосема друго значење - а конкретниот превод кој го даваш е последица на пишувањата на Најт и Ломас и сличните ним, но е исто толку погрешен. Симболиката на Хирам е далеку поедноставна од тоа, но далеку позначајна.
Значи Кристофер Најт и Роберт Ломас изнеле невистини во нивното дело "Хирамовиот Клуч"?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Значи Кристофер Најт и Роберт Ломас изнеле невистини во нивното дело "Хирамовиот Клуч"?
Ако ја прочиташ внимателно Хирамовиот Клуч ќе видиш дека целата книга се базира на претпоставки и на нивни лични видувања, но речиси и да нема никаква фактографија со која можат да ги потврдат своите тези. Истото се однесува и на конкретниот дел околу конкретните зборови - тоа што тие го изнесуваат како зборови од третиот степен, е нивната претпоставка за потеклото на тие зборови, тврдејќи дека во својата денешна употреба во масонскиот ритуал, зборот претрпел промени и дека тоа што тие го пишуваат е оригиналната фраза...
Повторно ќе речам - тоа е нивна претпоставка, за која во ниту еден момент не нудат било каква поддршка. Ние многу добро знаеме што значат тие зборови - и немаат никаква врска со нивните пишувања.
Ова го имам многу пати напишано во темава - има страшно многу автори, кои пишуваат за потеклото на масонеријата (и масони и немасони), кои влегуваат со однапред дефинирана теза што сакаат да ја докажат, наместо да остават проучувањето да ги одведе до соодветна теза. Најчесто присутна теза е токму околу египетското потекло на масонеријата, за што никој од нив до сега не успеал да даде достојни факти и докази, а самиот масонски ритуал, доколку внимателно се проучи - го негира тоа.
Хартијата трпи се... особено кога се продава добро...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако ја прочиташ внимателно Хирамовиот Клуч ќе видиш дека целата книга се базира на претпоставки и на нивни лични видувања, но речиси и да нема никаква фактографија со која можат да ги потврдат своите тези. Истото се однесува и на конкретниот дел околу конкретните зборови - тоа што тие го изнесуваат како зборови од третиот степен, е нивната претпоставка за потеклото на тие зборови, тврдејќи дека во својата денешна употреба во масонскиот ритуал, зборот претрпел промени и дека тоа што тие го пишуваат е оригиналната фраза...
Повторно ќе речам - тоа е нивна претпоставка, за која во ниту еден момент не нудат било каква поддршка. Ние многу добро знаеме што значат тие зборови - и немаат никаква врска со нивните пишувања.
Ова го имам многу пати напишано во темава - има страшно многу автори, кои пишуваат за потеклото на масонеријата (и масони и немасони), кои влегуваат со однапред дефинирана теза што сакаат да ја докажат, наместо да остават проучувањето да ги одведе до соодветна теза. Најчесто присутна теза е токму околу египетското потекло на масонеријата, за што никој од нив до сега не успеал да даде достојни факти и докази, а самиот масонски ритуал, доколку внимателно се проучи - го негира тоа.
Хартијата трпи се... особено кога се продава добро...
Да небидам сватен погрешно, но не би се согласил дека целата книга се базира само на претпоставки. Авторите изнесуваат итекако аргументирани заклучоци, на пример делот за потеклото на името Америка, според западната зведа - Мерика. Тука се посочува на фактот дека во Рослинската капела Изградена од Вилијам Сенклер, има скулптури и слики од кактусот алоја како и од кочани со пченка! Ако го земеме фактот дека овие растенија се донесени од Америка, а Америка за првпат (официјално) е одкриена од Колумбо во 1494, тогаш како се нашле во Рослинската капела која е изградена во 1486?
Вакви несоборливи аргументи има на повеќе места во книгата кој јасно говорат дека масонеријата потекнува директно од темпларите и од египет.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Да небидам сватен погрешно, но не би се согласил дека целата книга се базира само на претпоставки. Авторите изнесуваат итекако аргументирани заклучоци, на пример делот за потеклото на името Америка, според западната зведа - Мерика. Тука се посочува на фактот дека во Рослинската капела Изградена од Вилијам Сенклер, има скулптури и слики од кактусот алоја како и од кочани со пченка! Ако го земеме фактот дека овие растенија се донесени од Америка, а Америка за првпат (официјално) е одкриена од Колумбо во 1494, тогаш како се нашле во Рослинската капела која е изградена во 1486?
Вакви несоборливи аргументи има на повеќе места во книгата кој јасно говорат дека масонеријата потекнува директно од темпларите и од египет.
Ipsissimus - ниеден сериозен историчар одамна веќе не тврди дека Колумбо ја открил Америка. За тоа има доволно цврсти (и записи и материјални) докази веќе добри 30-тина години и сериозната наука го потврдува тоа.
Што се однесува до името - да, доста интересна теза е тоа со Мерика... но е само тоа - теза. Освен обична логична претпоставка, нема ниеден единствен доказ за точноста на тоа тврдење. Дури и да е точна (иако и јас лично сметам дека е доста веројатна), не значи апсолутно ништо за масонеријата и по никаков начин не докажува, ниту пак го поврзува потекло на масонеријата со Египет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom