Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Имаш ли објаснување за овој негативен тренд? Во Америка масонеријата е се` постара (моментално просечната возраст на масоните во САД е над 35 години).
Не е негтивен тренд. Ситуацијата во 50-тите во САД е вон нормалниот тек на работите, односно е "статистичка грешка". На што се дожи тоа - по враќањето од војната, стотици илјади млади луѓе се зачленуваат во ложите (не само во масонските ложи, туку и во неколку други организации во Америка, како Elks, Moose, Kiwannis итн), во потрага по нешто што ќе им даде смисла во животот, но и место каде ќе се задржи тоа братско чувство и однос кои ги изградиле за време на војната со своите соборци. Тоа доведува одеднаш да се зголеми членството, со бројки кои не се "нормални", односно, се неодржливи.
Тоа на своја рака предизвикува други, дополнителни проблеми, кои ден денес се чувствуваат. Под влијание на огромното членство, се создава убеденост дека отсега па натаму ќе има толкав број на членови - па се градат огромни згради, се вклучуваат во масивни донаторски акции (Шрајн болниците), се прават планови, со идеја дека во иднина бројот само ќе се зголемува (како што е дотогаш).
Но - таа генерација остарува и изумира, а новите генерации се враќаат кон нормалните бројки - па затоа се има впечаток дека бројот опаѓа.
Во последниве 10-15 години, сепак, има доста голем пораст на членството (што се должи и на интернетот - заради поголемата достапност на информациите).

Хаус - тоа е бројката на регуларни масони во светот во моментов (според бројот кој Големите Ложи го имаат за своето членство - да не ги собирам сега една по една - меѓу 3 и пол и 4 милиони е).
 
Член од
22 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
.

Dobro drugar na sekoj forum te citam osobeno na VMacedonia i te pratam osobeno tebe od zbor do zbor i ona sto ti go kazuvas i propovedas za mene e vo red , no zosto tolkava TAJNOST okolu vaseto bratstvo koga vie velis ucite na samoizgraduvanje pa toa ne e nekoj kriminal za da odrzuvate tajni sostanoci i da birate kogo ke primite , a kogo ne. Izvini dokolku ima greski ama pisuvam od mobilen internet.:toe:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Dobro drugar na sekoj forum te citam osobeno na VMacedonia i te pratam osobeno tebe od zbor do zbor i ona sto ti go kazuvas i propovedas za mene e vo red , no zosto tolkava TAJNOST okolu vaseto bratstvo koga vie velis ucite na samoizgraduvanje pa toa ne e nekoj kriminal za da odrzuvate tajni sostanoci i da birate kogo ke primite , a kogo ne. Izvini dokolku ima greski ama pisuvam od mobilen internet.:toe:
Прво - не проповедам ништо, односно, не се трудам да ширам некаква доктрина...
Второ - нема некоја којзнае колкава тајност - туку е повеќе претпазливост. Што се однесува до бирањето кого ќе примиме - зошто да не? Зарем треба секој што ќе му текне да го примаме? Прочитај ја темава на овој форум - најмногу имам тука пишувано...
 
Член од
22 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
Prvo fala bogu te nacekav na nekoj forum . Gledam gramatikata i vokabularot na zborovi ti e podobar (za zitel na Kanada) od nas ovdesnite . Ona sto napisav ,,propovedas,, ne mislev da te navredam tuku samo tebe te ima po forumive i Samoteibe od loza od USA . do sega samo ti pisuvas za forumdziite , a zs nekoj drug mason ne se uklucuva po forumive . inace www.glm.org.mk veke podolgo vreme e nedostapna , posleden pat bese pustena lani maj mesec , navodno e vo faza na ,,izgradba,, 9 meseci cekam da ja pustat pak da vidam sto ima novo. inaku za clenstvo : se vospostavuva vrska so nekoj clen od semejstvoto , se proveruva negovata finansiska sostojba , pa se rasprasuva za nego vo okolinata itn... na taa pretpazlivost mislev. ako imas nekoj drug makedonski sajt pisi da podnaucime nesto, zosto na GLM tesko deka ke go pustat uste dolgo vreme. inaku ednas postaviv prasanje na nivniot e-mail i istoto go odgovorija kako g.navedenovo kako da stanam clen . izvina za gramatikava ama na forumov se uklucuvam od mobilniot . :toe:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Иако се наоѓам во Канада, сепак, доста долго живеев во Македонија и се надевам дека доволно добро го владеам јазикот... :smir:
Страницата на ГЛМ е активна, и секогаш била активна, не гледам никаков проблем.
Други македонски сајтови за масонеријата колку што ми е познато нема. Зошто масони од Македонија не пишуваат јавно на оваа тема - не ми е познато, ќе треба нив да ги прашате.

Уште еднаш да појаснам нешто, бидејќи добивам доста голем број на приватни пораки на оваа тема...
Не сум член на ГЛМ, не живеам во Македонија и нема никаков начин по кој би можел јас да му помогнам некому во врска со зачленување, нити пак со остварување на контакт со некој масон во Македонија. Приватните разговори со мене, не ги сметајте како некакво интервју за зачленување или пак како некаква препорака!

Да додадам уште нешто во врска со приватните пораки.
Многу ве молам пред да ми пишувате приватни пораки со прашања од типот "Ај кажи нешто повеќе за масоните, баш ме интересира темата" - разгледајте ја убаво темава!
Доколку имате дополнителни прашања - ќе ми биде задоволство да ги одговорам, но тука, а не во приватни пораки.
Ви благодарам за разбирањето.
 
Член од
22 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
e pa drugar sve ova sto go kaza i sto go napisa e apsolutno tocno i po posledniov post gledam deka se raboti za isklucitelna licnost , mislam deka sve si napisal i mozeme da ja zatvorime temava . i da ne zaboravam koja vremenska zona e vo kanada.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
e pa drugar sve ova sto go kaza i sto go napisa e apsolutno tocno i po posledniov post gledam deka se raboti za isklucitelna licnost , mislam deka sve si napisal i mozeme da ja zatvorime temava . i da ne zaboravam koja vremenska zona e vo kanada.
Извини што ти се мешам во подфорумов, само да побарам да не ја затвораш темава, рано е :(
 
Член од
22 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
ova bese mala provokacija za zidarski na sala :) . mislam deka odgovori na site prasanja sto ni teknaa na nas forumdziite pa mozes da govoris za ona sto ne si odgovoril , vo slobodna forma.:toe:
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
, vistinata za masonite, nivniot plan poglednetego , za novite licni karti ,i za nobata tehnologija na idninata, za pojavata na antihristot
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Е со клипот ме изнасмеја рано на сабајле,овој штого направил клипот ми личе на голем парољубец,драг пријателу парите не се ништо повеке освен купче хартија или желео кој има одреден номинал и се најголемото зло кое му се има случено на човечството,да немвеме пари ке ја имавме висинската безрезервна љубов кој треба да ја даваме на секој човек,а тоа е вистинското дело на христијанството(и на другите религии) на Бог и на Исус.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
За оние што велат дека македонската масонерија не е доволно присутна во јавноста - во последниот број на Фокус има одлична статија од Големиот Мајстор на Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom