Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Kazah fanah go Feni dzabe ka me zaeba edna umrana ekipa Degefors za 7000 kako i da e iskreni cestitki za pobedata i mislam deka ste prvi favoriti za titulata...
Pozdrav od mene i srekno :smir::smir:
Јас не мислам така иначе :helou:

Работнички се многу подобри ... барем така мислам ... Со душа чекам да го гледам дербито Фени - Фершпед :):)

(17-28; 21-20; 10-11; 15-15)

Кошаркарите на Фени Индустри со победа стартуваа во новоформираната балканска лига, и тоа на гостински терен, во Крагуевац.

Во салата "Језеро" во Крагуевац каде, за жал, имаше многу малку публика, македонскиот шампион уште од самиот почеток му стави до знаење на противникот дека нема намера да се шегува.

Со цврста игра во одбраната кавадарчеките кошаркари успеаја да примат само 63 коша. Ѓуров и Кол со по девет поени се најзаслужните што по првите 10 минути Фени Индустри имаше предност од 11 поени.

Во исто темпо се продолжи во втората четвртина во која домашните кошаркари полека се разбудија од летаргичноста, но Доналд Кол со серија од 11 поени не им дозволи да ја спуштат предноста под десет коша, па "портокаловите" на полувреме заминаа со резултат 38:48.

Во 26. минута домаќинот успеа да ја смали предноста на 45:50, но откако тренерот Емил Рајковиќ побара тајм-аут, заигра многу поцврсто во одбраната за која младите српски кошаркари немаа решение.

Токму добрата одбрана резултираше со фактот што Фени Индустри во последните 10 минути влезе со двоцифрена предност. На почетокот во последната четвртина домаќинот двапати успеа да дојде до негатива од шест поени, но тука и застана.

Во 32. минута резултатот беше 55:61, а во 35 -та минута 58:64. Во тие моменти проработе капитенот на Фени Индустри, Горан Самарџиев, кој со две "тројки", односно осум поени во серија успеа да ја врати предноста на 72:58.

Ваквиот начин на игра на кавадаречкиот шампион едноставно на противникот му стави до знаење дека нема шанси да се надева на позитивен резултат во своето деби во балканската лига.

Да напоменеме дека македонскиот шампион на овој натпревар настапи ослабен бидејќи иако седеше на клупата Михајловски воопшто не влезе во игра поради повреда, а Димитровски по само пет минути игра се пожали на болки во коленото и доби поштеда.

Лидер кај кавадарчани беше повторно незапирливиот Доналд Кол, кој средбата ја заврши со високи 26 поени.

ЕМИЛ РАЈКОВИЌ (ФЕНИ ИНДУСТРИ)

Одбраната клучна

"Забележавме многу важна победа, и тоа на гостински терен. Не е мала работа на гости, особено во европско натрепварување да примиш само 63 коша. Нашата одбрана функционираше беспрекорно и затоа им честитам на сите мои играчи и се надевам дека и понатаму достоинствено ќе ја презентираме македонската кошарка во ова натпреварување".

вчера разбрав дека гуров бил звер за вчерашната утакмица,доналд сандард нема муабет али еве и чемата изгледа добро изиграл.ај у среда мислам дека ке гледаме интересна кошарка а и 2ра победа на ФЕНИ.:toe:

Член од
3 јуни 2008
Мислења
494
0
еј а дали некој знае дали ке се одржи утакмицата со пелистер?кога како шо?

28
Зошто утакмица со Пелистер јас како што знам нема да има никаква пријателска утакмица туку во сабота гостуваме во Скопје на Фершпед Работнички.:)