Масони

Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Zidarski- dali nasiot "ambasador vo svetot" koj ne e sega megu nas nasiot poznat pop -pejac Tose Proevski bese mason.........:salut:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Bratska molba do Zidarski,
poradi kusokot od slobodno vreme bi zamolil dokolu mozes da proveris dali John Maynard Keynes 1883-1946 bil MM?
Blagodaram
PS samo kratko DA ,NE
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Bratska molba do Zidarski,
poradi kusokot od slobodno vreme bi zamolil dokolu mozes da proveris dali John Maynard Keynes 1883-1946 bil MM?
Blagodaram
PS samo kratko DA ,NE
Не можам да најдам информација - треба да се распрашам во архивите во Англија, но тоа ќе одземе време.
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Кабала-дали е кабалта има некаква врска со масонеријата,или на некој начин се изучува во маеонријата,или каква и да било поврзаност помеѓу масонеријата и кабалта дали постои.?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Кабала-дали е кабалта има некаква врска со масонеријата,или на некој начин се изучува во маеонријата,или каква и да било поврзаност помеѓу масонеријата и кабалта дали постои.?
Во масонеријата не се изучува кабалата официјално. Во смисла - не е дел од процесот на иницијација, дел од степените итн. Но - речиси целиот масонски ритуал доколку се анализира од кабалистичка гледна точка - се добива многу битно значење и се гледаат многу битни влијанија. Присутни се и оригиналната, еврејската кабала, но и христијанската кабала (која е доста покомплицирана). Во секој случај - тоа е на поединецот дали ќе се занимава со тоа, дали ќе истражува во таа област или не. Ќе сретнеш многу масони кои сериозно се занимаваат со проучување на масонеријата, кои ќе ти кажат дека нема или има само минимални кабалистички влијанија.
Постои и една друга дискусија (на која сум и јас самиот приврзаник) - а тоа е дали кабалата извршила влијание врз масонеријата, или обратно... има многу уште да се истражува во таа област.

Bratska molba do Zidarski,
poradi kusokot od slobodno vreme bi zamolil dokolu mozes da proveris dali John Maynard Keynes 1883-1946 bil MM?
Blagodaram
PS samo kratko DA ,NE
Ново инфо - брат од Англија, кој има доста добра архива на познати масони - вели дека не сретнал до сега податоци за John Keynes.
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Еве еден извадок од кабалата:

За време на учење Кабала, Светлината околу нас постепено дејствува и не менува. Првин тоа се случува во мали количини, а подоцна станува траен процес.....
за жал, само луѓе со духовно достигнување можат да уживаат во овој вид искуство.....

Овој текст а и многу други ,ја спомнуваа светлината,креаторот,и др.слични поими кој се карактеристични за масонеријата.
е сега не јас не знам дали,и самото учење наликува на масонскто,али моите скромни познавања за масеонеријата ,ми дозволуват да кажам дека наликуваат.
Дали масонеријата е збир на учења од повеке стари науки,како што се кабалата,алхемијата,питагоризмот....кој се изучуваат низ повисоките степени ,во зависност од духовниот развој на поедниецот.

Еве уште еден извадок од кабалата:
Правилото кое се користи во Кабала гласи: на личноста никогаш нема да и биде дозволен влез во духовниот свет, како ни извршување на духовен чин кој припаѓа на повисок степен на корекција од степенот на корекција на самата личност, поради страв на нанесување штета на себе или на другите. Тоа е причина поради која духовните сили кои ја прават корекцијата на личноста ја ставаат таа личност на одреден степен и само до тој степен е личноста вклучена во системот на водството. Поради тоа нема од што да се плашите, бидејќи човек ништо не може да направи по свој избор, туку само од свој степен.

еве нешто со таа симболика што ја спонавме во претходниот пост,симболот на змијата што се корисит во масонеријата

Zmija koja je pametna i zla. Sad, da li je postala pametna zato što je zla, ili je na početku bila pametna, pa je od pameti postala zla? Zmija kao upozoranje da sa sticanjem znanja ne potonemo u zlobu, kao i da znanje ne prenosimo zlima koji bi ti znanje mogli zloupotrebiti.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
Гледав емисија со Г. Васко Ефтов и гостин Масон.
Нажалост не разбрав или не беше објаснето што е уствари масон/масони.
Гостинот викаше дека нека тајни но ништо не кажа.

Дали некој ке биде љубезен и да каже:

Што е масон?
Што укола и задача имаат?
Што им е целта?
Зошто се тајни?
Како може да се "слаба" организација со мокни членови?
Дали масоните го движат светот (организатори на прва и втора светска војна, распад на југославија, терористички акции, заговори и сл. ) ?

Само немојте да ми речете да барам одговор во 110 страни.
Знам дека може да се објасни со 5 реченици.
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
do Zidarski,ve molam kratko:Nekade procitav deka tito bil mason,no isto taka bil iHitler,dali e vistina za vtoriot,a za prviot na koja loza pripajgal.Ve molam uste edno prasanje:Ako nekoj maz,e dobar,mnogu obrazovan,zavrsil so visok prosek i ima 25 god.ama ima edna falinka t.e poteknuva od siromasno semejstvo dali takvata licnost ce bide primena vo masonerijata ili ne zatoa sto e ne e bogata,ako e negativen odgovorot obrazlozete mi zosto.....Isto taka kazuvate deka zenite ne mozat da bidat masoni(a edna kralica ja imate vo majstori.)ve molam zosto,samo neka ne bidi stur odgovorot........pozz
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Еве еден извадок од кабалата:

За време на учење Кабала, Светлината околу нас постепено дејствува и не менува. Првин тоа се случува во мали количини, а подоцна станува траен процес.....
за жал, само луѓе со духовно достигнување можат да уживаат во овој вид искуство.....

Овој текст а и многу други ,ја спомнуваа светлината,креаторот,и др.слични поими кој се карактеристични за масонеријата.
е сега не јас не знам дали,и самото учење наликува на масонскто,али моите скромни познавања за масеонеријата ,ми дозволуват да кажам дека наликуваат.
Дали масонеријата е збир на учења од повеке стари науки,како што се кабалата,алхемијата,питагоризмот....кој се изучуваат низ повисоките степени ,во зависност од духовниот развој на поедниецот.

Еве уште еден извадок од кабалата:
Правилото кое се користи во Кабала гласи: на личноста никогаш нема да и биде дозволен влез во духовниот свет, како ни извршување на духовен чин кој припаѓа на повисок степен на корекција од степенот на корекција на самата личност, поради страв на нанесување штета на себе или на другите. Тоа е причина поради која духовните сили кои ја прават корекцијата на личноста ја ставаат таа личност на одреден степен и само до тој степен е личноста вклучена во системот на водството. Поради тоа нема од што да се плашите, бидејќи човек ништо не може да направи по свој избор, туку само од свој степен.

еве нешто со таа симболика што ја спонавме во претходниот пост,симболот на змијата што се корисит во масонеријата

Zmija koja je pametna i zla. Sad, da li je postala pametna zato što je zla, ili je na početku bila pametna, pa je od pameti postala zla? Zmija kao upozoranje da sa sticanjem znanja ne potonemo u zlobu, kao i da znanje ne prenosimo zlima koji bi ti znanje mogli zloupotrebiti.
Се согласувам со погоре изнесената теза.
Само што - таканаречените "повисоки" степени на масонеријата (Шкотски и Јорк ред) не се занимаваат со Кабала. Единствено масонско здружение кое се занимава со нејзино проучување се Розенкројцерите и тоа не сите нивни групи.
Како што реков - оставено е на поединецот - не зависи од тоа кој во која масонска степен е, туку пред се зависи од личната подготвеност и од личните интереси. Познавам многу масони кои се занимаваат со проучување на кабалата (вклучително и јас самиот), но познавам уште повеќе кои не се занимаваат.

Гледав емисија со Г. Васко Ефтов и гостин Масон.
Нажалост не разбрав или не беше објаснето што е уствари масон/масони.
Гостинот викаше дека нека тајни но ништо не кажа.

Дали некој ке биде љубезен и да каже:

Што е масон?
Што укола и задача имаат?
Што им е целта?
Зошто се тајни?
Како може да се "слаба" организација со мокни членови?
Дали масоните го движат светот (организатори на прва и втора светска војна, распад на југославија, терористички акции, заговори и сл. ) ?

Само немојте да ми речете да барам одговор во 110 страни.
Знам дека може да се објасни со 5 реченици.
Провери на 90-та страница.

do Zidarski,ve molam kratko:Nekade procitav deka tito bil mason,no isto taka bil iHitler,dali e vistina za vtoriot,a za prviot na koja loza pripajgal.Ve molam uste edno prasanje:Ako nekoj maz,e dobar,mnogu obrazovan,zavrsil so visok prosek i ima 25 god.ama ima edna falinka t.e poteknuva od siromasno semejstvo dali takvata licnost ce bide primena vo masonerijata ili ne zatoa sto e ne e bogata,ako e negativen odgovorot obrazlozete mi zosto.....Isto taka kazuvate deka zenite ne mozat da bidat masoni(a edna kralica ja imate vo majstori.)ve molam zosto,samo neka ne bidi stur odgovorot........pozz
Тито бил масон. Хитлер не бил никогаш. Генерал Франко (Шпанија) аплицирал и бил одбиен.
Човек не треба да е богат за да се зачлени - треба да биде финансиски стабилен. Односно - семејството да не страда за нешто.
Жени не може да бидат масони и нема ниедна кралица во масонеријата. Тоа се празни муабети на разно разни теории на заговор.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
What It Means To Be A Mason



Masonic Rituals recorded and exposed by a Brother in Turkey



Молам, ако има некој што разбира што се зборува нека превееде

"Secrets" of Freemasons




Hidden Masonic Rituals Revealed

WTF?!


Прашање до Zidarski
Дали Барак Обама е масон ?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Masonic Rituals recorded and exposed by a Brother in Turkey



Молам, ако има некој што разбира што се зборува нека превееде
Имам зборувано за конкретново видео неколку пати тука на форумов. Не е вистинито видеото. Во првиот дел на видеото, се мешаат елементи од различни степени, што не е можно - тоа покажува дека го правеле луѓе кои се лаици за оваа тема. Поставеноста на ложата исто така не е правилна, нешто што секој еден масон многу лесно ќе го забележи. Најбитно од се - не може некој да внесе камера внатре, затоа што дури и да не биде забележан, сепак, се знае кој каде седи во ложата, така што ќе се знае точно кој го направил видеото.
Вториот дел од видеото се гледа дека не е поврзан воопшто со првиот и е тотален апсурд. Ниту има такви костими, ниту има било какви глупости врзани со пентаграмот во ложата... Побарај низ темава, имам пишувано неколку пати.

Hidden Masonic Rituals Revealed

WTF?!
Чисти глупости. Зборовите кои ги употребува не се присутни во ниеден масонски ритуал (доста добар познавач сум на различните ритуали - конкретните зборови не сум ги сретнал). Токму напротив - лозинките кои се користат во ложата се позајмици од Библијата, но се зборови кои се во многу позитивен контекст (за разлика од приложеното од пасторот).

Прашање до Zidarski
Дали Барак Обама е масон ?
Едно добри година и пол се шпекулираше на таа тема - и од страната што беше за него и од противниците. Како сите да сакаа да докажат дека е - секој заради своите интереси.
На крај - Големата Ложа на PHA Илиноис, како и Големата Ложа на Илиноис излегоа со изјава дека не е нивни член и дека никогаш и не бил. Набргу потоа истото го направија ложите од Хаваи.
До сега - никој не успеал да докаже дека бил, што е многу лесно - затоа што ложите водат многу детална евиденција. Или ќе имаше членска карта, или ќе имаше потпис во книгата со членови, картичка со името и податоците во архивата во Големата Ложа, ќе имаше барем некој сведок кој ќе можеше да го потврди тоа. Доколку беше член, а не сака да го открие своето членство - Големите Ложи ќе молчеа (таков е протоколот), а немаше да истапат јавно и да кажат дека не е.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Едно добри година и пол се шпекулираше на таа тема - и од страната што беше за него и од противниците. Како сите да сакаа да докажат дека е - секој заради своите интереси.
На крај - Големата Ложа на PHA Илиноис, како и Големата Ложа на Илиноис излегоа со изјава дека не е нивни член и дека никогаш и не бил. Набргу потоа истото го направија ложите од Хаваи.
До сега - никој не успеал да докаже дека бил, што е многу лесно - затоа што ложите водат многу детална евиденција. Или ќе имаше членска карта, или ќе имаше потпис во книгата со членови, картичка со името и податоците во архивата во Големата Ложа, ќе имаше барем некој сведок кој ќе можеше да го потврди тоа. Доколку беше член, а не сака да го открие своето членство - Големите Ложи ќе молчеа (таков е протоколот), а немаше да истапат јавно и да кажат дека не е.


А дали она " невообичаено ракување " е масонски поздрав ? Имам сретнато дека Е...
Од таму ми излезе прашањето бидејќи Обама се ракува на тој начин со некои луѓе за кои не знам дали воопшто се масони...


А за видеата што ги поставив не велам јас дека се тоа што се.... едноставно сакав твој коментар за нив за да ми биди појасно...а за останатите видеа што ги немас прокоментирано тоа значи дека е се така како што се кажува или .... ?
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski-moze li da gi iskomentiras prvoto i tretoto video na peckata.....:salut:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
zidarski гостин кај Јанко Јади Бурек беше една темпларка.
Женава спомна дека не веруваат дека во смртта и воскресението на Исус.
Што мисли масонеријата за ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom