Масони

Член од
30 октомври 2008
Мислења
56
Поени од реакции
5
Боро Чорба - ал капоне, свет се дели на пионе и на масоне :nesvest::mist:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
И после ми се лутиш оти Јас не сум бил сериозен на темава.
Ајде - објасни каква врска има богатството на Рокфелер со масонството!?! Само што пред да пишеш - провери првин што е масонство и провери каков е изворот на богатство на Рокфелер.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.477
Поени од реакции
22.166
Зидарски, ке можеш да кажеш нешто повеке за Ротчилдови? Читав во книгата „Светски Заговори„ и во неа се зборува за поврзаноста на Ротчилдови со масонството.

Друже истата книга ја читав и јас.Па и мене ме интересира нешто повеќе за Ротшилдови....
 
Член од
9 април 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
Видете вака ZIDARSKI убаво ви објасни дека богатството на фамилијата Рокфелер не е поврзана со масонеријата. Исто така и јас се сложувам со тоа. Можеби некој од Рокфелерите бил масон, но не значи, а и не смее да помислите дека затоа што некојси Рокфелер некогаш бил масон направил многу пари, затоа што тоа е погрешно. Ако беше така тогаш сите богати луѓе ќе беа масони. Масонеријата е организација, пред се јавна организација со тајни белези кои треба да ги знаат само членовите на истата. Но во тоа братство не се зборува за пари и за моќ. Во тоа братство се збори за етичките и моралните особености на човекот, пред се мажот. И секој оној маж кој што е задоволен од себе и, притоа неговата фамилија не пати за ништо, народски да се искажам не е покуса од другите, а истиот тој маж сака да помогне на општеството да нема други фамилии кои се сиромашни, да помогне да земјата во која живее да има поголем развој и така натака тој може да биде масон. Масоните не се поведени од парите, туку од вистината.

И малце да дообјаснам за Фамилија Рокфелер. Според мене тоа богатство го втемелил Давид Рокфелер, како што е познато фамилијата Рокфелери се стари банкари, па сега вклучете ја логиката малце има ли сиромав банкар. А тоа што тој банкар бил Рокфелер е сосема случајно можело да биде било кој и, кога би бил друг вашите сваќања и прашања повторно ќе ги упатувавте за тоа случајно лице.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ај одговори на ова 50 пати те прашаа..
А ти ги прочита сите 350 постови од темата до сега, па изброи кој кого и што го прашал? Или на поминување си па реши да кажеш нешто?
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Гледајте ја Во Центар во понеделник. Ќе има реприза на емисијата за масоните во Македонија. Зборел некој член на македонската масонска ложа. И јас не сум ја гледала, ми рекоа интересна била.
 

5pammeR

Love
Член од
24 август 2008
Мислења
338
Поени од реакции
9
А ти ги прочита сите 350 постови од темата до сега, па изброи кој кого и што го прашал? Или на поминување си па реши да кажеш нешто?
Не сум на поминување само ја читав темата и се чудев не пишував али гледам како ги мота..
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Гледајте ја Во Центар во понеделник. Ќе има реприза на емисијата за масоните во Македонија. Зборел некој член на македонската масонска ложа. И јас не сум ја гледала, ми рекоа интересна била.
Флава, во кој термин оди Во центар?
 
Член од
24 септември 2008
Мислења
450
Поени од реакции
14
Vo petok vo 20:10 i repriza vo ponedelnik mislam vo 12 popladne.
Jas ja gledav gostin bese "golemiot zidarski majstor" Zivko Gruevski.
Odebgna da dade mnogu odgovori, zboruvase za najopstite raboti koi se veke poznati. Vo sekoj slucaj dobro e da ja gledate. Ipak Vasko Eftov iznesuva mnogu fakti na videlina.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Koga pobarav na forumov tema za vitezite templari na forumov mi se otvori ovaa za masonerijata.Spored mene ovie dve temi ne gi povrzuva apsolutno nisto.Togas zosto se povrzuvaat ovie dve temi
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Koga pobarav na forumov tema za vitezite templari na forumov mi se otvori ovaa za masonerijata.Spored mene ovie dve temi ne gi povrzuva apsolutno nisto.Togas zosto se povrzuvaat ovie dve temi
Затоа што пребарувајќи (по постови) си налетал на тема во која некаде низ 350+ поста се споменати Витезите Темплари.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Затоа што пребарувајќи (по постови) си налетал на тема во која некаде низ 350+ поста се споменати Витезите Темплари.
Ne ja pregledav cela tema ama vitezite templari ne postojat vejce 7-8 vekovi a masonerijata e moderno nesto i dosta beletristicki popularno i iskreno vo temata masonerija ne se razbiram mnogu.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Koga pobarav na forumov tema za vitezite templari na forumov mi se otvori ovaa za masonerijata.Spored mene ovie dve temi ne gi povrzuva apsolutno nisto.Togas zosto se povrzuvaat ovie dve temi
Ова нека остане меѓу нас, но во раководството на Кајгана седат двајца масони и еден витез темплар (плус книговодител и еден одржувач на парно греење)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom