Драган Павловиќ - Латас

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Која страна,
Како прво не би се осмелил да читам колумни на човек кој моите колеги студенти ги нарекува болесници, офци, и не ми ни текнува уште какви не погрдни зборови....
Како второ не би се осмелил да читам колумни ма какви сака нека се од човек кој до пред некој ден плукаше по Вмро а сега ги величи и обратно со Сдсм.

Човек кој алудира е ете баш ваков систем на водење на програма

Сител телевизија
18:00 Величење на Сител како бил најдобар медиум во Македонија
18:30 Реклами
19:00 Плукање по Сдсм на каков ќе му стигне начин
19:30 Интервју за фалење на проектите на владата
20:00 Ексклузивни вести за Караџиќ за Србија за бомбардирањето тинтири минтири

И од ваков човек очекуваш да напише паметна колумна па и вистинита. Вистинита колумна за мене претставува спротиставени две страни и согледување на фактите на двете страни а не плукање по еден и величење на друг. Тоа не можи да го пишува салам новинар. Толку од мене и сметам дека нема што повеќе да коментирам за една ваква деградирачка личност. Поздрав и прости ако те навредив :helou:
не бе па ти таман работа да ме навредиш ...
сепак останувам на ставот дека треба да се чита и следи секоја информација од која сам би согледал колку има вистина или нема ...

а она со програмата за сител може да се каже и за други но обратно ... мислам ме разбираш :smir:
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
не бе па ти таман работа да ме навредиш ...
сепак останувам на ставот дека треба да се чита и следи секоја информација од која сам би согледал колку има вистина или нема ...

а она со програмата за сител може да се каже и за други но обратно ... мислам ме разбираш :smir:
Сепак мислам дека сител најобјективно си обелодинуваат колку се партиски определени не оспорувајќи ги останатите медиуми сепак кај нас барем сеуште го имаме тоа на кој како му чини така ќе си игра. На другите медиуми само со вестите прават некои партиски манипулации на Сител целата програма им е само за маркетиншка промоција на одредена партија. Бумбари, Дневник и останатите емисии.. Посочи ми барем еден медиум со толку напдна програма и нападна новинарска елита како Сител ? ? ?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Сепак мислам дека сител најобјективно си обелодинуваат колку се партиски определени не оспорувајќи ги останатите медиуми сепак кај нас барем сеуште го имаме тоа на кој како му чини така ќе си игра. На другите медиуми само со вестите прават некои партиски манипулации на Сител целата програма им е само за маркетиншка промоција на одредена партија. Бумбари, Дневник и останатите емисии.. Посочи ми барем еден медиум со толку напдна програма и нападна новинарска елита како Сител ? ? ?
А1 ... нападна ... у интерес на Рамковски... никогаш нешто добро за Македонија .. сите вести им се у црно обвиени само негативност шират ...:toe:
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
А1 ... нападна ... у интерес на Рамковски... никогаш нешто добро за Македонија .. сите вести им се у црно обвиени само негативност шират ...:toe:
Добро сега Велија е вон конкуренција заедно со пријателот Ѕинго двата за на бајачка носење се :vozbud:
 
Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
Lugje svestete se:

Sitel i Vecer se edinstveni Makedonski mediumi so makedonski kapital.... se drugo e antimakedonska SOROS + Komunjarska BAGRA.

glaven na WAC (vest, dnevnik, utrinski ) e Srdzan Kerim ..po nacionalnost Turcin musliman( a nie prcedatel ke go praeme ... ke mu eeem mater)

Antimakedonskata A1 formirana od torbesh musliman Velija Ramkovski + stranski kapital

Sorosoidite preku sorosoidnite mediumi go ebat u mozok ovoj istepan makedonski narod veke 20 godini . Dosta e !
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Гледајте го Латас, гостин е кај Миленко на канал 5 :tv:
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
Lugje svestete se:

Sitel i Vecer se edinstveni Makedonski mediumi so makedonski kapital.... se drugo e antimakedonska SOROS + Komunjarska BAGRA.

glaven na WAC (vest, dnevnik, utrinski ) e Srdzan Kerim ..po nacionalnost Turcin musliman( a nie prcedatel ke go praeme ... ke mu eeem mater)

Antimakedonskata A1 formirana od torbesh musliman Velija Ramkovski + stranski kapital

Sorosoidite preku sorosoidnite mediumi go ebat u mozok ovoj istepan makedonski narod veke 20 godini . Dosta e !
ај прво дефинирај македонски капитал!!!!!!!!Сител е приватна телевизија, така да не можеш да говориш тука чии капитали се во игра, Владата може само аа дава некои донации т.е да си ги плаќа рекламите што е многу нормално, и непотребно пошо Мтв е единствена државна телевизија која мора да дава информации за Владата бесплатно!

второ- што има лошо во странскиот капитал!! на крај краева нема врска кој ги финансира медиумите, битно е тие да се објективни и професионални...што никоја не е!!!

и трето, Латас е првиот пример за лош новинар кажан од многу асистенти и професори што предаваат на новинарство, тој е типичен сончоглед, како се врти владата така и тој...познат е, а и ќе остане запаметен по неговиот вулгаризам, што е многу лошо за еден новинар, а многу од луѓево го сакаат пошо е брз на вилица и знае да ја изманипулира ситуацијата и да го каже она што народот сака да го чуе... а под народ мислам на оној голем дел од населението кој што не е запознаен со политиката и се околу неа, претежено постари лица или млади без изградено сопствено мислење!
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
второ- што има лошо во странскиот капитал!! на крај краева нема врска кој ги финансира медиумите, битно е тие да се објективни и професионални...што никоја не е!!!
nema nishto losho vo kapitalot i stranski da e...ama druga rabota e shto preku tie mediumi "stranskite kapitalisti" ni ja vodat drzavichkava poshto sme banana republika a novinarite se prostitutkite so penkalo vraka... na tie kapitalisti. Profesionalni se ama samo zatoa shto imaat odredeno (definirano) rabotno vreme i redovna plata.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
nema nishto losho vo kapitalot i stranski da e...ama druga rabota e shto preku tie mediumi "stranskite kapitalisti" ni ja vodat drzavichkava poshto sme banana republika a novinarite se prostitutkite so penkalo vraka... na tie kapitalisti. Profesionalni se ama samo zatoa shto imaat odredeno (definirano) rabotno vreme i redovna plata.
да де ама тие се познаваат добро меѓусебно па почнаа да се кодошат
така да уште малку ќе се дознае кој кого зошто како и од каде му се парите и се со ред
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
nema nishto losho vo kapitalot i stranski da e...ama druga rabota e shto preku tie mediumi "stranskite kapitalisti" ni ja vodat drzavichkava poshto sme banana republika a novinarite se prostitutkite so penkalo vraka... na tie kapitalisti. Profesionalni se ama samo zatoa shto imaat odredeno (definirano) rabotno vreme i redovna plata.
тоа е проблем на политиката што се води во државава а не на новинарите!

не мораш да генерлизираш и навредуваш, секогаш постојат исклучоци


па баш ова што си го напишал нема ни допирна точка со професионализам, но сепак сите во трка по пари во овие кризни времиња нели?, секако дека ова не го оправдувам, бидејќи никогаш не би дозволила некој да ме изманипулира со пари, но овој проблем се јавува кај нас зошто голем број ( да не речам сите) од македонските новинари немат диплома за завршен факултет по новинарство, а тоа е најголемта пречка за професионално новинарство!!!!

и самиот Латас кој долго време е новинар пред година дена зема диплома за новинар па види ти сеа кој колку е професионален!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Lugje svestete se:

Sitel i Vecer se edinstveni Makedonski mediumi so makedonski kapital.... se drugo e antimakedonska SOROS + Komunjarska BAGRA.

glaven na WAC (vest, dnevnik, utrinski ) e Srdzan Kerim ..po nacionalnost Turcin musliman( a nie prcedatel ke go praeme ... ke mu eeem mater)

Antimakedonskata A1 formirana od torbesh musliman Velija Ramkovski + stranski kapital

Sorosoidite preku sorosoidnite mediumi go ebat u mozok ovoj istepan makedonski narod veke 20 godini . Dosta e !


Со вакво размислување се почнува војна или се шири верска и националана омраза.
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
да де ама тие се познаваат добро меѓусебно па почнаа да се кодошат
така да уште малку ќе се дознае кој кого зошто како и од каде му се парите и се со ред
така им и треба, нека се дознаат нашиве самонаречени новинари, па тогаш за нас студентите и дипломирани новинари кои седат дома ќе има работни места а и ние ќе докажеме што знаеме и што см научиле!!! барем тоа е фер игра!
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
тоа е проблем на политиката што се води во државава а не на новинарите!

не мораш да генерлизираш и навредуваш, секогаш постојат исклучоци


па баш ова што си го напишал нема ни допирна точка со професионализам, но сепак сите во трка по пари во овие кризни времиња нели?, секако дека ова не го оправдувам, бидејќи никогаш не би дозволила некој да ме изманипулира со пари, но овој проблем се јавува кај нас зошто голем број ( да не речам сите) од македонските новинари немат диплома за завршен факултет по новинарство, а тоа е најголемта пречка за професионално новинарство!!!!

и самиот Латас кој долго време е новинар пред година дена зема диплома за новинар па види ти сеа кој колку е професионален!
izvini za generalizacijata ama 90 posto od novinarite koi pishuvaat po dnevnite i nedelnite pechateni mediumi se takvi..

velish za trka po pari vo ovie krizni vreminja kje pishuvash tekstovi koi nemaat vrska so nepristrasnost i objektivnost tuku se nechija direktiva (urednichka sloboda). Daj navedi mi eden ne pristrasen novinar ili spiker...nema ni na zapad da go najdesh poshto kolku i da pishuvaat koga se raboti za nekoj nadvoreshen konflikt (irak, avganistan, rusija) slabi se so samo-kritichnost.

kaj nas se pishuva vo sklop na nechij interesi i toa taka se sklopuva da i samiot pishuvach ne primeti shto pishuva.

Shto e za tebe profesionalnost? ....da pishuvash po pravila na urednikot (gazdata) koj te plakja ili e profesionalnost da mozesh slobodno i objektivno da se izrazish i taka na chitatelot mu dadesh realna slika od dvete strani na parichkata.
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
izvini za generalizacijata ama 90 posto od novinarite koi pishuvaat po dnevnite i nedelnite pechateni mediumi se takvi..

velish za trka po pari vo ovie krizni vreminja kje pishuvash tekstovi koi nemaat vrska so nepristrasnost i objektivnost tuku se nechija direktiva (urednichka sloboda). Daj navedi mi eden ne pristrasen novinar ili spiker...nema ni na zapad da go najdesh poshto kolku i da pishuvaat koga se raboti za nekoj nadvoreshen konflikt (irak, avganistan, rusija) slabi se so samo-kritichnost.

kaj nas se pishuva vo sklop na nechij interesi i toa taka se sklopuva da i samiot pishuvach ne primeti shto pishuva.

Shto e za tebe profesionalnost? ....da pishuvash po pravila na urednikot (gazdata) koj te plakja ili e profesionalnost da mozesh slobodno i objektivno da se izrazish i taka na chitatelot mu dadesh realna slika od dvete strani na parichkata.

ако убаво си прочитал ќе видеше дека за себе напишав дека никогаш ни би го направила тоа....али толку се чита!!!!


10% не е мал број за да можеш да навредуваш

новинар или спикер- прво научи што е новинар а што спикер, пошо во ист кош не се стаават!!!! кај новинар се бараат многу повеќе вештини бидејќи тој го пишува она што спикерот го чита, значи за спикерот е битно само добра дикција, изговор на зборовите, интонација, глас, односно тој нема врска со припремање на вестите!!!

под професионлност подразбирам слобода на говор, непостоење на цензура, обејктивност, точни и проверени докази, релевтанти извори, а не новинари кои се потпишуваат на веќе готови текстови и уредници кои го си играат со зборовите за да постиганат сосем трет ефект!
значи јас цело време зборам дека не постојат професионални новинари!!!!!!
те молам читај убаво што пишувам ок!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom