LCD телевизори

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Значи имало и ептен прибирливи :pos:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Ако се водам по она што го знам од македонскиов пазар и исксутвата на корисниците кои купувале нешто од сегментот наречен хардвер и переиферија едно ќе ти кажам. Што и да земеш ќе бидеш презадоволен :pos: едноставно таква нација сме, сите се презадоволни од све што ќе купат така да земи го моделот што е најефтин! :)
Сакаш да кажеш дека марката е тиња и дека е премногу евтин за да биде добар...епа јас затоа и го оставив линкот за да види некој кој што се разбира и кој што има искуство со тоа мониторот да го користи и како тв....значи колку е добар за обична работа!

Значи сакам да потенцирам на тоа дали е доволно што контрастот е 700:1 за обично работење(значи не сум јас графички дизајнер)...или овој контраст е смешен??
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Сакаш да кажеш дека марката е тиња и дека е премногу евтин за да биде добар...епа јас затоа и го оставив линкот за да види некој кој што се разбира и кој што има искуство со тоа мониторот да го користи и како тв....значи колку е добар за обична работа!

Значи сакам да потенцирам на тоа дали е доволно што контрастот е 700:1 за обично работење(значи не сум јас графички дизајнер)...или овој контраст е смешен??
Не сакам да кажам дека што и да купиш од мониториве/телевизориве кај нас ќе бидеш презадоволен, како и 95% од луѓето во државава. И да, 700:1 е доволно за секојдневна употреба.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Не сакам да кажам дека што и да купиш од мониториве/телевизориве кај нас ќе бидеш презадоволен, како и 95% од луѓето во државава. И да, 700:1 е доволно за секојдневна употреба.
Еј и успат да те прашам дали времето за реакцијата од 8мс е бавно и дали ќе ми смета при гледање на брзи сцени(фудбал,некоја акција и сл.)???
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Еј и успат да те прашам дали времето за реакцијата од 8мс е бавно и дали ќе ми смета при гледање на брзи сцени(фудбал,некоја акција и сл.)???
Не, ок ќе си биде, ако сакаш да гледаш убаво сцени при брзо движење без motion blur, биди спремен да фрлиш многу погoлема сума на пари.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Не, ок ќе си биде, ако сакаш да гледаш убаво сцени при брзо движење без motion blur, биди спремен да фрлиш многу погoлема сума на пари.
Ок фала..ќе глеам пред нова година да го купам...па ќе известам подетално дали вреди да се купуваат толку евтини ЛЦД ТВ :tv:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Дечки да ви се пофалам го земав тв-то..и да не го подречам презадоволен сум....

Е сега имам мала збунка околу тоа како уопште да го спојам тв-то со сараундот...значи сите опции ги прегледав и никако не ми дојде идеја да го поврзам(едино преку обичен стерео пин да го бапнам на местото кај што има за слушалки на тв-то..ама на шо ќе личи тв со фул хд подршка јас да слушам преку џек за слушалки,нема логика)

Значи дај помагајте како да поврзам ЛЦД-то звукот да го пренесува на сараундот...еве што приклучоци има на тв-то : HDMI,Scart,SPDIF(coax. out),Vga...е сега овоа SPDIF читнав на интернет дека е за аудио...ама неам благе везе каков кабел треба да оди за него...

п.с Еве за кој телевизор станува збор
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ако се водам по она што го знам од македонскиов пазар и исксутвата на корисниците кои купувале нешто од сегментот наречен хардвер и периферија едно ќе ти кажам. Што и да земеш ќе бидеш презадоволен :pos: едноставно таква нација сме, сите се презадоволни од све што ќе купат така да земи го моделот што е најефтин! :)




Дечки да ви се пофалам го земав тв-то..и да не го подречам презадоволен сум....

Нели ти кажав? :icon_lol::icon_lol:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Нели ти кажав? :icon_lol::icon_lol:
Брат абе дај кажи као да си ја решам дилемава!!?? ...оти стварно е глупаво да имаш LCD со FULL HD а да неможеш да најдеш како да го поврзеш со сараунд :toe:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Уморен сум сега немoжам да читам/мислам искрено, утре преку ден на раат :)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Дечки да ви се пофалам го земав тв-то..и да не го подречам презадоволен сум....

Е сега имам мала збунка околу тоа како уопште да го спојам тв-то со сараундот...значи сите опции ги прегледав и никако не ми дојде идеја да го поврзам(едино преку обичен стерео пин да го бапнам на местото кај што има за слушалки на тв-то..ама на шо ќе личи тв со фул хд подршка јас да слушам преку џек за слушалки,нема логика)

Значи дај помагајте како да поврзам ЛЦД-то звукот да го пренесува на сараундот...еве што приклучоци има на тв-то : HDMI,Scart,SPDIF(coax. out),Vga...е сега овоа SPDIF читнав на интернет дека е за аудио...ама неам благе везе каков кабел треба да оди за него...

п.с Еве за кој телевизор станува збор
Дечки има некој одговор на моево прашање или ...????
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Може да го поврзеш преку spdif ако твојот surround има coax in
Еве ти како изгледа кабелот и влезот
Да ама нели постои оваков влез за во тв-то а за во сараундот влезот да биде оваков
???
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да ама нели постои оваков влез за во тв-то а за во сараундот влезот да биде оваков
???
Тоа е влез, не е излез.
Како што гледам само SPDIF излез имаш, јесда не знам колку е паметно да поврзуваш ТВ на САРАУНД, зашто квалитетот на локалниве програми е очаен. Да имавме HD програми со 5.1 сараунд ајде де, ама вака исти курац дали ќе ти пренесува телевизорот звук или пак сараунд. Освен ако не планираш да рокаш музика од МТВ Адриа. :)

Значи двд/аудио систем ај да поврзеш на сараунд, ама телевизор не би ти препорачал. И битно е дали сараундот (што е тоа, аудио систем или рисивер имаш?) воопшто има SPDIF coax-in?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Тоа е влез, не е излез.
Како што гледам само SPDIF излез имаш, јесда не знам колку е паметно да поврзуваш ТВ на САРАУНД, зашто квалитетот на локалниве програми е очаен. Да имавме HD програми со 5.1 сараунд ајде де, ама вака исти курац дали ќе ти пренесува телевизорот звук или пак сараунд. Освен ако не планираш да рокаш музика од МТВ Адриа. :)

Значи двд/аудио систем ај да поврзеш на сараунд, ама телевизор не би ти препорачал. И битно е дали сараундот (што е тоа, аудио систем или рисивер имаш?) воопшто има SPDIF coax-in?
еве како изгледа сараундот од позади
...е сега дајте ми идеја како да го поврзам со тв-то !!??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom