Помош, проблеми, прашања, совети...

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Не ми се даваат до толку пари ако има некој 19" или 20" кој е до 6500 а е добар во ред ако ќе чекам подобри времиња.
Купуваш монитор кој ќе го користиш најмалце 5 години, и се гњавиш за +1500 денари, а ќе добиеш многу повеќе? Почнав да се крстам со лева во богот во кој што не верувам.........
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Не знам дали е соодветна темава за прашањево.. дали некој знае каде има маски за дигитални апарати поточно ми треба за никон.. модел л14?? :nesvest::smir:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Купуваш монитор кој ќе го користиш најмалце 5 години, и се гњавиш за +1500 денари, а ќе добиеш многу повеќе? Почнав да се крстам со лева во богот во кој што не верувам.........
Да ти кажам право и 6000 кој ќе ги давам ми се многу но штом викаш дека е подобро да земам поскап монитор во ред ќе се стрпам уште 3-4 месеци.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Имам дигитален фотоапарат Canon A470 и од пред некој ден почна да ме зеза со сликање ... пред да направам слика на дисплејот е се топ убаво кога ке сликам надвор нешто ептен бледо скоро не се ни гледа што е сликано... а внатре има линии по сликата ? До што е проблемот ?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Помош момци :)
Компјутеров почна да се гаси...
Пробав да го уклучам нејкеше да се уклучи екранот... Некако го уклучив ми се појави
Windows has recovered from unexpected shutdown
Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7260.2.0.0.256.1
Locale ID: 1033

Additional information about the problem:
BCCode: 7f
BCP1: 00000000
BCP2: 00000000
BCP3: 00000000
BCP4: 00000000
OS Version: 6_1_7260
Service Pack: 0_0
Product: 256_1
(Неможам принт скрин ме дупи нетов -.- )
Дијагноза ? Прегрева ? :)
Ако прегрева препорачајте некое солидно кулерче за не многу пари :))
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Може малце помош???? Знае некој зашто кога ке ставам CD/DVD во режачот ми го отфрла.....т.е се затвора и после 5-6 секунди пак се отвара...а кога ке го извадам CD-то си се затвора без проблем....дали е можно нешто да е изместено во конфигурацијата или па плаче за нов???? фала
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Помош момци :)
Компјутеров почна да се гаси...
Пробав да го уклучам нејкеше да се уклучи екранот... Некако го уклучив ми се појави
Windows has recovered from unexpected shutdown
Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7260.2.0.0.256.1
Locale ID: 1033

Additional information about the problem:
BCCode: 7f
BCP1: 00000000
BCP2: 00000000
BCP3: 00000000
BCP4: 00000000
OS Version: 6_1_7260
Service Pack: 0_0
Product: 256_1
(Неможам принт скрин ме дупи нетов -.- )
Дијагноза ? Прегрева ? :)
Ако прегрева препорачајте некое солидно кулерче за не многу пари :))
Пиши ни што пишува на BSOD-от, или дај ни слика од него.

Може малце помош???? Знае некој зашто кога ке ставам CD/DVD во режачот ми го отфрла.....т.е се затвора и после 5-6 секунди пак се отвара...а кога ке го извадам CD-то си се затвора без проблем....дали е можно нешто да е изместено во конфигурацијата или па плаче за нов???? фала
Вака со 0 информации од твоја страна, на прв поглед би рекол дека плаче за нов.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Што да сликам ? :)
Нема ништо... црн екран VGA NO SIGNAL и треба да го гасам од копче
Пробај реинсталирај ги драјверите за графичката. Бриши ги старите, стави ги најновите.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Пробај реинсталирај ги драјверите за графичката. Бриши ги старите, стави ги најновите.
Како да ги избришам ? :kesa:
И препорачајте некоја програма за следење на температура на графичка :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Сакам да купам екстерен хард диск, па се мислев за овој http://www.revolution.com.mk/info.php?productID=1841
Ако може совет да ми дадете, дали вреди да го земам, друга некоја опција, некој со истиов диск ако има искуство да сподели...
Хард дисков ќе го користам за архива на податоци и правење бекап на системот, што значи не ми е битна големината, со оглед на цената 3,5" ми е океј, а и да не биди помалку од 320 гига и поскап од 4500 ден. отприлика.

--- надополнето ---

>>RaZoR<< напиша:
Сакам да купам екстерен хард диск, па се мислев за овој http://www.revolution.com.mk/info.php?productID=1841
Ако може совет да ми дадете, дали вреди да го земам, друга некоја опција, некој со истиов диск ако има искуство да сподели...
Хард дисков ќе го користам за архива на податоци и правење бекап на системот, што значи не ми е битна големината, со оглед на цената 3,5" ми е океј, а и да не биди помалку од 320 гига и поскап од 4500 ден. отприлика.
И уште една работа. Размислувам и рутер да земам, па немам воопшто идеја што и како да земам. Го гледав овој. Дали е добар да се земи за домашна употреба? За пари, не би дал повеќе од 2300-2400 ден.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сакам да купам екстерен хард диск, па се мислев за овој http://www.revolution.com.mk/info.php?productID=1841
Ако може совет да ми дадете, дали вреди да го земам, друга некоја опција, некој со истиов диск ако има искуство да сподели...
Хард дисков ќе го користам за архива на податоци и правење бекап на системот, што значи не ми е битна големината, со оглед на цената 3,5" ми е океј, а и да не биди помалку од 320 гига и поскап од 4500 ден. отприлика.

--- надополнето ---



И уште една работа. Размислувам и рутер да земам, па немам воопшто идеја што и како да земам. Го гледав овој. Дали е добар да се земи за домашна употреба? За пари, не би дал повеќе од 2300-2400 ден.
За рутер, најдобар за таа цена ти е CISCO (Linksys) WRT54GH како на сликава. Го имаш во SET за 2100 ден.



Хард дискот ќе ти заврши работа, само што е многу голем, колку една дебела книга. Ако ти е за по дома, тој, ако не, ќе си дадеш уште некој денар и земи си My Passport Essential од 500GB, накај 5500 ден. треба да е, може и поевтин, ама ептен е компактен, мал, лесен, брз и не му треба додатна струја како на тој што го гледаш ти.

 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
@Korun
Баш истиот рутер го имав и во линкот ставено, само што во АМЦ чини 1890 ден.
А хард дискот не ми менува што е толку голем и онака не мислам да го носам со мене, повеќе за дома да стои како архива, така да побитна ми беше цената.
Фала за советите.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
@Korun
Баш истиот рутер го имав и во линкот ставено, само што во АМЦ чини 1890 ден.
А хард дискот не ми менува што е толку голем и онака не мислам да го носам со мене, повеќе за дома да стои како архива, така да побитна ми беше цената.
Фала за советите.
Не го видов линкот, користам црн скин, ни линк ни бутур има тука :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom