Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

Член од
14 јули 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
za sekoe zoshto si ima zatoa

Zosto?Zatoa sto nie samite si gi pravime loshite raboti a Gospod go dopushta toa zoshto ne ljubi, ubavo si pishuva vo Svetoto Pismo:kogo Gospod saka nego i go kara.A xa stradanjata pa dobro kako mislime nie da odime vo rajot so uzivanje?toa ne go svedochat svetite knigi.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Кој друг свет...не ми е познато да до сега сме колонизирале некој друг свет...или ја нешто сум испуштил во меѓувреме!!!!???..јззк:vozbud:
Гревот на адам и ева?...види, види, мајката од каде потекнува поимот колективна одговорност!
Има ли крај на контрадикторностите на црквата.....еднаш до трето колено се гревовите, другпат од памтивек!?
Па нели гревот на Ева требало да е исчистен со четвртото поколение...а што грев ли ќе беше..каснала од јаболкото..т.е. Луци ја заебал Ева, кој при тоа во рајот на задна врата му се провлекол на семоќниот кој гледа и знае се:pos2:...абе одма требало сам себе да си даде отказ од функцијата бог.....
Da bil samo grevot na Eva ke bil iscisten do 4-to koleno. Da bilo samo jabolkoto ke bilo do 4-to koleno. Ama Kain go ubil brata si (ili obratno ne znam tocno, sekogas gi gresam dvajcata braka). Posle toa imalo i drugi grevovi, me mrzi sega da baram vo Biblijata. Pozdrav.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
108
Поени од реакции
3
Искушпенија мора да има.Без искушенија нема спасение.Бог не дава искушенија, Бог допушта искушенија според силата на човекот, колку што може да ги издржи.Тука малку правете разлики.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
mn jak tekst si sostavil stvarno!! i mn mi e zal za majka ti
 
Член од
28 јуни 2008
Мислења
19
Поени од реакции
2
Болките, страдањата и сето зло шо му се дешава на човекот, всушност доаќа, според мене од искушението. Некогаш Бог не доведува во искушение, за всушност, да ја зацврстиме нашата вера, и после секој пад да речеме: Фала Ти Боже, или пак да се откажеме од Него и да богохулиме.
Друга причина- што постои злото, ако него го нема не би бил сладок животот и не би имало борба за опстанок. Ќе бевме вечни и никој не би го посакал Царството Небеско по кое копнее секој смртник.
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Зошто има толку болка на светов?
Зошто умре мама?
Зошто има земјотреси? Поплави?
Зошто ракот не ги промашува ни децата?
Зошто војни, тероризам?
Реални ли се вестиве? Што се случува со светов?
Каде е Бог во сето ова?
КАДЕ Е БОГ?!!

е другар и ја се прашувам истото....
не верувам и нема да верувам само заради тоа....сум верувал....сега немам потреба...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.479
Поени од реакции
81.927
Слободната воља на човекот е извор на злото и страдањето, а не Бог.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Слободната воља на човекот е извор на злото и страдањето, а не Бог.

Абе ајде , оти имаме слободна воља , имаме СИДА , урагани , радиација ...

излитено стана ова со слободната воља .. шо не сме како роботи , можда тогаш ќе имаме среќа , не ?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
абре луѓе.... за господ незнам што да ви кажам самите ќе одлу4ете, верувам дека сте истелигентни и се друго .... јас ли4но не верувам дека ако отидам во црква и ако оставам 50 денари и кажам два-три слатки збора ќе имам леб и се друго да го до4екам наредниот ден, знам дека ако земам мотика ќе имам леб ... итн итн ... Господ или Исус постоел пред 2000 години и бил 4овек којшто помагал на сиромашните луѓе и создавал религија којашто денес и низ вековите им давал и им дава надеж на луѓето за подобри времиња и тоа е се... ако нешо грешам ... слободно исправете ме позз ..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
абре луѓе.... за господ незнам што да ви кажам самите ќе одлу4ете, верувам дека сте истелигентни и се друго .... јас ли4но не верувам дека ако отидам во црква и ако оставам 50 денари и кажам два-три слатки збора ќе имам леб и се друго да го до4екам наредниот ден, знам дека ако земам мотика ќе имам леб ... итн итн ... Господ или Исус постоел пред 2000 години и бил 4овек којшто помагал на сиромашните луѓе и создавал религија којашто денес и низ вековите им давал и им дава надеж на луѓето за подобри времиња и тоа е се... ако нешо грешам ... слободно исправете ме позз ..
Ниту исус е бог, ниту бог е исус. Ниту пак има бог.
Помагал на сиромашните..како? кога и сам бил голтар.
Ма никаква религија тој не стварал, по некој век други од него направиле религија! Ако воопшто и постоел.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ниту исус е бог, ниту бог е исус. Ниту пак има бог.
Помагал на сиромашните..како? кога и сам бил голтар.
Ма никаква религија тој не стварал, по некој век други од него направиле религија! Ако воопшто и постоел.
Ниту пак ти си доволно паметен за да размислуваш малце побистро.. :wink:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Со моите матни мисли сепак гледам дека овде темата е религијата
п.с. никогаш не сум се рекламирал колку сум паметен:toe:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Зошто допушта зло и страдање ???
За секој јинг има и јанг .
Ако нема зло нема да знаеме што е добро , ако нема страдање нема да знаеме што е радост.
Зарем не?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ако бог е творецот на се тогаш е тој и творецот на болката и страданието. Бог го создал и лавот кој ја јаде антилопата која исто така ја создал, па нема ваљда да му се лути на лавот што е крвожеден.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако бог е творецот на се тогаш е тој и творецот на болката и страданието. Бог го создал и лавот кој ја јаде антилопата која исто така ја создал, па нема ваљда да му се лути на лавот што е крвожеден.
Лавот почнал да ја јаде антилопата не затоа што е така од Бога одредено, туку поради распадот на поредокот кој Бог го створил, а кој ред е растурен од првиот човеков грев-непослушноста на творението кон својот Творец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom