Пробугарскиот карактер на членови на ДПМНЕ

Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
а за содржината на темата може да ја свати начитан човек ако читал некој цепенков ке види дека во неговите книги (збирка) во вицовите секогаш е најпаметен бугарот местото на дејствито на настаните се случува во Бугарски предели. А во Панонски Легенди (поточо зитието за Кирил Филозоф) има еден директен говор во кој Кирил вика Јас,Кирил булгарин од солун .А книгата сто ја напишал се вика некако бесе со бугарски легенди а за ВМРО најјаките луге што работеле и го држеле ВМРО биле луге со бугарски мотиви како на пр. Александров
NEE PROBLEM ZA BUGAROFILSTVOTO ILI SRBOFILSTVO.PROBLEMOT E NAZVISNA MAKEDONIJA . SEKOJ STOE ZA NEZAVISNA MAKEDONIJA E OKARAKTERIZIRAN KAKO BUGAROFIL ILI SRBOMAN. POSLEDEN PRIMER BESE KIRO GLIGOROV KOJ OCAJNICKI NESAKASE NEZAVISNA MAKEDONIJA.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Deka site se obelezani i karakterizirani kako srbomani i bugari ako se za Makedonija, dodeka onie koi se za nejzin rasprad se karakteriziraat kako patrioti. barem ja taka go tolkuvam.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Deka site se obelezani i karakterizirani kako srbomani i bugari ako se za Makedonija, dodeka onie koi se za nejzin rasprad se karakteriziraat kako patrioti. barem ja taka go tolkuvam.
Vo komunzmot dokolku si sakal da imas nezavisna drzava si bil najcesto etiketiran kako bugarofil ili vmroec.No realno toa ne postoelo , postoi druga grupacija koja e za nezavizna drzava.Sto se odensuva do temata toa e naporedno ako vmro e probugarska togas sdsm e prosrpska .REALNO I VO EDNITE I VO DRUGITE POSTOJAT ZALUTANI OVCI.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jas samo interpretirav kako sto ti go sfativ tvojot post.

Aman.

A Quark, ako si izbrisal mislenje, ne znaci deka ne mozam da vidam sto si napisal.


No, da ti odgvoram, kon toa vodi, na toa mi lici, ne samo toj, ami site.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Види во какво време е реактивирана темава. Слатко.

Да им е*бам мајката на сите дебилоидни и шизофренични поддржувачи на шупачката идеологија на СДСМ која во периодот кога 30 илјади луѓе застанаа еден покрај друг да се поддржат меѓусебно наместо да се пикаат по шупи и со ракија да се тапшаат по рамо дека бугарофили и комуњари ни ја уништуваат, рекоа “тој потег не беше исправен“.

Сега откако личните фрустрации кон сините ги исфрлив да ги исфрлами кон овие другите.

Одамна знам за пробугарскиот став на ВМРО и ми пречи исто колку и оној на сините. Дегенски продадени гзови кои се ментално ретардирани бидејќи како деца нивните татковци ги е*еле гледајќи олимпијада каде бугарите сеуште се “наши“, како и словенците впрочем.
За повеќето не знам, но дел од поблиската фамилија на Никола Димитров била во мојот дом за прв и последен пат и сум присуствувал на неуспешен обид за наметнување пробугарски став. Тоа е како јеховин сведок да ти влезе дома 3 недели по неговото преобратување... чуда ќе ти каже од што ќе ти се крене главата. Сер*ње до Ѓуешево и назад.

Од време на време дури и помислувам дека целава оваа наша моментална влада чиј рејтинг е до небо е само дел од вековната бугарска пропаганда која постојано се служи со истите методи, уфрлање на свои играчи во нашите редови, па не ме чуди и целата постава да е бугарска и да работи за исклучиво бугарски интереси.

Гом*а се се` тоа... све им е*ам...
 
N

n/a

Гостин
Нема назад.
И додека:
- она ѓубре од човек и отворен бугарофил Милошов може да биде министер за Надворешни работи,па носител на изборна листа
-дур некој на форумов тука отворено сака да ми го промовира Тодор Александров за напатена душа и македонец
-и ред други отворени бугарофили по магичен пат стигнуваат до сериозни државни позиции

и јас и многу како мене нејќат да чујат да гласаат за нив.

Или нека си ги прочистат редовите:
-Милошов надвор од партија
-целосна промена на `раководството` на У.М.С
или на камион...и правац накај `мајка` Бугарија.

Не верувам дека се толку писмени за да знаат од кој филм е маршов...
ама еве им го за да им објасни некој дека сега нема назад.
Клошари едни издајнички...
кај не им го сотреа племето на Голи Оток само...
ќе ми промовираат тука квази патриотштина...
и уште дедо ми што пукал од 1941-ва и се борел за Македонија...
издајник-а они исправни.
:nerv:
То треба да се ништи...
без жал.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Па што мислите дека нема идиоти од типот на Милошовски и во кадарот на СДСМ??
Па Иван Катарџиев кретенот, кажа дека Македонија била држава измислена поради политички причини, и рече дека револуционерите од МРО, ВМРО и.т.н. дека биле со бугарска свест......
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Така од надвор не делат и не промовираат како создадена нација, а вие овде сами се класифицирате како Србомани и Бугарофили. Сами се делите, иако знаеме дека да си Србоман треба да си од друга нација (во овој случај Македонец) и да си Бугарофил (треба да си од друга нација во овој случај Македонец), сепак се создава впечаток во кој се делиме на СДСМ (Србомани) и ВМРО-ДПМНЕ (Бугари). РАЗБЕРЕТЕ ДЕКА ОВАА ПОДЕЛБА Е ВЕШТАЧКА И ОДНАДВОР НАМЕТНАТА А ВИЕ(НИЕ) САМИ СИ ЈА ИМПЛЕМЕНТИРАМЕ. ИСТ Е СЛУЧАЈОТ СО ВАРДАРЦИ, ПИРИНЦИ И ЕГЕЈЦИ, СИТЕ СМЕ МАКЕДОНЦИ!!!

Ако не се уништиме сами никој нема да не уништи. За краткотрајни политички придобивки, несвесно си го негираме идентитетот додека јужнаците пукаат врз тоа што го браниме а сами со овие политички фарси го подкопуваме.

Темите од ваков вид не треба да постојат. Ако има бугарофил, србоман, гркоман(хеленофил, филхелен) нека се водат поединечно под евиденција а не да се дели народот на пола (памтите картата со поделбата помеѓу србите и бугарите?).

Самоуништување од трет степен, а како никој да не е свесен за тоа. И во историјата Македонците што застанале позади една или друга идеологија скоро секогаш работеле во полза за Македонија и Македонците, иако тоа не се прикажува така во историјата.

Незнам што друго да кажам освен дека сум :( поради оваа ситуација.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Во моментов немаат на што попаметно да играат, затоа со ниски удари ( сами себеси) се обидуваат да соберат поени.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Секоја чест пријателе за "Македонско братство" ама бре Вмро најде да збори за полициска држава, тоталитаризам и 0 инвестиции?
Па кај се инвестициите кои ги чекаме 2 години.Johnson Control, Swed milk...забораваш кога беа донесени? Забораваш кој троши пари за сопствено рекламирање (буџетски пари).Имаш сопствено мислење и го почитувам тоа ама биди малце реален.Пак ќе повторам алал да ти е за Македонско братство. топ е.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Секоја чест пријателе за "Македонско братство" ама бре Вмро најде да збори за полициска држава, тоталитаризам и 0 инвестиции?
А се најде сдс да зборува за сонце.:tapp:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Господа,
1998 од високи кругови бев сведок на војната помеѓу Никола Груевски и Доста Димовска.
Доста беше главен кадровик во партијата и она одлучуваше во голем дел кој каде одеше.
Конкретно бев сведок како дојде Никола Тасев како уредник во Нова Македонија.
Како припадник на старата комуњарска школа Доста го постави Никола Тасев во најстарата новинска куќа зошто жена му била најдобра другарка на Доста.Да ти се згади!
Истиот момент како член на партијата знаев дека ВМРО-ДПМНЕ не на парламентарните туку на локалните избори кои беа многу брзо ќе изгуби катастрофално, и се случи тоа.Писма, реакции, барање за состанок, залудно, обичен член нема шанси.
Груевски не дозволи Доста да му наметнува партиски решениа.
Груевски победи во таа битка кај Георгиевски и затоа тој беше еден од ретките кој даде резултати.
Таму ми се вработи 2 братучедка која не веруваше дека ќе ја примат бидејќи немаше партиска книшка, но работи до ден денес во Министерството за финансии.

Но,
Во ВМРО-ДПМНЕ се случи битка то би ор нот то би.
Може да бидеме злонамерни но таа битка беше помеѓу промакедонската струја и бугарофилската струја(и тие се Македонци).
Победивме ние.
За овие 2 години ВМРО-ДПМНЕ се покажа дека ја почитува традицијата на Македонија од антика до денес.
Видете ги местата на повеќето позиции, кои луѓе ги држат.
Претежно се луѓе со странско образование и луѓе кои се некој и нешто не во селото Македонија, туку надвор.
Бугарофилската струја која постои денеска во ВМРО-ДПМНЕ е маргинализирана.
Велат подобро непријателот да го држиш до себе одколку да го оставиш на другите.
Инаку Голубовски 1998 во интервју за Нова Македонија кажа, Љубчо Георгиевски работи за Грците, не за Бугарите.
Грците во тоа време направија упад во нашите стратешки објекти.
Беше во право.

Инаку,
Во СДСМ постои исто така србофилска струја и многу други струи, денеска може да кажеме дека е јака гркоманската група која има бизнис врски со Грци.
Тие се лобисти на промена на името и ред други остапки.
Без разлика што сум член(неактивен) на ВМРО-ДПМНЕ, сакам истата битка на македонсити да ја видам и во СДСМ.
Сакам да видам членови на кои на прво место им е Македонија после партијата.
Тоа и треба денеска на СДСМ, истото тоа што го направи ВМРО-ДПМНЕ со предавникот Љубчо Георгиевски и неговата тајфа, СДСМ да го направи со Бранко Црвенковски и неговата тајфа.

Тогаш на сите ќе ни тргне.

Македонците никогаш повеќе не смеат да се делат на овакви или онакви кога се работи за државата и нејзините интереси.
Амин.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Господа,
1998 од високи кругови бев сведок на војната помеѓу Никола Груевски и Доста Димовска.
Доста беше главен кадровик во партијата и она одлучуваше во голем дел кој каде одеше.
Конкретно бев сведок како дојде Никола Тасев како уредник во Нова Македонија.
Како припадник на старата комуњарска школа Доста го постави Никола Тасев во најстарата новинска куќа зошто жена му била најдобра другарка на Доста.Да ти се згади!
Истиот момент како член на партијата знаев дека ВМРО-ДПМНЕ не на парламентарните туку на локалните избори кои беа многу брзо ќе изгуби катастрофално, и се случи тоа.Писма, реакции, барање за состанок, залудно, обичен член нема шанси.
Груевски не дозволи Доста да му наметнува партиски решениа.
Груевски победи во таа битка кај Георгиевски и затоа тој беше еден од ретките кој даде резултати.
Таму ми се вработи 2 братучедка која не веруваше дека ќе ја примат бидејќи немаше партиска книшка, но работи до ден денес во Министерството за финансии.

Но,
Во ВМРО-ДПМНЕ се случи битка то би ор нот то би.
Може да бидеме злонамерни но таа битка беше помеѓу промакедонската струја и бугарофилската струја(и тие се Македонци).
Победивме ние.
За овие 2 години ВМРО-ДПМНЕ се покажа дека ја почитува традицијата на Македонија од антика до денес.
Видете ги местата на повеќето позиции, кои луѓе ги држат.
Претежно се луѓе со странско образование и луѓе кои се некој и нешто не во селото Македонија, туку надвор.
Бугарофилската струја која постои денеска во ВМРО-ДПМНЕ е маргинализирана.
Велат подобро непријателот да го држиш до себе одколку да го оставиш на другите.
Инаку Голубовски 1998 во интервју за Нова Македонија кажа, Љубчо Георгиевски работи за Грците, не за Бугарите.
Грците во тоа време направија упад во нашите стратешки објекти.
Беше во право.

Инаку,
Во СДСМ постои исто така србофилска струја и многу други струи, денеска може да кажеме дека е јака гркоманската група која има бизнис врски со Грци.
Тие се лобисти на промена на името и ред други остапки.
Без разлика што сум член(неактивен) на ВМРО-ДПМНЕ, сакам истата битка на македонсити да ја видам и во СДСМ.
Сакам да видам членови на кои на прво место им е Македонија после партијата.
Тоа и треба денеска на СДСМ, истото тоа што го направи ВМРО-ДПМНЕ со предавникот Љубчо Георгиевски и неговата тајфа, СДСМ да го направи со Бранко Црвенковски и неговата тајфа.

Тогаш на сите ќе ни тргне.

Македонците никогаш повеќе не смеат да се делат на овакви или онакви кога се работи за државата и нејзините интереси.
Амин.

Во 1991 на конгресот во Прилеп се пееше истата песна во ДПМНЕ,се додека Богдановски беше да се одберат вистински луѓе во партијата со проМакедонски мисли и верба,ќе се јавеше тетка Доста и ќе речеше:-тој можеби е арен,ама што има еден од Куманово,абе,како створен е за нас,и човекот беше избиран,без разлика дали бил со Српско или Бугарско “милие“,сите и веруваа на тетка Доста.
Инаку проБугарската струја во ДПМНЕ беше инсталирана на почетокот од Доста за да продолжи преку Мартин Треневски кој воедно беше и врската со МПО од странство преку Мултигруп каде неговиот дедо Глишо(комунист) кој му беше ректор на премиерот,денес е сеуште главен за Македонија како и координатор на Ротаријанците.
ЉуБчо работеше за Грците уште тогаш и имаше упатства како да ја насочи антигрчката кампања кај членството а по можност и кај неопределените во Македонија што подоцна ќе предизвика силна реакција при спорот со името и кај Грчкото население.Изјавата од типот:-следниот конгрес да се видиме вака во Солун предизвика бурни реакции кај Грчката јавност која се разбуди и дозволи на Грчките партии од проблемот со Македонското име кој дотогаш го немаа измислено да создадат излез при секоја нивна грешка и проневера на поголема сума пари.Своите 5 минути ЉуБчо ги искористи веднаш по 98ма кога ги продаде ОКТА и Нафтоводот за мали пари во државната каса.Неговиот наследник Никола продолжи со веќе создадените бизнис релации на ДПМНЕ и со продавање на квази-патриотизам кој се покажа како најпрофитабилен за билдање рејтинг кај народот.:toe:

П.С.:Има уште,ама ај друг пат,сега се поважни други работи.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Квази патриотизам ?

Кој е тој вистинскиот патриотизам имаме ли практичен пример денеска?

Пошто приватно работам, за мене и за тие околу мене кои апсолутно немаат никакви партиски концесии, бизнисот е со зголемен обем за 15% во делот на градежништвото.

Млеко не се истура на улица и откупната цена е доволна за планирање на развој.
Развој не е квази поим, тој вика , ќе се ширам и ќе купам уште крави.

Зелката лани да ја видеше на патот према Злокуќани жал да те фати, 3 за 5, ама 5 денари.
Од нива денеска им ја откупуваат 40 ден.

Во Струмица за оваа година порачана е конструкција за пластеници како за предходните 4 години.

Ако е ова квази, бујрум чоек покажи ти со практичен пример како треба.
Со дела да се удараме.
ВМРО-ДПМНЕ не чини, СДСМ не чини, никој не чини, ете ти идеална шанса ти да чиниш и да бидеш на власт.

Не гледам јас други реални процеси во животот.


За мене процес беше тоа што не чинеше во ВМРО-ДПМНЕ да се отстрани.
И се случи тоа.
Ако и Груевски не чини, ќе го отстраниме, никој не е вечен, само Тито беше.
Дајте тоа да го видиме и кај СДСМ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom