25 ноември 2007
1.346
484
Пораз за крај

Охридските “бели“ со пораз ги завршија натпреварите во 17-то изадние на Втората Македонска фудбалска лига. “Рибарите“ беа поразени кај Тетекс во Тетово со минимални 1-0.

Охрид со 30 бода заврши на 11 место.

Охриѓани прокнижија 8 победи, шест пати натпреварите завршија без победник и претпреа 15 порази.

Во 29 кола фудбалерите на Охрид постигнаа 30 гола додека примија 51.

Втора година по ред охридските фудбалери обезебедија опстанок во второлигашкото друштво.

Шота Буби

нотар
4 март 2009
3.087
1.780

финалето од општинскиот куп денеска во косел.
Фудбалерите на Охрид го одбранија трофејот во Општинскиот фудбалски куп.

На финалниот натпревар “рибарите“ со 2-1 го совладаа четвртолигашот Дебрца од Белчишта.

Охриѓани до вториот последователен трофеј ги доведе капитенот Маркоски со голот две минути пред последниот судиски свиреж.

Стрелци на двата гола во првиот дел беа фудбалери на Дебрца, но еднаш го погодија својот, а еднаш противничкиот гол.

Охрид со овај триумф се избори за пласман во 1/16 финалето од националниот куп.

џимеј

џимилино
4 март 2007
10.380
25.149
3-0

Турново да го пушит. :retard::retard::retard: Ве напрајвме мадиња.

25.149
16тина финале Куп. Турново немаше ни еден шут на гол.
Сашко Пандев ни топка не фати. Прво полувреме дадовме гол кон 20та минута, после во 45та минута уште еден, заврши 2-0 на полувреме.
После со многу добра акција 3-0, па имавме шанси за повеќе, ама толку беше силата.

Vetrence

2 јули 2007
7.469
676
Сега видов на официјалната на ффм и 3-0 е :) честитки.

бтв ного изненадувачки резултати :) Вардар исто елиминиран.

Шота Буби

нотар
4 март 2009
3.087
1.780
Охридските фудбалери не тренираат

Сите активности во фудбалскиот клуб Охрид се запрени, а фудбалерите не тренираат неколку дена велат извори од клубот.

И покрај двонеделната пауза во првенството поради настапите на македонската фудбалска репрзентација охриѓани не успеваат да ги консолидираат своите редови и во неизвеснот е доведен настапот на повеќето фудбалери кои во Охрид дојдоа во преодниот рок.

Охрид во наредното четврто коло в сабота на домашен терен игра против струшки Влазними, а доста веројатно сценарио е на саботниот натпревар да истрчаат фудбалери од младинскиот погон.

Охрид го елиминираше Турново во првото коло од купот, но во шампионатот “рибарите“ по првите три кола имаат само три бода.

ФК Охрид подолго време не успева да најде стабилен финансиер кој би застанал зад клубот, во меѓу време се изменија неколку преседатели, се одржаа неколку собранија на клубот што легитимни што не лигитимни но работата никако да тргне.

TheOther1

1.346
484
Ново коло нов пораз за Охрид

Фудбалерите на Охрид претрпеа уште еден пораз во низа, овај пат од Влазними и тоа со убедливи 2-0.Повеќе од пораз не можеше да се очекува од “рибарите“ кои не тренираа во последните неколку дена а како домаќини играа во Струга.

По почетната победа над Цементарница, Охриѓани претпреа три порази во низа примија десет гола а не успеаа да постигнат ниту еден.