Дали е Груевски ’'криминалец'’?

Што да се прави со Груевски?


  • Вкупно гласачи
    137

jon

Член од
20 јуни 2007
Мислења
287
Поени од реакции
0
Се плаши да не во "друга состојба",знаеш,незгодно е.:)
Отсекогаш сум ја ценел бечката школа на СДС, а не ВМРО-вците чобани. Тие немаше многу да му се мислат :).
Малку off topic е ама утре е денот на незавосноста на РМ па ваљда ќе има нови два говора на Бранко и Грујо со тотално контра ставови и после пресови на нивните подмладоци.
 
Член од
3 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
site so glasale za a se kopilina na makedonija trebit da se skratet PREDAVNICI
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
По некое непишано правило најголемиот дел од политичари крадат, разликата е тоа што некои занаат како другите не. Овие на запад се многу остручени во тоа. Ако не роварат по архиви СДСМ овака лефтерно може да се каже дека 90% од населението не добило никаков впечаток дека Груевски има нешто украдено. Тоа може да значи две работи. Или е ептен наивен па не краде, или пак е ептен паметен па краде како што крадат овие на запад, така што никој да не го примети, а да не се одрази тоа врз кој и да било процес во државата, така што се добива дека и политичарот се опарил, и народот е задоволен и државата иде напред. Кое е од овие две не знаеме, а најверојатно и никогаш нема да дознаеме. Бидејќи ако е наивен и не крадел тогаш ќе останат сомнежите создадени од обвинувањата на опозицијата, а ако крадел ко овие на запад пак нема да дознаеме како што не се дознава ни за тие од запад.
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
А наместо да нагаѓаме дали е Груевски наивен, или можеби итро крадел како оние од запад, или па крадел ама оставил и за народот (и други слични генијални спомнати опции), сите тие дилеми може да ги реши самиот Груевски. Нека ги достави на увид на јавноста фамозните седум анекси на договорот за ОКТА (тој тоа не го прави), нека не ја кочи работата на јавниот обвинител (тој тоа го прави) и нека и’ плесне шлаканица на опозицијата дека неправедно обвинувала (или нека ги испружи рацете за да му се стават лисици)...
Арно ама, наместо таква разрешница за ОКТА, ни останува да читаме дека јавниот обвинител 7 месеци чека на одговор од МВР во врска со случајот ОКТА, ни останува да читаме дека Боцевски изјавил оти опозицијата била смешна со обвинувањата и ни останува да читаме по форумиве дека приврзаниците на ДПМНЕ воопшто не сакаат да се расчисти случајот!?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Оставете го човекот да си ја работи работата. Ако не чини на наредните избори ќе падне како што паднаа СДСМ и ДУИ, па тогаш носете го на суд и не знам каде.... нека си работи оти државата мрдна од мртва точка, каде што беше со години, или пак на призврзаниците на СДСМ не им одговара а и љубоморат што Грујо работи, работи нешто !, па сакаат да го оцрнат. :tapp: :nenene:
Зошто секогаш има луѓе кои на добрите работи наоѓаат забелешки ? Има одговор - политичка незрелост.
 
N

n/a

Гостин
Aj da ve `skratam` posto mi se domacivte i ako ne ve `ispeam` brzo...
ke pocnat edni vzaemni obvinuvanja na varijant Branko e sef...ne ne e,nego gomno e...i obratno na ova kazanovo.
Sekoj politicar vo zavisnost od mestopostavenosta (drzaven sekretar,zamenik-minister,minister,premier...) si ima delokrug na rabota kade sto e apsolutno pretpostaven i za efektite vo negovata sfera na dejstvie direktno i licno odgovara.
Na negov potpis cekaat dokumenti,akti,zakoni i zdelki koi sto osven sto nosat dobrobit (ili steta) na narodot,nosat i na kompanijata izveduvac.
Znaci da uprostime...dadeniot politicar e menager na negovoto ministerstvo ili pak na R.Makedonija ako e premier.
Vo sekoja edna zemja...ama bukvalno nasekade vo svetot...golemite firmi koi sto potpisuvaat dogovori so drzava i so toa za daden period dur trae dogovorot sakaat da profitiraat (zboram za legalni i ne `napumpani` dogovori,preku tender,da se razbereme) vo ramkite na cenata se presmetani i 1-5%-pak vo zavisnost od visinata na sredstvata od dogovorot koi sto kompanijata bi trebalo da gi ostvari kako bruto,koi sto se predvideni za nenamenski trosoci !
Sakam da kazam deka tie pari normalno ke zavrsat vo racete na potpisnikot na dokumentot...i nikoj nitu ke gi spomne nitu ke gi bara soodvetnite iznosi.
Sakam da kazam deka sekoj eden od rang na drzaven sekretar pa nagore,stanuva milioner legalno u momentot koga ke go naznacat!
Problemot u Makedonija e sto takvite sumi na ministrite u prethodnite vladi (u site postavi) ne im bea dovolni,pa besramno si baraa mnogu povekje za sebe,a potpishuvaa stetni i neisplatlivi dogovori za drzhavata bez oko da im trepne.
Se dodeka ne potpishuvaat stetni dogovori i takvi koi sto predviduvaat 10-pati pogolemi iznosi od drzavniot budjet...ministrite vo vladata na Nikola Gruevski se cisti ko solza.
Nikoj ne smee nitu da zaviduva nitu da prasha za vekje spomenatite iznosi,posto oni na praktika si gi zarabotile tie pari!
Sve drugo...e mlatenje prazna slama i beskrajno prepukuvanje po net !
Prijatno.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
По некое непишано правило најголемиот дел од политичари крадат, разликата е тоа што некои занаат како другите не. Овие на запад се многу остручени во тоа. Ако не роварат по архиви СДСМ овака лефтерно може да се каже дека 90% од населението не добило никаков впечаток дека Груевски има нешто украдено. Тоа може да значи две работи. Или е ептен наивен па не краде, или пак е ептен паметен па краде како што крадат овие на запад, така што никој да не го примети, а да не се одрази тоа врз кој и да било процес во државата, така што се добива дека и политичарот се опарил, и народот е задоволен и државата иде напред. Кое е од овие две не знаеме, а најверојатно и никогаш нема да дознаеме. Бидејќи ако е наивен и не крадел тогаш ќе останат сомнежите создадени од обвинувањата на опозицијата, а ако крадел ко овие на запад пак нема да дознаеме како што не се дознава ни за тие од запад.
Bacillus, postchevo ko jas das sum go pishuval :wink:. Se gleda shto e germanska shkola! Treba nashive malku da gi ispratime po svetot pa kje im stanat mnogu raboti pojasni!

Vo EU ima aferi so milijardi evra pa nikomu nishto, si prefrlaat od shuplivo vo prazno i najchesto na nikoj nishto ne mu fali. Ama koga imash 2000 evra plata ne se potresuvash premnogu.

Vo MK koga si nevraboten ili imash 200 evra plata te boli, e toa e..

А наместо да нагаѓаме дали е Груевски наивен, или можеби итро крадел како оние од запад, или па крадел ама оставил и за народот (и други слични генијални спомнати опции), сите тие дилеми може да ги реши самиот Груевски. Нека ги достави на увид на јавноста фамозните седум анекси на договорот за ОКТА (тој тоа не го прави), нека не ја кочи работата на јавниот обвинител (тој тоа го прави) и нека и’ плесне шлаканица на опозицијата дека неправедно обвинувала (или нека ги испружи рацете за да му се стават лисици)...
Арно ама, наместо таква разрешница за ОКТА, ни останува да читаме дека јавниот обвинител 7 месеци чека на одговор од МВР во врска со случајот ОКТА, ни останува да читаме дека Боцевски изјавил оти опозицијата била смешна со обвинувањата и ни останува да читаме по форумиве дека приврзаниците на ДПМНЕ воопшто не сакаат да се расчисти случајот!?
Strelec, apsolutno si vo pravo kako bi trebalo da bide vo edno dobro sredeno opshtestvo. Bi imale 4 parii i bez razlika koja e na vlast drzhavata si go tera patot. Taka e na zapad.

Vo MK za zhal ne e taka!

Zamisli Gruevski napravil neshto nelegalno i si dade ostavka!

Kazhi mi realno koja idnina ja ochekuva MK posle toa. Gledash naslednik na Gruevski koj bi ja vodel vladata i drzhavata podobro od nego? Koi se nashite alternativi? Koi se nashite lideri koi bi bile podobri od Gruevski a se vo takva pozicija da vladeat?

SDSM, DUI, LDP i VMRO NP se nashite ALTERNATIVI. Da me (ne) chuva gospod edna od niv pak da dojde na vlast!!!

Zhal mi e ama vo momentov Makedonija NEMA ALTERNATIVA za ovaa vlada zatoa shto e prva posle Kljusev koja NESHTO pravi za razlika od drugite koi NISHTO ne napravija a i toa shto go storija beshe edna nevidena plajachka i totalno rabotenje protiv interesite na Makedonija!

Site koi ste protiv vladata, ponudete alternativi pa ke diskutirame ponatamu!

Makedonija e na prvo mesto, se drugo e vtorostepeno!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Zevsus, proviziite se okolu 10% posto sekade osven vo MK kade baraat mnogu povekje. Toa e i edna prichina shto imavme NULA stranski investicii. Kaj nas od kurir do minister sekoj ti zasmetuva provizija i zatoa drzhavata tone.

Za se drugo si 100% vo pravo.
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Gledash naslednik na Gruevski koj bi ja vodel vladata i drzhavata podobro od nego? Koi se nashite alternativi?
Ме прашуваш за подобра алтернатива од Груевски?
За жал, не гледам такво нешто!:(
Покрај ДПМНЕ, единствена значајна партија во државата е СДСМ... Трети (објективно) нема!
Што се однесува до СДСМ, не знам кога беа полоши... дали кога беа на власт, или сега кога се опозиција!

Арно ама, тоа што СДСМ се такви не значи дека Македончето треба да го сврти грбот и да му дозволи на ДПМНЕ да го мава со стап... со образложение дека стапот од ДПМНЕ помалку боли!? Толку ли сме јадни??? Не ми се верува во ова што го читам по постовите дека на Груевски треба да му се дозволи и да краде, ама важно на власт да остане... Бог да чува!!!

Толку ли е народот со кратка памет? Па истото се случуваше и со Бранко и со Љубчо... И во нив народот се колнеше и од нив правеше светци... Зарем повторно треба да чекаме нови икс години за и Грујо да го сместиме во тоа друштво? Не можам да сфатам како можат симпатизерите на Грујо да се толку заслепени од љубовта кон него, па да се спремни и да му простат ако ги краде???

Господ нека ни е на помош!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ме прашуваш за подобра алтернатива од Груевски?
За жал, не гледам такво нешто!:(
Покрај ДПМНЕ, единствена значајна партија во државата е СДСМ... Трети (објективно) нема!
Што се однесува до СДСМ, не знам кога беа полоши... дали кога беа на власт, или сега кога се опозиција!
Znachi dvajcata se slagame. Vo momentov PODOBRA alternativa nema!!!

Арно ама, тоа што СДСМ се такви не значи дека Македончето треба да го сврти грбот и да му дозволи на ДПМНЕ да го мава со стап... со образложение дека стапот од ДПМНЕ помалку боли!? Толку ли сме јадни??? Не ми се верува во ова што го читам по постовите дека на Груевски треба да му се дозволи и да краде, ама важно на власт да остане... Бог да чува!!!
Tolku sme jadni a ako ti imash drugi iluzii ke se razocharash!

Ako drzhavata nema PODOBRA alternativa (i dvajcata se slozhivme) edinstven izlez e da se odi status quo dodeka PODOBRA alternativa ne se pojavi. Koga takva ke najdesh te molam da me izvestish!

Толку ли е народот со кратка памет? Па истото се случуваше и со Бранко и со Љубчо... И во нив народот се колнеше и од нив правеше светци... Зарем повторно треба да чекаме нови икс години за и Грујо да го сместиме во тоа друштво? Не можам да сфатам како можат симпатизерите на Грујо да се толку заслепени од љубовта кон него, па да се спремни и да му простат ако ги краде???

Господ нека ни е на помош!
Branko i Ljupcho se skotovi koi pochnaa da KRADAT istiot den koga dojfoa na vlast i nikogash ne prestanaa!!! Nema sporedba so Grujo!!! Citaj gi postovite na Zevsus i Bacillus, decko SITE KRADAT i nemaj iluzii deka toa kje se izmeni brgu. I vo EU se krade na angro!

Toa ne znaci deka treba niz prsti da im se progleduva, odi i kritikuvaj ama ne zaboravaj ako Grujo padne koja idnina ne cheka!!!

Za zhal toa si e vistinata!

Ako si entuzijast organiziraj go narodot i ponudi mu podobra idnina. Imash moj blagoslov!
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
SE slagam so silen ... od site zla ovoj e najmaloto jebiga

zatoa chuti trpi i krsti se u crkva
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
...edinstven izlez e da se odi status quo dodeka PODOBRA alternativa ne se pojavi.
Со status quo никогаш нема да се појави подобра алтернатива... На подобра алтернатива можеме да се надеваме тогаш кога симпатизерите на СДСМ ќе почнат да ја критикуваат Шеќеринска што секојдневно плука по владата без да понуди нешто подобро и тогаш кога симпатизерите на ДПМНЕ ќе го кренат својот глас против грешките што ги прави Груевски!

Така е во развиените држави... А со нас работата секогаш ќе биде ’епа чорба’ бидејќи сакаме да раскажуваме и да пишуваме дека не е страшно ако ’нашиот’ краде, пошто ’оној другиот’ краде уште повеќе... Ќе се задоволуваме со ’најмалото зло’ и ќе ќутиме, ќе трпиме... и ќе се крстиме!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Со status quo никогаш нема да се појави подобра алтернатива... На подобра алтернатива можеме да се надеваме тогаш кога симпатизерите на СДСМ ќе почнат да ја критикуваат Шеќеринска што секојдневно плука по владата без да понуди нешто подобро и тогаш кога симпатизерите на ДПМНЕ ќе го кренат својот глас против грешките што ги прави Груевски!
SDSM imaat loshi geni ushte od ragjanje! Za niv i za nas e najdobro da gi SNEMA i da se stvori sosema nova partija.

Simpatizerite na SDSM da ja kritikuvaat Sekerinska, ke bide koga Silen ke stane premier a ti pretsedatel na drzhavata ni :wink:.

Strelec, te gledam entuzijast si ama spushti se na zemja shto pobrgu. Rabotata ni visi na konec!!!
Така е во развиените држави... А со нас работата секогаш ќе биде ’епа чорба’ бидејќи сакаме да раскажуваме и да пишуваме дека не е страшно ако ’нашиот’ краде, пошто ’оној другиот’ краде уште повеќе... Ќе се задоволуваме со ’најмалото зло’ и ќе ќутиме, ќе трпиме... и ќе се крстиме!
Ne kuti, ne trpi, organiziraj go narodot i nateraj ja vladata da te poslusha!!! Ili napravi svoja partija!

Od forumi pishuvanje fajda mnogu nema!
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Simpatizerite na SDSM da ja kritikuvaat Sekerinska, ke bide koga Silen ke stane premier a ti pretsedatel na drzhavata ni :wink:.
Ама не ми кажа кога симпатизерите на ДПМНЕ ќе почнат да го критикуваат Груевски? Некако и тебе повеќе за СДСМ ти се зборува отколку за ДПМНЕ и за Груевски!:)

p.s. Не ме анализирај мене во секој пост... Дискутираме за политика овде, а не за нашите карактери!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom