Можна ли е независност за Косово?

Можна ли е Косово наскоро да добие независнот?


  • Вкупно гласачи
    106
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Видечемо..видечемо. Русите секогаш (пот)клекнувале пред Америте...што би било поразлично овој пат? :)
Porazlichno e toa shto se drugi igrachite vo Rusija koi ne sakaat da potkleknat, za razlika od nekoi poraneshni koi potkleknuvaa. Zoshto inaku vakva frka i kvichenje kaj nositelite na odlukite i nivnite megafoni (kako
Megjunarodnata Krizna Grupa)?!


EUROPE MUST BREAK THE KOSOVO STALEMATE

Pristina/Brussels, 21 August 2007: Europe risks a new bloody and destabilising conflict unless the EU and its member states now accept the primary responsibility for bringing Kosovo to supervised independence by April/May 2008.

„Breaking the Kosovo Stalemate: Europe’s Responsibility”, the latest report from the International Crisis Group, examines the key role of the EU in ensuring Kosovo’s safe transition from its current limbo as an international protectorate. The preferred strategy of bringing Kosovo to supervised independence through the United Nations Security Council has failed, following Russia’s declared intention to veto, and a new round of negotiations between Pristina and Belgrade will most likely lead nowhere. This leaves the EU – with the most to loše from renewed violent conflict in the Balkans – before crucial decisions.

„The EU has a ticking time-bomb in its own backyard”, says Alexander Anderson, Crisis Group’s Kosovo Project Director. „The sooner the EU, or a significant majority of its member states, declares itself ready to back an independent Kosovo, the better the chances of forestalling disaster”.

Pristina and Belgrade have recently started four months of talks mandated by the six-nation Contact Group (France, Germany, Italy, Russia, UK, U.S.). But Serbia will not accept independence, seeks to delay indefinitely and is laying the foundation for what would be destabilising partition. The EU and U.S. should maintain the integrity of the Ahtisaari plan – the blueprint for supervised independence crafted by the UN Secretary-General’s special envoy, former Finnish President Martti Ahtisaari, after a year of painstaking negotiations.

By 10 December – if, as is overwhelmingly likely, no agreed solution emerges from those talks – the EU, U.S. and NATO need to be ready to start coordinated action with the Kosovo government to implement the essence of the Ahtisaari plan, including the 120-day transition it envisages. That period should be used to accumulate recognitions of the conditionally independent state from many governments; to adopt and set in place the state-forming legislation and related institutions foreseen by the Ahtisaari plan; for the Kosovo government to invite the EU and NATO to take up new responsibilities and for those organisations to do so; and for the UN Interim Administration Mission in Kosovo (UNMIK) to withdraw in an orderly fashion. In April/May 2008, Kosovo would be conditionally independent, under EU and NATO supervision.

Not all EU member states need to recognise Kosovo during the transition or even in April 2008, but a failure to reach a united position in support of Kosovo’s conditional independence would highly discredit the EU’s Common Foreign Security Policy and European Security Strategy and have very disturbing consequences for Europe.

„Europe tragically failed the former Yugoslavia in the 1990s. Now it has a second chance to show it can be an effective actor in the Balkans”, says Sabine Freizer, Crisis Group’s Europe Program Director. „If it is incapable once again, it would almost certainly lead to bloodshed and renewed regional chaos that would blow back into Central and Western Europe in the form of refugees and stronger organised crime networks”.

http://www.crisisgroup.org
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Мисир, дали знаеш англиски?:) Доколку не знаеш, текстов укажува на тоа дека Косово ќе добие независност....Дека некако имам филинг ти си разбрал дека го кажува спротивното :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ne rymz jas bas imam filing deka Misirkov RAZBRAL MNOOOGU DOBRO deka Kosovo ke dobie NEZAVISNOST,tuku ne razbira sto ke prai EU,USA i "nezavisno" Kosovo so taa nezavisnost osven da si ja butnat na edno mesto ( od pozadi) i posle da cekaat taa da se otvori kako cador....pa da ja izvlecat so golem "kef".... i site kolaterali...
Celata ova prikazna pripaga na edno drugo vreme i samo pokazuva deka onie koi momentalno go"upravuvaat" svetot nemaat nikakva vizija i samo kupuvaat vreme vo lazna nadez deka nekoe sabajle ke se prosvetlat....deka ke im svetne resenieto na problemot.....samo toa....
No sto da se prai..toa ti e toa.... i posledniot od generacijata EU politicari koja ja imase vistinskata vizija od koja pocna i celata prikazna, go cviknaa pred kino sala...i pak so pomos na "borec za nacionalni prava".....ebate nacionalnite prava vo 21 vek..ebate....
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Не знам што разбрал Мисир, дека цело време го држи ставот дека Русија ќе стави вето против независноста на Косово, и сега одеднаш дава таков пост...Најискрено ме збуни.
Додуша Бетонец, види како го почнува постот. Не се согласува со мене дека Русите ќе (пот)клекнат пред Америте, демек други играчи се сеа Русите, и продолжува на англиски пост, кој што пак подржува независност на Косово.

Поради почетокот на постот, и англискиот дел, си прашав поштено дали Мисир го разбрал постот :). Сепак, нека си каже мисирот сам, што уствари сакал да каже кога во ист пост кажува две спротивни мислења :)
 
Член од
28 август 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
Косово ке прогласи независнос, но не верувам дека ке биде признаено во ООН што значи дека нема да имаат репрезентација нема да учествуваат на културни настани итн. итн. Русија е подготвена со сила да спречи независност на Косово т.е. ке го запали исто како што ја запали Чеченија. Гледав онојпат документарна за Чеченија цела е запалена поазуваа слики нема веќе луѓе! Така ке биде и на Косово.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Значи затоа Албанци од Косово тренирале во Грција а можеби и во Македонија?
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Gov.Rade e pobaran da pomozi vo kampanjata na Obama.
Jasno vi e sto znaci...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Знеме,само со црнец за кандидат изгледа не помага ни Раде ни Радејца па ни Сотир со Сотирица,кога го видов Обама се ми стана јасно како ден оти навечер и онака не се гледа.:)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Liderot na Radikalite vo Srbija, Toma Nikolic, dava izjava denes (29.8.2007):

" Sega morate da ja prashate cela Srbija zoshto Tadic i Koshtunica se priblizhija kon retorikata na Radikalite...Sekogash postoi opasnost drzhavata na koja i ja odzemaatteritorijata da vleze vo vojna."

Neverojato za kakov kreten se raboti! Nikolic dava izjava koja shto dava za pravo drugata strana sigurno da ja iskoristi kako argument za da ja svrtat rabotata vo svoja korist.

E taka se raboti protiv svojata drzhava, so primitivni emocii i naboj (najverojatno iskalkulirani?) kriejkji se pozadi "cela Srbija". Po kolichinata na napravena shteta, ovoj mi izgleda e na dobar pat da mu se priblizhi na Branko Crvenkovski.

Ajde da vidime dali i Cheku kje izvali neshto slichno?


P.S. Barak Obama e vekje kupen od Grcite.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Liderot na Radikalite vo Srbija, Toma Nikolic, dava izjava denes (29.8.2007):

" Sega morate da ja prashate cela Srbija zoshto Tadic i Koshtunica se priblizhija kon retorikata na Radikalite...Sekogash postoi opasnost drzhavata na koja i ja odzemaatteritorijata da vleze vo vojna."

Neverojato za kakov kreten se raboti! Nikolic dava izjava koja shto dava za pravo drugata strana sigurno da ja iskoristi kako argument za da ja svrtat rabotata vo svoja korist.

E taka se raboti protiv svojata drzhava, so primitivni emocii i naboj (najverojatno iskalkulirani?) kriejkji se pozadi "cela Srbija". Po kolichinata na napravena shteta, ovoj mi izgleda e na dobar pat da mu se priblizhi na Branko Crvenkovski.

Ajde da vidime dali i Cheku kje izvali neshto slichno?


P.S. Barak Obama e vekje kupen od Grcite.
Чеку,веќе изјави дека Словенија прва ќе го признаела Косово со што ризикува тоа воопшто да не се случи од страна на Словенија која ја купува веќе половина Србија односно голем дел од индустријата на Србија.Па сега доколку Словенците сакаат да останат газди на она што го купиле ќе мора малку и да почекаат со признавања и контрасрпски ветувања.
Инаку Грците како пак да се заебале со изборот оти црнец ептен ретко бил,и би можел да биде председател на САД.:)
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Косово ќе биде независно кога Србите ќе се сложат на тоа, а тоа ќе биде - никогаш.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
he he

Косово ќе биде независно кога Србите ќе се сложат на тоа, а тоа ќе биде - никогаш.
da dodadam a moze ni togash

abe nezavisno kurovi boskovi ima da bide krizno podracje , da si igraat golemite na ti go daj mi go ... se e igra pari ... sega pred izbori vo USA nema sansi mozebi pokasno ... ja taka strateski gledam na ova
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Kosovo e de facto nezavisno, a koga ke stane i de jure e samo rpasanje na vreme i trpenie. No, se nablizuva casot koga ke stane. Kako posledna rak rana, gnoj od poranesna Jugoslavija, i toa ke bide iscisteno.

Samo da ima sto pomalku negativni posledici po Mk seta taa rabota, inaku nezavisnosta e veke gotova, se ceka na oficijalizacijata, Ili kraj na noemvri ili 11 dekemvri.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Kosovo e de facto nezavisno, a koga ke stane i de jure e samo rpasanje na vreme i trpenie. No, se nablizuva casot koga ke stane. Kako posledna rak rana, gnoj od poranesna Jugoslavija, i toa ke bide iscisteno.

Samo da ima sto pomalku negativni posledici po Mk seta taa rabota, inaku nezavisnosta e veke gotova, se ceka na oficijalizacijata, Ili kraj na noemvri ili 11 dekemvri.
Ако Косово се самопрогласи за независно, Србија ќе прогласи окупација на нејзина територија. Со текот на времето, ќе дојде до промена на силите во светот; Америка нема да е таа што ќе изиграва шеф таму кај шо не и' е местото. А и сега не го може тоа поради Русија (во случајов со Косово) и Кина. Путин не е глуп како Јелцин што не реагираше на бомбардирањето. Во такви услови, Србите ќе си влезат у Косово и ќе си го повратат без никој да им се меша. Значи, на долг рок нема шанси да е независно. :helou:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom