Аквариумски риби (општи дискусии)

WondeR`

Дипломат
Член од
2 февруари 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Водата се менува еднаш неделно, значи се празни 30% од аквариумот...

за да испари хлорот и бигорот потребно е 24часа не 3 дена и не треба да се додава сол доколку чуваш икраши т.е. не е потребно.

значи ден пред ја смениш водата полниш шишиња вода.... колку што е потребно т.е. 30% од вкупната литража на аквариумот....

пред да ја ставиш водата, ја загреваш на слична температура со аквариумот (1-2степена разлика) (да не добијат шок како што нагласи некој погоре) празниш 30% од аквариумот и ја додаваш одстоената вода...

иначе еве ми го бившиот аквариум



а еве ми го сегашниот и чекам да се стабилизира водата за да ги ставам рибчињата што чекаат во другуиот аквариум (карантинот)



оние што сакаат да почнат т.е. да стартуваат нов аквариум нека се информираат убаво, дека не е се во стави вода и риби.... ;) поздрав!
А каде ти е греачот во новиот аквариум?
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Jas imam ribi znam se kako se pravi,ama veke mi e smaceno i ne se zamaram.Sega se mu prepustiv na tatko mi.Inace najmnogu imam karasi i se nerviram zatoa sto nemoze da se raspoznaat koj e masko ili zensko(taka mi rekoa)
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
156
па секако дека ќе ти речат така за да не ги замараш... кое е машко кое е женско да ти бараат.... барај на интернет ќе најдеш како се разликуваат.... :)
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Epa vaka kaj karasite ima nekolku razliki po koi moze da se raspozne mazjakot od zenkata ili obratno

1. Znaci vo dolniot del kaj karlicnata perka kaj mazjacite ima ispupcuvanje sto izgleda na greben koj zenkite go nemaat. Grebenot se protega po dolzinata na teloto i zavrsuva nekade pred analniot otvor

2. Vtora rabota po koja moze da se raspoznaat maskiot i zenskiot karas e krutosta na abdomenot. Kaj maskite karasi e cvrst a kaj zenkite e gibliv i leno pokreten, vitkliv

3. Mazjakot i zenkata karas se razlikuvaat i po oblikot na analniot otvor, kaj zenkite e ovalen i konveksen, dodeka kaj mazjacite e potenok i konkaven

4. Oblikot na pektoralnite ili gradnite perki e slednata stavka po koja moze da gi raspoznaeme. Kaj zenkite gradnite perki se ovalni i pokratki, kaj mazjacite poukruteni i pousmereni

5. Edna osobina koja generalno gi karakterizira site zenki e taa sto se poaktivni opd mazjacite i obicno se posvetlo kolorisani, pobledi

Ke spomenam uste edno pravilo koe sum go cul e toa da dokolku stavite karas sto znaete deka e zenka vo akvarium so karasi na koi ne im go znaete polot samo zenkite nema da obrnuvaat nikakvo vnimanie na novata riba
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
156
еве напраив некои промени..... дајте ајде доста се фалам само јас со аквариумиве... сигурно има и некој друг што чува риби или некој што сака да чува па нека праша слободно некое прашање кајгана има многу кориснице кај се тие што се акваристи?

 

Neno-WH

Anyone interested?
Член од
21 септември 2008
Мислења
281
Поени од реакции
17
Јас чував мала рипка во аквариум Златка и секое сабајле тропкаше за храна кога се спремав за во школо. Ама братучедка ми ја извади и ја згази:jaj::jaj::jaj::jaj::nesum::nesum:
 

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
31
vaka sega jas cuvam veke 8meseci ima raznio vrsti skalari moli cistaci borci i dr.ne mora da se meni vodata tolku cesto kako sto veliat nekoi na 3 4 dena tuku vodata se meni na okolu 1 mesec i poveke tie ne ja sakat stalnoi menenata voda.drugo se hranat po dva pati na den so hrana sto se kupuva od prodavnica za ribi.vitaminska hrana,dropce,itn.moras da im stavas na sekoi dve nedeli sino mastilo,ama ne od penkalo tuku i toa se kupuva.se stava po 5 kapki na dve nedeli.moras da imas grejac koj ke je gree vodata i odrzava na 25 27 stepeni. mora da ima osvetllenie neonka.koja e nad akvariumot okolu 20sm visinski mora da bide temao svetlo na pr.sino crveno itn.za gi plodes mora da imas mrestilka.i taa se kupuva 200den.dokolku nemas mrstilka specialna.postavete poveke bilki za da mozat da se krijat malite odd golemite ribi.zatoa sto i majkata si gi jade svoite malecki.najdobro e mrestlka.ima oste mnogu drugi raboti koi treba da se znajat za ribite.eve nekolku sliki kako treba da izgleda eden akvbarium za da mozes da vadis mali ribi.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Јас имав неколку неуспешни обиди за чување рипчиња. После неколку дневно чување во кугла, ми пливаја грбно. Јес да водата им беше ладна и ептен ретко добиваја храна, ама ептен брзо кинеја конци кутрите.:(
Чував и желка едно време во провизорно направен аквариум. Таа не почна да плива грбно, ама изгледа имаше некое пореметување и за 6-7 месеци колку што ја чував не се зголеми ни милиметар. А бидејќи со џуџиња ретко се расправам и дадов дозвола на мајка ми да ја носи кај и душа сака. До ден денес незнам како заврши таа желка.:(
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Јас имав неколку неуспешни обиди за чување рипчиња. После неколку дневно чување во кугла, ми пливаја грбно. Јес да водата им беше ладна и ептен ретко добиваја храна, ама ептен брзо кинеја конци кутрите.:(
Чував и желка едно време во провизорно направен аквариум. Таа не почна да плива грбно, ама изгледа имаше некое пореметување и за 6-7 месеци колку што ја чував не се зголеми ни милиметар. А бидејќи со џуџиња ретко се расправам и дадов дозвола на мајка ми да ја носи кај и душа сака. До ден денес незнам како заврши таа желка.:(
Ни малку не ти бил чуден вкусот на супата следниот ден?

Инаку, рипките и нивното грбно пливање... нигде не прочитав дека се им ставил било каков извор на воздух во водата или дека си им ја менувал зачестено :) нешто што е и тоа како неопходно за истите да живеат долго време во водата :)
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
156
vaka sega jas cuvam veke 8meseci ima raznio vrsti skalari moli cistaci borci i dr.ne mora da se meni vodata tolku cesto kako sto veliat nekoi na 3 4 dena tuku vodata se meni na okolu 1 mesec i poveke tie ne ja sakat stalnoi menenata voda.drugo se hranat po dva pati na den so hrana sto se kupuva od prodavnica za ribi.vitaminska hrana,dropce,itn.moras da im stavas na sekoi dve nedeli sino mastilo,ama ne od penkalo tuku i toa se kupuva.se stava po 5 kapki na dve nedeli.moras da imas grejac koj ke je gree vodata i odrzava na 25 27 stepeni. mora da ima osvetllenie neonka.koja e nad akvariumot okolu 20sm visinski mora da bide temao svetlo na pr.sino crveno itn.za gi plodes mora da imas mrestilka.i taa se kupuva 200den.dokolku nemas mrstilka specialna.postavete poveke bilki za da mozat da se krijat malite odd golemite ribi.zatoa sto i majkata si gi jade svoite malecki.najdobro e mrestlka.ima oste mnogu drugi raboti koi treba da se znajat za ribite.eve nekolku sliki kako treba da izgleda eden akvbarium za da mozes da vadis mali ribi.

очигледно ви треба информирање околу водниот свет... не рекламирам никој али мислам дека треба да се постави сајтов затоа што на човеков што се прави сезнајко му треба доста читање за акваристиката, а греота е да се мачат такви мали суштества во нечиви аквариуми така да сите што сакаат да чуваат риби нека го посетат сајтов и нека научат многу повеќе за акваристиката

http://makakvaristika.mkd.net

поздрав
 
S

stereo m'c

Гостин
иначе и јас чувам караши и мозам слободно да казам дека се најголемите с....и на цел свет хихи!!!! би сакал да прашам дали мошат да си живеат карашите со рибите неонки и со скаларите ???
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
vaka sega jas cuvam veke 8meseci ima raznio vrsti skalari moli cistaci borci i dr.ne mora da se meni vodata tolku cesto kako sto veliat nekoi na 3 4 dena tuku vodata se meni na okolu 1 mesec i poveke tie ne ja sakat stalnoi menenata voda.drugo se hranat po dva pati na den so hrana sto se kupuva od prodavnica za ribi.vitaminska hrana,dropce,itn.moras da im stavas na sekoi dve nedeli sino mastilo,ama ne od penkalo tuku i toa se kupuva.se stava po 5 kapki na dve nedeli.moras da imas grejac koj ke je gree vodata i odrzava na 25 27 stepeni. mora da ima osvetllenie neonka.koja e nad akvariumot okolu 20sm visinski mora da bide temao svetlo na pr.sino crveno itn.za gi plodes mora da imas mrestilka.i taa se kupuva 200den.dokolku nemas mrstilka specialna.postavete poveke bilki za da mozat da se krijat malite odd golemite ribi.zatoa sto i majkata si gi jade svoite malecki.najdobro e mrestlka.ima oste mnogu drugi raboti koi treba da se znajat za ribite.eve nekolku sliki kako treba da izgleda eden akvbarium za da mozes da vadis mali ribi.
Водата самата ќе си покаже кога треба да се менува, нема правило затоа. Тоа зависи од храната која им ја даваш и ти колку се грижиш за хигиената на самата вода и целиот аквариум. Али најмногу зависи од филтерот кој го имаш. Доколку имаш надворешен филтер со добар сунгер и добро прочистени цевки може водата да не ја менуваш и една година, таа е чиста, а може и на две. Не треба рибите да се малтертираат на секој месец да се вадат за да се менува водата. Доколку имаш внатрешен филтер исто со добар сунгер треба редовно да го чистиш тој сунгер за водата да биде цело време прочистена и сунгерот повеќе да влече. На рибите во океанот никој не им ја менува гадната вода, иако е многу погадна и повеќе со бактерии од колку аквариумската, не треба толку титрење, али треба грижа.
Водата ја проверувам редовно во Завод за здравствена заштита и следам дали има некои бактерии кои би можеле да бидат опасни за рибите.
Знаете, некогаш преголемата грижа и опсесија со рибите можат многу да им штетат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom