Зошто да бидам патриот?

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Uste nesto za patriotite spremni za front

bese 2001 aracinovo neli

Imav drugar po patriota i po vmro nemashe pred toa, u vojska bese izvidnica i mnogu se gordeese so toa posto bil desetar , dakle spremen decko. Sekoj vtor zbor mu bese Makedonija, patriotizam placese koga VMRO ne dobija na izbori a u maalo samo go cekaa da go rabotat ko mlad majmun . Samo jas iskociv pred niv i gi nabrkav prakticno zabraniv da go dupat u rebra detevo .

BTW moeto maalo oduvek bilo nakomunjarsko u svet osven mojot drugar izvidnicar.

I taka dojde Aracinovo i pocnaa da baraat so baterii u 3 sabajle rezerven sostav. I sto naprai drugar mi skokase preku terasa od kaj nego i trk kaj mene na spienje . I potoa dur se sredi situacija otide kaj cicko mu Egeecot u Grcija .

Vremeto pominuvashe i se si legna na brasno.

Edno dete od naselba koe bese prosticko taka ostana bez noga u tie borbi tamu i nikoj ne go gledase sto kako so nego, ni rabota ni sabota. A drugar mi posto tato mu e inspektor poelka poleka go infiltriraa vo drzavna institucija kade toj pak e eden od najgolemite patrioti na svetot i posiroko.

Ziva vistina tazna pa patrioti vredi li ?
Ти има некој кажано дека си многу мизерен?:kesa:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
zasto mizeren zatoa sto ti kazuvam vistinita slucka koja ne sakas da ja vidis ?

Vistinata e taa
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
zasto mizeren zatoa sto ti kazuvam vistinita slucka koja ne sakas da ja vidis ?

Vistinata e taa
е баш јас бев во АРМ кога беше војната. знајш ти колку доброволци имаше од Прилеп? ти да не дојде од шведска да ја браниш Македонија или прати 20 круни?
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Gledam nesto bazeni prajte muabet...
Ima edna super kniga FREAKONOMICS,od 1 lud profa,kade se objasnuva analogija megju bazeni i patriotizam,dilanje droga i skromnost,zosto nema vece Trpe ili Angja,a ima Robert ili Julijana...
ttp://www.amazon.com/Freakonomics-Revised-Expanded-Economist-Everything/dp/0061234001/ref=pd_bbs_sr_1/104-4075056-6820746?ie=UTF8&s=books&qid=1186490340&sr=1-1
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
И шо има врска книгава со патриотизмот бе перо?
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
zasto mizeren zatoa sto ti kazuvam vistinita slucka koja ne sakas da ja vidis ?

Vistinata e taa
abe sega vistinata edena i samo edna se drugo e relativno zavisi kako gledas na vistinata.ako nekoj ti kaze edna laga 100 pati sekako ti ke mislis deka e vistina i stanuva vistina za zal:)ama neznam vo sto si ubeden te citam i si pomesal poimovi nemoj da mesas babi i zabi patriotizam so ekonomski slucuvanja .:)znaci ti ako si ekonmski jak bazeni ova ona cuda imas e si najgolem patriot zarem ti taka go gledas patriotizmot niz prizma na pari:).moze si vo pravo denes svetot e trka po pari i samo pari, nekoj za zal se prodava i sami sebe se prodavaaa samo da dojdat do pari.daj odi na ekonomija :) za ekonomskite prasanja najubo ke ti bide zas za patriotizma nemas vrska.:pusk:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
toa sto vie zborite e demagogija dajte prakticen patriotizam
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
И шо има врска книгава со патриотизмот бе перо?
Po knigata,patriotite nemaat besni koli,bazeni i se pojce ekoloski svesni...
Logikata na profava mu e deka i stedenje,i invest.,i navivanje,i patriotizam e povrzano so idnina i so svesen izbor.

Licno sum stegnat za pari i opravduvanje mi e nekoe idno vreme.Oti da receme mn.sakam koli,a i pokraj pari za Ferrari,imam samo tocak.Ili plivac sum,imam za bazen,a sekoj den plivam na javen bazen so vitamini od crnci i latinosi.I za se taka.Zato i sum protiv birokrati,frlanja budzeti...

No sevo ova zavisi od poteklo,edu,sreca...pa prosecen covek si vika aj na odmor na kredit,a ne e svesen deka mozda ne odenje na odmor mu e sansa.A od dr.str.na odmor mozi da nauci nesto,nekogo...
Ali patriotive se zabegani blago,pa pravat tro promet i na p-iatrite,sto valja ne bi imale potreba.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Patriotizmot ne se uci i retko se steknuva... toj go nosis vo sebe od koga si roden... od koa ke ti kazat mama i tato deka si makedonec od koga ke ja zapees "Biser balkanski" na 2 godini...

ako ne e taka togas nekoj ti perel mozok...

mozno e da se preispituvas za patriotizmot, no samo bidejki nesto vo drzavata ti smrdi... no ne deka ne si ja sakas...

Komitite znaele deka ke izginat no do posleden se borele i ne se predale, bidejki toa gi svrzuvalo megusebno, toa gi identifikuvalo kako komiti, patrioti i Makedonci... toa im dal znacenje za vo zivotot i za smrtta... Bidejki znaele sto bile i znaele deka svesno birale...

EPA SEA BIRAJ... ili si ZA ili si PROTIV, ili si PATRIOT ili PREDAVNIK ;)
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Patriotizmot ne se uci i retko se steknuva... toj go nosis vo sebe od koga si roden... od koa ke ti kazat mama i tato deka si makedonec od koga ke ja zapees "Biser balkanski" na 2 godini...

ako ne e taka togas nekoj ti perel mozok...

mozno e da se preispituvas za patriotizmot, no samo bidejki nesto vo drzavata ti smrdi... no ne deka ne si ja sakas...

Komitite znaele deka ke izginat no do posleden se borele i ne se predale, bidejki toa gi svrzuvalo megusebno, toa gi identifikuvalo kako komiti, patrioti i Makedonci... toa im dal znacenje za vo zivotot i za smrtta... Bidejki znaele sto bile i znaele deka svesno birale...

EPA SEA BIRAJ... ili si ZA ili si PROTIV, ili si PATRIOT ili PREDAVNIK ;)
е па на швеѓанецов македонски му ја пееле АББА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom