Карате

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
798
Поени од реакции
219
Дечки гледам т.е забележав дека дебатирате околу каратето .....за шо е ,како е ,оти е ,за кого е!!! Каратето во МКД не е правилно развиено !! тоа е само предмет на богати луѓе кои исто како и политичарите гледаат да украдат да го уништат каратето како спорт и вештина!! дознав дека каратистите од Мак Петрол имаат огромна и квалитетна фитнес сала со многу вреќи, фокусери незнам ти уште каква не опрема !!! и шо имаат постигнато надвор од оваа мочана држава??? јас колку што знам ништо !! ОСВЕН НА НАТПРЕВАРИ ВО ЛЕСКОВАЦ, ВРАЊЕ И ДРУГИ ПОГРАНИЧНИ СЕЛА ОД СРБИЈА !!! .....јас лично тренирам карате веќе 7 години и можам да речам УСПЕШНО !! ќе поставите прашање зошто. Ќе ви одговорам вака: јас како прво се развив како личност!!! значи каратето не е за тепање туку каратето е начин на живот !! како второ моето тело се разви и е да не се фалам ама блиску до совршено БЕЗ ТЕРЕТАНА , ПРОТЕИНИ, СТЕРОИДИ И ТАКВИ ХЕМИСКИ СВОЈСТВА....значи јас направив тело од карате!! прав каратист вежба и ката и кумите (борби) ...вежбам во една сала со минимални услови ....и во поглед на условите не можам да им се фанам на Мак Петрол на малиот прст !!....но затоа јас сум подобар самурајј од нив !! ....дечки кој ќе вежба коректно и редовно верувајте ми ќе научи шо е карате !! за жал во нашата држава потребните средства одат на погрешни места и на погрешни луѓе!! ми се случи да заминам на натпревар во Италија во 2008 и да се вратам со 2ро место од 50 деца кој од англија,германија,италија,америка.....но за жал никој ни ме спомна
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
Да, демек си ти запознаен со поимот КАРАТЕ за да кажиш.
koga bef 2 oddelenie trenirav karate i nisto ne naucif cela godina samo nekoi glupi udari koi nemozes da gi primenis vo ulicna tepacka....
a potoa napraviv pausa dodeka baraf drug sport i se zapisaf na kung fu (toa bese 5to odd.) i za 2 meseca naucif odlicni potezi i se desi vo ulicna tepacka na eden da mu dupnam glavata(so eden zafat go soborif na zemja i padna na glava...) so karate toa nikokas ne bi uspel da go napravam zatoa sto karate e lazenje deca da im zimmat pari....
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
koga bef 2 oddelenie trenirav karate i nisto ne naucif cela godina samo nekoi glupi udari koi nemozes da gi primenis vo ulicna tepacka....
a potoa napraviv pausa dodeka baraf drug sport i se zapisaf na kung fu (toa bese 5to odd.) i za 2 meseca naucif odlicni potezi i se desi vo ulicna tepacka na eden da mu dupnam glavata(so eden zafat go soborif na zemja i padna na glava...) so karate toa nikokas ne bi uspel da go napravam zatoa sto karate e lazenje deca da im zimmat pari....
Ау па ти многу си тренирал бе 1 година и тоа којзнае колку редовен си бил а освен тоа голем си бил бе 2-ро одделение.
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
Ау па ти многу си тренирал бе 1 година и тоа којзнае колку редовен си бил а освен тоа голем си бил бе 2-ро одделение.
a 2 meseca kung fu mnogu e a?

i kako prvo... karate e japonska vestina - japoncite se bubalici znaci ... fail
kako vtoro kung fu e kineska vestina - kinezite se tepaci ....
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
a 2 meseca kung fu mnogu e a?

i kako prvo... karate e japonska vestina - japoncite se bubalici znaci ... fail
kako vtoro kung fu e kineska vestina - kinezite se tepaci ....
Legend!
Оди да се вратиш во тоа петто одделение или кога беше кога се учи биологија и да најдиш во која врста спаѓаат Јапонците, а во која Кинезите, сигурно не се различни од Хомо Сапиенс, сигурен сум дека не се вонземјани. Не можиш да ги делиш на тепачи и бубалици, не биди ПРОС!(Без Т, да) Значи стварно ме иритираат вакви појави на векот кои мислат дека нешто чини ако за да го научиш тоа треба малку време, вештина, сила, а притоа да постигниш врвен резултат.

--- надополнето ---

Дечки гледам т.е забележав дека дебатирате околу каратето .....за шо е ,како е ,оти е ,за кого е!!! Каратето во МКД не е правилно развиено !! тоа е само предмет на богати луѓе кои исто како и политичарите гледаат да украдат да го уништат каратето како спорт и вештина!! дознав дека каратистите од Мак Петрол имаат огромна и квалитетна фитнес сала со многу вреќи, фокусери незнам ти уште каква не опрема !!! и шо имаат постигнато надвор од оваа мочана држава??? јас колку што знам ништо !! ОСВЕН НА НАТПРЕВАРИ ВО ЛЕСКОВАЦ, ВРАЊЕ И ДРУГИ ПОГРАНИЧНИ СЕЛА ОД СРБИЈА !!! .....јас лично тренирам карате веќе 7 години и можам да речам УСПЕШНО !! ќе поставите прашање зошто. Ќе ви одговорам вака: јас како прво се развив како личност!!! значи каратето не е за тепање туку каратето е начин на живот !! како второ моето тело се разви и е да не се фалам ама блиску до совршено БЕЗ ТЕРЕТАНА , ПРОТЕИНИ, СТЕРОИДИ И ТАКВИ ХЕМИСКИ СВОЈСТВА....значи јас направив тело од карате!! прав каратист вежба и ката и кумите (борби) ...вежбам во една сала со минимални услови ....и во поглед на условите не можам да им се фанам на Мак Петрол на малиот прст !!....но затоа јас сум подобар самурајј од нив !! ....дечки кој ќе вежба коректно и редовно верувајте ми ќе научи шо е карате !! за жал во нашата држава потребните средства одат на погрешни места и на погрешни луѓе!! ми се случи да заминам на натпревар во Италија во 2008 и да се вратам со 2ро место од 50 деца кој од англија,германија,италија,америка.....но за жал никој ни ме спомна
Респекат за ова, тоа за двете дисциплини никој не го смета за правилно освен правите каратисти. Сите мислат една дисциплина е подобро за да бидеш најуспешен, ама ти не можиш да сработиш бункаи без да имаш поим од реална карате борба. А заборавив да дополнам за легендата погоре дека каратето е вештина за самоодбрана, а не како шо тој замислувал да го скршиш од ќотеќ маалскиот џек.
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
798
Поени од реакции
219
koga bef 2 oddelenie trenirav karate i nisto ne naucif cela godina samo nekoi glupi udari koi nemozes da gi primenis vo ulicna tepacka....
a potoa napraviv pausa dodeka baraf drug sport i se zapisaf na kung fu (toa bese 5to odd.) i za 2 meseca naucif odlicni potezi i se desi vo ulicna tepacka na eden da mu dupnam glavata(so eden zafat go soborif na zemja i padna na glava...) so karate toa nikokas ne bi uspel da go napravam zatoa sto karate e lazenje deca da im zimmat pari....
имаш слушнато за поговорката : Пази се од куче што не лае и мрда со опашката??? ...епа ако не ја знаеш треба да си ја научиш како оче наш !! ....прав каратист со квалитетно вежбање настанува убиец!! НАПОМЕНА: КАРАТЕТО НЕ Е ЗА ТЕПАЊЕ ....НО МОЖЕ ДА КАРАТИСТОТ АКО Е ДОБРО ИСТРЕНИРАН НЕ МУ ТРЕБА БОРБА ТУКУ ТЕПАЧКАТА ЈА РЕШАВА СО ЕДЕН УДАР СО КОЈ ЌЌЕ ТЕ УБИЕ ЗАТОА НЕ СИ ПРАВИ ПОГРЕШНА ПРЕТСТАВА ЗА КАРАТЕТО

незнам каде си тренирал карате но гледам дека многу работи незнаеш за каратето....Во Јапонија 1 удар се вежба цела година ....1потег=1 година....затоа јапонците можат со еден удар да убијат човек !! не значи дека не се агресивни и се бубалки !! баш напротив пази се од тој шо е мирен оти незнаеш шо размислува !!...затоа другарче не го потценуј каратето....можеби во Македонија слабо се вежба квалитетно карате .....но надвор од мкд каратистите се ѕверови !! толку од мене
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
имаш слушнато за поговорката : Пази се од куче што не лае и мрда со опашката??? ...епа ако не ја знаеш треба да си ја научиш како оче наш !! ....прав каратист со квалитетно вежбање настанува убиец!! НАПОМЕНА: КАРАТЕТО НЕ Е ЗА ТЕПАЊЕ ....НО МОЖЕ ДА КАРАТИСТОТ АКО Е ДОБРО ИСТРЕНИРАН НЕ МУ ТРЕБА БОРБА ТУКУ ТЕПАЧКАТА ЈА РЕШАВА СО ЕДЕН УДАР СО КОЈ ЌЌЕ ТЕ УБИЕ ЗАТОА НЕ СИ ПРАВИ ПОГРЕШНА ПРЕТСТАВА ЗА КАРАТЕТО

незнам каде си тренирал карате но гледам дека многу работи незнаеш за каратето....Во Јапонија 1 удар се вежба цела година ....1потег=1 година....затоа јапонците можат со еден удар да убијат човек !! не значи дека не се агресивни и се бубалки !! баш напротив пази се од тој шо е мирен оти незнаеш шо размислува !!...затоа другарче не го потценуј каратето....можеби во Македонија слабо се вежба квалитетно карате .....но надвор од мкд каратистите се ѕверови !! толку од мене
ostaj filmovi i pogovorki... realno ne e taka.... sekoj sto trenira borecka vestina moze da ubie so eden udar i ne treba za toa edna godina vebanje ... toa e samo zimanje poveke pari od osobite sto treniraat..... aj kazi koja istorija ja imaat japoncite u borecki vestini....so karate moze da ttepas samo nekoj koj nema pojma od tepanje.... koe tepanje e toa so visok kik... aj probaj da go udris so visok kik na nekoj win cgun da vidis so ke ti se zadesi.... nego jbg ima lugje sto mislat deka karate e nesto dobro... toa nemozat site da bidat svesni sto se desava
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
798
Поени од реакции
219
ostaj filmovi i pogovorki... realno ne e taka.... sekoj sto trenira borecka vestina moze da ubie so eden udar i ne treba za toa edna godina vebanje ... toa e samo zimanje poveke pari od osobite sto treniraat..... aj kazi koja istorija ja imaat japoncite u borecki vestini....so karate moze da ttepas samo nekoj koj nema pojma od tepanje.... koe tepanje e toa so visok kik... aj probaj da go udris so visok kik na nekoj win cgun da vidis so ke ti se zadesi.... nego jbg ima lugje sto mislat deka karate e nesto dobro... toa nemozat site da bidat svesni sto se desava
ти дефенитивно имаш погрешна претстава за каратето !!
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
ти дефенитивно имаш погрешна претстава за каратето !!
Ај не ја аби тастатурата на него, не гледаш дека вежбал и се искомплексирал, сеа потпораснал и си ги истура маките. Убаво му објасна, ама џабе.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
U nedelju, 12.12.2010. godine u hali sportova „Slana bara“ (Sentandrejski put bb) u Novom Sadu, održaće se Otvoreno prvenstvo Vojvodine za sve uzraste od poletaraca do seniora u organizaciji Karate federacije Vojvodine. Karate federacija Vojvodine u svom sastavu ima preko 50 klubova sa područja Pokrajine i predstavlja najveću karate organizaciju u Vojvodini. Svečano otvaranje takmičenja je u 10:15h. Učešće na Otvorenom prvenstvu Vojvodine uzeće oko 50 klubova iz Vojvodine i oko 30 klubova iz Srbije i Republike Srpske. U okviru otvorenog prvenstva Vojvodine, biće održana i seniorska liga Srpske Karate Unije (SKU). Neophodno je napomenuti i razliku u pravilima održavanja ova dva takmičenja. Otvoreno prvenstvo Vojvodine radiće se po kombinovanim pravilima Šotokan karate federacije i SKU, dok će ligaško takmičenje biti isključivo po pravilima propisanim od strane WKC (World Karate Confederation) i SKU.
vise procitajte ovde
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Според мене каратето е најдобриот спорт за развој на човекот како психички така и физички. Околу развојот на овој спорт...... незнам колку правилно е развиен во нашава земја затоа што очигледно е дека македонскава популација се гледа преку парите (пократко кажаноЧ каратето е комерцијализирано).
Тренирав карате од 5 до 16 год. но со малце подолги паузи, во текот на овој период сретнав мн луѓе со погрешно мислење за каратето, т.е. многумина мислат дека каратето служи за ТЕПАЊЕ што е апсолутно неточно,каратето е племенит спорт(боречка вештина) за самоодбрана во кој можеш да најдеш пред се голем духовен мир! Премалку се зборува за овој спорт според мене и луѓето се премалку информирани за него што доведува да мислат дека ако тренираат карате, од еден обичен тренинг ќе се вратат со искршени нозе раце кичми и такка натаму, незнаејќи дека по враќањето од еден карате тренинг ќе бидат тотално испразнети од целата негативна енергија и напнатост и полни со позитива што би било добро за самиот човек,а и за оние околу него. :) pozz
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
1.957
Поени од реакции
337
Јас почнав да тренирам во 2ро оделение и тренирав до 6то, земав кафен појас, и минатата недела почнав пак да тренирам пошто сакав да тренирам нешто а само во тој спорт сум постигнал успех
Сега малце тешко ми оди со нозете пошто не сум разгибан а и ми треба време

Иначе стилот кој што го тренирам е "шотокан", а баш би сакал да знам дали некој од вас тренира друг стил и дали има некоја разлика во тоа :)
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Јас почнав да тренирам во 2ро оделение и тренирав до 6то, земав кафен појас, и минатата недела почнав пак да тренирам пошто сакав да тренирам нешто а само во тој спорт сум постигнал успех
Сега малце тешко ми оди со нозете пошто не сум разгибан а и ми треба време

Иначе стилот кој што го тренирам е "шотокан", а баш би сакал да знам дали некој од вас тренира друг стил и дали има некоја разлика во тоа :)
Има голема разлика во стиловите, ама тоа најмногу се одразува во катите, во борбите принципот е ист, елементите се исти. Има 4 главни стилови и сите тие се вежбаат во Македонија (зборувам за спортско карате, традиционалното е нешто со што сум помалце запознаен): шотокан, вадорју, шиторју и гоџорју. Сите тие потекнуваат од Јапонија (островот Окинава кој во времето на создавањето на оваа вештина бил самостоен). Јас тренирам шотокона и принципот на овој стил е ниско и цврсто. За другите стилови не сум компетентен да зборувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom