Свети Кирил и Методиј, основоположници на словенската писменост

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
е добро бе фемчо која врска ти имаш со Кирил и Методиј освен ако не си Македонец?

оти

бугарскиот историчар Лазар Петров. декември 1993 година
Колку сме ние Словени!
...Ако си дозволиме Грубо изразување во проценти за словенската компонента во целокупниот психофизички и интелектуален лик на Бугаринот, таа би била околу 10%.
Или едноставно кажано (за да разберат и децата), од десетте прсти на рацете, само еден е Словен.

Турскиот антропологичен тип и турскиот јазик на Бугарите не се поставуваат под сомнение; постојат неоспорни докази за турскиот карактер на стариот бугарски јазик, кои можат да се најдат по написите на вистинските Бугари, како Именикот на бугарските владетели, по пишувањата од византиските извори, но и по бугарските камени натписи од средновековието кои се на турски јазик
(стр. 23-33 от Studia protobulgarica mediaevalia europensia. В чест на професор Веселин Бешевлиев. Велико Т'рново, 1992).
Истата,каквато имат руснаците,полjaците,словаците и така натаму...
И те са македонци?
И вашиот човек поназад зборува за кирилица от 77 000 години,но некоj да му верва во света?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Истата,каквато имат руснаците,полjaците,словаците и така натаму...
И те са македонци?
И вашиот човек поназад зборува за кирилица от 77 000 години,но некоj да му верва во света?
ти и не си некој фактор за да се бара од тебе да признаеш
а тоа што нашиот човек зборува вие неможете да го сфатите, не ви дозволува капацитетот
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
ти и не си некој фактор за да се бара од тебе да признаеш
а тоа што нашиот човек зборува вие неможете да го сфатите, не ви дозволува капацитетот
Да сум рекол дека сум фактор,аjде читаj малеце,па не фантацираj. Може?
Е извини,целиот свет е на пониско интелектуално ниво от вашиот човек? Па и сите други словенски народи...?
Jaс сакам да ми покажете една друга држава или една академиja друга да излиза со ставови,дека Кирил и Методиj не создали словенското писмо и не били словенски бракja. Една друга да има? Па да не зборуваме за другите словенски држави... там никога нема да чуеш таква фамозна измислица.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Да сум рекол дека сум фактор,аjде читаj малеце,па не фантацираj. Може?
Е извини,целиот свет е на пониско интелектуално ниво от вашиот човек. Па и сите други словенски народи...
Писменоста за тие народи кои љубиш да ги нарекуваш словенски тргнала од тука, па види сега
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Писменоста за тие народи кои љубиш да ги нарекуваш словенски тргнала од тука, па види сега
Това,дека тргнала от балкана е така,но ние зборуваме за совсем друго...
Никоj не признава Кирил и Методиj да са нешто различно от словенски бракja, никоj не признава нешто друго освен дека те са создали словенска писменост,не бугарска,не македонска,не руска,не грчка,не никаква друга освен словенска...
Се друго са научни фантастики во круга на внатрешна измислица и внатрешна политика.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Това,дека тргнала от балкана е така,но ние зборуваме за совсем друго...
Никоj не признава Кирил и Методиj да са нешто различно от словенски бракja, никоj не признава нешто друго освен дека те са создали словенска писменост,не бугарска,не македонска,не руска,не грчка,не никаква друга освен словенска...
Се друго са научни фантастики во круга на внатрешна измислица и внатрешна политика.

пропагандо не е тоа научна фантастика
Мене не ми треба Бугарија и Франција да ми кажат што сум и што ми се случувало мене
Јас најмногу знам кој сум и што поминало
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
пропагандо не е тоа научна фантастика
Мене не ми треба Бугарија и Франција да ми кажат што сум и што ми се случувало мене
Јас најмногу знам кој сум и што поминало
Па како сакаш го наричаj-внатрешна политика,внатрешна фантастика,внатрешна пропаганда.... можеш да му дадеш колкото сакаш описаниja,но надвор во света е призната точно едно-словенски бракja,словенска писменост. Ни повеке ни помалце.
Не jaс наметнувам идентитет,види неколко поста паназад,па ке разбереш.Некои избиват грчки комплекси.
Е сомневам се,jaс и ти да знаеме наjмного што станало. Jaс се придржам ком световните тези,а не ком романтичните представи на едни или други.
Пак ке ти речам-види руснаците,украинците,словаците,полjaците и така натаму-што велат те?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Па како сакаш го наричаj-внатрешна политика,внатрешна фантастика,внатрешна пропаганда.... можеш да му дадеш колкото сакаш описаниja,но надвор во света е призната точно едно-словенски бракja,словенска писменост. Ни повеке ни помалце.
Не jaс наметнувам идентитет,види неколко поста паназад,па ке разбереш.Некои избиват грчки комплекси.
Е сомневам се,jaс и ти да знаеме наjмного што станало. Jaс се придржам ком световните тези,а не ком романтичните представи на едни или други.
јас се држам до моите тези затоа и не барам од тебе нешто да признаеш оти

бугарскиот историчар Лазар Петров. декември 1993 година
Колку сме ние Словени!
...Ако си дозволиме Грубо изразување во проценти за словенската компонента во целокупниот психофизички и интелектуален лик на Бугаринот, таа би била околу 10%.
Или едноставно кажано (за да разберат и децата), од десетте прсти на рацете, само еден е Словен.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Това,дека тргнала от балкана е така,но ние зборуваме за совсем друго...
Никоj не признава Кирил и Методиj да са нешто различно от словенски бракja, никоj не признава нешто друго освен дека те са создали словенска писменост,не бугарска,не македонска,не руска,не грчка,не никаква друга освен словенска...
Се друго са научни фантастики во круга на внатрешна измислица и внатрешна политика.
Врти - сучи, тие биле словенски браќа. А бре Ганчо, тие биле словенски браќа колку што се и денес Македонците словенски браќа со другите словенски народи. Тие биле браќа ама родум биле Македонци и тој горчлив залак ти тешко можеш да го проголташ затоа што си од мали нозе индоктриниран со погрешно толкување на историјата. Ме влечеш за јазик да кажам дека првото фонетско писмо го измислиле Македонците и нема да згрешам, а сето она отпосле : Словени, Венети, Феничани и разно-разни именки со кои се нарекувани служат за замаглување на вистината. Впрочем на територија на денешна Бугарија е откриен натпис (разбирлив и денес од нас Македонците) датиран повеќе од 7000 год. пр. н.е. во кој се споменува “Зет Македонски“ (никаде нема : Хан Бугарски). Моите ставови се поткрепени со стари записи од камено и бронзено време, а твоите за “Бугарски Словени“ се научна фантастика (никаде нема такво нешто : тоа е исто како да кажеш дека нешто е “камен-дрво“).
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
јас се држам до моите тези затоа и не барам од тебе нешто да признаеш оти

бугарскиот историчар Лазар Петров. декември 1993 година
Колку сме ние Словени!
...Ако си дозволиме Грубо изразување во проценти за словенската компонента во целокупниот психофизички и интелектуален лик на Бугаринот, таа би била околу 10%.
Или едноставно кажано (за да разберат и децата), од десетте прсти на рацете, само еден е Словен.
Ти во моментот одиш совсем по друг правец-опит да негираш бугарите. Добро нека бугарите да са татари,а што велат другите словенски народи...? Што велат руснаците,што велат полjaците,што велат украинците,што велат словаците,чехите??? И те не са словени и те са татари? Нас бугарите ни батали,а што правиме со тезите на другите?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ти во моментот одиш совсем по друг правец-опит да негираш бугарите. Добро нека бугарите да са татари,а што велат другите словенски народи...? Што велат руснаците,што велат полjaците,што велат украинците,што велат словаците,чехите??? И те не са словени и те са татари?Шо правиме со нивните тези?
Јас не негирам, договори се со тој што го кажал тоа
Јас само ти кажувам дека нема потреба од тебе да барам нешто да признаеш

уште ќе напинаш?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Врти - сучи, тие биле словенски браќа. А бре Ганчо, тие биле словенски браќа колку што се и денес Македонците словенски браќа со другите словенски народи. Тие биле браќа ама родум биле Македонци и тој горчлив залак ти тешко можеш да го проголташ затоа што си од мали нозе индоктриниран со погрешно толкување на историјата. Ме влечеш за јазик да кажам дека првото фонетско писмо го измислиле Македонците и нема да згрешам, а сето она отпосле : Словени, Венети, Феничани и разно-разни именки со кои се нарекувани служат за замаглување на вистината. Впрочем на територија на денешна Бугарија е откриен натпис (разбирлив и денес од нас Македонците) датиран повеќе од 7000 год. пр. н.е. во кој се споменува “Зет Македонски“ (никаде нема : Хан Бугарски). Моите ставови се поткрепени со стари записи од камено и бронзено време, а твоите за “Бугарски Словени“ се научна фантастика (никаде нема такво нешто : тоа е исто како да кажеш дека нешто е “камен-дрво“).
Кога те читам се чудам што славиш на 24 Маj,кога за тебе Кирил и Методиj не создали нова писменост.....? Што создали тиja двамата?Ти отричаш делото на Кирил и Методиj?

--- надополнето ---

Јас не негирам, договори се со тој што го кажал тоа
Јас само ти кажувам дека нема потреба од тебе да барам нешто да признаеш

уште ќе напинаш?
Jaс исто не сакам ти да признаваш нешто.... мен ми стига света да го признава,па винаги ке има хора неразбирливи...Винаги ке има хора,които сакат да создадат внатрешни пропаганди и фантазии,но светската реалност е друга.
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Се ми е јасно само не ми прифатливо!!
1. ,,Терминте,, бугарски македонец, грчки македонец, албански македонец а до четириесет и некоја српски македонец зошто ги користите???
а. до колку ги користите ове термини да кажете дека тоа се македонци по род и потекло за луѓето-народот кој (со поделбата на македонија со балканските војни) станале дел од територијата на бугарската, грчката, српската, албанската држава тогаш во ред ;
- а доколку со овие поими сакате да кажете дека бугарски македонец е исто што и бугарин или грчки македонец дека е исто што и грк и сл. и
- дека припадниците на другите балкански народи кои живеат на територијата на Македонија имаат право да се нарекуваат македонци тоа значи дека македонија е географски поим без народ и нација, сопстевена македонска со сите карактеристики на нација и народ;
- ваквата теза користејќи го името македонски ГО НЕГИРА ПОСТОЕЊЕТО НА СЕ ШТО Е МАКЕДОНСКО И НАРОД И НАЦИЈА!!!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Вистината е таа.
Името Болгар, Бугарин, не е од Балканот, тоа е донесено од татарските освојувања.
Апсурдот го кажуваат самите казански историчари кои велат за Бугарите од Балканот се друго се променило само името останало.
Тие промени кај Бугарите биле во правец на културата и цивилизацијата на Балканот која била македонско словенска.
Браќата Кирил и Методиј се дел од таа цивилизација и апсурдно е да се поврзат со име кое е на другата страна од црното море.

Делото нивно е еднакво заначајно и за денешните Бугари кои го задржаа тоа име и за Македонците и другите славјански народи.
Овие народи мора да изнајдат начин во заедничкото почитување на делото.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Вистината е таа.
Името Болгар, Бугарин, не е од Балканот, тоа е донесено од татарските освојувања.
Апсурдот го кажуваат самите казански историчари кои велат за Бугарите од Балканот се друго се променило само името останало.
Тие промени кај Бугарите биле во правец на културата и цивилизацијата на Балканот која била македонско словенска.
Браќата Кирил и Методиј се дел од таа цивилизација и апсурдно е да се поврзат со име кое е на другата страна од црното море.

Делото нивно е еднакво заначајно и за денешните Бугари кои го задржаа тоа име и за Македонците и другите славјански народи.
Овие народи мора да изнајдат начин во заедничкото почитување на делото.
Еве стигнавме до проблема - името ни....
Зашто ли ми личи на нешто познато друго?!
На това се вика-клин,клин избива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom