Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 618 54,4%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,1%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 9,0%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.137

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Вака сега не го сакам прогресивот ама не можам да кажам дека е тапа оти тапа е само рапот...
Иако не сакам прогресив за Опет никој неможе да каже дека нечинат.Имаат феноменален вокал и супер басист...
Бубњарот е упм. добар како и соло гитаристо...
Во глобала тие се еден бенд на кој му е сето под конец...
Немаат ниту една утка

еве брутал за jamey jasta и немој да ми речиш дека и Obituary не чинат
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Вака сега не го сакам прогресивот ама не можам да кажам дека е тапа оти тапа е само рапот...
Иако не сакам прогресив за Опет никој неможе да каже дека нечинат.Имаат феноменален вокал и супер басист...
Бубњарот е упм. добар како и соло гитаристо...
Во глобала тие се еден бенд на кој му е сето под конец...
Немаат ниту една утка

еве брутал за jamey jasta и немој да ми речиш дека и Obituary не чинат
Uzivaj si vo tvojata muzika i ako ne ti se svigja rapot ne stavaj go v usta . Od kaj znam so si staval vo nea ?
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Uzivaj si vo tvojata muzika i ako ne ti se svigja rapot ne stavaj go v usta . Od kaj znam so si staval vo nea ?
Ти ме вреѓаш???
Знаеш дека ако вреѓаш бан ти ставаат???
Епа мене ми ставиа се надевам дека одиш по тој пат со среќа...
За информација во устата сум ставал пиво и вино во последно време само тоа
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Прогресивниот метал е она најуметничкото во метал музиката, иако вокалите ми се премногу лигави за мој вкус. Еве една одлична инструментална прогресив метал песна: Sleep Terror - Probing Tranquility
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Фала брат...добра колекција на прогресивни бендови...за околе 40 % од нив немам уопште чуено...еј и ако сакаш дај ,некое линкче,некој блог за вакви и слични срања....Стеј \m/

Гижо - Porcupine Tree рулз!

Јаста - С шалеше за тоа во врска со Стрим Оф Пешн?:D
па вака : www.mediaportal.ru ; www.bunalti.com ; www.nnm.ru ; тука ќе ги најдеш скоро сите бендови шо ти ги помнав, а се шо нема таму има на Soulseek , ultimate програм за музика, има ја целата музика на светот. и idi na www.progarchives.com - таму ги има сите прогресив бендови, информации ,правци.
Хах ако така мислиш твое си е... слушам ја и друго освен треш... само прогресив не сакам...


Ја за Опет да прокењам... лелеее подосаден бенд од нив само Тајп О Негатив! Па тоа не е нормално колку е досадно... не кењајте дека не сум ги слушнал, се заебав ја симињав дискографијата... ама тапа бре тапа... фрлив у ќош тоа двдто одма! Од друга страна пак, истиот вокал и истиот тапанар свират во еден од најдобрите бендови :) BLOOD BATH :) Мој предлог... слушајте ги Опет ако не ви се спие! Одлични се за такви моменти! Одма ми се приспива од досада :) Ама слушајте ги ако ви се свиѓаат, неможам да ви забранам... мое си е да си искењам за нив зашо ми се тапа ваше си е да си слушате и да си кењате за шо сакате :) Ајт позз
ти од толку бендови шо спомнав баш за Оpeth najde da збориш, па opeth не се слушат туку така , треба да имаш ногу музика преслушано од разновидни правци , не е тоа музика за секој. а од дека идејата дека тоа е музика за спање?! па за да слушаш Opeth треба сите сетила да ги отвориш , и да слушаш со внимание и концентрација, не е тоа ''грабни и иди у шутка'' музика,пушти го мозоко на пасење, а ти може така со твоите death grind ствари да праиш така , немој :nenene:,земи слушај Quo Vadis,Arcturus, мош ќе те бендисат,па ке праеме муабет па.

заебавам се... прогресивот како жанр(освен опет), заедно со норвешки блек метал(и блек метал уопште, со исклучок на Мардук... ми се најтапа метал жанрови...
а овие Стреам Оф Пешн, јесте да, на заебанција ги пишав, како први на таа листа од најтапа бендови според мене...
ај да те сванам за прогресив да нејќеш, ок. не е тоа музика за секој. ама па норвeшки блек, па половина од блекот е од норвешка, а и башка ногу закон музика ,али тоа за кој како. а околу stream of passion, мене ми се ок, онака лагано, мелодично, некое прог/goth чувство, тоа е проект на Arjen Lucassen , mastermind e типот ,негов проект е Ayreon,super muzika,Ambeon,Star one, али забравив ти нејќеше прог.штета.


Гижо - Porcupine Tree se епетен јаки, одличен прогресив, психоделии, сето склопено убаво . Naj албуми ми се : The sky moves sideways и in absentia, Stupid dream.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Да се изјасниш едноставно дека не се по твој вкус е сосема спротивно од тоа и да тврдиш дека се срање, тапа и досадни.
Разграничете.

Opeth се дефиниција за прогресија и вокал на кој шо би можел да му замери секој, а особено металкор вокалчињата кои оставаат впечаток дека ги мава константа диареја, па се напнуваат да фекалираат во гаќите.
Зависно од тоа дали има Диареја или запек , во металот постојат Scream (Pig squeel, Clean scream, inward scream) и Growl(Harsh , Inward , Brutal). :) :pos:
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
па вака : www.mediaportal.ru ; www.bunalti.com ; www.nnm.ru ; тука ќе ги најдеш скоро сите бендови шо ти ги помнав, а се шо нема таму има на Soulseek , ultimate програм за музика, има ја целата музика на светот. и idi na www.progarchives.com - таму ги има сите прогресив бендови, информации ,правци.


ти од толку бендови шо спомнав баш за Оpeth najde da збориш, па opeth не се слушат туку така , треба да имаш ногу музика преслушано од разновидни правци , не е тоа музика за секој. а од дека идејата дека тоа е музика за спање?! па за да слушаш Opeth треба сите сетила да ги отвориш , и да слушаш со внимание и концентрација, не е тоа ''грабни и иди у шутка'' музика,пушти го мозоко на пасење, а ти може така со твоите death grind ствари да праиш така , немој :nenene:,земи слушај Quo Vadis,Arcturus, мош ќе те бендисат,па ке праеме муабет па.



ај да те сванам за прогресив да нејќеш, ок. не е тоа музика за секој. ама па норвeшки блек, па половина од блекот е од норвешка, а и башка ногу закон музика ,али тоа за кој како. а околу stream of passion, мене ми се ок, онака лагано, мелодично, некое прог/goth чувство, тоа е проект на Arjen Lucassen , mastermind e типот ,негов проект е Ayreon,super muzika,Ambeon,Star one, али забравив ти нејќеше прог.штета.


Гижо - Porcupine Tree se епетен јаки, одличен прогресив, психоделии, сето склопено убаво . Naj албуми ми се : The sky moves sideways и in absentia, Stupid dream.
QuOVadis СЕ ЗАКОН :) Ги знам од предтоа :)
 
U

UnholY

Гостин
Зависно од тоа дали има Диареја или запек , во металот постојат Scream (Pig squeel, Clean scream, inward scream) и Growl(Harsh , Inward , Brutal). :) :pos:
Во ред е знаеме сите, ама каква релевантност има со дискусијата сега какви вокали има во металот воопшто?
Или претендираш да ни докажеш дека листаш низ Google во слободно време?
И без дефиниционо познание, проценката е и повеќе од лесна и очигледна.


Кога би компарирале помеѓу чист death метал и metal/death/shit/fuck/какај во гаќи core, каде шо е карактерсистичен Pig squeel без размислување би процениле кој жанр се одликува со квалитетен growl.
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Плус можеш и Aghora да го провериш.

Btw низ школо слушам нешто на 20ти у Кастро ќе свиреле Серпентин, Вандал (КОНЕЧНО!!!!), Фјурион и Хол оф Синс. Некој поблизок на членовите да каже нешто???
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Uzivaj si vo tvojata muzika i ako ne ti se svigja rapot ne stavaj go v usta . Od kaj znam so si staval vo nea ?
А ти шо бараш у тема МЕТАЛ ако сакаш рап?
Вака сега не го сакам прогресивот ама не можам да кажам дека е тапа оти тапа е само рапот...
Иако не сакам прогресив за Опет никој неможе да каже дека нечинат.Имаат феноменален вокал и супер басист...
Бубњарот е упм. добар како и соло гитаристо...
Во глобала тие се еден бенд на кој му е сето под конец...
Немаат ниту една утка

еве брутал за jamey jasta и немој да ми речиш дека и Obituary не чинат
Брат Обичуари се закон ама не се брутал :)

Во ред е знаеме сите, ама каква релевантност има со дискусијата сега какви вокали има во металот воопшто?
Или претендираш да ни докажеш дека листаш низ Google во слободно време?
И без дефиниционо познание, проценката е и повеќе од лесна и очигледна.


Кога би компарирале помеѓу чист death метал и metal/death/shit/fuck/какај во гаќи core, каде шо е карактерсистичен Pig squeel без размислување би процениле кој жанр се одликува со квалитетен growl.
Дет метал само со грол и мааалце скрим... ама не пичкарски кор скрим... КОР елементите у металот уништуваат еден таков квалитетен жанр.. незнам шо овие КОР се нафрлиле на дет металот... ЛИВ Д ДЕТ МЕТАЛ АЛОУН! х)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.438
Поени од реакции
7.897
Да се изјасниш едноставно дека не се по твој вкус е сосема спротивно од тоа и да тврдиш дека се срање, тапа и досадни.
Разграничете.

Opeth се дефиниција за прогресија и вокал на кој шо би можел да му замери секој, а особено металкор вокалчињата кои оставаат впечаток дека ги мава константа диареја, па се напнуваат да фекалираат во гаќите.

значи, не е по негов вкус, значи не ги исполнува критериумите кои тој си ги поставил... што значи дека е синоним со тапа... :tapp:
другар, боље клин пеање од металкор сфати дека нема...
иначе што тресеп муда овака?? ја зборам ли за блек металот ова она?? НЕ!!!! само речам дека ми се тапа, и толку...
а не ко тебе, овакви биле онакви биле...
а бај д веј, тоа што мислиш дека е пичкарско пеање нема никаква врска со металкорот, тоа ти е ЕМОКОР!!!или ПОСТ ХАРДКОР!!!!
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Во ред е знаеме сите, ама каква релевантност има со дискусијата сега какви вокали има во металот воопшто?
Или претендираш да ни докажеш дека листаш низ Google во слободно време?
И без дефиниционо познание, проценката е и повеќе од лесна и очигледна.


Кога би компарирале помеѓу чист death метал и metal/death/shit/fuck/какај во гаќи core, каде шо е карактерсистичен Pig squeel без размислување би процениле кој жанр се одликува со квалитетен growl.
A ти беше оној кој се жалеше за операциите од сарказам....

Едит : А и многу Деткор бендови имаат growl исто онолку квалитетен како и од од чист Дет метал.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
tomislayer
па видиш дека прогресивот и не бил толку лош, ипак:wink:
е сеа си земи една доза Unexpect,Negura Bunget,Blotted science,Diabolical Masquerade ,Edge of Sanity,Into eternity,Theory in practice,Ved buens ende,Vintersorg
и ќе ја опраеме работата

ке забраев, обавезно Agalloch слушни ,тоа е ultimate бeнд.мош на почеток ќе те замара ам не сеоткажувај, земи го прво Pale folklore албумот .
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.438
Поени од реакции
7.897
еве брутал за jamey jasta и немој да ми речиш дека и Obituary не чинат
баш овие денови ги прелистував обитуари.... супер се,секоја чест, ама како што реков, фали детгринд елемент за да биде совршенство....

Што те знам:D...Мислим дека од кај мене ги виде стрим оф пашн..затој те и праша
па знам, нели на НГ или кд доаѓа кај тебе ги слушна, а после симна нешто од нив, онака подетално да ги преслушам, и од там дојде до такв заклучок....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom