Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ајде смирете се малце ќе средат секогаш се гледа само на некоја грешка а кога имало долги периоди без никакви проблеми по сите реони во Скопје, не се отворила дискусија :)
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Ајде смирете се малце ќе средат секогаш се гледа само на некоја грешка а кога имало долги периоди без никакви проблеми по сите реони во Скопје, не се отворила дискусија :)
Во право си за тоа, ама ептен мразам кога некој очигледно ме прави глуп, три дена има очигледен проблем со торентите кај повеќе луѓе, на сите им кажуваат различни работи, што не е во ред. Да не збориме за фактот дека имаат дефинитивно најскап интернет во државава и пошироко, абер немаат да понудат посоодветни пакети со разумни цени кога конкуренцијата ги спушти поприлично цените. Друга работа е што 5 години сум им клиент, еднаш кога рекоа демек ќе покачат од 6mb/s на 8mb/s, ме откачија одма со изговор дека немам техничка можност а живеам на 1КМ воздушна линија од нивна дирекција :uvo: . Исто така односот кон постојните корисници се гледа и по понудата за трипл маккс пакет кој нали важи само за нови корисници, а нормално не за кретените кои што им се верни со години. Customer service to the max! Се извинувам ако некого навредив со флејмањево, ама пукнат ми е филмот више, а богами и викендов ми се заеба.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Може имаат најскапи услуги ама конкуренцијата може вода да им носи. Ако мислиш дека cabletel и телекабел се конкуренција ондак не знам што збориме понатака.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Се јавив и ми се заблагодарија што им пријавив глобален проблем. Утре од 8 сабајле ќе сределе.

Инаку истиот проблем го имам и јас. :/
џабе се радуваш, ја пет пати им кажав на пет различни оператори ама се прават начукнати.


Може имаат најскапи услуги ама конкуренцијата може вода да им носи. Ако мислиш дека cabletel и телекабел се конкуренција ондак не знам што збориме понатака.
овие се за никаде, ама па конкуренцијата е невидено дно, за плачење е колку лоши понуди имаме.

абе Verizon и AT&T, еден нека долета на пазаров друг ќе е муабетот ама тоа е само сајфај.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Моментално симнувам со рекордни 60 килобајти преку торенти. Ѕверови се, нема што.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Ма овие абер си немаат. Вртам и ми дига таа некоја, ми вика дечко, ние немаме врска со торентите. Ама викам сите се жалат веќе неколку дена со намалена брзина, вклучувајќи ме и мене. Имате некоја информација? Немаме, но ќе пријавиме и ќе пробаме да го решиме проблемот. Taa: А на спидтест кон нашиот сервер како стои брзината? - Па фала богу, и во најлошите прекини кон вашиот сервер брзината е секогаш максимална. Немам коментар...

Којзнае шо им е...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.711
Поени од реакции
27.679
најбоље беше една кога ме убедуваше дека 1ГБ = 1000МБ а не 1024МБ...

прашував ради лимитот, вака навидум малце е разликата ама кога се 120-150ГБ тие 24МБ станувааат 3-4 гига

also, facebook problems anyone?
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Ма овие абер си немаат. Вртам и ми дига таа некоја, ми вика дечко, ние немаме врска со торентите. Ама викам сите се жалат веќе неколку дена со намалена брзина, вклучувајќи ме и мене. Имате некоја информација? Немаме, но ќе пријавиме и ќе пробаме да го решиме проблемот. Taa: А на спидтест кон нашиот сервер како стои брзината? - Па фала богу, и во најлошите прекини кон вашиот сервер брзината е секогаш максимална. Немам коментар...

Којзнае шо им е...
и мене истото ми го рекоа, и после еден другар ми кажа да направам port forwarding на рутерот. Сега е добро, симнува до 1 Мб (зависи до торентот)
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
брзинава на торентиве стварно е крш.. некои торенти ич не ни почнуваат.. еве сеа пуштив еден торент се врати во нормала изгледа по грешка го средиле проблемов :D
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
и мене истото ми го рекоа, и после еден другар ми кажа да направам port forwarding на рутерот. Сега е добро, симнува до 1 Мб (зависи до торентот)
Имам направено port forwarding на рутерот (Speedport) уште пред 6 месеци кога ми го дадоа. Се до пред некој ден торентите идеа со максимална брзина, сега едвај 100kbp/s
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Имам направено port forwarding на рутерот (Speedport) уште пред 6 месеци кога ми го дадоа. Се до пред некој ден торентите идеа со максимална брзина, сега едвај 100kbp/s
Во тој случај до нив е, ќе се среди мрежата кај и да е, прееска исто ми беше спор. Можда праат нешто со подземните инсталации :toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам направено port forwarding на рутерот (Speedport) уште пред 6 месеци кога ми го дадоа. Се до пред некој ден торентите идеа со максимална брзина, сега едвај 100kbp/s
Порт форвард само ќе ти отвори порти за да можеш да правиш поголем UPLOAD (на торенвиве), ништо повеќе.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
не е до рутерите,јас сум врзан само на модем па исто лајно е ...дупи :mad:
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Конечно се врати во нормала!
:je:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom