Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

shema77

Borriello
Член од
30 јули 2009
Мислења
432
Поени од реакции
7
Ме интересира дали сега сите пакети што беа од 10 гига се префрлени на 15 бидејќи таков е моментално пакетот,или пак треба да се продолжи договорот или нешто за да се зголеми пакетот на 15?Фала однапред :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Треба да се продолжи договорот и ти даваат гратис телефон.
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Имам оптички нет, имам поминато лимит, али брзината би требало да остане на 100кб/с. Моментално, т.с цели два дена имам едвај 4-5кб/с, а од операториве никој незнае да каже што е проблемот.

Страни отварам без проблем, али симнување од било каде, торенти, јутуб видеа и остали ствари поврзани со даунлоуд не ни почнуваат.. или се влечат со брзината која горе ја напоменав..

ени хинт?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.347
Поени од реакции
18.226
Имам оптички нет, имам поминато лимит, али брзината би требало да остане на 100кб/с. Моментално, т.с цели два дена имам едвај 4-5кб/с, а од операториве никој незнае да каже што е проблемот.

Страни отварам без проблем, али симнување од било каде, торенти, јутуб видеа и остали ствари поврзани со даунлоуд не ни почнуваат.. или се влечат со брзината која горе ја напоменав..

ени хинт?
Ја прават сељачката, ти кинат пакети, и кога ќе се разлетаат еррор пакети, напред назад, ќе ти дојди тапа.

Мислев на оптика нема да прават така, ама изгледа и таму ити принцип како обичниов адсл.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Дечки колкава е цената со ДДВ на 3 Max Basic пакетот да не знае некој ?
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Ме интересира што ми е потребно за да имам интернет на 2 компјутери со АДСЛ интернетот?
Некој свич? И колку кошта отприлика
фала
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Ме интересира што ми е потребно за да имам интернет на 2 компјутери со АДСЛ интернетот?
Некој свич? И колку кошта отприлика
фала
може со свич, ама најдобро со рутер :)
5 портен свич е околу 500-600 ден, а рутери имаш од 1500 ден па нагоре.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Ме интересира што ми е потребно за да имам интернет на 2 компјутери со АДСЛ интернетот?
Некој свич? И колку кошта отприлика
фала
може со свич, ама најдобро со рутер :)
5 портен свич е околу 500-600 ден, а рутери имаш од 1500 ден па нагоре.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Му правеле на некој нешто на линијата ? Апгрејд фикс сеедно ?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Му правеле на некој нешто на линијата ? Апгрејд фикс сеедно ?
Зашто, како мислиш ?
Кај мене до летоска немаше техничка можност за макств, т.е. брзини над 6 мегабити, после тоа ставаа некоја нова опрема во поштата на 200 метри од мене и сега рутерот е синхронизиран на 14 мегабити.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Зашто, како мислиш ?
Кај мене до летоска немаше техничка можност за макств, т.е. брзини над 6 мегабити, после тоа ставаа некоја нова опрема во поштата на 200 метри од мене и сега рутерот е синхронизиран на 14 мегабити.
Yep, на тоа мислам. И мене ми е макс 6, плус линијата е максимално нестабилна па некогаш по 140kbps имам на рутер. Значи само нова опрема е чаре, а тешко тоа да се случи...
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Yep, на тоа мислам. И мене ми е макс 6, плус линијата е максимално нестабилна па некогаш по 140kbps имам на рутер. Значи само нова опрема е чаре, а тешко тоа да се случи...
Абе ја се утепав праќајќи барања до телеком (преку емаил, пошта итн. до паланка, куманово и скопје, пошто од паланка сум) демек од цела населба тука има многу заинтересирани за макств и после некој месец дошле и инсталирале некоја нова опрема и ми се јавија да ми кажат дека сега линиите се ок и може да земам макств :)
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Ме интересира некој со 3 Макс Комфорт Плус со ХД канали дали е намалена брзината на рутер од 16 Mb/s на сега 14Mb.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Да. Од 16 мбпс ми намалија на 14 мбпс. Имам и јас едно прашање. Дали 10 мбпс ваѓаш и со вклучен тв и со исклучен? Ова прашувам пошто јас на линија имам 14 мбпс моментално, и без разлика дали е вклучено или исклучено макств-то, јас ваѓам точно 10 мбпс. Додека еден мој другар со исклучено тв го ваѓа максимумот од 14 мбпс. Имам спидпорт рутер.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Зашто, како мислиш ?
Кај мене до летоска немаше техничка можност за макств, т.е. брзини над 6 мегабити, после тоа ставаа некоја нова опрема во поштата на 200 метри од мене и сега рутерот е синхронизиран на 14 мегабити.
Да не имаш некој мејл од некој функционер во Тхом повисоки структури во техника. Пошто кај мене дома техничарите викаат дека нема техничка можност, немало слободна линија на бандерата до куќата, и на господата им е мака да пуштат од некоја друга бандера шо е малце подалеку, од нова година се мачам со нив, кај можам да пријавам нешо да напрам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom