Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
ричи - спроти папаја и стронг џим, позади мода, кај студентскиот. само тие ги знам во центар. стронг џим е доста поголема од ричи, мада тие се справите горе-доле. иди и таму и таму по еден тренинг, па кај ти одговара.
совет-правилна исхрана. без тоа ништо не праиш, три напред, две назад работава без асална исхрана.
совет2- 3-5 тренинзи прави ги сите справи, по 2 серии максимум со мали тежини за да се загреат/навикнат мускулите. после прашај го вработениот таму што вежби и како да ги правиш и така =)
А под правилна искрана се подразбира поточно ?? И цена ако може да ми кажеш за во теретаниве како е и дали има нешто како месечна или нешто така :) .. Фала
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
А под правилна искрана се подразбира поточно ?? И цена ако може да ми кажеш за во теретаниве како е и дали има нешто како месечна или нешто така :) .. Фала
правилна исхрана? нема јадење леб, пржено месо, пржени компири, чоколади, помалку сол во исхрана, нема кашкавали, салами, тестенини(секакви), фаст фуд, палачинки, пици...
што смееш: многу вода, салати, варено месо, варени компири, ориз, риба многу, маслинов зејтин, мусли, јогурт/млеко(со мала масленост), овошје, зеленчук, белки, зелен чај и така.. имам изумено многу работи, ама тоа е горе доле.
за цената не сум најсигурен... околу 800 денари е месечно во двете.
 
R

Rikiboy

Гостин
IMAM 16 GODINI. A NA GRADI DIGAM 85kg.A NEPIJAM NISTO.VEZBAM TOCNO 2 godini.
А бе јас 100 кг сум дигал бе сине...Почекај малце...остави го на организмот сам да се развие,после накај 18-19 години почни да се билдаш...Оти ако уште сега почнеш со тоа и ќе ти се поремете развојот...
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Личен тренер

Ме интересира дали некој знае дали во Скопје има некоја теретана или сл. , каде што има личен тренер, кој сто би те надгледувал цело време додека вежбаш, би ти давал совети итн итн.
И нормално колку тоа би чинело :)
 
С

Спенсер

Гостин
ај ја да прашам нешо,седејќи пред пц,ми текна стомачни да правам, земав 50 одеднаш, и утрето неможев ги стегнам стомачните,неможев да се насмеам у пм, шо е финтата??преголем замор или дека не бев загреан/?
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
ај ја да прашам нешо,седејќи пред пц,ми текна стомачни да правам, земав 50 одеднаш, и утрето неможев ги стегнам стомачните,неможев да се насмеам у пм, шо е финтата??преголем замор или дека не бев загреан/?
И мене ми се случи истото пред 20-тина дена кога првпат вежбав после година дена. Чекај 48 часа за да ти се регенерираат мускулите.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Искрено имам стомак и големи гради и некако тешко ми иде да ги симнам и да се средам тело. Идам 2 недели во теретана и планирам после 2 месеци, кога ќе влезам во форма да земам амино, таман да ослабнам, стегнам мускули и да почне нешто да ми се познава по малце. Па знае ли некој, дали е добро да земам амино, дали е штетно и како се користи ??
Ако има некоја диета како за мене пишете ја или дајте линк да прочитам од некаде ! Многу сакам да средам тело ама и сум многу голем гурман на јадење !
ПОМОШ !!!
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Ме интересира дали некој знае дали во Скопје има некоја теретана или сл. , каде што има личен тренер, кој сто би те надгледувал цело време додека вежбаш, би ти давал совети итн итн.
И нормално колку тоа би чинело :)
па, ќе пробаш во александар палас теретаната, таму ќе си прашаш за личен тренер дали може да ти обезбедат и негова цена доколку може, и имаше една во аеродром, ептен јака, само не ми текнува името, па потпрашај, иди и прашај си таму за тренер.
другар вежбаше во таа во аеродром со тренер, 100 евра месечно.

ај ја да прашам нешо,седејќи пред пц,ми текна стомачни да правам, земав 50 одеднаш, и утрето неможев ги стегнам стомачните,неможев да се насмеам у пм, шо е финтата??преголем замор или дека не бев загреан/?
незагреан си ги направил, плус тоа, пошто претходно не си бил активен, т.е. не си правел одамна и се воспалиле. немој така, само ќе си наштетиш. пред правење билокаква вежба, круцијално ти е размрдувањето и загревањето.
Искрено имам стомак и големи гради и некако тешко ми иде да ги симнам и да се средам тело. Идам 2 недели во теретана и планирам после 2 месеци, кога ќе влезам во форма да земам амино, таман да ослабнам, стегнам мускули и да почне нешто да ми се познава по малце. Па знае ли некој, дали е добро да земам амино, дали е штетно и како се користи ??
Ако има некоја диета како за мене пишете ја или дајте линк да прочитам од некаде ! Многу сакам да средам тело ама и сум многу голем гурман на јадење !
ПОМОШ !!!
гурман и тело не одат заедно. или сакаш тело или си гурман. затоа, мораш да се храниш здраво, да трчаш т.е. да се потиш многу.
правилна исхрана? нема јадење леб, пржено месо, пржени компири, чоколади, помалку сол во исхрана, нема кашкавали, салами, тестенини(секакви), фаст фуд, палачинки, пици...
што смееш: многу вода, салати, варено месо, варени компири, ориз, риба многу, печурки, маслинов зејтин, мусли, јогурт/млеко(со мала масленост), овошје, зеленчук, белки, зелен чај и така.. имам изумено многу работи, ама тоа е горе доле.
следи го ова горе и ќе имаш резултати. заборави гурманството.
едит-јас утре планирам да зеам креатин 400грама и амино пола литар, па ќе ви кажам како е =) ако ви одговара да почекате месец-два :pos:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
во драчево кај огнен зверско е
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
јее! земав амино и креатин. само, нешто читам низ нетов, креатинот да не се меша со млеко,а и пред и по зимање креатин да не се пие млеко. знае некој нешто повеќе за ова?
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
јее! земав амино и креатин. само, нешто читам низ нетов, креатинот да не се меша со млеко,а и пред и по зимање креатин да не се пие млеко. знае некој нешто повеќе за ова?
Мене бацето кај шо тренирав ми кажа да го мешам со сок а најдобро со 100% сок(без шеќер оној шо е...):helou:
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
Ај ако знае некој, теретана во Скопје кај стара рампа, таму Кјуби Македонија (ДОС), во таа близина некоја теретана?
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Сум се напраил ѕвер 109cm гради, 39cm бицепс, нозете средени-одразот покачен. :) Арно ама сега кревам многу помалку од претходно.
Правам по 5 серии и по 15 повторувања од вежба, се исплати за маката богами.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
^ти ѕвер си бил сине. сподели, колку време вежбаш? земаш саплементи? нешто по твој избор? и секако сликица една, тука да видиме резултатите =)))
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Интензивно последниве 4 месеци, пред тоа си одев онака рекреативно со паузи.
Не сум против креатини и аминокиселини, ама не ги користам бидејќи се хранам доста солидно и немам потреба од такви додатоци.

Физикусот на градниот кош ми беше тука околу 100ка така сум граден/природно, сега само се потсредив. Само со интензивен тренинг и држење до советите од тренерот успех, иначе ако се игра курташак денес ќе одморам, не одам уморен сум од журката синоќа, нишо. Слики ќе стаам деновиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom