Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Си идам ја кај Ричи,топ ми е таму веќе 3 години сум таму,со паузи нормално.Мало,чисто,тивко,мераци за вежбање
 

DBG

Член од
26 март 2007
Мислења
212
Поени од реакции
6
albanian_boy напиша:
teretana imas drugar vamu vo kisela voda vo studentskiot dom pelagonija i mislam deka e evtino mnogu,mesecno e okolu 450 den,a uslovite ne znam kakvi se,pozdrav
Леле само колку не чини теретанава двајца така по јакички да влезат да вежбат ке снема тегови....и слаби се со справи...
 
Z

ZeroStyle

Гостин
E izvinete vaka so upagjam offtopik iako mislam deka tuka e mestovo na prasanjevo. Vaka,od koja vozrast e najpreporaclivo da se odi vo teretana zasto mng lugje tvrdat deka na pomala vozrast ne bilo ubavo za rastot i slicno.Znaci koja vozrast preporacuvate vie?
 

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
ZeroStyle напиша:
E izvinete vaka so upagjam offtopik iako mislam deka tuka e mestovo na prasanjevo. Vaka,od koja vozrast e najpreporaclivo da se odi vo teretana zasto mng lugje tvrdat deka na pomala vozrast ne bilo ubavo za rastot i slicno.Znaci koja vozrast preporacuvate vie?

Друже да ти кажам право ја почнав во теретана да идам на 13 год.Еве денес после 6 години јас уште се бавам со билдинг,и мене ми збореа дека ке се смалам,незнам слаби ми биле коските за толку рано да почнам.Ако се осеќаш дека си спремен и дека имаш јака воља да се бавиш со овој спорт слободно зачлени се во некоја теретана.

By the way кога почнав да идам во теретана имав 175 см висина,денес сум 188.За 6 години 13 сантиметри:helou:
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Abe vidi ti si bil baagi visok za 13 god!! Jas sum 13 god a 160 visok,ali sepak fala za sovetot barem use nekoj santim e ke se zaclenam! :P
 
Член од
14 април 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
Drugar i jas pocnav tuka nekade nakaj 13.Site mi velea deka nema da porasnam no od koga pocnav da vezbam 100-pati poveke se izvisih.
samo nema da digas stoejki.stoejki ne vezbi bilo so oti upasno i ako vezbas trapes pak sedejki.
Toa e od mene. Jas veke sum 16-god i na gradi digam 85-10-pati.
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
BusHav напиша:
Ричи се вика таа,одма позади Колосеум,до теретаната има Секс шоп!
Колку кошта 3x неделно таму?
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
BusHav напиша:
Ричи се вика таа,одма позади Колосеум,до теретаната има Секс шоп!
Ако не можете да најдете, само прашајте некого за болдираниот дел и одма ќе знае како да ви каже :). Како што гледате и Бушав така се ориентира :pos: :pos:
 

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
VirtualVlad напиша:
Колку кошта 3x неделно таму?

кај ричи тие 800 месечно,секој ден освен недела,ако сакаш двапати иди во денот,работи од 10-22:salut:
 
Член од
14 април 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
trilobite sega jas ti kazuvam kako e kaj mene.Ozbilno od koga pocnav da vezbam poveke se izvisih koj so saka neka kaze..!!!!
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
Rodeo напиша:
кај ричи тие 800 месечно,секој ден освен недела,ако сакаш двапати иди во денот,работи од 10-22:salut:
Фер цена.
 
T

trilobite

Гостин
rodik напиша:
trilobite sega jas ti kazuvam kako e kaj mene.Ozbilno od koga pocnav da vezbam poveke se izvisih koj so saka neka kaze..!!!!
Ти верувам де,него да не си у пубертет мислев,така нешо:helou:
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
kako se pogodi temava... a celo vreme veke 2 dena planirav jas da otvoram vakva tema.

Veke godina dena baram teretana koja bi imala kompletni fitnes spravi a da e vo blizina na centar.
Koga podrazbirame centar spaga da ne e pojke od 15 minuti pesacenje od plostad.

jas porano idev vo Cair kaj mene ama epten mi e glupo samda idam...
zatoa reshivme jas devojka mi i uste 2/3 drugari/ki da ideme ali oni se mrzi da idat do cair ili do tri biseri pa zatoa barame nekoja podobra od taa vo ARM.

Ubo beshe vo Olimpiski steta sto ja zatvorija.

kako i da e taa misticen sto ja predlozi seuste raboti aktivno? i kako potocno se vika???
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Боди Билдинг-прашања одговори заблуди

Значи вака иде темава јес да има тема ТЕРЕТАНИ ама ова е нешто сосема друго, тука ќе се прашуваат работи ќе се одговараат на истите а исто така ќе се разјаснат некои работи за кои искрено голем број од луѓето се во заблуда.
Со повремени паузи поради дамнешна повреда на денсата рака значи две скршеници сум приморан од време на време да паузирам, ама тоа е кратко значи недела до две максимум. Вежбам 5месеци и има резултати каде каде порано бев чечкалица за заби сега сум за уши така подебела малце али не се откажувам:). Една работа не ми е јасна кај оние „билдери„ од теретаниве. Значи како прво не го разбираат поимот BODYBUILDING-body(тело);building(градба, градење) значи градење на ТЕЛОТО а не само на рацете и градите. По теретаните се забележуваат луѓе поточно СТОКИ кои вежбаат одредени вежби значи раце(бицепс, трицепс, рамо), гради и грб. На стомакот не одвојуваат ама баш ич време и сите се тешат абе ќе почнам да трчам и ќе го снема. Не сваќаат дека стомачните мускули се најпроблематичен мускул а богами и најпотребен за целото тело. Како прво стомачните мускули доколку се имаат значи стомакот е собран и доаѓа до истакнување на градите, како второ кога веќе се почнало со нешто се иде или до крај или воопшто не се почнува. Џабе е обем на рака 50цм или дигање 100кила на гради ако се има МЕВ. Тие луѓе па се тешат со оноа„маж без стомак не е маж„. Значи прва тема ќе бидат стомачните:)
 

DBG

Член од
26 март 2007
Мислења
212
Поени од реакции
6
Necrophilia напиша:
kako se pogodi temava... a celo vreme veke 2 dena planirav jas da otvoram vakva tema.

Veke godina dena baram teretana koja bi imala kompletni fitnes spravi a da e vo blizina na centar.
Koga podrazbirame centar spaga da ne e pojke od 15 minuti pesacenje od plostad.

jas porano idev vo Cair kaj mene ama epten mi e glupo samda idam...
zatoa reshivme jas devojka mi i uste 2/3 drugari/ki da ideme ali oni se mrzi da idat do cair ili do tri biseri pa zatoa barame nekoja podobra od taa vo ARM.

Ubo beshe vo Olimpiski steta sto ja zatvorija.

kako i da e taa misticen sto ja predlozi seuste raboti aktivno? i kako potocno se vika???
абе брат дојди си ти кај мене у кисела вода заедно ке вежбаме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom