Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
е па не мора да зголемиш брзина ако нејќиш.
За кој сака е тоа.
никој не те тера. никој не ти наметнува поголеми брзини ако не сакаш/
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
Денеска и јас си размислував на та тема зошто да се јавуваме. На крај ми текна дека на работа имам рутер од старите АДСЛ до 8/1, а за овие брзини треба да се стави АДСЛ2+ рутер. Вероватно заради тоа барат да аплицираш за да ја сменат опремата. Дома на 3макс на рутер стои 10Мбпс без икакво јавување и за сега е стабилно.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Денеска и јас си размислував на та тема зошто да се јавуваме. На крај ми текна дека на работа имам рутер од старите АДСЛ до 8/1, а за овие брзини треба да се стави АДСЛ2+ рутер. Вероватно заради тоа барат да аплицираш за да ја сменат опремата. Дома на 3макс на рутер стои 10Мбпс без икакво јавување и за сега е стабилно.
Епа ете веројатно тоа е причината ќе се јавам јас утре да прашам.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
108
Поени од реакции
1
Jas predja bev da apliciram za Premium paket .Znaci toj e onoj 20 mbs :)Do krajot na nedelata ce bide.Kaj mene sega e 3 Max Comfort +.A toj ce bide 3 Max Comfort + Premium .Znaci uste ne mu e staven ama do petok bi trebalo :))
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Јас се јавив во врска со Премиум пакетот од 20мбпс ми рекоа од следната недела ќе почнеле со промените
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Da se javam da mi zgolemat brzina, pa so ne go napravile preku internet da se aplicira.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Па исти к*рац е.
Преку телефон побрзо.
Исто е бесплатно...
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Сега не работаат.
Ќе се јавиш сабајле.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Денеска и јас си размислував на та тема зошто да се јавуваме. На крај ми текна дека на работа имам рутер од старите АДСЛ до 8/1, а за овие брзини треба да се стави АДСЛ2+ рутер. Вероватно заради тоа барат да аплицираш за да ја сменат опремата. Дома на 3макс на рутер стои 10Мбпс без икакво јавување и за сега е стабилно.
Што има тоа врска, од кај знаат они каков модем/рутер имаш ?, а зошто да се јавуваме е да направиш договор кај нив па после да можат да се вадат на форите "дечко ние ви понудивме до 10мб а не 10мб". Тоа е целата финта. Дека ако имаат црно на бело дека си потпишал или си се согласил не можеш да се буниш. Како што викаш ти опремата демек да дојдат да си ја сменат, што да мењаат, јас нивниот шкартен модем д-линк не го користам више 1година, а уште со апашките финти да ти продаваат шкартерија од рутери модеми, па до кога бе, не сме од вчера, сите провајдери у свет ти даваат гага опрема за да ја користиш, а не да ти наплаќаат ниту за инсталација ниту за опремата. Овие нашиве прво гледаат како можат максимум пари од тебе да извлечат па после услуга да ти дадат. Осеќам дека нема да биде тоа што викаат едно 3-5 месеци.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Јас имам Call & Surf Comfort и нели би требало брзината да е 8 Mbps ама сеуште ја немаат убрзано. Сега ми е околу 6 Mbps мерејќи на сервериве. Да не има некој информации кога би требало да го убрзаат интернетот?
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Јависе на 0800 12345.
Прашајги операторите.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Јас имам Call & Surf Comfort и нели би требало брзината да е 8 Mbps ама сеуште ја немаат убрзано. Сега ми е околу 6 Mbps мерејќи на сервериве. Да не има некој информации кога би требало да го убрзаат интернетот?
Ако си на поодалечено место од централите, не очекувај толкава брзина. Еве јас утрово имав 7.7 мб, сега имам 5.4 мб :toe: Сепак, јави се во техничка и прашај што како, колку максимално може да подржи линијата итн...
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
Што има тоа врска, од кај знаат они каков модем/рутер имаш ?, а зошто да се јавуваме е да направиш договор кај нив па после да можат да се вадат на форите "дечко ние ви понудивме до 10мб а не 10мб". Тоа е целата финта. Дека ако имаат црно на бело дека си потпишал или си се согласил не можеш да се буниш. Како што викаш ти опремата демек да дојдат да си ја сменат, што да мењаат, јас нивниот шкартен модем д-линк не го користам више 1година, а уште со апашките финти да ти продаваат шкартерија од рутери модеми, па до кога бе, не сме од вчера, сите провајдери у свет ти даваат гага опрема за да ја користиш, а не да ти наплаќаат ниту за инсталација ниту за опремата. Овие нашиве прво гледаат како можат максимум пари од тебе да извлечат па после услуга да ти дадат. Осеќам дека нема да биде тоа што викаат едно 3-5 месеци.
Јас на работа имам нивен рутер "D-Link 564T" и имам АДСЛ Про Флат. Сегашна брзина е 8/1. Ај објасни ми ти сега како ќе ми пушти 16М на тој рутер кој не подржава АДСЛ2+ стандард. И ич не ми е гајле што рутер е. Важно е да си ја брка работата, а тоа и го прави. И не ми го продадоа го добив гратис.
А кој сака нека си купи Cisco за ДСЛ конекција, ако мисли дека за тоа има потреба - него гратис ни у Шведска не го дават.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Ако си на поодалечено место од централите, не очекувај толкава брзина. Еве јас утрово имав 7.7 мб, сега имам 5.4 мб :toe: Сепак, јави се во техничка и прашај што како, колку максимално може да подржи линијата итн...
шо пакет имаш? за да добијам брзина од 8 мб,оти иам пакет од 25 гб шо треба да направам,да им се јавам или да им идам у салон? , јас се јавував на 171 ама нешто не беше у ред линијата. или како шо прочитав погоре дека овие автоматски ќе покачувале брзина и без барање. како ти ја тебе покачија брзината тебе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom