Експерименти

Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Јас знам како се прават фармацефтски препарати на пример павловиЌева :bip:
то е фармацефтска куча луда куча
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Да, замрзнатиот карбон диоксид е интересна работа, планирам да го користам како „додатно“ гориво за ракетен мотор...од него ќе се добие повеќе потисна сила, а се добива и ладење на моторот...ако некој знае каде да се набави, нека мe додаде на мсн: nebo666@gmail.com.
...Планирам да направам и ram jet ( или ако бидам доволно добар, scram jet ) мотор...

Исто така, ми требаат уште многу материјали...еден од нив е и натриум.
Ми треба и некоја лабораториска опрема, на пример епрувети и.т.н..знае некој каде може да се набави такво нешто?
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
со солна киселина и хартија од цигари тоа мн јака експлозија
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Интересна тема...

Пробајте оцет + сода бикарбона :)
 
Х

Ханзо

Гостин
:pos:
Агора, само напред, имаш морална поддршка од мене за скрам џетот.
 
Член од
28 мај 2006
Мислења
29
Поени од реакции
0
ima eden eksperiment nogu interesen se pravi od hemikalii sto moze da se kupat od apteka
1. kalium permanganat (pakuvanjeto treba da bide od prodzirna plastika a ne od bela isprobana rabota)
2. glicerol tecnost ne cepcinja

ekperimentot
se stava kaliumot 1 gram
i se kapnuva 2 kapki od glicerolot
i se ceka 1-2 minuti treba samo da se zapali ako ne uspee ne e uspeano poradi starosta na hemikaliite
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
ima eden eksperiment nogu interesen se pravi od hemikalii sto moze da se kupat od apteka
1. kalium permanganat (pakuvanjeto treba da bide od prodzirna plastika a ne od bela isprobana rabota)
2. glicerol tecnost ne cepcinja

ekperimentot
se stava kaliumot 1 gram
i se kapnuva 2 kapki od glicerolot
i se ceka 1-2 minuti treba samo da se zapali ako ne uspee ne e uspeano poradi starosta na hemikaliite
Еј, одам да купам во аптека, колку money е?
Изгледа ова ќе послужи за ракетен мотор...
 
S

StormRage

Гостин
ако сака некој за експерименти можите да се обратите кај мене... сум праел мноооогу различни глупости... некој отишле по грешка... еднаш се запалив и сл ама ок поминв :) а инаку све и свашта имате на www.instructables.com
 

mile_panikaaa

Нормален
Член од
28 април 2008
Мислења
348
Поени од реакции
9
Знам како се прави чадна бомба.Експерименти од основно со другар ми ... ПИНГ ПОНГ топче го сецкавмо.. парчињата ги виткамо у фолија некоја као на пример од милка чоколадеве сребрената фолија.. и у школо беше димница од тоа јако.Едино тоа а иначе странава е топ! браос.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Имам во компјутеров негде еден фајл со име Anarhy cookbook има околу 500 начини на правење бомби и слични работи.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Еј :bravo: за темата ми се допаѓа дај кажете како да направам бомба да го рушам школото:zlo: -Јас знам да правам молотов коктел ама бегај таму тоа ризично е:ija:
 
Член од
3 август 2008
Мислења
250
Поени од реакции
2
Привлечно али нема шанси ја да седнам и да напраам нешо вакво. Премногу сум мрзлив !!! :S
 

gos

Wrong
Член од
8 ноември 2007
Мислења
719
Поени од реакции
56
дајте некоја страница каде кажуват ризични експерименти и секако лесни и интересни
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
hipermanganot ti e okolu 45den a glicerinot 65denari otprilika, vo sekoja apteka e razlicna cena.
За што најчесто се употребуваат овие?
( да знам што да кажам кога ќе ме прашаат зошто ми се )
Еднаш кога купував H2O2 со концентрација од само 50%, ме испрашуваа како c4 да купувам...а јас им реков: „ Појма немам, мама ме прати “ :tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom