Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Aman be druze telefonskiot kabel kaj odi pa sigurno ne ups-ot.

Neli ti e jasno sto e UPS?
А тебе нели ти е јасно што ми беше целта? Се буни дека има UPS, но иако го има сеуште му паѓа конекцијата, а го нема поврзано во UPS-от телефонскиот кабел што иде во модемот... Па после колни и пцуј по Телеком, а и мене некој ме правеше будала кога им спомнав дека има шанса да е до варирачкиот напон.
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
Телефонскиот кабел нема врска со пад на конекцијата. Кај мене го имам измерено напон од 166V (најнизок што имам измерено). UPS тој напон не го корегира. Откако ставив стабилизатор конекција ми нема паднато.
 

Attachments

Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Телефонскиот кабел нема врска со пад на конекцијата. Кај мене го имам измерено напон од 166V (најнизок што имам измерено). UPS тој напон не го корегира. Откако ставив стабилизатор конекција ми нема паднато.
На кој начин нема улога напонот на телефонскиот кабел? Има UPS-и кои што самите вршат стабилизација на напон. Во случај да не врши, тогаш мора да се набави засебен стабилизатор. Или да се довлечкаат ЕВН до куќата/станот и нека си го средат проблемот.
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
На UPS порта за телефонски џек е само во случај да преку тел. кабел помине поголем напон од дозволениот. Нпр. при удар на гром итн. Така да напонот на тел. кабел нема врска со паѓање на конекцијата. Конекцијата најчесто паѓа заради неможност да се сихронизира на одредена брзина. Почесто од Upload speed. Најголеми проблеми на т-хоме има предизвикано качување на Up кај фирмите на 1Мбс. Затоа се обидуват да ја намалат брзината за да проверат. Меѓутоа ако и после намалување на брзините конекција се прекинува онда 90% проблемот не е до нив.
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
На UPS порта за телефонски џек е само во случај да преку тел. кабел помине поголем напон од дозволениот. Нпр. при удар на гром итн. Така да напонот на тел. кабел нема врска со паѓање на конекцијата. Конекцијата најчесто паѓа заради неможност да се сихронизира на одредена брзина. Почесто од Upload speed. Најголеми проблеми на т-хоме има предизвикано качување на Up кај фирмите на 1Мбс. Затоа се обидуват да ја намалат брзината за да проверат. Меѓутоа ако и после намалување на брзините конекција се прекинува онда 90% проблемот не е до нив.
Дефинитивно имаш право, моја грешка. Телефонскиот кабел воопшто и не зависи од локалната инсталација на ЕВН, а јас не ни помислив на тоа. Во врска со синхронизирањето, старите D-Link модеми доколку имаат конфиг од 8/1mbps да речеме, а не може да се испорача таа брзина, постојано ќе паѓа конекцијата после одреден период. Новите Томпсони имаат можност конфигот да го модифицираат автоматизирано и да ја променат брзината на најголемата можна стабилна вредност. Затоа на претходните страни има и корисници со чудни вредности за download/upload.

Немам камера при рака, некој друг нека сликне ако му стигнала сметката за телефон.
Ако сакаш уште поголема брзина, тука е новиот пакет Premium со досега невидена брзина дури до 20 Mbit/s, и тоа за доплата од само 200 денари месечно*!
*Premium брзината е достапна само за корисниците на MaxADSL 100, Call & Surf Comfort + и 3 Max Comfort +, доколку постои техничка можност на бараната локација. Доплатата со ДДВ за пакетот Premium изнесува 236 денари.

Се јавив во техничка поддршка, типот вика од 16 март (понеделник) да се јавам на 171 за проверка на техничка можност. Јеботе, толку ли е комплицирана процедурата да видат линијата дали држи 20mbps или не? А да не збориме да им падне на памет да покачат дозволен сообраќај...
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
Кај мене не подржува, максимално 14,8 Mbps, сега мереа. И мислам дека кај многу малце луѓе ќе функционира.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
кај мене стигна сметката за февруари и не пишува ништо за тие брзини од 20мегабити.
btw реализиран сообраќај 175 денари, а сметката е 1900:nesvest:
не знам зш и го ставив
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.138
Поени од реакции
8.208
Da isto i na mene mi pristigna ali na poseben list za 200denari doplata 20mb toa e veke podobro ali 100gb e premalku:)
 
P

Princ

Гостин
И за тие пакети ја користат финтата ДО. Мамата хохштаплерска, не можат ни 8 Mbps да ГАРАНТИРААТ а бараат уште само 200 денари за ДО 20 Mbps.
The Man, 10Mbps скоро никаде не држи. 20 е сон што нема да се оствари наскоро. Барем не за само 200 денари. Очаен обид им е само да присоберат уште некој денар од народов напатен, услуга таква не можат да дадат. Ако можат нека бришат тоа до. Барем од пакетите со 8-10 Mbps.
 
Член од
2 декември 2007
Мислења
453
Поени од реакции
14
http://www.t-home.mk/mk/?z=266

Ајдее! И за макс адсл корисниците нови брзини! :D
Сеа секој ден ќе им досадувам за да ми ја пуштат, минатиот пат барав цел месец 4 мб и викат дека не можат, а на крај излезе дека можат да пуштат.
Одам да досадувам. хаха:)
 
Х

Ханзо

Гостин
8 Mbps? Шегаџии...мојов не мрдна од 1.3Mbps/200kbps од претходното качување, тогаш требаше до 3Мbps да оди. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom