Фан Клуб: Италија

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Не е точно, како што и не ти е точно тоа дека Балотели не е Италијанец . . . неможе пасошот на Амаури да го ставаш во ист пакет со пасош на Италијанец, во случајов Балотели . :toe:
Мене бојата на кожата никогаш не ме интересирала нит има да ме интересира, никогаш не ги третирам луѓето по етничка, расна и остали основи, човек е и тоа е тоа.
Во случајов, човек кој е роден во Италија и цел живот го има поминато таму, што значи е Италијанец и истиот у никој случај не може да се стави во пакет со човек роден и израснат на друг Континтент, во случајов Јужна Америка .
Балотели е ИТАЛИЈАНЕЦ..Роден во Италија, има пасош Италијански, зборува Италијански, се однесува како Италијанец, но родителите му се од Гана и значи како етнос е по Ганец..

Амаури е роден во Бразил, до одредена година живеел во Бразил, но долго време е во Италија..Се однесува Италијански, зборува Италијански, вели дека сака да игра за Италијанската репрезентација, и во Септември ќе има и Италијански пасош, кој пасош се добива ако имаш живеено 9+ години во Италија, и ако се чувствуваш како Италијанец..Но факт е дека Амаури како етнос е Бразилец..

Ако ги споредуваме, нормално дека Балотели е да се изразам поиталијанец од Амаури, но мене поентата ми беше дека Балотели е црномурест, а Амаури не е, а расизмот во Италијанскиот фудбал не е од минорен карактер (може не е во толку голем замав колку во минатото ама ипак е доста застапен, пример кога имаше еден Лацио на кого му беше сосила налагано од УЕФА да купат црномурест играч или ќе се соочат со драстични казни )...

И мене не ми е важна бојата на кожата, дали бил црн, бел, жолт или црвен, но на доста голем дел од Италијанските фанови и Италијанската јавност и те како му е важно тоа..И токму
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.513
Сине,како може да кажеш дека Балотели е италијанец?па уште со големи букви,има потекло од Гана,црномурест е и за италијанците никогаш нема да биде италијанец,остај ти што го сметаш за италијанец и што не ти смета бојата на кожата,ти не си италијанец,ти си само еден обичен навивач на Интер од Македонија кој го сака Балотели во репрезентација,батали тоа што е роден у Италија и се друго,не е чист италијанец и плус нигерче
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Сине,како може да кажеш дека Балотели е италијанец?па уште со големи букви,има потекло од Гана,црномурест е и за италијанците никогаш нема да биде италијанец,остај ти што го сметаш за италијанец и што не ти смета бојата на кожата,ти не си италијанец,ти си само еден обичен навивач на Интер од Македонија кој го сака Балотели во репрезентација,батали тоа што е роден у Италија и се друго,не е чист италијанец и плус нигерче

Балотели има итаљанско државјанство од *роџење*
Амаури нема :)

И дај не ја водите дискусијава кон Јуве-Интер плукања ... аман веќе ....

Битно е Тони да го сменат ... Дал наш или ваш играл ме заболе палкава ... Аквафреска е боље од двајцата моментално хахах (се посра од давање голови на У21 првенствово ;))):uvo::uvo:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.547
Поени од реакции
6.225
доста се карате.ни балотели ни амаури не се италијанци.муабетот ви личи како да отворам тема од политика :jaj:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Уф грешка, ипак добро реков, проблемот ке да е бојата на кожата .
Каморанези е роден во Буенос Аирес, кога настапи на првиот меч за Италија не ги знаеше зборовите на химната, а и по освојувањето на СП изјави се осеќам како Аргентинец но ги бранев боите на Италија со достоинство .

Проблемот на Балотели со фановите на Рома почна од мечот Интер - Рома, и затоа беа тие испади на фановите на волчицата, кои Липи ги нарече идиоти/имбецили кои треба да се игнорираат .
Пак ке кажам, Балотели е роден во Италија, израснат од италијанска фамилија и е Италијанец со потекло од Гана .
100000 примери имаш во државава, луѓе кои јас лично ги знам, родители родени во Хрватска, Србија а дете родено тука и цел живот проживеано тука, па себеси се смета за Македонец, со државјансво Македонско и во попис деклариран како Македонец . Тоа е тоа, реков јас, проблемот е бојата на кожата кај Италијанецов . :smir:

За Каморанези самиот Баџо тогаш изјави, не се секирајте, ке играм јас за Аргентина, али ај, Камора има италијанско потекло па некако му прогледаа низ прсти .

Вртете ја како сакате работава, Балотели е Италијанец, Амаури не, споредната е црно со бело, факт .

За болдираното, кои фанови ? Ти гарантирам дека далеку поглем број од италијанската јавност го нема тој став, ок освен фанови на Јувентус и тоа не сите, не оние кои имаат граница Јуве - Италија . А да, и расистите од кои цел Свет се гади .
Не паѓаат жабарите толку ниско, да ставаат Италијанец пред некој роден на друг контитент, уште еден факт . :smir:
не верувам дека бојата на кожата ќе е проблем , во сениорска италијанска репка има настапено неколку пати Ливерани кој не е баш бел...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.649
Поени од реакции
43.511
Сине,како може да кажеш дека Балотели е италијанец?па уште со големи букви,има потекло од Гана,црномурест е и за италијанците никогаш нема да биде италијанец,остај ти што го сметаш за италијанец и што не ти смета бојата на кожата,ти не си италијанец,ти си само еден обичен навивач на Интер од Македонија кој го сака Балотели во репрезентација,батали тоа што е роден у Италија и се друго,не е чист италијанец и плус нигерче
Значи под дифолт, да шкртнам неколку македонци чии родители се родени надвор од земјава, а од икс причини дошле тука, м ?

Реков јас, вашиот став се поклопува со минорниот број расисти во Италија . . . односно, ви смета бојата на кожата, види само колку пати тоа го спомнуваш во твојот пост .
Вие Италија ја направивте расистичка земја, а факт е дека мал е бројот на националисти/расисти во Италија, далеку помал од остатокот, на крај краева види кој е на власт .

Роден во Италија, го ставате у ист кош со дечко кој у 2000та стапнал на '' чизмата '' и е роден во Бразил ... не иде споредбава и самите знаете . Реков јас, исто ко да ми споредувате некој роден у Македонија, со Авганистанците у центарот за заштита на жртви во трговија со луѓе у Гази Баба кои ке добијат македонско државјансво, исто ли е ?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
5.204
Поени од реакции
953
moe mislene za italianskata selekcija

--------bufon---------
zambrotta --legro--chiellini--santon
camoranessi--de rossi--montolivo--Dagostino
------- jakinta/di natale ------amauri /cilardino
kakoa sakate raspodeletegi toa e moe mislene a ne deka sum fan na juve i najpojke od toj klub ete gledav so pomalce daima ali toa e :salut:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Портанова се викаше зверот од Сиена бе !!!!!!

Е тој го турам место Канаваро ;)
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.505
Поени од реакции
22.219
Балотели има итаљанско државјанство од *роџење*
Амаури нема :)

И дај не ја водите дискусијава кон Јуве-Интер плукања ... аман веќе ....

Битно е Тони да го сменат ... Дал наш или ваш играл ме заболе палкава ... Аквафреска е боље од двајцата моментално хахах (се посра од давање голови на У21 првенствово ;))):uvo::uvo:

Не е само Тони бе друже .. Зошто Канаваро игра воопшто не ми е јасно???Кога за ништо не го бива..
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Да беше толку добар немаше да игра во Сиена али ајт . . .


Па ги видовме тие тројцата што играат за *добар* (читај калчополи) клуб ....

Типот сезонава ја изигра во страшна форма ... не знам дал си го прател или не ама типов страшно играше сезонава .... е јбг сеа ;D Не прошол кај Липи зашто тимот му се викал Сиена ... да биле само дресовите ке го заебел :pos2::pos2::pos2:
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.339
Ај сега пошто се карате за Балотели и за Амаури ај сега смешајте го и САнтакроче тој е бразилец со итаљански пасош , ама за овој играч .....
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.513
Па ги видовме тие тројцата што играат за *добар* (читај калчополи) клуб ....

Типот сезонава ја изигра во страшна форма ... не знам дал си го прател или не ама типов страшно играше сезонава .... е јбг сеа ;D Не прошол кај Липи зашто тимот му се викал Сиена ... да биле само дресовите ке го заебел :pos2::pos2::pos2:
ти кога ќе бидеш селектор викни ги и Портанова и рагацо и пацо и поцо:):)
 
Член од
25 јануари 2008
Мислења
1.839
Поени од реакции
68
Па ги видовме тие тројцата што играат за *добар* (читај калчополи) клуб ....

Типот сезонава ја изигра во страшна форма ... не знам дал си го прател или не ама типов страшно играше сезонава .... е јбг сеа ;D Не прошол кај Липи зашто тимот му се викал Сиена ... да биле само дресовите ке го заебел :pos2::pos2::pos2:
Од тоа што бил во страшна форма сега се мисли тој кога понуда да ја прифати, онаа од Реал, Манчестер или пак Ливерпул:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom