Македонец
21 јули 2009
3.364
78
со оваа победа Пелистер им ја завери и титулата на Ренова.......со нетрпение го очекуваме натпреварот од купот:vozbud:

110%ЗеленоБел

Слобода за навивачите!
26 декември 2009
638
33
Фала на честитките. :)
Убо изигравме денес, и како и секогаш победивме со 1:0.
Промашивме пенал ама тое...
Мислам дека во купот имаме шанси, не се нешто јаки Работнички.
:бакла::бакла:

Sluzbarski

Македонец
3.364
78
Работнички не смее никако да се потценува,клубот е на стабилни нозе,еден од ретките во државава и се бара од играчите да ги оправдаат средствата вложени во нив.....за разлика од нив тек сега во Пелистер почна да се работи нешто како што треба и на повидок е светла иднина.....денешниов натпревар немаше никаакво значење за Работнички,осигурано има е второто место и излез во европа,за шампиони немаа шанса,всушност денес ги загубија и теоретските шанси да ја стигнат некако Ренова.....останува многу работа и среќа за да се помини Работнички во Купот

Z

ziko bt

па невервам дека му е обезбедено 2ро место имат 4бода и утакмица поке од Металург така да рано е да се кажи дека се сигурни на второ место инаку среда е најважната утакмица за Пелистер сезонава и многу е важно играчите да влезат смирено и мотивирано во утакмицата оти можи пак да ни се случи онај дебакал од почетокот на сезоната ко не тепаја со 3-0 а Пелистер имаше одлични 7бода од 3утакмици па тогаш изгледа нашите почаја да летат во облаци и овие нормално не спуштија како и шо играме слабо на гости за то не сум голем оптимист за купот како и да е дај боже некако да стигниме до финале па таму шо сака нека биди

Џони Вајсмилер

Don't share my food
15 февруари 2010
15.489
15.506
Малце мие криво што го победивме работнички бидејќи со тоа ренова автоматски е шампион а јас не сакав таква екипа да биди првак кај нас ама тое..сепак очигледно најквалитетна екипа се и тука нема збор и плус финанскиси најдобро се држат кај нас:toe:...Ние треба сега да се фокусираме за всреда и да одиграме најдобро што можиме во скопје за да има реприза од 2001 година и да славиме во Битола како во 2008:smir:..се надевам дека играчите ќе се покажат во најдобро светло всреда и ќе дадат се од себе да го елиминираат работнички...иако ќе биде претешко,со оглед на тоа што работнички му остана едниствена надеж купот:toe:..

1 декември 2008
1.043
182
Честитки за трите бода. Може ова да влијае и на второто место на тебела. Ако нема во недела некој циркуз на Железарница, разликата ќе биде само еден бод.

Glaven sudija: Zoran Boskov (Negotino)
Asistenti: Laze Cakareski iAco Miceski (Struga)
Delegat: Borka Trenkoski (Prilep)
Strelec: Iliev vo 20 minuta za Pelister
Zolti kartoni: Cvetkovski, Ljamcevski (Pelister)
Crveni kartoni: nema

Pelister:

Pavlovic, Brdarovski, Gancev, Cvetkovski, Ristevski (od 66m. Doknic ), T.Veljanovski, Stojanovski (od 49m. Simonovski), Bradonjic, Ljamcevski, Iliev, Altiparmakovski (od 75m.Petkovski)

Rabotnicki:

Bogatinov, Misevski, Adem, Mitrevski, Lopez, Tuneski, Todorovski (od 83m. Siljanovski)Da Silva Karlos (od 77m. Angelov), Sinkovic, Francisko,
Aksentiev (od 60m. Petkovski)

Igrac na natprevarot:
Lazar Iliev (Pelister)

So isklucok na kaznetiot Aleksandar Veljanovski bitolcani go izvadija najsilniot sostav bez stedenje za Kup mecot vo sreda. Nasprotiv niv Rabotnicki bez glavnite alki Vandair, Bozinovski i Muarem bese vo podredena uloga vo pocetnata faza na mecot. I zelenite ne mozea da posakaat podobra sansa za brzo vodstvo od raniot penal vo 5 minuta. Imeno Adem napravi naiven prekrsok za najstroga kazna, koga Altiparmakovski bese skoro vo mrtviot agol. No Bogatinov so fantasticna parada po udarot na Ljamcevski, ja ispravi nevnimatelnosta na svojot odbranben fudbaler. Samo tri minuti podocna Nikola Stojanovski ne go iskoristi letot vo prazno na golmanot na debarmaalci. Gostite na moment zdivnaa vo 12 minuta, koga Todorovski od preku 30 metri gi zagrea rakavicite na Pavlovic. Sepak intencijata da dominiraat so topkata vo protivnickoto pole dade rezultat vo 20 minuta. Togas mladiot desen bek Vladica Brdarovski vleze vo sredinata, vo slalom mina dvajca fudbaleri vo crveno i go lansirase Iliev sam pred Bogatinov. Mladiot stipjanec so precizna dijagonala go postigna svojot prvenec pred bitolskata pubilka. Edinstvenata reakcija na gostite se sluci vo 25 minuta, koga fudbalerite na Rabotnicki baraa penal po startot na Gancev vrz Francisko na 7-8 metri od golot, no Boskov ne se oglasi. Samo pet minuti podocna Bogatinov uste poefektno od odbranetiot penal, go odbrani sutot na Stojanovski, isfrlajki ja topkata vo korner. Dopadlivo i otvoreno se nadigruvaa dvete ekipi so jasna prevlast vo posedot na topkata i zrelite sansi za bitolcani. Sepak visokiot Franisko i brzonogiot Sinkovic se zakanija na 4 minuti do odmorot, no Ristevski spasi siguren gol so intervencija vo posleden moment.
Pocetokot na vtoriot del potvrdi deka vo prodolzenieto ke se igra potvrdo i bez mnogu zreli sansi za gol. Taka samo udarot na Todorovski vo 6 minuta od prodolzenieto ostana zakana vo preskormnata treta cetvrtina od mecot. Vleguvanjata na Simonovski i Doknic gi podzatvorija redovite na domakinite. No vo 66 minuta Rabotnicki fantasticno kombinirase vo protivnickiot kaznen prostor. Francisko go pronajde Petkovski, koj od samo 5 metri biese centralno i koga site ja vidoa topkata vo mrezata, Pavlovic napravi panterski skok i so intervencija vo manirot na golemite golmani go socuva vodstvoto. Domasnata klupa go povlece Altiparmakovski i so formacija 4-5-1 zelenite go zatvorija sekoj obid na momcite na Stratev. Taka golot na Iliev i intervenciite na Pavlovic ja prodolzija domasnata serija na Pelister i so dobra klima bitolcani ja polozija generalkata za Kup mecot vo sreda vo Skopje.

Reakcii po natprevarot:

Naum Ljamcevski
(trener na FK Pelister)

Ne bese lesno da se igra ovoj natprevar i da se motiviraat fudbalerite. Rabotnicki i denes potvrdi deka e nezgoden protivnik i kreirase poveke sansi za gol. No nie navreme postignavme gol i uspeavme da ja socuvame nasata mreza. Sega ne ocekuva natpervarot na godinata i ubeden sum deka moite fudbaleri ke odigraat uste poborbeno i motivirano, otkolku na ovoj natprevar.

Zoran Stratev
(trener na FK Rabotnicki)

Za razlika od prethodniot mec vo Bitola koga Pelister celosno ne nadigra, popladnevo bevme ramnopravni i nemase da bide nezasluzeno ako odnesevme i bod. Jas nastapiv so kombiniran sostav i prioritet sega ni e mecot vo Skopje, kade pred nasite navivaci veruvam vo pobeda koja ke ne vodi vo finaleto.

Vrakanje na Petkovski po 36 dena

Od mecot so Pobeda na 24 mart koga kapitenot na Pelister Nikola Petkovski ja povredi akutnata koska, brzonogiuot fudbaler za vrska nedostigase megu pelisterci. Iako bese podgotven i za mecot so Metalurg, strucniot stab ne go rizikuvase i dobi snsa vo poslednite 15 minuti od mecot so debarmaalci. Petkovski ke bide adut poveke za mecot na godinata vo sreda na „Filip 2 arenata“ vo Skopje.

Sesti pat pobeda so minimalec

Site sest oficijalni meca ovaa prolet pod Tumbe kafe zavrsija so minimalni 1:0 za domakinot. Dva pati so Rabotnicki (vo prvenstvoto i Kupot), dva pati so Pobeda, so Vardar i so Sileks, pelisterci slavea so identicen rezultat. Samo uste Teteks e rivalot vo Bitola na izbranicite na Ljamcevski i Iliovski. Mrezata na zelenite koga igraat doma ne se zatresla skoro 600 minuti od golot na Markovski za Sileks vo 17 kolo igrano na 14 dkemvri minatata godina.

30 Април 2010

Фудбалерите на Пелистер и по шести пат оваа пролет победија со ист резултат 1:0 и со тоа ја продолжија успешната серија.

Градски стадион под Тумбекафе. Гледачи: 500
Главен судија: Зоран Бошков од Неготино. Помошници: Лазе Чакарески и Ацо Мицески од Струга. Делегат: Борка Тренкоски од Прилеп
Стрелец: Илиев во 20 минута за Пелистер
Жолти картони: Цветковски, Љамчевски кај Пелистер
Пелистер: Павловиќ, Брдаровски, Ганчев, Цветковски, Ристевски (од 66 минута Докниќ ), Т. Велјановски, Стојановски (од 49 минута Симоновски), Брадоњиќ, Љамчевски, Илиев, Алтипармаковски (од 75 минита Петковски)

Работнички: Богатинов, Мишевски, Адем, Митревски, Лопез, Тунески, Тодоровски (од 83 минута Силјановски), Да Силва Карлос (од 77 минта Ангелов), Шинковиќ, Франциско, Аксентиев (од 60 минута Петковски)

Играч на натпреварот: Лазар Илиев од Пелистер

“Пелистерци“ ја имаа големата шанда за брзо водство уште во 5 минута по прекршокот на Адем над Алтипармаковски и досудениот пенал. Но, Богатинов со фантастична парада по ударот на Љамчевски спречи пеналот да се претвори во гол.
Во 20 минута младиот десен бек на Пелистер, Владица Брдаровски влезе во средината, во слалом мина двајца фудбалери во црвено и го лансирасе Илиев сам пред Богатинов. Илиев со прецизна дијагонала го постигна својот прв гол пред битолската публика.
Науме Љамцевски, тренерот на Пелистер по завршувањето на средбата рече:
-Не беше лесно да се игра овој натпревар и да се мотивираат фудбалерите. Работнички и денес потврди дека е незгоден противник и креираше повеќе шанси за гол. Но, ние навреме постигнавме гол и успеавме да ја сочуваме нашата мрежа.
Фудбалерите на Пелистер во среда ги очекува натперварот на годината, а тоа е реваншот од полуфиналето од Купот во Скопје, против Работнички
И по шести пат победа под Тумбекафе со минимални 1:0

Интересно е да се каже дека “пелистерци“ на свој терен немаат примено гол уште од 14 декември, минатата година.

Сите шест официјални натпревари оваа пролет под Тумбекафе завршија со минимални 1:0 во корист на Пелистер. Два пати со Работнички (во првенството и Купот), два пати со Победа, со Вардар и со Силекс, пелистерци славеа со ист резултат.

Кога сме кај статистиката треба да се каже и тоа дека екипата на Пелистер на свој терен под Тумбекафе не примила околу 600 минути. Последен кој постигна гол во Битола, била екипата на Силекс на натпреварот во рамките на 17 коло на 14 декември.
Екипата на Пелистер со оваа победа останува цврсто на четвртото место на табелата.
До крајот на оваа фудбалска сезона, во Битола ќе гостува само екипата на тетовскиот прволигаш Тетекс.
Денес на теренот во Битола по 36 дена пауза заигра и капитенот на Пелистер, Николче Петковски, кој беше повреден, а наместо него капитен беше Мајк Цветковски.
Да се надеваме дека и на оваа средба фудбалерите на Пелистер, односно одбраната ќе игра одлично, а оваа пролет ќе можеме да запишеме бо новинарските извештаи дека цела пролет никој не постигна гол во Битола, против Пелистер

За тоа што игравме со првиот тим ќе видиме колку беше во право тренерот на овај меч без никаково значење
За среда скоро се е спремно сега уште зависи од играчите како ќе изиграат дали храбро како што многу пати сезонава или ќе се уплашат важно ние да му ја дадеме сета подршка што можеме за друго да не му ја мислиме има кој да му ја мисли :smir:

638
33
Одиме Скопје, има автобуси, тргаме среда во 13:00ч...
Да се надеваме ќе има луѓе за неколку автобуси...
:бакла::бакла::бакла::бакла::бакла::бакла:

Goran Bt

9.075
7.680
Значи на глупостите на хари и ффм му нема крај првен да кажам се да му ебам дома и машко и женско и куче и маче :violent1:дури сега ми иди да одам и да го задавам во прилеп и кладилницата да му ја демолирам

Понеделник, 03 Мај 2010 16:01

Комисијата за лиценцирање при Фудбалската Федерација на Македонија во полн состав на ден Понеделник 03.05.2010 година во 13:00 часот, согласно роковите пропишани во Правилникот за лиценцирање на фудбалските клубови за натпреварувањата во организација на УЕФА верзија 3.0, ги разгледуваше сите 9 (девет) барања доставени од страна на клубовите-баратели на лиценца за учество во натпреварувањата во организација на УЕФА за сезона 2010/2011. Барањата на клубовите:
- ФК '' Ренова '' – с.Џепчиште;
- ФК '' Работнички '' – Скопје;
- ФК '' Силекс '' – Кратово;
- ФК '' Тетекс '' – Тетово
;

се усвоени едногласно и им се доделува лиценца за учество во натрпеварувањата на УЕФА за сезона 2010/2011.
Барањето на ФК ''Металург'' – Скопје е условно усвоено и на клубот му се издава условна лиценца, каде му е даден рок, најдоцна до Среда 05.05.2010 година, да достави на увид Потврда издадена од Управата за Јавни приходи на РМ дека навремено и целосно се надмирени јавните давачки (даноци и придонеси).
Доколку клубот не го достави овој доказ во дадениот рок до Одделението за лиценцирање при ФФМ односно Комисијата за лиценцирање, лиценцата ќе биде одбиена.

Барањата на клубовите:
- ФК '' Хоризонт Турново '' – с.Турново;
- ФК '' Милано '' – Куманово;
- ФК '' Пелистер '' – Битола;
- ФК '' Победа '' – Прилеп;
-

Се одбиени едногласно, поради некомплетна документација односно не доставување на било каква документација во предвидените рокови согласно на фудбалските клубови за натпреварувањата во организација на УЕФА верзија 3.0.
ФК СКОПЈЕ – Скопје како полуфиналист во Купот на Македонија се пријави во постапката за вонредно лиценцирање одредена од страна на УЕФА.Клубот во предвидениот рок, до 30.04.2010 година не достави никаква документација со што би се потврдило исполнување на одредените критериуми дефинирани од страна на УЕФА.
Со тоа ФК СКОПЈЕ – Скопје не добива лиценца за учество во натпреварувањата во организација на УЕФА за сезона 2010/2011.Согласно ова УЕФА е известена согласно правилата дефинирани во Правилникот.

И сега да ви појаснам ако го освиеме купот нема да играме во европа видоја дека можно е малдиот тим на Пелистер да му ги расипи сметките и да помини во финале и да го освоеи па сега на зелена маса му го одзедоа правото за излез абе се да му ебавам и на хари и на брацо и на спиркоски и ѕинго педерот !!!

Z

ziko bt

пред најважната утакмица машки ни го чукнаја чудо од федерација се овие значи :tapp: