Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Секогаш кога не ми е добро(не од температура туку така ми се лоши или некој да ме урочил(верувајте има многу такви во мојава околина))татко ми ми прави нешто незнам ни јас што прави ама знам дека ми поминува:pipi:Ама после он се поти и такви срања...Ми има кажано дека лошото го земал на него и дека има време кога ке ми каже уште...А јас се нервирам:toe::salut:
Mene mi se ima slicno deseno... Ednas mi bese mnogu loso, imav treska, temperatura - gorev, mnogu me bolese glavata ( sto se desava mnogu retko, valjda imam jak imunitet ), i baba mi me molese cel den da mi napravi nesto - stvarno ne znam sto, no jas celo vreme se protivev bidejki sum protiv bajacki i slicni raboti, ne veruvam vo nisto od toa ( medicina si e medicina, si velev ), no vo moment koga nemozev vekje da stanam od krevet, se soglasiv so ogromen skepticizam. Za vreme na toj " ritual " , baba mi me prasa : Kako se vikase onaa drugarka ti...??? Ja poglednav zacudeno, i i odgovoriv. Znam deka posle toa mi pomina, a vecerta koga otidov kaj drugarka mi ( taa za koja me prasa ), ja najdov vo krevet, so istite simptomi sto gi imav jas pred toa. I STRAAASNO se iznervirav, ama se tesham - slucajnost :smir:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
ми се имаат дешавано ептен мрднати ствари у животов (веројатно скренувам или незнам шо е филмот)
па ке наведам неколку:

- идам по тротоар накај другар и поминува џип вренглер со една јака типка внатре на совозачко седиште и онаак ми се губи од видик и по 20 секунди пак истиот џип со истата типка не е можно да свртел или нешо слично пошо има бааги вожња

- оставам молив у прва фиока и заборавам дека ми треба уште по 2 мин се вракјам да го земам моливот го нема (сам дома)

- праам муабет со женска ми и знам унапред шо ке ми каже ( еднаш се има десено)

- влагам дома и го осекјам телевизорот дека е запален иако е на муте и вратата затворена за да не можам да видам нит тв ниту светлина

- сонувам скренати морбидни ствари и не се будам коа највеке сакам да се разбудам

- наоѓам 500 денара на улица и додека да стигнам дома ги губам (ова се вика деген а не чудна ствар али морав да кажам :pos2:)

и толку

буу
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Јас и другарка ми кога ќе шетаме по една улица близу до нашите куќи, една иста улична светилка на ќошот редовно се гаси кога ќе поминеме покрај неа, а кога ќе ја заминеме се пали пак. Буквално нема кога не направила така, секогаш кога ќе поминеме. Ама се навикнавме и не ни е страшно. Сигурно е дефектна!!!

da ne zivejs brusnicka naselba?? :vozbud: tamu ima edna i mene sekogas mi se gasni i posle se pali ama ima i uste nekoi drugi niz grad so mi se gasnat 99% od slucite ko ke pominam do niv sega ne se sekavam koi se ama ko ke pominam se kazvat..gnasno a? znam deka nema nisto ama neubo cuvstvo e
 
Член од
10 септември 2008
Мислења
65
Поени од реакции
23
- праам муабет со женска ми и знам унапред шо ке ми каже ( еднаш се има десено)

Тоа ти е нешто ко Deja Vu. Леле колку пати ми се има слученооо...еднаш додека шетавме со другарка ми низ едни патчиња, наидуваме на скали и во тој момент ми се чини како да сум била веќе на истото место,во истото време и со истата личност и знаев некако дека ќе падне по скалите и ќе ја свитка ногата. Таман се потспрепна ја фанав и не падна. После тоа ми се тресеа рацете едно 5мин оти не можев да верувам во тоа. И еднаш со братучетка ми... зборуваме на една тема и одеднаш како да знам што ќе каже, наеднаш двете ја почнуваме истата реченица на сосема друга тема.... Не се објаснува, мислам јас лично не знам како. Чудно е и морничаво ... :nesvest:
 
V

Viktorijabt

Гостин
А бабати бајачка да не е? Според тоа што го кажуваш, мислам дека баба ти е бајачка.

Не бе каква бајачка!? Не е бајачка, ама навистина е чудно како го направи тоа. Сигурно е нешто до мојата психа, најверојатно и без тоа ќе си заспиев, што знам...
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Вака, да почнам од почеток...
Кај едни соседи неодамана умре една жена...а пред да умре другарка ми го сонуваше тоа семејство како се убиваат меѓу себе (што значи дека им го продолжила жувотот, како што и кажале)...некое време по овој сон, една вечер маж и на женава што почина дојде кај нас да побара помош дека паднала во wc ( а уште претходно и беше скршена ногата) и ја станале, ја легнале, супер си била женава тогаш...сабајлето мене ме буди плач (од мајка ми) починала соседката, а претходно ја сонував неа: таа се качува по скали со помош на друго девојче, си правиме муабето во сонов и ми вика ај помогни ми да дојдам до дома ( скршена дека и беше ногата) и така под рака ја носам до кај нив пред врата и таа влегува и ми вика ај упали ми светло, а прекидачов многу чуден беше и кога го упалив светна чудна светилина и тоа внатре во станот не во ходникот, од кога упалив таа ме повика да дојдам со неа, ама јас ја одбив (фала му на бога)...изгледаше исто како јас да ја испратив... кога ќе помислам на тоа ме лазат морници

(може ова е за некоја тема за сонови, ама ги прочитав тука сите 53 страни, па некако морав да пишам :))
 

Voice of Jericho

Twisted Firestarter
Член од
13 септември 2008
Мислења
301
Поени од реакции
137
Уфффф, језива тема и коментари.
И мене ми се имаат досеа, барем јас колку што памтам 2 чудни работи.
1. Ми се има десено неколку пати кога си влагам кај мене во детска да ја слушам вратата од кај баба ми да се отвара, а собата нејзина е одма до мојата, и дека вратата е така... малце стара и се слуша кога шкрипи. Најинтересното е што ова се случува кога баба ми не е во соба, нели...
2. Кога го гледав Егзорцизмот на Емили Роуз истата вецер ми се деси јас да се разбудам во 3 саат, ама баш како на филмот, 2 и 59 па 3 саат точно... И почна после чешмата забрзано да капе, фрижидерот да работи, да крцка паркетот... Знам дека после секој звук, потсвеста го прави ко којзнае што да е, but who knows...
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
2. Кога го гледав Егзорцизмот на Емили Роуз истата вецер ми се деси јас да се разбудам во 3 саат, ама баш како на филмот, 2 и 59 па 3 саат точно... И почна после чешмата забрзано да капе, фрижидерот да работи, да крцка паркетот... Знам дека после секој звук, потсвеста го прави ко којзнае што да е, but who knows...
Hehehehe i jas koa go gleav toj film zs go gleavme so drustvo kaj mene doma mi se skrsi istata vecer zabot i toa u son nz kako ni sama, koa go isprakav drustvoto so kola ni se dupna gumata, pocna da istura od vrnenje, na niv im kidnal busot,se kacile u taxi ama i na niv im se dupnala gumata i koa ke vidite jas zaglaviv so mojata kola i ne mozev da stignam doma a isto i tie.Nz jeziva rabota bese toa i se toa se desavase istata vecer otkako go izgledavme filmot...
 
Член од
3 јуни 2006
Мислења
228
Поени од реакции
0
cudna rabota... khm... vcera doagam od grad da si legnam doma nakaj 01.30 i ja soblakam maicata i gleam me zdrma struja... se naelektrizirala i pominuvam so raka pokraj rakavite i gleam iskri letaat pak pominuvam i gleam pocnaa se posilno i posilno da letaat i da pukaat iskri i si legnav da spijam.
ozbilen sum.



ednas bevme na cas po hemija vtora ili treta godina i ja si gledav u tavanot i kako naednas tocki u site mozni boi se razlevaaaa niz vozduhot kaj tavanot gore nekoi kako ognomet bea se rasprskuvaaa,,, kako magicen prav, koa i kazav na drugarka mi mi se skina od smeenje , mi rece ti celata si ognomet, toa e 2 cudna rabota so mi se ima deseno, i za zal nikad ne se povtori
 
Член од
3 јуни 2006
Мислења
228
Поени од реакции
0
Памтам како вчера да беше. Минатото лето... Не баш лето, ама пред крај на школска година. Имаше гоооолема забава, по повод, нели... Крајот. Петок.
Завршивме со часови тој ден, па со другарка ми се шлаевме по град, и на крај ни текна да одиме заедно, па ќе спијам кај неа. Добро...
Отидовме, после два саата сите беа пијани, а ја у тоа време не бев по алкохолот.
Шо знам шо праевме, нешто зборевме... И дојде на тема Куќата. Е од тоа место сите беа... Онака, фасцинирани! Ај да одиме, па да одиме! Како бе ќе одиме... Пешки бе, саат време од овде е! Е ај добро, ќе одиме...
Куќата е... Нешто НЕНОРМАЛНО! Огромна е, стара преку 70 години, има приземје, спрат, поткровје и подрум.
Нејсе, прозорите се испокршени, а на тие од приземјето има и решетки. И кровот е баш како на замок, што уствари и ја прави страшна, не нешто друго. :) И нормално, шприцеви, кондоми, шишиња... Бог знае што се` се собирало таму.
И така ние, пијани и мошне гласни, стоиме пред влезот, ја гледаме, и иде прашањето... КОЈ? :)
- Пер ај, твоја идеја беше, влагај!
- Не бе пер шо ти е, ќе ми излезе нешо, бегај таму...!
А, у меѓувреме публикава ги зеза, као ми се причини нешо ондека, леле што тресна така, духови има, го слушна ова, проколната е и слично...
Пооооола саат! И на крај се убедивме некако, влеговме! :vozbud:
Разрушена е цела, подот е од дрво, нема даска што не крцка, све е со стакло, од плафонот паѓаат парчиња, по ѕидовите неколку слоја тапети се одлепиле... Шо уште не! А, црна темница! Со џебна светилка од привезок нешто као се гледа, па со упаљач... Ама пак ништо.
Во ходникот имаше скали за накај поткровјето. И идеме накај скалите полека, а долг ходник, од другата страна е влезната врата... И ете ти од таму, преку ходникот се слуша нешто... И онака две три секунди тишина... Се отвора вратата (колку морбидно крцка само), и одеднаш - светло! Право у очи!
Е тука нема размислување, дел од секунда е тоа, се разбегаа сите кој кај стигна... Ја у соседната соба со еден другар... И се слушаат чекори, се движи светлото... Имаше некој, очигледно. После тоа се убедувавме дали бил дух. :pos:
Кој и да беше, го помина ходникот и си излезе. Веројатно комшија кој сме го разбудиле. Барем вратата ја чувме. За тоа време ја разгледував собата, а овој другар ми мислам најпијан од сите беше, почна да пее. Да пее, да се дере... Викаше нешто, ја пробував да излезам, и му викам ајде бе, отворив, и овој онака... Ид....! И толку беше. Од "идам" - "ид"...! Не знам што се` ми помина низ глава додека не се појави пак - од земја. Имало дупка во подот и дечкото успеал да ја погоди...:lool: Пак ме преплашија другиве кога влегоа во собата. Едвај не` нашле, ги бркал "духот" бла бла...:lool: Ама добро, беа пијани па ни сами не знаеа шо зборат...:)
Сеа шо ќе праиме, горе ќе идеме... Ајдее... Поткровјето има дупка на таванот, собира човек... Ај маса, па стол, па да видиме каков е погледот... И овој откачениов, не му беше доста што пропадна у подот, сеа и горе главата да ја пикне! И се симнува... _
- Мене не ми е добро. Па сигурно нема да му биде кога е камен!
- Не, има нешто горе! Мислевме дека измислува или лаже, нормално... Каде е тоа горе?! Излзе надвор до пола од кровот практично кажано... Шо може да видел, ѕвезди?!
Се симнавме, тргнавме да си одиме, и будалиов...
- Абе ја забораив да ви кажам, имаше нешто таму!
- Знаеме, ај сеа да си одиме..
- Ама имаше!
- Абе мрдај ајде!
- Ама не разбирате... ДОЛУ!
- Каде долу бе?!
- Кај што паднав!
- Колку испи?
- Добро бе не ми верувај, сакаш да се вратиме да видите?!
- И што виде?
- Се смееше...
- Што ти е бре тебе?! Кој се смеел?
- Па тоа...
- КОЕ?
- Ај остајте ме на раат, дај да се губиме од местово...!



Си отидовме после тоа. Тој ден толку убаво ми почна, а истата вечер претрпев таков страв... Свашта. И ден денес дечково одбива да зборува за било што поврзано со тоа. А јас не верувам дека видел било што, мислам дека му се причинувале работи, најискрено. Дека беше страшно - беше, и колку и да пишувам нема да ја доловам атмосферата, ама беше... Ужас. :)
Инаку, Д. ми е прв другар, сме правеле муабет, ама не му се зборува... И размислуваме да се вратиме еднаш, само ја и он. Преку ден. :)


ова е сигурно за зелената кука у црниче , таа има кров како на замок и внатре е пуна со шприцови и шо не.:nesvest:
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Pred 5 i pol godini mi se sluchi neshto, koe seushte ne mozam da si objasnam shto e toa i den denes imam uplav i ne mozam da spijam ako nema vo sobata i najmala svetlina...
Si legnav vo 03:15 i samo shto pochnav da "tonam" vo son, slushnav kako se otvora vratata i vo istiot moment se pochuvstvuvav ukochena, ne mozev da ispushtam glas ni da prasham koj e... Inache ne mozam da zaspijam na grb ili na strana, znachi legnav na stomak... Krevotot mi e do zid, a samo malku treba da potstanam, za da zapalam svetlo...
Temnica beshe i ne mozev da vidam nishto, no pochuvstvuvav deka neshto se doblizuva do krevetot... Pochuvstvuvav golema tezina na nozete, neshto kako da mi sedna i naednash se spushti vrz mene... Osetiv tolku golema tezina, shto mislev deka ke propadnam vo krevetot... Najteshko mi beshe shto ne mozev da prozboram, a kamoli da viknam ili da stanam... Posle nekoe vreme chuvstvuvav povtorno tezina samo na nozete i neshto naednash me svrte na grb...
Vo sebe si rekov deka mozam da se ispravam i da zapalam svetlo, no koga se obidov, neshto mi ja zatvori ustata i me turna nazad na krevetot... Povtorno bev ukochena, se trudev da prozboram, no ne mozev... Ne znam od kaj sobrav sila, no naednash se ispraviv, ja ispruziv rakata i zapaliv svetlo... Normalno, vo sobata nemashe nikoj, no vratata beshe otvorena...
Istrchav celata isplashena vo spalnata na moite i gi razbudiv celata stresena i so solzi... Mi kazaa deka nikoj od niv ne stanal i ne ja otvoril vratata...
Ne znam kako da si go objasnam toa, ogromen stres beshe toa za mene, utredenta ne otidov na uchilishte (bev 4ta godina) i otidov v crkva...
Shukjur do den denes ne mi se ima toa slucheno povtorno, no se plasham od potpolna temnica :(
Vaka jas kolku sto znam vremeto pomegu 3 saatot i 3:15 e loso vreme...
Sea mislam koa ke kazam loso vreme mislam na kao vremeto na gavolot.
E sea kako so gleam po temava mn luge se budele u toa vreme i im se desavale cudni raboti.Nz epten jeziva rabota ti e ova...
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
261
Поени од реакции
20
Mene mi i se slucuva veke 3 godina po red,inaku nemav primeteno do pred nekoe vreme.
Sekoj pocetok na godina,sekoja prolet jas pocnuvam vrska so nekoe momce,i posle se e sovrseno,dodeka ne dojde praznikot Bogorodica (ne znam tocno koj datum e).Posle praznikot mene mi se slucuva presvrt vo zivotov i se mi odi naopaku.Raskinav so deckoto bez nikakva pricina,se ispokarav so roditelite i padnav vo golema depresija.
Odam vo Crkva na sekoj praznik,palam sveki pocituvam obicai itn.Ama dduri godinava mii stana jasno deka nesto ne e vo red.Inaku istoto mi ise sluci i minatata godina istoto vreme ???? SO e ne znam....:nesvest:
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Мене пак најчудно ми е во последнава година дена:

Што и да помислам или споменам, буквално било што, некоја личност, јадење, предмет, појава или било што друго за помалку од 24 часа ќе се случи. Личноста што сум ја помислил или спомнал ќе се појави од негде и така, чудно чудо.

Ви се случило ли на вас некогаш?
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
ми се имаат дешавано ептен мрднати ствари у животов (веројатно скренувам или незнам шо е филмот)
па ке наведам неколку:

- идам по тротоар накај другар и поминува џип вренглер со една јака типка внатре на совозачко седиште и онаак ми се губи од видик и по 20 секунди пак истиот џип со истата типка не е можно да свртел или нешо слично пошо има бааги вожња

- оставам молив у прва фиока и заборавам дека ми треба уште по 2 мин се вракјам да го земам моливот го нема (сам дома)

- праам муабет со женска ми и знам унапред шо ке ми каже ( еднаш се има десено)

- влагам дома и го осекјам телевизорот дека е запален иако е на муте и вратата затворена за да не можам да видам нит тв ниту светлина

- сонувам скренати морбидни ствари и не се будам коа највеке сакам да се разбудам

- наоѓам 500 денара на улица и додека да стигнам дома ги губам (ова се вика деген а не чудна ствар али морав да кажам :pos2:)

и толку

буу
1. На близначки тато им купил иста кола!
2. Ај Разбуричкај поубаво во фиоката, или па види во таа под неа!
3. Deja Vu!
4. Имаш слух за високи фреквенции, обично над 20 Khz, и јас го чувствувам кога работи!
5. Сонот трае дел од секунда во повеќето случаеви, ти мислиш дека се случува со саати, што и да се обидеш во сон не делува!
6.Деген си бач ! :pos2:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Тоа со телевизирото како на ДонЈас случајот ми се има случено и мене:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom