Помош, софтверски проблеми и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.710
Поени од реакции
27.676
Ми треба некое програмче за search низ компјутерот.
Ако ме прашате зошто не го користам оној што го има самиот Windows, не го користам пошо не ми работи програмчето (појма нема зашо)
Agent Ransack
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Кажете некоја програма за враќање на избришани фајлови?... Се ми е избришано во Мај Документс :(
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Го користам Ava Find v 1.5 последна верзија е, доста брзо работи и не бара ресурси.

Ако не можеш да се снајдеш прати ми твој мејл у пп, ќе ти ја пратам програмата.
Reviewed by: CNET Staff on February 27, 2009
Google Desktop Search may get all the press, but Ava Find is a strong competitor. The first time it starts up, this substitute for Microsoft Find scans your drives and stores the locations of your files in a cache. Once finished, it delivers results instantly as you type. You can limit search results by folder or drive and specify whether you're looking for videos, music, applications, or recent downloads. This real-time approach delivers outstanding results, but it requires a lot of computing power. A scan of a 20GB hard drive took about a minute, slowed our PC, and couldn't be stopped. Also, after 30 days, Ava Find won't let you delete, rename, or perform most other file functions from the results window. Those essential features are limited to the Professional version--and that, sadly, keeps us from giving Ava Find our highest rating.

Read more: Ava Find - Free software downloads and software reviews - CNET Download.com http://download.cnet.com/Ava-Find/3000-2248_4-10201202.html#ixzz1MlmKIAvK

Мислам дека ова ке ми биде проблем.... јас овака го чекам компјутерот едно 5 минути да се вклучи поради програмите кои ги користам (овој компјутер ми е на работното место) со ова мислам дека само би ја влошил ситуацијата!
Мислам дека нема да ми врши работа!

--- надополнето ---

Засега се што прочитав за оваа програма беше добро... би можел да размислам за оваа!

......................................

Едно би ве прашал
Како работи со индексирање за новите податоци..... да не е случајно како Гоогле Десктоп каде за секој нов фајл треба да го индексираш целиот компјутер затоа што тоа не се прави автоматски каде секој нов фајл би го запипшал во Индексот на пребарувачот!
 
T

Tetro

Гостин
Мислам дека ова ке ми биде проблем.... јас овака го чекам компјутерот едно 5 минути да се вклучи поради програмите кои ги користам (овој компјутер ми е на работното место) со ова мислам дека само би ја влошил ситуацијата!
Мислам дека нема да ми врши работа!
Затоа ќе си ја набавиш професионалната верзија, која нема да те зафркава после 30 дена. И кога еднаш ќе ти ги индексира фајловите, нема да те зафркава со повторно вчитување и индексирање на веќе запишаните фајлови, така да, не гледам проблем.
А и не е ништо страшно да пробаш. :)
Пробај, па раскажи.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Затоа ќе си ја набавиш професионалната верзија, која нема да те зафркава после 30 дена. И кога еднаш ќе ти ги индексира фајловите, нема да те зафркава со повторно вчитување и индексирање на веќе запишаните фајлови, така да, не гледам проблем.
А и не е ништо страшно да пробаш. :)
Пробај, па раскажи.

Тестирање на Работен компјутер....ЈОК!!!


Газдите има да ме обесат ако им кажам дека програмата која ја платиле 5000 евра не работи!

ПС. Фала во секој случај, но не би ризикувал со такви работи!
 
T

Tetro

Гостин
Тестирање на Работен компјутер....ЈОК!!!


Газдите има да ме обесат ако им кажам дека програмата која ја платиле 5000 евра не работи!

ПС. Фала во секој случај, но не би ризикувал со такви работи!
Нема никаков ризик.
Програмата ја користам повеќе од 6 години (а преку мене ја користат уште најмалку дваесет други луѓе), досега еднаш ме нема зезнато, ниту пак некој да ми се пожали нешто.

Но, не е мое да те убедувам, + и кога не е твоја машината, зошто воопшто да се замараш. :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Тестирање на Работен компјутер....ЈОК!!!


Газдите има да ме обесат ако им кажам дека програмата која ја платиле 5000 евра не работи!

ПС. Фала во секој случај, но не би ризикувал со такви работи!
Windows-от кошта 5000 евра?
Башка ако е платен (лиценциран) нема шо да ти се тресат мудата, има македонска поддршка за windows софтвер и бесплатно треба да ти го опраат проблемот.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Windows-от кошта 5000 евра?
Башка ако е платен (лиценциран) нема шо да ти се тресат мудата, има македонска поддршка за windows софтвер и бесплатно треба да ти го опраат проблемот.
Не е Виндовсот платен, ја не знам дали и некој воопшто го плака!

Имам програма која ја користам за работата која ја работам, таа кошта скапо па така не би се впуштал во таков ризик!
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Добро не знаев каде да се обратам па овде ќе ве прашам за да не отварам нова тема: дали може да се в'мрежат 2 компјутери односно ЛапТоп и Десктоп компјутер додека лаптопот е конектиран на Wierless мрежа од руторот на кој исто така е поврзен Десктоп компјутерот но нај нормално со мрежен кабел ? И секаков совет најлесно да се поврзат на било каков начин би било добродојден благодарам. ПС: воглавно ми треба да префрлувам фајлови од едниот на другиот Компјутер (или пуцање некоја игричка во ЛАН )
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Добро не знаев каде да се обратам па овде ќе ве прашам за да не отварам нова тема: дали може да се в'мрежат 2 компјутери односно ЛапТоп и Десктоп компјутер додека лаптопот е конектиран на Wierless мрежа од руторот на кој исто така е поврзен Десктоп компјутерот но нај нормално со мрежен кабел ? И секаков совет најлесно да се поврзат на било каков начин би било добродојден благодарам. ПС: воглавно ми треба да префрлувам фајлови од едниот на другиот Компјутер (или пуцање некоја игричка во ЛАН )
Кратко и јасно: да.
Долго и релативно јасно, рутерот го поврзуваш со компјутерот жичано а лаптопот преку wireless (на истиот рутер) = LAN.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom