Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
15 јуни 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Луге па ја со мојте проблеми.
Сега имам проблем со микрофонот кога снимаш или кога разговараш со него, на пример преку: Skype, се јавува пиштење во позадина.
Ако некој имал сличен проблем и ако знае совет нека пише.
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Ќе ве молам за помош!!!

Купив нов лаптоп и на него имаше инсталирано дос. Сега сакам да му ставам XP и го правам тоа со боотабле цд се во ред си почнува, но кога ќе трепа Setup has starting windows ми се исклучува се појавува сина позадина со порака:

A PROBLEM HAS BEEN DETECTED AND WINDOWS HAS BEEN SHUT DOWN TO PREVENT DAMAGE TO YOUR COMPUTER...

Ако може некој да ми каже што е проблемот и како да го средам.

Ви благодарам однапред!!!
Ti treba xp so implementirani SATA drajveri

--- надополнето ---

Луге па ја со мојте проблеми.
Сега имам проблем со микрофонот кога снимаш или кога разговараш со него, на пример преку: Skype, се јавува пиштење во позадина.
Ако некој имал сличен проблем и ако знае совет нека пише.
More trgni go podaleku mikrofonot od zvucnicite ti se javuva fonija
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
На другар ми куќиштето почна да зуи да брчи нон-стоп,кулерот си лади како и обично, до што ли би можело да биде проблемот ?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
:zver::zver: Ова според мене не е софтвер :D. Отворете го куќиштето и видете, 99,8% е некој кулер, пипни ги кулерите. Ке видиш кој бучи ќе го средиш :). Провери го и кулерот од напојувањето.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
:zver::zver: Ова според мене не е софтвер :D. Отворете го куќиштето и видете, 99,8% е некој кулер, пипни ги кулерите. Ке видиш кој бучи ќе го средиш :). Провери го и кулерот од напојувањето.
Добро де,знам дека не е софтвер.. мн повише време сум од тебе на форумов :baeh:
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Па што си ја отворил темава во оперативни системи и програми? :smir: П.С. ај да не забегуваме со офф топик ;)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.403
Поени од реакции
28.374
Виндоус 7 имам оргинал...како да напраам да чита и македонски пр. јазик и преводите за филмовите што ми се на македонски не ми ги чита....Сензорот што е за отпечатокот не ми работи...дали е до виндоусот?И зашто сите адоб програми освен reader коа ги отварам ми вика Program not responding?лаптопот ми е нов а адоб програмите од пиратебеј ми се си работеа 2-3 дена и ете сеа заебаваат:tapp:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
На другар ми куќиштето почна да зуи да брчи нон-стоп,кулерот си лади како и обично, до што ли би можело да биде проблемот ?
Ако нема гаранција нека отвори и нека ги исчисти кулерите за процесор и графичка.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.960
Поени од реакции
57.698
Значи вака... PC-во ми онеме. Нејќе да пушти никаков звук. Мислев дека е до звучниците али пробав и со слушалки пак нејќе. Не сака ни да го отвори Volume Control.

Решение?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Провери, можеби нешто не е во ред со џекчето во звучната, преинсталирај ги драјверите, види во еквилајзерот...
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
134
Поени од реакции
1
WLM 2009 Webcam

Пред да го форамтирам пц-во имав една опција show my webcam коа ке кликнам на камерата кај display picture.Сеа таа опција ја нема а ми е многу потребна и никако неможам да најдам да ја наместам пак..
Некој идеја ?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
Genuine прозорецот ми се појавува секогаш кога го стартувам компјутерот, не прави проблеми, ѕвездата ја нема во task bar и никако неможам да го избришам.. Чаре ?
П.С. у sistem 32 фајлот wgatray.exe го нема



Start - Run - msconfig - Startup

Тука најди и отштиклирај wgatray.exe или било што поврзано со ова Geniune advantage!
ОК е сега тука имам

Normal startup
Diagnostic startup
Selectiv startup

Кое од овие 3 да селектирам и потоа бара да се рестартира компјутерот..
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.157
Си велам дека тука ќе да е најсоодветно да постирам.
Вака. Симнав програма за навигација (AutoMapa Europe) и сега проблемот е во тоа што македонија не е со детални мапи.
Од каде можам да симнам такви мапи што ќе ми ги прикаже и улиците. Или ако некој евентуално знае подобар софтвер за
навигација преку ПЦ нека пише.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Genuine прозорецот ми се појавува секогаш кога го стартувам компјутерот, не прави проблеми, ѕвездата ја нема во task bar и никако неможам да го избришам.. Чаре ?
П.С. у sistem 32 фајлот wgatray.exe го нема





ОК е сега тука имам

Normal startup
Diagnostic startup
Selectiv startup

Кое од овие 3 да селектирам и потоа бара да се рестартира компјутерот..
има програма за бришење. дај меил ке ти ја пратам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom