Јеховини сведоци

H

Hombre

Гостин
Ако веруваме дека Бог е еден нелогично е да му се обраќаме со некое име
кога би постоеле два,три и повеќе би ги именувале за да ги разликуваме.
Па затотоа би сакал некој да ми одговори на едно прашање.
Зошто јеховините сведоци на Бога му се обраќаат со името Јехова?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Lurtz, dokolku nekoj doagja da ti kaze deka mora brzo da go napustis stanot bidejki ke ima eksplozija , dali ti bi se lutel zosto ne se najavile prethodno?

Ova samo kako ilustracija deka Jehovinite svedoci propovedaat iskreno ,so vera , mislejki deka spasuvaat zivoti.

Sigurno na vrata ne ti zvonat samo Jehovini svedoci nenajaveno, neli? Ednostavno ako ne te interesira religija ili ne sakas da razgovaras so niv kazi im go toa i tie nema da doagjaat.

P.S. Ova kako go opisuvaat nekoi Jehovinite svedoci dosagjale doagjajki na vrata covek ke pomisli deka sekoj den zvonat na vrata. Kaj mene 2 godini nemaat dojdeno.

Bidejki poznavam lugje od taa religiozna zaednica mozam da kazam deka se dobri vernici, lugje od zbor, vredni, cesni, uctivi i uste mnogu ubavi raboti za niv moze da kazam.
Разликата е огромна и неспоредлива. Доаѓаат со одредена цел, да убедат, ветат брда и долини (затоа воглавно го купуваат сиромашниот слој, голем успех имаат кај ромите)...нешто кое нормална вера не го практикува ниту оправдува. Ѕвонат на врата и за парче леб, за пари за кабелска...но секта и кабелска тв...ептен голема разлика. Останува фактот дека е нападна секта, без разлика дали луѓето нејзини припадници се добри или не...тие се приморани да убедуваат-со тоа влегуваат во машинеријата. А спомнав и погоре, убедување во некое верување на сметка на личното досегашно во најмала рака е невкусно. Ако е толку добра секта, луѓето сами ќе и се приклонат, наместо да им досаѓаат. На страна фактот што истите добри луѓе, кога ќе бидат одбиени (не фала, ве молам повеќе на оваа врата да не ѕвоните, океј...верувајте, аман оставете не на мира...), го покажуваат своето вистинско лице -најчесто не така добро и блажено...како и кришнистите што беа у ГТЦ.
 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
24
Ако веруваме дека Бог е еден нелогично е да му се обраќаме со некое име
кога би постоеле два,три и повеќе би ги именувале за да ги разликуваме.
Па затотоа би сакал некој да ми одговори на едно прашање.
Зошто јеховините сведоци на Бога му се обраќаат со името Јехова?

BOG e eden i tuka si potpolno vo pravo. No, ne site veruvaat deka ima eden BOG.

Na primer, Hindusite veruvaat deka ima 330 milioni (!) bogovi...

Sto se odnesuva na tvoeto prasanje zosto Jehovinite svedoci mu se obrakjaat na BOG so imeto Jehova, toa e zatoa sto Bozjeto ime vo Biblijata na makedonski jazik ( prevod na MPC) e napisano Jehova.

Vo Osija 12:5 pisuva : А Господ е Бог Саваот; Јехова е името Негово.

--- надополнето ---

Aman be Lurtz, sto ti zgresile tolku Jehovinite svedoci? Da ne te napadnale fizicki? :smir:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Na primer, Hindusite veruvaat deka ima 330 milioni (!) bogovi...
Хиндусите имаат 330 милиони божества а не богови! Божествата за хиндусите се различни манифестации на апсолутот кој тие го нарекуваат Браман! Слично како што во христијанството се трите манифестации - отец, син и свет дух.
 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
24
Хиндусите имаат 330 милиони божества а не богови! Божествата за хиндусите се различни манифестации на апсолутот кој тие го нарекуваат Браман! Слично како што во христијанството се трите манифестации - отец, син и свет дух.

Ne vrat, shija ! :pos2:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Aman be Lurtz, sto ti zgresile tolku Jehovinite svedoci? Da ne te napadnale fizicki?
Не, секира ќе игра за таква работа...него пошто се кажува што се и како се, ги кажувам искуствата од тропање на моја или друга врата. Иам примери и за нашинци јеховини во еден австралиски град, како го користат пријателството за убедување...Има примери и како ги имаат убедувано децата на саем кога купуваат книги или малите ромчиња просјаци...али доста е, позната работа.
А ти како знаеш/од каде си добро запознаен со нивното делување кога не си дел од нивната секта? Можеби имаат повеќе лица-едно за пријатели, друго за непријатели.
 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
24
Не, секира ќе игра за таква работа...него пошто се кажува што се и како се, ги кажувам искуствата од тропање на моја или друга врата. Иам примери и за нашинци јеховини во еден австралиски град, како го користат пријателството за убедување...Има примери и како ги имаат убедувано децата на саем кога купуваат книги или малите ромчиња просјаци...али доста е, позната работа.
А ти како знаеш/од каде си добро запознаен со нивното делување кога не си дел од нивната секта? Можеби имаат повеќе лица-едно за пријатели, друго за непријатели.
Seto toa e rekla-kazala. Jas ti kazuvam informacii od prva raka. Jas dobro gi poznavam niv i veruvaj deka toa go pravat so najdobra namera, sakajki lugjeto da gi priblizat do BOG i da gi spasat od Armagedon.

Inaku, tie za optuzbata deka se sekta imaat dobieno vo mnogu zemji sudski sporovi, zatoa sto tie ne sakaat da gi narekuvaat sekta, bidejki tie smetaat deka taka gi pretstavuvaat vo loso svetlo i deka so toa gi mesaat so opasni kultovi i sekti koi navistina se destruktivni.

Inaku, Jehovinite svedoci nemaat dve lica-edno za prijateli , drugo za neprijateli. Ako poznavas licno nekoj Jehovin svedok ke vidis deka e taka .

Jas gi imam proucuvano ucenjata ne samo na Jehovinite svedoci, tuku i na Protestantite, Adventistite,Mormonite, Muslimanite, Hinduizmot, Budizmot i uste mnogu drugi.

Me interesira religijata kako fenomen i taa potraga po BOG. :smir:
 
H

Hombre

Гостин
BOG e eden i tuka si potpolno vo pravo. No, ne site veruvaat deka ima eden BOG.

Na primer, Hindusite veruvaat deka ima 330 milioni (!) bogovi...

Sto se odnesuva na tvoeto prasanje zosto Jehovinite svedoci mu se obrakjaat na BOG so imeto Jehova, toa e zatoa sto Bozjeto ime vo Biblijata na makedonski jazik ( prevod na MPC) e napisano Jehova.

Vo Osija 12:5 pisuva : А Господ е Бог Саваот; Јехова е името Негово.

--- надополнето ---

Aman be Lurtz, sto ti zgresile tolku Jehovinite svedoci? Da ne te napadnale fizicki? :smir:
Пријателе не ме здоволи одговорот.
Зошто тогаш ние Православните верници и останатите поголеми христијански групи
не му се обраќаме со името Јехова.Имам уште едно прашање во врска со оваа тема
и немам намера да се шегувам за вакви работи.

Вистина ли е дека кога ке му почине сопругата на припадник од оваа секта
некоја си друга припадничка од истата е обврзана да се грижи за ожалостениот
и конкретно на што тоа се однесува?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Seto toa e rekla-kazala. Jas ti kazuvam informacii od prva raka. Jas dobro gi poznavam niv i veruvaj deka toa go pravat so najdobra namera, sakajki lugjeto da gi priblizat do BOG i da gi spasat od Armagedon.

Inaku, tie za optuzbata deka se sekta imaat dobieno vo mnogu zemji sudski sporovi, zatoa sto tie ne sakaat da gi narekuvaat sekta, bidejki tie smetaat deka taka gi pretstavuvaat vo loso svetlo i deka so toa gi mesaat so opasni kultovi i sekti koi navistina se destruktivni.

Inaku, Jehovinite svedoci nemaat dve lica-edno za prijateli , drugo za neprijateli. Ako poznavas licno nekoj Jehovin svedok ke vidis deka e taka .

Jas gi imam proucuvano ucenjata ne samo na Jehovinite svedoci, tuku i na Protestantite, Adventistite,Mormonite, Muslimanite, Hinduizmot, Budizmot i uste mnogu drugi.

Me interesira religijata kako fenomen i taa potraga po BOG. :smir:
Од лични...најверојатно си дел од неа или доста длабоко имаш навлезено во сите секти и религии...не е битно у муабетов, но битно е во убедувањето.
Јас пак ти кажувам од мои лични искуства со нив. Обично на -не фала, ама ова ноа...книга...само еднашка или двапати се запенија па морав да им покажам врата од двор.
Рака на срце, одамна (фала богу) немаат дојдено, немаат поддршка у наше маало. Реков, добри или лоши, нека си практикуваат дома, убедување на врата е...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Пријателе не ме здоволи одговорот.
Зошто тогаш ние Православните верници и останатите поголеми христијански групи
не му се обраќаме со името Јехова.Имам уште едно прашање во врска со оваа тема
и немам намера да се шегувам за вакви работи.

Вистина ли е дека кога ке му почине сопругата на припадник од оваа секта
некоја си друга припадничка од истата е обврзана да се грижи за ожалостениот
и конкретно на што тоа се однесува?
Imeto Jehova poteknuva od zborot
.

Ovie cetiri bukvi se vikaat tetragramaton i se citaat od desno kon levo na Evrejski.

Vo denesnite jazici se srekava i kako YHVH ili JHVH.
Bozjoto ime e sostaveno od ovie cetiri soglaski i se srekava vo Biblijata okolu 7000 pati.

Imeto Jehova e forma na hebrejskiot glagol
'havah' vo prevod znaci "da stane" i moze da se prevede kako "Toj predizvikuva da stane".

Imeto Jehova go identifukuva Vrhovniot Kreator kako onoj progresivno gi ispolnuva negovite vetuvanja i nikoj vo toa nemoze da mu se sprotistavi.

Samo Kreatorot moze da poseduva takvo ime.

За второто прашање не те разбрав, доизјасни се.
 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
24
Пријателе не ме здоволи одговорот.
Зошто тогаш ние Православните верници и останатите поголеми христијански групи
не му се обраќаме со името Јехова.Имам уште едно прашање во врска со оваа тема
и немам намера да се шегувам за вакви работи.

Вистина ли е дека кога ке му почине сопругата на припадник од оваа секта
некоја си друга припадничка од истата е обврзана да се грижи за ожалостениот
и конкретно на што тоа се однесува?
Ti citirav od Biblijata prevod na MPC , ako imas doma Biblija proveri i ke vidis deka e taka.


A sto se odnesuva za prasanjeto sto go postavi toa ne e vistina. Tocno e samo deka kaj niv ima golema poddrska pomegju sovernicite vo takva situacija i celoto sobranie se grizat i go utesuvaat bratot ili sestrata.

E sega, ako pak ne te zadovoliv so odgovorot najdi nekoj Jehovin svedok i razgovaraj so nego . Pozdrav :smir:

--- надополнето ---

Од лични...најверојатно си дел од неа или доста длабоко имаш навлезено во сите секти и религии...не е битно у муабетов, но битно е во убедувањето.
Јас пак ти кажувам од мои лични искуства со нив. Обично на -не фала, ама ова ноа...книга...само еднашка или двапати се запенија па морав да им покажам врата од двор.
Рака на срце, одамна (фала богу) немаат дојдено, немаат поддршка у наше маало. Реков, добри или лоши, нека си практикуваат дома, убедување на врата е...

Lurtz, ne sum del od Jehovinite svedoci iako mnogu gi pocituvam. I ne bi se sramel da kazam deka sum Jehovin svedok, tie ne se sramat tuku se gordeat so svojata religija.

Imam navlezeno vo ucenjata na mnogu religii , toa e tocno, i toa od samiot izvor. I vidov deka vo site religii se ucat lugjeto na dobro, samo sto toa ne go praktikuvaat site vo sekojdnevniot zivot.

Tokmu zatoa od Jehovinite svedoci mi ostavija poseben vpecatok bidejki kaj niv e malku podrugo... procentualno izrazeno, povekjeto od niv se pridrzuvaat na ona sto go propovedaat.

Inaku, sekoj si ima svoj stav,jas go pocituvam tvojot stav. Eden dobronameren sovet od mene :ako ne sakas da imas nisto so niv kazi im go toa i ke si otidat . :smir:
 
H

Hombre

Гостин
Imeto Jehova poteknuva od zborot
.

Ovie cetiri bukvi se vikaat tetragramaton i se citaat od desno kon levo na Evrejski.

Vo denesnite jazici se srekava i kako YHVH ili JHVH.
Bozjoto ime e sostaveno od ovie cetiri soglaski i se srekava vo Biblijata okolu 7000 pati.

Imeto Jehova e forma na hebrejskiot glagol
'havah' vo prevod znaci "da stane" i moze da se prevede kako "Toj predizvikuva da stane".

Imeto Jehova go identifukuva Vrhovniot Kreator kako onoj progresivno gi ispolnuva negovite vetuvanja i nikoj vo toa nemoze da mu se sprotistavi.

Samo Kreatorot moze da poseduva takvo ime.

За второто прашање не те разбрав, доизјасни се.
Пријателе не е целта на моето прашање од каде името Јехова туку зошто Бог се именува.
А второто прашање гласи:
Вистина ли е дека кога ке му почине сопругата на припадник од оваа секта
некоја си друга припадничка од истата е обврзана да живее со ожалостениот
и тоа чинам повеќе од еден месец е должна да се грижи за него?
 
H

Hombre

Гостин
A da ne si offtopic ? Ovde temata e Jehovini svedoci :helou:
Пријателе не си фер се претставуваш како експерт и после бегаш да одговориш
на моиве две прашања.Инаку се работи за многу кротки луѓе сакам да речам
не се агресивна религиска група.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom