Јеховини сведоци

Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Абе...да, да бидеме реални, освен Светата причест (“Правете го ова во Мој спомен“)-не ни е наложено славење никаков празник.
Криво да седиме-право да зборуваме, но и китењето елка, по таа логика не е оправдано:uvo:.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Точно така. Нова Година не е христијански, ниту пак верски празник. Китињето елка нема врска со христијанството, туку е ствар на декорација, украсување, правење амбиент, празнична атмосфера и сл.
И затоа (до некаде) можеме да наречеме некого "party braker" доколку не се забавува по наши стандарди за нова година, но да го нарекуваме истиот еретик, секташ и сл. (како што некои претеруваат) само затоа што не кити екла и не и пее песничка на елката е крајно неиздржано.

Среде соба високо, елката ми стои,
и ја красат играчки, во илјада бои.
Елко елко,
порасни уште две три педи,
за да може дедо мраз,
дарови да реди :)
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Нова година не е, ама Божиќ, Велигден и многу други се Христијански празници!
Но истиве Јеховините сведоци не ги слават односно тие ништо не слават!
Убаво е да им се даде на Светците и нивните дела почит, и да се одвојат денови за да се прослават, затоа што тие го посветиле животот на Бога и проповедале за Неговото учење, за и ден денес да поверуваат многу луѓе во Божјите дела и да бидат Негови ученици и следбеници!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
jeeee8, ако било "убаво" како што велиш да се слават луѓе, тогаш одговори ми зошто Исус и апостолите не одвојувале денови за да ги слават свети Илија, свети Давид, свети Авраам, свети Мојсеј, свети Ное, свети Исак, свети Јаков, свети Исаија, свети Еремија, свети Малахија итн сите старозаветни Божји угодници?
Мислиш дека овие не го посветиле животот на Бога? Мислиш дека пророците не проповедале Божјо учење? Тогаш одговори ми зошто никој во Библијата не им организирал слави на овие Божји угодници, никој не им одвојувал денови за нивно прославување, туку и тие и овие, сите заедно го славеле Бог???

"Како можете да верувате, кога примате слава еден од друг, а не ја барате славата, што доаѓа од Единиот Бог? "
(Исус Христос во евангелие по Јован 5:44)
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Тие си имале своја мисија, да проповедаат не да слават, тие се тие кои во чие име треба да се слави.
А јас ги славам затоа што сметам дека многу направиле за христијанството, a и затоа што така ме учеле, и црквата ме учела, и попови ми доаѓаат да ми пеат дома за слава и така ми е убаво на душата.:)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
А јас ги славам затоа што сметам дека многу направиле за христијанството, a и затоа што така ме учеле, и црквата ме учела, и попови ми доаѓаат да ми пеат дома за слава и така ми е убаво на душата.:)
Неболдираниот дел, според мене, е сосема погрешен. Болдираниот дел, од друга страна, е сосема исправен, и така треба сите да прават.

Она што ти е мерак а не ги повредува другите, е вистинскиот избор. Па макар си бил следбеник на ѓаволот лично.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.512
Поени од реакции
82.058
Она што ти е мерак а не ги повредува другите, е вистинскиот избор. Па макар си бил следбеник на ѓаволот лично.
Мислам дека ова сепак е контрадикторност (иако ја разбирам поентата).
Или е во заблуда дека е следбеник на ѓаволот.
Или е во заблуда дека не ги повредува другите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мислам дека ова сепак е контрадикторност (иако ја разбирам поентата).
Или е во заблуда дека е следбеник на ѓаволот.
Или е во заблуда дека не ги повредува другите.
Некои, ете, не разликуваат добро од зло...Па за таквите, нема ни „црно„ ни „бело„, туку све е „сиво„...
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
dosega poveke pati sum se srekaval so jehovini svedoci, i nikogas ne mi imaat ostaveno los vpecatok, ednostavno lugeto se kulturni i nemaat omraza kon nikogo plus imaat dosta dobri raboti vo svojata ideologija. i mislam deka glupavo e celo vreme da se pluka po niv.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
dosega poveke pati sum se srekaval so jehovini svedoci, i nikogas ne mi imaat ostaveno los vpecatok, ednostavno lugeto se kulturni i nemaat omraza kon nikogo plus imaat dosta dobri raboti vo svojata ideologija. i mislam deka glupavo e celo vreme da se pluka po niv.
Така BJK! Мојата врата им е секогаш (кога сум дома) отворена да им посведочам дека Тој што се отелотвори во ИСУС е многу поголем од секој Ангел и сите нивни убави бруклински книшки и трактати !

1 БОГ
1 СЛОВО
1 ДУХ

За ВИСТИНАТА да даде БОГ секому срце ново, очи и слух!

Сјат, Сјат, Сјат е יהיח САВАОТ!

АМИН!
 
M

marsovka

Гостин
dosega poveke pati sum se srekaval so jehovini svedoci, i nikogas ne mi imaat ostaveno los vpecatok, ednostavno lugeto se kulturni i nemaat omraza kon nikogo plus imaat dosta dobri raboti vo svojata ideologija. i mislam deka glupavo e celo vreme da se pluka po niv.
така бе .....не го сваќам народов наместо да се исплукаат убаво криминалци и педофили они плукаат по јеховини сведоци кои се пример за тоа каков граѓанин треба да се биде....
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
0
Jehovinite se sekta i ne zboram neso bez vrska tuku eve fakti

edno od imijata na BOG e JHVE-Jahve a oni si go preksrstia vo J.E.H.O.V.A.=6 ineresno e vo toa ime so go prekstsia ima 6 bukvi potoa S.V.E.D.O.C.I=6 znaci vekje imame 66 BOG kazua deka za gresnicite sledi pekol oni vikaat tie kje bidat unisteni toes pepel kje stanat velat deka ISUS ne e bog a ISUS jasno kazuva deka e BOG
ima stih vo bibliata vaka glasi:

Drugite u~enici mu rekoa:"Go vidovme GOSPODA A toj im re~e:"Duri ne gi vidam ranite od klincite na racete Negovi, i ne go stavam prstot svoj vo ranite od klincite, i ne ja stavam rakata svoja vo rebrata Negovi, nema da poveruvam.

znaci ucenicite jasno znaele sto e ISUS

drugo vikaat deka za pekolot deka ne postoi a uboo znaeme za sluckata za lazar i bogatiot i ISUS i na drugi mesta kazuva deka tamu kje ima krckaje so zabi i deka tamu crvcite ne prestanuvaat da grizaat si ja imaat smeneto bibliata za da im bide po ologodena go nemaat svetiot duh itn itn...SEKTA

 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
58
Поени од реакции
3
Учењето на Јеховините сведоци

Мешавина од сите ереси осудени од седумте Вселенски собори - нема ништо христијанско што не го одрекле или извитопериле:


1. Сметаат дека во Светото Писмо нема ни трага од учењето за Светата Троица, дека тоа е многубоштво, бидејќи 1+1+1=3, а не 1;


2. Бог не е секаде присутен, има свое место - престол и може да му се пристапи;


3. Исус Христос не е Бог. Не воскреснал телесно, туку духовно;


4. Светиот Дух не е Бог, туку Божја сила;


5. Сметаат дека душата не постои како таква, туку дека крвта е душа, затоа на верниците не им дозволуваат трансфузија со крв, што често доаѓа до непотребно губење на животот;


6. Веруваат во скорото доаѓање на Христовото илјадагодишно овоземно царство;


7. Сметаат дека Исус Христос по вторпат дошол на земјата невидливо 1974 година;


8. Се служат со нов, „поточен“ превод на Светото Писмо.

Православен одговор:

1. Токму Светото Писмо учи за еден Бог по суштина, кој се јавува во три Лица (Ипостаси), како Бог Отец, Бог Син и Бог Свети Дух: „Зашто Троица се, Кои сведочат на небото: Отецот, Словото и Светиот Дух; и Троица се едно“ (1. Јов. 5, 7). Да се прочита: 1. Мој. 1, 26-27; 3, 22; 18, 1-4; Мат. 3, 16-17; 28, 19-20.


2. Бог насекаде е присутен. Во Светото Писмо има многу докази. Овде ги наведуваме: „Каде да одам од Твојот Дух и каде да побегнам од Твоето лице? Ако се вознесам на небото: таму си, ако легнам во подземјето и таму си“ (Псал. 139,7-10). „Може ли некој да се скрие на тајно место да не го видам Јас? - зборува Господ; не ги исполнувам ли Јас небото и земјата? - вели Господ“ (Јерем. 23, 24).


3. Исус Христос е Бог. Апостол Павле вели:
„Господ мој и Бог мој!“ (Јован 20, 28). Да се прочита:
Иса. 9, 6; Јован 1, 1; 10, 30; 14, 9; 16, 30; Рим. 9, 5; 1. Јов. 5, 20 итн.


4. И за божеството на Светиот Дух постојат многу докази во Светото Писмо: „...рече Богот на израел“ (2. Цар. 23, 2-3); „...не ги излага луѓето туку Бога“ (Дела 5, 1-4). (Да се прочита Матеј 12, 32).


5. Душата постои, свесна по телесната смрт, и бесмртна: „Луѓето на умирање офкаат низ градовите и душите на ранетите викаат за помош“ (Јов 24, 12). „Не бојте се од оние што го убиваат телото, а душата не можат да ја убијат“ (Мат. 10, 28). Да се прочита за разбојникот што се покајал (Лука 23, 43), и Лука 16, 19-31; Марко 9, 1-8. Во Стариот Завет пишува: „Авраам им се придружи на своите луѓе“ (1. Мој. 25, 8; 49, 29, 33), а тој не е погребан кај своите предци (1. Мој. 52, 8-9). Татко му е погребан во Харан (1. Мој. 11,32). Повторно да се прочита: 1. Мој. 15, 15; 1.Петр. 3, 18-19; 4, 6!


6. Нема ништо од царството на земјата, бидејќи „земјата ќе изгори“ (2. Петр. 3,10), но „ќе дојде ново небо и нова земја“ (2. Петр. 3, 13).


7. „Никој не го знае денот ни часот“ (Марко 13, 23).
[FONT=&quot]8. Јеховиниот превод на Светото Писмо не треба ни да се коментира, бидејќи на сите страни има манипулации, скратувања, дополнувања и сл.

Поздрав.


[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Не се во право ни Јеховините ни православните, него вака е, нема ни бог ни ѓавол, ни рај ни пекол, на никого не му е гајле за тебе/мене, сам си, по некое време ќе умреш и ништо, исто ко животните, после смртта свеста изчезнува, животот е страдање и мака, а смртта вечен заборав, историјата нема никаква смисла, еден ден ќе експлодира и сонцето и земјата и се ќе биде како никогаш да не било. Чист нихилизам, неутешно ама вистинито!
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Прашањето е вака
Која е смислата на животот и која е целта на моето постоење.
А ќе го замолам дечкото што изложи за Јеховини сведоци да не копира многу туку да наведе извор од каде го зема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom