Јеховини сведоци

Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
ОТКОГА СТЕ ДОЈДЕНИ НА ОВОЈ ФОРУМ ЦЕЛО ВРЕМЕ

ЛАЖЕТЕ СУШИТЕ ДОКАДЕ СТАСАТЕ

СПОРЕД ..."ИЗВОРНОТО ВИ ХРИСТИЈАНСТВО"

ДРСКИ БЕЗОБРАЗНИ ЛАЖЛИВИ ПОДЛИ НАМЕТЛИВИ

ПА ДО НЕМАЈ КАДЕ

АЛОООООООООООООООООО

ЈАС МОЕТО ВЕТУВАЊЕ СИ ГО ИСПОЛНИВ

МИСЛИШ ЛИ ДА ГО ИСПОЛНИШ ТВОЕТО ( КОЛКУ И ДА СТЕ ТАМУ СУРИЈА СОБРАНИ )

ИЛИ ПАК ЌЕ БИДЕ .........."СПОРЕД ИЗВОРНОТО ХРИСТИЈАНСТВО"

ЛАЖГИ СО ОПAШКИ ДО БЕСКРАЈ

ТИ ( ВИЕ ) СТЕ НА ПОТЕГ
Атеист јас никаде не спомнав Изворно Христијанство, тука да рашчистиме. Не излагав за ништо и не ме интересира кој други христијани има. Ти спомнав нешто погоре има еден стих во Библијата каде пишува Бог и Таткото на нашиот Господ Исус Христос.
Тоа Бог е светиот Дух Таткото на Исус се подразбира дека е Бог.
Сега мислам дека треба да бидеш задоволен.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
150
Поени од реакции
0
ОТКОГА СТЕ ДОЈДЕНИ НА ОВОЈ ФОРУМ ЦЕЛО ВРЕМЕ

ЛАЖЕТЕ СУШИТЕ ДОКАДЕ СТАСАТЕ

СПОРЕД ..."ИЗВОРНОТО ВИ ХРИСТИЈАНСТВО"

ДРСКИ БЕЗОБРАЗНИ ЛАЖЛИВИ ПОДЛИ НАМЕТЛИВИ

ПА ДО НЕМАЈ КАДЕ

АЛОООООООООООООООООО

ЈАС МОЕТО ВЕТУВАЊЕ СИ ГО ИСПОЛНИВ

МИСЛИШ ЛИ ДА ГО ИСПОЛНИШ ТВОЕТО ( КОЛКУ И ДА СТЕ ТАМУ СУРИЈА СОБРАНИ )

ИЛИ ПАК ЌЕ БИДЕ .........."СПОРЕД ИЗВОРНОТО ХРИСТИЈАНСТВО"

ЛАЖГИ СО ОПAШКИ ДО БЕСКРАЈ

ТИ ( ВИЕ ) СТЕ НА ПОТЕГ
шо му е на овој? :uvo:
 
P

physician

Гостин
Све во ред.

Но Јеховините сведоци се секта порди тоа што одат самите против својот живот

Не примаат крв и крвни деривати од други лица и од самите себе.

Ете тоа ги прави секта што ја преферираат смртта при одредени услови одколку животот, а не тоа што не се православни или католици.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Владеачкото тело на Јеховините сведоци"Watch Tower bible and tract Society of NY" е легална организација што ја користат за религиозна работа.Не го признаваат светото тројство,пеколниот оган,бесмртноста на душите и свештенството како важечки додатоци на изворното христијанско учење.Сведоците веруваат дека владеењето на исус започнало со второто доаѓање или присуство на спасителот,што било означено како пророштво на крајот на"Неверничките времиња".Отпрво ова верувало дека се случило невидливо во 1874,но подоцна датумот е преместен на 1914 год.Другите учења ја вклучуваат потребата на еврејското господово има Јехова кое што се сретнува повеќе од 7000 пати во изворните библиски писанија.Веруваат дека смртта на Исус била неопходна за исправанјето на гревот направен од првиот човек Адам,отвораќи го патот за надежта за вечен живот на човечкиот род.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Jehovinite Svedoci ili "Opshtestvo na Strazharskata Kula", e psevdoreligiozna komercijalna organizacija, osnovana na kvazikomunistichka ideologija so elementi na paganizam, prekriena pod nekolku hristijanski obrazi i koncepcii. So drugi zborovi, taa e totalitarna (destruktivna) sekta.


Svedoshtvo na poraneshen chlen na Jehovinite Svedoci:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
za mene se isti i jehovinite svedoci so bilo koja druga religiozna organizacija bidejki delat so niv ist dogmatski pristap, se sluzat so nenaucen metod karakteristicen za site religii, no za razlika od drugite tie svatile deka ovoj zivot kako sto znaeme e kratok i smrten a so samoto toa besmislen vo krajna linija otkako ke se izivee, pa ottamu svatile deka treba da se veruva vo Zivot vecen, no tie svedocat so svoite postapki i frlaat biseri pred svinji, oti im se potsmevaat na nivnite besplatni spisanija i knigi, no mnogu znacajno kaj niv e faktot deka Jehovinite svedoci gi isklucuvaat od svojata organizacija onie koi prestanale da ziveat i da se rakovodat spored Biblijata, znaci ne im e biten kvantitetot dali gi ima vo golem broj, tuku faktickiot kvalitet. Sto se odnesuva do dogmite, tuka ne moze da se spori, ako ne moze da se svati trojstvoto oti toa e Bozji dar, taka i ne moze da se svati nivnata dogmatika oti i toa e Bozji dar.
 
A

ateist

Гостин
Jehovinite Svedoci ili "Opshtestvo na Strazharskata Kula", e psevdoreligiozna komercijalna organizacija, osnovana na kvazikomunistichka ideologija so elementi na paganizam, prekriena pod nekolku hristijanski obrazi i koncepcii. So drugi zborovi, taa e totalitarna (destruktivna) sekta.
ЈЕХОВИНИТЕ СВЕДОЦИ....КОМУНИСТИ ??????????

ХАХХАХААА

ПА ЈАС КОГА БЕВ - СЛУЖЕВ ВО БИВША ЈНА ЗНАМ ОНИ ЛЕЖЕА ПО ЗАТВОРИ

БАШ ДЕКА ОДБИВАА ДА СЛУЖАТ ВОЈСКА

СУМ ЧИТНАЛ НЕКОЛКУ НИВНИ БРОШУРИ И НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ СО НИВНИ ВИДУВАЊА

ПЛУС НИКОГАШ КАКО И НИТУ ЕДНА РЕЛИГИЈА НЕ СЕ ПРОИЗНЕЛЕ
БАШ ПО ПРАШАЊЕТО НА БОЖЈАТА ПРАВЕДНОСТ КОЈА ВЛАДЕЕ И ВО РАЈОТ А КОЈА
Е МНОГУ СЛИЧНА БАШ СО САМОУПРАВНАТА ОД СОЦИЈАЛИЗАМ ВО БИВША СФРЈ

ЈАС РАЗБИРАМ ПРОПАГАНДА АМА ВАКВО ПРОСЕРАВАЊЕ.....
АКО ТИ СЕ КЕЊА ИМАШ WC НЕМОРАШ БАШ ПО ФОРУМОВ.....


И НЕ СИ ЈА ИШКАЈТЕ МУВАТА ОД КАПАТА ДЕКА НЕКОГО ЌЕ ИЗЛАЖЕТЕ

ТОКМУ КОМУНИСТИТЕ ЈА ФОРМИРАА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

И ДОДЕКА БЕА ТИЕ СИТЕ ОКОЛНИ МОРАА ( А НЕ ДЕКА БАШ САКАА) "СЕСТРИНСКИ ЦРКВИ" ДА ЈА ПРИЗНАAТ

НЕ ГЛЕДАМ СЕГА ДЕКА ЈА ПРИЗНАВААТ...........
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
ЈЕХОВИНИТЕ СВЕДОЦИ....КОМУНИСТИ ??????????

ХАХХАХААА

ПА ЈАС КОГА БЕВ - СЛУЖЕВ ВО БИВША ЈНА ЗНАМ ОНИ ЛЕЖЕА ПО ЗАТВОРИ

БАШ ДЕКА ОДБИВАА ДА СЛУЖАТ ВОЈСКА

СУМ ЧИТНАЛ НЕКОЛКУ НИВНИ БРОШУРИ И НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ СО НИВНИ ВИДУВАЊА

ПЛУС НИКОГАШ КАКО И НИТУ ЕДНА РЕЛИГИЈА НЕ СЕ ПРОИЗНЕЛЕ
БАШ ПО ПРАШАЊЕТО НА БОЖЈАТА ПРАВЕДНОСТ КОЈА ВЛАДЕЕ И ВО РАЈОТ А КОЈА
Е МНОГУ СЛИЧНА БАШ СО САМОУПРАВНАТА ОД СОЦИЈАЛИЗАМ ВО БИВША СФРЈ

ЈАС РАЗБИРАМ ПРОПАГАНДА АМА ВАКВО ПРОСЕРАВАЊЕ.....
АКО ТИ СЕ КЕЊА ИМАШ WC НЕМОРАШ БАШ ПО ФОРУМОВ.....


И НЕ СИ ЈА ИШКАЈТЕ МУВАТА ОД КАПАТА ДЕКА НЕКОГО ЌЕ ИЗЛАЖЕТЕ

ТОКМУ КОМУНИСТИТЕ ЈА ФОРМИРАА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

И ДОДЕКА БЕА ТИЕ СИТЕ ОКОЛНИ МОРАА ( А НЕ ДЕКА БАШ САКАА) "СЕСТРИНСКИ ЦРКВИ" ДА ЈА ПРИЗНАAТ

НЕ ГЛЕДАМ СЕГА ДЕКА ЈА ПРИЗНАВААТ...........
Jas ne rekov deka Jehovinite Svedoci se komunisti. Ochebijno, ti ne si vo sostojba da razlichish "komunisti" od komunistichka ideologija.

Forumite se nameneti za diskusija pomegju pismeni i kulturni lugje, a ne mi e jasno shto barash ti ovde?

za mene se isti i jehovinite svedoci so bilo koja druga religiozna organizacija bidejki delat so niv ist dogmatski pristap, se sluzat so nenaucen metod karakteristicen za site religii, no za razlika od drugite tie svatile deka ovoj zivot kako sto znaeme e kratok i smrten a so samoto toa besmislen vo krajna linija otkako ke se izivee, pa ottamu svatile deka treba da se veruva vo Zivot vecen, no tie svedocat so svoite postapki i frlaat biseri pred svinji, oti im se potsmevaat na nivnite besplatni spisanija i knigi, no mnogu znacajno kaj niv e faktot deka Jehovinite svedoci gi isklucuvaat od svojata organizacija onie koi prestanale da ziveat i da se rakovodat spored Biblijata, znaci ne im e biten kvantitetot dali gi ima vo golem broj, tuku faktickiot kvalitet. Sto se odnesuva do dogmite, tuka ne moze da se spori, ako ne moze da se svati trojstvoto oti toa e Bozji dar, taka i ne moze da se svati nivnata dogmatika oti i toa e Bozji dar.
No, dali znaesh shto znachi zborot "nihilist"? A "nihilstA" mozhesh da bidesh vo Srbija! Pred da kritukvash neshto ili nekogo, ili da go iskazhuvash svoeto "ceneto", no neosnovano mislenje, po krajna mera, neophodno e da go znaesh svojot majchin jazik!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Јеховините сведоци не се комунисти, комунисти се металците а Јеховините сведоци се хипици.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Vsushnost, komunistichkata ideologija ima slichnosti so ideologijata na hippie dvizhenjeto. No, edno e da se bide komunist - chlen na KP i da se zhivee spored komunistichki pravila, a drugo e da se ima komunistichka ideologija.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Jas ne rekov deka Jehovinite Svedoci se komunisti. Ochebijno, ti ne si vo sostojba da razlichish "komunisti" od komunistichka ideologija.

Forumite se nameneti za diskusija pomegju pismeni i kulturni lugje, a ne mi e jasno shto barash ti ovde?



No, dali znaesh shto znachi zborot "nihilist"? A "nihilstA" mozhesh da bidesh vo Srbija! Pred da kritukvash neshto ili nekogo, ili da go iskazhuvash svoeto "ceneto", no neosnovano mislenje, po krajna mera, neophodno e da go znaesh svojot majchin jazik!
nihilista e na spanski, a za moeto (ne)osnovano mislenje neam komentar stvarno!
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Pa, togash bidi "nihilistA" vo Shpanija, a ne na forum na religija da vrskash "po shpanski" i da pravish shpanska sapunica!
 
A

ateist

Гостин
na forum na religija da vrskash
новото црковно крекало очебијно не го прочитало мојот пост ..........еве мал дел

ОДВРАТНОСТ БОЖЈА


Пророци убиени , напишан Стар Завет. И пред некој 2000 год од пророци пророкуваниот , од Бог препорачаниот “Сети се” дошол на овој свет .Раснал и пораснал како и секој човек , се описменил , прочитал Стар завет проучил добро еее арно ама нешто му зашпарало око една работа .И баш се почудил “Сети се бе” што е работата , оти и други пред него се прашувале истото ама не го нашле одговорот .Оти и пред Мојсеј и после даден Мојсеев Религиозен закон , луѓе си практикувале религија арррно ама секогаш доаѓал некој пророк и и м пренесувал на религиозните меѓу другото и една кратка реченица—“кажи им одвратни се пред Лицето на Господ Бог “ .Религиозните разгневени разљутени , оти чекале да им каже дека се најлепши најдобри најфини а и подбуцнати од свештенство- “го знаеме ние ѓубрето од млади години , лаже , расипано едно”…му срипувале на пророкот па го касапеле , убивале .Поминело некое време , се сменела нова гарнитура свештенство ...па си велеле-“ бе и пророкот си го барал ама и овие наши претходници може ја утнале работата нешто “. Па ќе смислеле некој нови правила , три прста лево два прста десно , увце коленце носче , два чекора напред три чекора назад , клекни стани,Нови адети адети , нови традиции . Домаќинките засукувале ракавите ги правеле најдобрите специјалитети . Се само не би ли му угодиле овој пат на Господ. Ќе поминело време па ќе дошол некој пророк ииии пак истиот одговор – ќажи им “одвратни се пред лицето на Семоќниот Бог” Пак религиозни разгневени разлутени оти се оддале па и на трошкови а и подбуцнати од свештенство кое гарантирало дека овој пат “гарант ја погодиле Божјета воља” му срипувале на пророкот и го касапеле , убивале . И така цело време со векови истата работа , што и да правеле а што се не пробале , секогаш истиот одговор одвратни , па одвратни пред Лицето Божје .И баш се почудил од Бог препорачаниот , од пророците прорекуваниот “Сети се бе “ што ќе да е работата , а и зошто па Господ сите религиозни ги става во ист кош , што нее фер , па не се сите нечесни , не биле сите со нечисти срца , па и самиот себе се сметал за чесен и со чисто срце , редовно како и многу други си ги си исполнувал обрските . Тргнал да прошета низ светот , гледал , снимал , набљудувал , распрашувал , ама ништо необично не се случувало , редовна состојба , некој тагувал , некој се радувал секој со свој обрски и главоболки . А и овој пат свештенсво гарантирало – “овој пат нема промашај гарант ја погодивме работата , Бог лудува по нас , ептен не сака “. Ама “Сети се бе “ јанѕа го јадела а што ако и овој пат добијат ист одговор дека се одвратни пред лицето Господово , што ако пак има некоја грешка .И така изнервиран нашол некоја пустелија , во пустелијта тумбе со пештера ,присобрал гранки запалил огинче ..иии ... почнал да враќа филмовите , разговорите , текстовите од пророците , размишљал цело време . Врвеле денови и ноќи ...ама на- “де бе ајде Сети се” не му текнуело каде е грешката , каде има дефект ако воопшто го има .Веќе престанал да ги брои деновите и некаде касно во ноќта...пророштвото се остварило ..”Тој се Сети”. Религиозните ги мразеле идеалистие поради нивната суперирност , а идеалистите ги сметале за одвратни луѓето забегани со религиозни измишљотини со нивната вулгарност , варваризам и простаклук. Па да “Тој се сети “ всушност Бог Е Љубов , тој е најголемиот идеал , но и најголемиот Идеалист во вселената , ете зошто цело време религиозните добивале еден ист одговор дека се- “ одвратни пред Лицето на Господ Бог” , од кога е векот и човекот , ќе добијат , и до крај ќе го добиваат истиот одговор . Ниеден религиозен ма каков и да е нит му угодил нит ќе му угоди со религиозни дрндупки на еден идеалист .Па го земал Небесниот Бог во разумот се симнал меѓу луѓето и направил многу добрини , оти чудесиите ги правел Бог а не тој самиот , оти се што сака Бог е добри меѓучовечки односи . И тогаш се нарекол Исус а другите го нарекле Христос .Па им кажал на религиозни и религиозно свештенство дека се...змии аспидни , лицемери...одвратни (види евангелија) . Овие се разгневиле се раљутиле го накодошиле кај властите . На судењето Религиозни водачи и религиозните , врескале и урлале –“ на смрт , на смрт “ . Го измачувале и убиле .А обични заблудени религиозни баш се прашале –“бе овие ли чудовишта не водат и со кој други ние заедно се молиме на кој и каков заеднички Бог”. Решиле повеќе никогаш да не се вратат .А религиозните со ножеви и мечеви од куќа до куќа трчеле да ги вратат “милите верници”.Читај стар завет ..бе еднаш Бог не кажал убав збор за религиозните , цело време ги колне , ги пљука....те “ве занемарив” , “ве заборавив” , “одвратни сте” , ...Емануил разбрал вицот дека Бог е идеалист и само идеалистите си ги сака.Па Тој пред 2000 год ги срамнил со земја..ги укинал им кажал и докажал дека се одвратни...збеснале и го убиле ..И Павле ќе рече- “никогаш никој не се оправдал преку дела на некој религиозен закон ниту ќе се оправда “-Галатите3-ред11.А па и пред кого ќе се правдаат....Апостоли –“Авел е жив” – убиениот од Каин .Па до скоро меѓу нас беа Мојсеевите судии на пожртвуваноста , нив ги знаеме . Ти кога ќе се оправдаш со религиозни дрндупки кај некој што загинал на Сутјески Неретви , февруарски походи..биди ми поздравен/а ..хахаха...па овие едни расположени да сватат да разберат , што да ти кажам . Или кај Илија/Јованови судии на совесноста –огнени – сотирачи кој совесно си работеле во самоуправување , сега некој се џилита тоа го украл ама негово било ....едни расположени да сватат , да разберат.. свашта, едвам чекаат да се сретнат .Е ќе му се молеле на Христ ... Богот на Слободата Водачот на идеалистите..е најдоа на кого. А па некој директ драјв директно ќе ми ти стасале кај Небесниот Бог НИЕ .. баш Обединувачката сила на сите идеалисти од кога е векот и човекот на оваа планета...Тој што цело време им кажувал дека му се одвратни , органски не ги поднесува..сешто на овој свет.Демек ќе ркале плукале , ќе ги мразеле идеалистите ама си го сакале Бог... ...будалштија невидена....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom