Јеховини сведоци

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Баш напротив :) само Исус им е во уста.
i da , poprvo zivotnite ke idat u rajot, nego licemernite mniogubozci i idolopoklonici sto ucat za TRI BOGa i za isus deka e poremeten so tri paralelni licnosti i deka e bog, oni ni sami ne znaat sto veruvaat toa i za niv e tajna ama sveta, a kako ako e tajna bas znaat deka ne e laga jebem li ga, so niv nema muabet, tie ke gorat vo pekolot. A zivotni ke ima vo rajot pa citate li biblija m,ae vi ebam, tamo pisuva ke ima i zivotni a toa ke bidat nasite domasni milenici be ajvani edni, zar ne vi bilo zal koga cvi umrelo mace ili papagalce, epa zar nema da bidete radosni da go vidite tamu???A toa e del od promislata Bozja so koja Bog saka da ni kazed deka ne se bitni metaniite, obredite, krstenje, pricest, kurse trese, nego delata se bitni, da vi se mocam u obredite i ceremoniite, smrdeni,zivotnite nit se krstat nit zemaat pricest ni evharistija ni nisto ama poveke vredat od vas, posto nemaat gordelivi oci i ne pravat loso, samo se branat ako se napadnati. atie zivotni sto prvi napagaat bez kabaewt tie ke umrat i nema da voskresnat. Poentata mi e lugevo se zivo sranje, i se mislat deka go fatile gospod za muda, a nema veze, zivotnite se srcinja oni idat direktno vo raj, za niv nema sud.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
pa biblijata ne uci trojstvo nego samo Eden E Bog, Isus e pratenik ama ne naroden pratenuik ko ovie gomnana u par;ament nego Bozji pratenik a svetiot duh e metafora za Bozjata sila i dejstvuvanje. Ja taka ja tumacam biblijata posto nema trojstvo Isus Bog???Toa e totalna sprotivnost na biblijata. Nema rojstvo, Isus ne e Bog ni sin na sam sebe, tuku samo bil toa vreme pratenik od Bog, e zatoa site sto ucat trojstvo se sekti, bas pravoslavnite se sekti i najgadni luge ima tyamu, ja so znam toa idat so maloletnicki, lom praat licemeerni se i ke gorat vo pekolot i oni i kurvite so niv site!!!!Burn em all!!!
Ако ти дадам стихови кафе се кажува дека Исус е Бог и дека Отецот е Бог и дека светиот Дух е Бог???
Зошто Хулата против Светиот Дух е неопростлив грев де објасни ми, ако хулам против Исус и Отецот тоа ќе ми нсе прости а против Светиот Дух не???
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Будала си ако воопшто ги земаш таквите срања. :)

Кај мене вака оди разговорот:
-Дечко, дали би сакал да... (тука почнува да ја вади брошурата за „Вистината“)
- А, не.
Хаха не им ги земам бе... пари дале луѓето да ги печатат :P онака интересно ми е кога ги гледа како се обидуваат да ми продадат нешто за кое што не сум заинтересиран... а секој од нив си има различен пристап... тоа е баш интересно, од топ шоп може да им позавидат :)
 
A

ateist

Гостин
Ако ти дадам стихови кафе се кажува дека Исус е Бог и дека Отецот е Бог и дека светиот Дух е Бог???
Зошто Хулата против Светиот Дух е неопростлив грев де објасни ми, ако хулам против Исус и Отецот тоа ќе ми нсе прости а против Светиот Дух не???
ЗАТОА ШТО ТОА СЕ ДВАТА СМРТНИ ГРЕВА ЗА КОЈ НЕМА ПРОШТАВАЊЕ НИТУ НА ЗЕМЈАТА НИТУ ВО ВЕЧНОСТА ...ГИ КАЖАЛ ХРИСТ
НЕ НАВРЕДУВАЈ ГО СВЕТИОТ ДУХ
НЕ НАРЕКУВАЈ ГО БРАТ ТИ ПО ДУХ ГЛУПАВ

А ХРИСТ МИСЛАМ И КАЖАЛ ДЕКА ХУЛА ПРОТИВ НЕГО ЌЕ ПРОСТИ...ВЕРБАЛЕН ДЕЛИКТ

МЕНЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА СПЕЦИЈАЛНО ДА МИ КАЖЕШ САМО ЗА СВЕТОТ ДУХ
ОД КАДЕ ДОЈДЕ ДО ЗАКЛУЧОК ДЕКА Е БОГ ?
НА ШТО СЕ ПОВИКУВАШ И КОЕ ТИ Е ОБЈАСНУВАЊЕТО !
ОТИ Ghost Rider ТВОЈОТ БРАТ ПО ВЕРА ВЕЛИ ДЕКА СВЕТИОТ ДУХ Е СОВЕСТА ?
ЗА ВАС СОВЕСТА Е БОГ ? ИЛИ....?
ИЛИ ЧОВЕКОТ СЕ ЗБУНИЛ НЕШТО
НЕЕ БИТНО АЈ ДА ВИДАМ ТВОЕ МИСЛЕЊЕ !
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
ЗАТОА ШТО ТОА СЕ ДВАТА СМРТНИ ГРЕВА ЗА КОЈ НЕМА ПРОШТАВАЊЕ НИТУ НА ЗЕМЈАТА НИТУ ВО ВЕЧНОСТА ...ГИ КАЖАЛ ХРИСТ
НЕ НАВРЕДУВАЈ ГО СВЕТИОТ ДУХ
НЕ НАРЕКУВАЈ ГО БРАТ ТИ ПО ДУХ ГЛУПАВ

А ХРИСТ МИСЛАМ И КАЖАЛ ДЕКА ХУЛА ПРОТИВ НЕГО ЌЕ ПРОСТИ...ВЕРБАЛЕН ДЕЛИКТ

МЕНЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА СПЕЦИЈАЛНО ДА МИ КАЖЕШ САМО ЗА СВЕТОТ ДУХ
ОД КАДЕ ДОЈДЕ ДО ЗАКЛУЧОК ДЕКА Е БОГ ?
НА ШТО СЕ ПОВИКУВАШ И КОЕ ТИ Е ОБЈАСНУВАЊЕТО !
ОТИ Ghost Rider ТВОЈОТ БРАТ ПО ВЕРА ВЕЛИ ДЕКА СВЕТИОТ ДУХ Е СОВЕСТА ?
ЗА ВАС СОВЕСТА Е БОГ ? ИЛИ....?
ИЛИ ЧОВЕКОТ СЕ ЗБУНИЛ НЕШТО
НЕЕ БИТНО АЈ ДА ВИДАМ ТВОЕ МИСЛЕЊЕ !
Ти објасни ми зошто хулата против светиот дух е неопростлив грев а Хулата против Отецот и Исус кој е БОГ е опростливо а против Светиот Дух не е ??
Де објасни го ова а јас ќе најдам стих каде пишува дека е Бог.
 
A

ateist

Гостин
Ти објасни ми зошто хулата против светиот дух е неопростлив грев а Хулата против Отецот и Исус кој е БОГ е опростливо а против Светиот Дух не е ??
Де објасни го ова а јас ќе најдам стих каде пишува дека е Бог.
Сега ќе добиеш одговор

и несакам веднаш да ми го коментираш одговорот

туку прво јас ќе дадам мислење

а потоа и ти....зошто Светиот дух е Бог ?, зошто е трето лице од бог ?, зошто сметате дека светиот дух е совесноста ?

е потоа ќе коментирме јас твое ти мое
 
A

ateist

Гостин
СВЕТИОТ ДУХ

Лука12 ред 10 и ……Матеј 12 ред 32

Христ ..”И ако некој рече збор против Синот Човеков ќе му се прости но ако некој рече против Светиот Дух нема да му се прости ниту сега ниту во иднина”……..никогаш……….ТОАЕ СМРТЕН ГРЕВ….нее предвидена прошка ..казната е со неограничен рок на трање….никакво покајание не се прифаќа .

Вториот смртен грев е ...”не нарекувај го брат по дух- идеал глупав”

ЗОШТО Е ТОА ТАКА ?

Дефиниција

Зботот СВЕТ освен што под него луѓето ги подразбираат севкуноста од цивилизациите на сите народи во светот го има и во ангелскиот речник на загатките и значи
БЕЗКОМПРОМИСЕН , НЕОТСТАПЕН ....
Света работа........која нее предмет на договор , компромис , трговија .отстапки.

Евангелие Јован 2 – ред 21 ...”Ама Тој зборуваше за Храмот на своето тело”

Е ама не на биолошкото тело ....туку на Личноста

Затоа и апостоли после објаснуват .....дека секој поединец што го добил и реализирал Светиот Дух ..неговото духовно ТЕЛО- Личност е Храм на Светиот Дух
Храмот..............кога е готов велиме е ИЗГРАДЕН
Кога настапува полнолетство на 18 годишна возраст државата смета дека веќе си има работа со ИЗГРАДЕНА ЛИЧНОСТ која е способна самата да превземе одговорност за својте постапки пред ОПШТЕСТВОТО воопшто не само според државните закони .

Исто така висината – големината израснатоста дораснатоста на Личноста се мери со висината на ИЗГРАДЕНА И ПРАКТИКУВАНА ОПШТЕСТВЕНА СВЕСТ .Значи воопшто нее грешка ако се каже дека воедно е и храм во разумот........нели разумот со свој изградени критериуми води сметка какви практични последици ќе предизвика секоја наша постапка ......Светиот Дух е и храм во разумот ....ИЗГРАДЕНА И ПРАКТИКУВАНА ОПШТЕСТВЕНА СВЕСТ ...
Дела 17 – ред 24........”.Бог........не живее во ракотвотни светилишта ( храмови)........”

А Павле вели “тие го немаат Бог во Разумот” .........значи Бог – љубов живее во разумот во нераквотворен храм......ИЗГРАДЕНА и практикувана општествена СВЕСТ-ХРАМ..........Светот Дух.....
Изградените (храм ) критериуми на правеност (на Светиит дух) во разумот ја одразуваат праведноста како однос кон другите умно разумни битија...праведност која ја практикува и самиот Бог..и како таква ја одобрува.
Исто така Павле како храм на светит дух ја нарекува целата заедница ( сите членови )....во првите христијански заедници..комуни-самоуправи -кибуци каде владеле павила ...”секому според потребите”.....и каде “се им беше општо и заедничко”....( се подразбира дека си имале живелишта и своја приватност )........значи сите заедно ја одразувале и практикувале таа екстремно висока општествена свест.......позната во социјализмот и како САМОПУПРАВНА ОПШТЕСТВЕНА СВЕСТ....

Оваа иста општествена свест владее и во рајот а поради неа и се водела војната помеѓу Бог со своје војски и Сатана со својте демонски војски .
Па така ...хулата против Светиот Дух е директна навреда не само против Бог ( ај некако и да се прости) туку против Божјата ПРАВЕДНОСТ . Оти од тој Дух-Идеал на праведност НЕМА ОТСТАПУВАЊЕ , ЗА НЕГО НЕМА КОМПРОМИС.....СВЕТОСТ Е ....Ти одеднаш ги навредуваш буквално сите до еден во општеството кое владее во рајот .

Зошто хула против Синот се проштева ?

Вербален деликт бе друже ........тоа е
Кажал Христ споредбата...........”Татко повикал два сина и побарал да му завршат некоја работа.....Првиот син го оттерал каде нетреба му кажал недоаѓа у обзир ... Вторит му рекол ...ма нема проблема тате јас сам ќе ја завршам работата ... И си отишле .. Вториот си отишол си легнал да спие ...си рекол ..ја откачив будалата . Првиот си рекол ..бе ај кој ќе го слуша старов како мрчи ...а и каков е таков е пак ќе се најде некогаш ......ииииииииии отишол ја завршил целата работа ...за двајцата ..”
..Хахахах сега јасно ти е !
Свати нешто од ова или.........

ДЕФИНИЦИЈА
Способноста / можноста умно разумните битија да ( тежнеат да ) вршат свесно планирани активности се нарекува ДУХ
образложение
Тоа не е само способност туку и можност која може но и немора да се искористи па така и Адам бил инспириран ( вдахновен ) со дух но го отфрлил . Како збор од ангелски речник лесно се решава ..." во духот на законот " а нели со секој закон свесно се тежнее да се постигне точно определена цел ....или " духот на времето " а секое време и секоја генерација во своето време си имаат свој цели ,идоли , идеали (духови) кон кој тежнеат да ги остварат . Значи како што може да видиме зборот дух воопшто не значи некакво флуоресцентно " Касперче " што свети во ноќта или мистично непозната грдосија од хорор филмови што нас може да не нападне кога сака каде сака ....туку способност и можност што ни е дадена( речиси )на сите луѓе Но тука има една последица за сите
ПРАВНО ЗАКОНСКА ПОСЛЕДИЦА
ДЕФИНИЦИЈА : СЕКОЈ ДУХ Е ПОДЛОЖЕН НА СУД
Примери безброј... архитект проектирал а проект му е подложен на ревизија ( суд )
....изграден објект се врши технички прием (суд ) .....критика , законски последици , ревизии , судови , рецензии , отценувања ..итн значи ја нема таа свесно планирана активност ( дух ) што нее подложна на своевиен суд
Под свесно планирана активност ќе подразбираме дека е користена мисловна
апаратура ..ум кој имајќи предвид повеќе параметри разработил една или повеќе варјантни решенија за еден ист проблем ( зададена задача ) и разумот кој врз основ на веќе задаени параметри водел сметка какви сеПОСЛЕДИЦИ на тернот а поготово во однос на други луге ќе предизвика таквото избрано дејстување -активност
Како дух се јавува личното корегирање менување на сопствени карактерни особини на личноста -- " оформете го ликот / личноста на Исус Христос во вас " - апостоли или за Исус " он се самосоздаде"


КАКО ШТО МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ .......СВЕТИОТ ДУХ НЕЕ СОВЕСНОСТА

СОВЕСНОСТА СИ ОСТАНУВА НЕЗАВИСНА ТАА Е ВНАТРЕШНИОТ СУДИЈА
ТАА Е ЛОВЕЦ
НА СОПСТВЕНАТА НЕЛОГИЧНОСТ . ЛАГИ , НЕПРИНЦИПИЕЛНОСТ , НЕДОСЛЕДНОСТ ...НЕПРАВЕДНОСТ
НО И НА ТУЃИТЕ СЕ ПОДРАЗБИРА ОТИ Е СУДИЈА

ТОА ШТО РЕЛИГИОЗНИТЕ АМА БАШ НИКОГАШ НЕ ГО РАЗБРАА НИТУ НЕКОГАШ ЌЕ ГО РАЗБЕРАТ Е ДЕКА ПРЕД 2000 ГОДИНИ НЕ ДОШОЛ НИКАКОВ БЕСМРТЕН БИОЛОШКИ ЧОВЕК ТУКУ БЕСМРТНА ЛИЧНОСТ-ВНАТРЕШЕН НЕВИДЛИВ ЧОВЕК ( ВИДИ МОЈА ТЕМА ..”ВИДЛИВИОТ БОГ” )

ЕМАНУИЛ ЈА ОФОРМИЛ БЕСМРТНАТА ЛИЧНОСТ ПА СЕ НАРЕКОЛ ИСУС ...ДРУГИТЕ ГО НАРЕКЛЕ ХРИСТ....И ТОА НЕ ГО КРИЕЛ ТУКУ ИМ ГО ОБЈАСНУВАЛ ЦЕЛО ВРЕМЕ.......ДЕКА МОРА ПОВТОРНО ДА СЕ (ПРЕ) РОДАТ ПО ДУХ-ИДЕАЛ

НОООО ЦЕЛО ВРЕМЕ И ГО ПРАШУВАЛЕ .......”БЕ КОЈ МОЖЕ ДА ТЕ РАЗБЕРЕ...........А ТОЈ СИ ЗНАЕЛ КОЈ МОЖЕ ДА ГО РАЗБЕРЕ ....”ЌЕ РАЗБЕРАТ” ТИЕ ШТО ТРЕБА ДА РАЗБЕРАТ”- ИМ ОДГОВАРАЛ........САМО ИДЕАЛИСТ МОЖЕ ДА РАЗБЕРЕ ДРУГ ИДЕАЛИСТ................РЕЛИГИОЗНИТЕ НИКОГАШ ....НИ БИЛО НИ ЌЕ БИДЕ .

ОВАА МАТЕРЈИЈАЛНА ВСЕЛЕНА ЌЕ БИДЕ УНИШТЕНА КОГАШ-ТОГАШ СЕ СОГЛАСУВА БИБЛИЈА СО ПРИРОДНИТЕ НАУКИ ..АА БИЛОШКИТЕ ТЕЛА НЕ СЕ НИКАКОВ ИСКЛУЧОК
ЌЕ ПРЕЖИВЕАТ САМО БЕСМРТНИТЕ ЛИЧНОСТИ....ТАА Е БИБЛИСКАТА ГАРАНЦИЈА.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Сега ќе добиеш одговор

и несакам веднаш да ми го коментираш одговорот

туку прво јас ќе дадам мислење

а потоа и ти....зошто Светиот дух е Бог ?, зошто е трето лице од бог ?, зошто сметате дека светиот дух е совесноста ?

е потоа ќе коментирме јас твое ти мое
Ne objasni zosto ako hulam protiv Bog ke mi se prosti???
Mislam nekade vo poslanijata vika ne zalostete go Svetiot duh so koj ste zapecateni za vecnosta. Mozam li da zalostam nesto???
A da i Isus koga vleze vo sobata kaj ucenicite posle voskresenieto im rece primete Sveti duh.
Zarem Isus koj bese 100 % covek i 100 Gospot ( Bog ) Ima sveti duh???
I na edno mesto vo Noviot zavet sretnav vaka" i Bog i tatkoto na nasiot Gospod Isus Hristos.... Zosto dvapati bi spomnal Pavle edna ista osoba???
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
si se fatil za troica ko slep za stap kakva troica sveta i svet duh gluposti sve ke se prostelo samo hulata na svetiot duh ne, znaci idi ubivaj koli vazno ne hulis na svetiot duh ajdee ete zosto religia e bullshit se fakate za nebitni raboti za smetka na bitni.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
si se fatil za troica ko slep za stap kakva troica sveta i svet duh gluposti sve ke se prostelo samo hulata na svetiot duh ne, znaci idi ubivaj koli vazno ne hulis na svetiot duh ajdee ete zosto religia e bullshit se fakate za nebitni raboti za smetka na bitni.
Jas ke te zamolam da pazis malce na tvoeto izrazuvanje. Znaci koga covek ke se pokae toj treba da bara pomos od Bog da ne gresi ali kako smrtni luge gresime svesno ili nesvesno.
A zosto Isus zapoveda krstevaj te gi vo imeto na Otecot, Sinot i Svetiot Duh???
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
150
Поени од реакции
0
si se fatil za troica ko slep za stap kakva troica sveta i svet duh gluposti sve ke se prostelo samo hulata na svetiot duh ne, znaci idi ubivaj koli vazno ne hulis na svetiot duh ajdee ete zosto religia e bullshit se fakate za nebitni raboti za smetka na bitni.
Така е, ако не се знае што е хула на св. дух.

Кога не се знаат многу работи, се прават многу погрешни тези.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
nema vrska, ama da ne vi ispadnam dosaden da ne pocnam da razglabam a toa e previse komplicirano za vas.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
150
Поени од реакции
0
nema vrska, ama da ne vi ispadnam dosaden da ne pocnam da razglabam a toa e previse komplicirano za vas.
Ма не е комплицирано за нас, не си придавај поголемо значење од што имаш. Не не штеди, удри не со сета сила на твојот огромен интелект, оставе не ние да се носиме со последиците, без гајле.
 
A

ateist

Гостин
Ти објасни ми зошто хулата против светиот дух е неопростлив грев а Хулата против Отецот и Исус кој е БОГ е опростливо а против Светиот Дух не е ??
Де објасни го ова а јас ќе најдам стих каде пишува дека е Бог.
ОТКОГА СТЕ ДОЈДЕНИ НА ОВОЈ ФОРУМ ЦЕЛО ВРЕМЕ

ЛАЖЕТЕ СУШИТЕ ДОКАДЕ СТАСАТЕ

СПОРЕД ..."ИЗВОРНОТО ВИ ХРИСТИЈАНСТВО"

ДРСКИ БЕЗОБРАЗНИ ЛАЖЛИВИ ПОДЛИ НАМЕТЛИВИ

ПА ДО НЕМАЈ КАДЕ

АЛОООООООООООООООООО

ЈАС МОЕТО ВЕТУВАЊЕ СИ ГО ИСПОЛНИВ

МИСЛИШ ЛИ ДА ГО ИСПОЛНИШ ТВОЕТО ( КОЛКУ И ДА СТЕ ТАМУ СУРИЈА СОБРАНИ )

ИЛИ ПАК ЌЕ БИДЕ .........."СПОРЕД ИЗВОРНОТО ХРИСТИЈАНСТВО"

ЛАЖГИ СО ОПAШКИ ДО БЕСКРАЈ

ТИ ( ВИЕ ) СТЕ НА ПОТЕГ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom