„Еутаназија” - ЗА или ПРОТИВ

Еутаназија. За или против?

  • За

    Гласови: 31 43,7%
  • Против

    Гласови: 31 43,7%
  • Сеедно

    Гласови: 9 12,7%

  • Вкупно гласачи
    71
Статус
Затворена за нови мислења.

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
едно е пракса, а друго е теорија...дали можеш да се потпреш на фактот дека можеби некој ќе се разбуди ако буквално ништо не му функционира на некој (како што објаснив погоре) само затоа што постоеле теоретски шанси иако праксата укажува на нешто сосема спротивно?
Шансите се тие. Фактот од твојот пост само ги намалува итака малите шанси.

Има теоретски шанси да се направат нуклеарки на месечината,ама практично е неизводливо,нели?
Зашто некој да се мачи кога може да му се скратат маките..а шансите се 1 на 1000000 да се спаси.
И ти кажуваш дека тие шанси постојат, исто како јас. Не реков ништо друго освен тоа дека тие шанси постојат.

Хехе, а нуклеарен реактор на месечината направен од страна на човекот, најверојатно постоел, минијатурен, како извор на напојување на некој римут контролед ровер, или ако до сега не постоел, ќе постои во блиска иднина, јапонците работат на таков проект :):vozbud:
Бтв, знам на што мислеше.. ама најважно е тоа што го напиша.. па што има лошо во играта на зборовите :D ?
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Agora , so go tupes .. sansite nekoj da se razbudi od koma se 0,00000001% .. i ti mi velis ima sansi ?!?!

I nuklearki na mesecinata ima samo vo Power Rangers ..
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Па еве тепам време..
А ако шансите се поголеми од нула, а се, тогаш постојат. Тоа цело време го пишувам :D. A power rangers , незнам, не гледам.. можеби ти знаеш :D
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Па еве тепам време..
А ако шансите се поголеми од нула, а се, тогаш постојат. Тоа цело време го пишувам :D. A power rangers , незнам, не гледам.. можеби ти знаеш :D
A Beautiful mind ..
 
M

marsovka

Гостин
види кога човечко битие страда и моли за да му се скратат маките зошто да не
 
M

marsovka

Гостин
Samo ako razmisluva pri zdrav razum ..vo sprotivno e pomaganje vo ubistvo ..ne deka i vaka ne e , ali nekako mu doaga ko vrsenje usluga ..
ако е манијачно депресивен или има некое психичко нарушување кое прави да страда а не може дасе лекува зошто да не имам другарка која страда од депресија не знаеш низ кое патешествие она поминува да ме замоли она да и свирнам куршум би и свирнала
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
ако е манијачно депресивен или има некое психичко нарушување кое прави да страда а не може дасе лекува зошто да не имам другарка која страда од депресија не знаеш низ кое патешествие она поминува да ме замоли она да и свирнам куршум би и свирнала
Za depresija , mislam deka znam ..

Ali depresijata ne e cisto razmisluvanje ..toa e problemot ..
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Еутаназијата е всушност исклучување на медицинските апарати на потполно неспособни личности кои немаат никакви шанси некогаш да се разбудат од длабока кома. Исто така еутаназијата може да ја побараат и смртно болни личности и луѓе кои цел живот се во депресија. Попозната како убиство од милосрдие, таа најчесто е табу тема во целиот свет.
Православната и Римо-католичката црква јасно ги имаат искажано своите негодувања кон оваа тема, и најстрого ја осудуваат ваквата одлука...
Голем број на невладини организации и движења за правата на човекот ширум целиот свет, исто така се против еутаназијата, и ја осудуваат како играње Господ, и законско убиство... Засега еутаназијата е законски дозволена во само 4 земји. Холандија, Белгија, Орегон и Вашингтон...

Што мислите вие? Дали е во ред да одлучуваме за туѓиот живот, или треба да се остави човек да вегетира на апарати знаејќи дека никогаш повеќе нема да се разбуди и врати(или да му се овозможи последната желба на човек која засекогаш ќе го спаси од маките)?
Сите поголеми религии се против еутаназијата, не само православната и католичката црква, против сум и јас.Затоа што тоа е легално убиство, и болниците и осигурителните компании го прават тоа за да си ги намалат трошковите.Никаде во хипократовата заклетва каде што ја даваат докторите еутаназијата не постои.Не постојат луѓе кои што се цел живот во депресија.И дајте и шанса на психијатријата да ги излечи, немојте одма со еутаназија.Тоа што со години не можат да ги излечат не значи дека не дава резултати :icon_lol:.
 
M

marsovka

Гостин
Za depresija , mislam deka znam ..

Ali depresijata ne e cisto razmisluvanje ..toa e problemot ..
и тешко лечливо ,цел живот на пилули и психијатри а ти не се осеќаш воопшто добро едвај се држиш ,немаш живот ,полошо е од рак или било што бидејќи си лишен од убавинита на светот ,за таквите луѓе кои нема спас ако побараат крај треба да им се даде
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Сите поголеми религии се против еутаназијата, не само православната и католичката црква, против сум и јас.Затоа што тоа е легално убиство, и болниците и осигурителните компании го прават тоа за да си ги намалат трошковите.Никаде во хипократовата заклетва каде што ја даваат докторите еутаназијата не постои.Не постојат луѓе кои што се цел живот во депресија.И дајте и шанса на психијатријата да ги излечи, немојте одма со еутаназија.Тоа што со години не можат да ги излечат не значи дека не дава резултати :icon_lol:.
Ne stanuva zbor samo za depresivni , tuku za smrtno bolni i luge koi nemaat zelba za zivot i pokraj seta pomos ..Toa se slucaite za eutanazija .
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
ако е манијачно депресивен или има некое психичко нарушување кое прави да страда а не може дасе лекува зошто да не имам другарка која страда од депресија не знаеш низ кое патешествие она поминува да ме замоли она да и свирнам куршум би и свирнала
Дали имаш во животот повредено некое мало животинче маченце, кученце или така нешто. Ај те молам не треси глупости не си ни свесна, тоа што го пишуваш ако го направи човек што се случува потоа со неговата душа.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Сите поголеми религии се против еутаназијата, не само православната и католичката црква, против сум и јас.Затоа што тоа е легално убиство, и болниците и осигурителните компании го прават тоа за да си ги намалат трошковите.Никаде во хипократовата заклетва каде што ја даваат докторите еутаназијата не постои.Не постојат луѓе кои што се цел живот во депресија.И дајте и шанса на психијатријата да ги излечи, немојте одма со еутаназија.Тоа што со години не можат да ги излечат не значи дека не дава резултати :icon_lol:.
Се’ се менува... Не значи дека ако ја нема, не треба да ја има.
 
M

marsovka

Гостин
Дали имаш во животот повредено некое мало животинче маченце, кученце или така нешто. Ај те молам не треси глупости не си ни свесна, тоа што го пишуваш ако го направи човек што се случува потоа со неговата душа.
не сум којзнае што религиозна ама знам дека е грев човек да се остави во вечно страдање овде на земјата ако побара нека му биде дадено
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom