Помош околу Counter-Strike (општо)

Член од
16 октомври 2007
Мислења
59
Поени од реакции
1
Вака, за серверот секогаш да ти биде онлине мора компјутерот постојано да ти е вклучен или пак да си платиш ( 20-30 евра ) и некоја фирма да ти го хостира. Истото се однесува и за лагот, колку побрз интернет помалку лаг. Повеќе тука
за 30 ок до 70 може ке платам...само кои фирми хостираат??
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.028
Поени од реакции
2.086
Bobi ne se sekiraj mi dokaza preku PP....veke veruvam ti :smir:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кога може дома да креираме со лаг 40-50, hltv, amx и слично :wink:
Јас имам дома MAX ADSL 100, си креирам сервер најнормално, имам AMX MOD X инсталирано со многу плагини и модови, hltv користам од време на време, играме по 12-14 души, лаг околу 50.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Јас имам дома MAX ADSL 100, си креирам сервер најнормално, имам AMX MOD X инсталирано со многу плагини и модови, hltv користам од време на време, играме по 12-14 души, лаг околу 50.
И јас ги имав истите услови за одличен сервер кога бев на обичните макс пакети, но сега никако да го средам рутеров. Неможе никој да влезе и неможе. Уште што се не пробав, небива. А и од тхоме ми кажаа дека немале подршка од тој тип за рутерот. Одлично :uvo:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
И јас ги имав истите услови за одличен сервер кога бев на обичните макс пакети, но сега никако да го средам рутеров. Неможе никој да влезе и неможе. Уште што се не пробав, небива. А и од тхоме ми кажаа дека немале подршка од тој тип за рутерот. Одлично :uvo:
Прочепкај во рутерот, напрај си Port Forwarding и ќе се среди. Пример ќе си ги отвориш портите од 20700 до 20750 за 192.168.1.100 (зависи која IP ти е мрежната) и толку.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Прочепкај во рутерот, напрај си Port Forwarding и ќе се среди. Пример ќе си ги отвориш портите од 20700 до 20750 за 192.168.1.100 (зависи која IP ти е мрежната) и толку.
No no no,сето тоа е испробано. 1000 туторијали, упатства за port forwarding и слично и ништо не биде. Наместив и за upd i tcp во кој домен да бидат портите, и пак ништо не испадна. Единствено јас можам да влезам преку ИП адресата на мрежната:nesum:
 

HungryWolf

Deep In Tha Forrest
Член од
30 јануари 2007
Мислења
793
Поени од реакции
4
No no no,сето тоа е испробано. 1000 туторијали, упатства за port forwarding и слично и ништо не биде. Наместив и за upd i tcp во кој домен да бидат портите, и пак ништо не испадна. Единствено јас можам да влезам преку ИП адресата на мрежната:nesum:
Linksys само , било кој модел, имаш секакви опции, и е најсоодветен за со адсл :helou:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Linksys само , било кој модел, имаш секакви опции, и е најсоодветен за со адсл :helou:
THOMSON ST780 ми дадоа (како и на сите други). Е сега, ако тхоме незнаат што е најсоодветно за адсл... :toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
No no no,сето тоа е испробано. 1000 туторијали, упатства за port forwarding и слично и ништо не биде. Наместив и за upd i tcp во кој домен да бидат портите, и пак ништо не испадна. Единствено јас можам да влезам преку ИП адресата на мрежната:nesum:
www.cmyip.com преку оваа IP треба да влагаш/влагаат.

Намести DMZ (опција во рутерот) да ти е на IP-то на мрежната?

Што рутер имаш? Имаш некоја опција/линк таму GAMING или APLICATION или нешто слично? Пример да си наместиш само за HLDS.exe да ти отвара одредени порти.
 

HungryWolf

Deep In Tha Forrest
Член од
30 јануари 2007
Мислења
793
Поени од реакции
4
THOMSON ST780 ми дадоа (како и на сите други). Е сега, ако тхоме незнаат што е најсоодветно за адсл... :toe:
епа сеа ти кажувам тоа работам :) тоа го даваат за сите адсл 100ка што ке стаат, мислам дека во тоа нема гејминг ама не сум сигурен, во линксисот сигурно има, затоа ти викам ке ти заврши работа :smir:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
www.cmyip.com преку оваа IP треба да влагаш/влагаат.

Намести DMZ (опција во рутерот) да ти е на IP-то на мрежната?

Што рутер имаш? Имаш некоја опција/линк таму GAMING или APLICATION или нешто слично? Пример да си наместиш само за HLDS.exe да ти отвара одредени порти.
Офф, томпсон рутер имам. Има едно мени Games and Applications, овде правев само за hlds.exe. Следно, откога е направена играта т.е. серверот, преминувам кон внесување на портите од. И откако ќе наместам да е ИПто на мрежната ( во случајот 192.168.1.254 ), не ја дава ИП адресата, туку ја покажува онаа што е за пристап до рутерот- 192.168.1.254. Пробав и директно да ја впишам моменталната адреса ( што и не е баш решение ) но и така небиде ништо. И се откажав веќе кога небива, небива :tapp:
 

HungryWolf

Deep In Tha Forrest
Член од
30 јануари 2007
Мислења
793
Поени од реакции
4
Офф, томпсон рутер имам. Има едно мени Games and Applications, овде правев само за hlds.exe. Следно, откога е направена играта т.е. серверот, преминувам кон внесување на портите од. И откако ќе наместам да е ИПто на мрежната ( во случајот 192.168.1.254 ), не ја дава ИП адресата, туку ја покажува онаа што е за пристап до рутерот- 192.168.1.254. Пробав и директно да ја впишам моменталната адреса ( што и не е баш решение ) но и така небиде ништо. И се откажав веќе кога небива, небива :tapp:

таа што ти ја покажува тоа ти е гејтвејот :) за пристап до рутерот, така да најдобро ти е, остај мрежната нека повлече ип од рутерот, пример 192.168.1.101 или 1, зависи од кој до кој ранк е наместено да пушта ип, види на мрежната која ип ти дал рутерот, и внеси ја таа ип, или уште подобро внеси статична ип, 192,168,1,110 субнет маск 255 255 255 0 - ова автоматски ке ти го даде, гејтвеј 192,168,1,254 и днс сервери на адсл, 62,162,32,5 и 62,162,32,6 провери само дали се тие незнам мислам тие се , дека не сум на адсл јас :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom